فرمول یک ایران – رئیس تیم فرمول یک هوندا (یوسوکه هاسه گاوا) پذیرفته است که سازنده ژاپنی فکر می کرد توسعه دادن تکنولوژی موتور برای رسیدن به رقیبان ساده است.

هاسه گاوا گفت او فکر می کرد در استارت فصل جدید موتور جدید هوندا با نمونه مرسدس در سال ۲۰۱۶ از لحاظ قدرت در سطح یکسانی قرار داشته باشد، اما وجود اعتماد به نفس بیش از حد در پیش فصل باعث عقب گرد مکلارن هوندا و تشدید تنش در میان آن ها شد.

مک لارن - هوندا

مک لارن – هوندا

با تغییر قوانین توسط فیا مبنی بر برداشتن محدودیت توکن های موتور برای توسعه هرچه بیشتر و بازسازی موتور ها در سال ۲۰۱۷ هوندا نیز موتور خود را بطور کامل بازسازی کرد، آن را ده کیلوگرم سبک تر کردند و یک سانتی متر پایین تر آوردند، آن ها موتور مرسدس را ارجح قرار دادند و طرح را خیلی دقیق دنبال کردند.

هیچ یک از آن دو (مکلارن و هوندا) از خرابی موتور در گرندپری استرالیا رنج نبردند، اما هاسه گاوا پذیرفته است که موتور حال حاضر در قدرت کاستی دارد و گفت هوندا سختی های رسیدن به قدرت بیشتر را با ندانستن مشکلات آن دست کم گرفته است. او گفت:

در واقع ما فکر می کردیم خیلی آسان است و رسیدن به تکنولوژی جدید سخت است، این اشتباه من بود.

ما بر اساس آماری که بدست آوردیم پیشرفت خوبی در موتور های تک سیلندر داشتیم، اما نتوانستیم در اسرع وقت آن را در موتور های شش سیلندر (V6) پیاده کنیم و شکست خوردیم.

آنچه که ما از تک سیلندر ها بدست آوردیم در سطح بسیار خوبی قرار داشت، اما زمانی که همین را در موتور شش سیلندر (V6) امتحان کردیم جواب نداد. بسیار مایوس شدیم. اما آن را دیر متوجه شدیم (کریسمس) و دیگر زمانی نمانده بود.

پس از اینکه ما از مشکلات اطلاع پیدا کردیم زمانی نیاز داشتیم تا مشخصات نهایی را تعیین کنیم، ما به توافق نیاز داشتیم.

مکلارن هوندا MCL32

مکلارن هوندا MCL32

هوندا با مشکلات بیشتری مواجه شد بهمراه بی ثباتی و لرزش هایی که از زمان نصب شدن موتور و رانده شدن توسط ماشین مکلارن MCL32 بوجود آمد.

او افزود:

هوندا لرزش های بزرگی را تجربه کرد، موتور جدیدی که ما الان آن را تولید می کنیم در جایگاه موتور سال ۲۰۱۶ قرار دارد و قدرتش با آن یکی است.

تنها چیزی که می توانم بگویم این است که براساس آمار ما با مشکل بزرگی رو به رو نبودیم، فقط زمانی که گیربکس و پلوس و لاستیک بر روی شاسی هستند، دارای کمی لرزش هستیم، اما من از شاسی ایرادی نمی گیرم، ما باید موقعیت مان را نیز در نظر بگیریم.

برنامه ارتقاء

هوندا بر روی ارتقاء دادن موتور کار می کند، چیزی که هاسه گاوا در تمرینات پیش فصل در پیست بارسلونا درمورد آن ابراز امیدواری کرده بود.

هاسه گاوا گفت:

اگر ما راه حل خوبی پیدا کنیم باید موتور را برای گرندپری پنجم یا ششم تعویض کنیم، پس من واقعا می خواهم که مشخصاتمان را قبل یا نزدیک به آن تغییر دهیم.

ما قبلا در موتور های تک سیلندر به کارایی خوبی رسیدیم، چیزی که در حال حاضر باید انجام دهیم این است که ما این قابلیت را به موتور های شش سیلندر ارتقاء بدهیم.

اگرچه ما همچنان باید آن را ارتقاء دهیم، اما دارای اعتماد بنفس کامل برای رسیدن به آن جایگاه هستیم.

این نوشته را به اشتراک بگذارید:

11 دیدگاه

 1. سب

  11

  0

  سلام
  اگر ممکنه یه مقاله برای خوانندگان کم اطلاع و جدید تر بذارید و توی اون توضیح بدید که تفاوت تیمها از نظر توسعه با توجه به بودجه و تجربه در فرمول یک به چه صورت هست.اینکه تیمهای بزرگتر و کوچکتری که از موتور فراری مثلا استفاده می کنن موتورهایی با چه تفاوتهایی دریافت میکنن.
  و به طور خاص،برام جالبه که چرا تیمی مثل ردبول که از موتور رنو استفاده می کنه در بین تیمهای رده های بالاست و خود تیم رنو پایین رده.آیا این بخاطر تفاوت تکنولوژی و توسعه ی شاسیه و اگر اینطوره فقط بخاطر تازه وارد بودن رنو به فرمول یکه یا تفاوتی در سطح بودجه و اندازه ی تیم هم هست.از دید خواننده ی تازه کار برند رنو باید تیم بزرگی مثل مرسدس و مکلارن داشته باشه مگر اینکه اولویتهای اقتصادی و نگاهشون به فرمول یک چیز دیگه ای باشه.اگه یه مقاله ی مفصل راجع ب این بگذارید خیلی ممنون میشم.

  • -

   4

   0

   با سلام

   هنوز اول فصل هست دوست عزیز و هنوز چیزی رو نشده از تیم ها، و اگر چیز مهمی درز کنه از موتور، شاسی و پکیج آیرودینامیکی ماشین ، حتما در بخش فنی قرار می گیره ….

   بقیه موارد هم اکثرا در بخش فنی صحبت شده و می تونید به ارشیو سایت سری بزنید…

 2. مبتلا

  4

  1

  به گمانم بهتر هست که ادامه بده . وجود تیم های مختلف تولیدی به جذابیت مسابقات کمک میکنه و باعث ایجاد فضای رقابتی میشه .

 3. ماکان

  2

  0

  همینکه قبول کردن و اقرار کرده که مشکل از اونهاست، خیلی خوبه.
  اینکه امیدوارن تو گرندپری ۵ یا ۶ هم موتور رو ارتقا بدن خودش باعث خوشحالیه، اینکه مکلارن از اواسط مسابقات بتونه برای مقام سوم تا ششم بجنگه خیلی امیدوارکنندست.

 4. الكس

  1

  0

  هوندا و مکلارن اگه بخوان سال بعد به دست اورد مهمی برسن از الان جداگانه باید تحقیق کنن درباره ماشین های ایندشون چون امثال رو خراب کردن

 5. overtake

  1

  0

  دمشون گرم
  اینکه قبول کرده شکست خورده و میاد اقرار میکنه خیلی خوبه
  اونوقت اینجا مدیر عامل سایپا میاد میگه هیچ خودروسازی توی
  دنیا نمیتونه خودرویی مثل پراید با این قیمت تولید کنه

دیدگاه خود را بیان کنید