فرمول یک ایران – خودروی فراری SF70-H با ارائه پکیج آیرودینامیکی قوی و البته با ریسک بالا توانست خود را به رده اول اولین مسابقه فصل برساند.

با نگاهی دقیق به این خودرو شباهت های بین این خودرو و آخرین خودروی قهرمان فراری در فصل ۲۰۰۸ وجود دارد که در ادامه به آن ها اشاره ای خواهیم داشت.

این پکیج با تغییرات قوانین کمی دستخوش تغییرات شده است، شاید مهمترین قسمت در شاسی خودرو بال جلو و دماغه باشد.

فراری با طراحی مجرای هوا در زیر دماغه که به اس داکت (S Duct) معروف است

 

البته تیم های زیادی مثل مرسدس و تورو روسو نیز سال گذشته از این سیستم استفاده کرده اند اما مجاری هوا با توجه به فِلش های موجود در عکس طوری طراحی شده است که هوا با آزادی بیشتری از زیر دماغه به بالای آن هدایت می شود.

 

فراری با کشیده تر کردن طول مجرا باعث شده است مقاومت هوا نسبت به رقبا بسیار کمتر باشد.

 

در سال ۲۰۰۸ نیز فراری با استفاده از یک سوراخ در نوک دماغه خود برای اولین بار در خودروی خود از این سیستم استفاده کرده بود. البته با تغییرات قوانین تیم ها دیگر اجازه داشتن مجرا ورودی را در نوک دماغه نداشته است.

 

اما راهکار تیم ها استفاده از یک مجرا در زیر دماغه بوده است که شاید تاثیری کمتری نسبت به طراحی فراری در سال ۲۰۰۸ داشته باشد اما به نوبه خود کمک بسیار زیادی به عبور جریان هوا در زیر و رو دماغه می کند . S Duct باعث افزایش نیروی رو به پایین در قسمت جلو خودرو می شود و از آشفتگی هوا در زیر خودرو جلوگیری می شود.

 

این نوشته را به اشتراک بگذارید:

3 دیدگاه

 1. شاهین

  0

  0

  اگه تیمهای دیگه راز موفقیت تیم های دیگر رو متوجه بشن، اجازه دارن که اون تغییرات رو روی ماشین های خودشون اعمال کنن؟

  • بهادر

   1

   0

   آره ولی به شرطی که همون تغییر نباشه! یعنی مثلا اگر دماغه جلو ورودی هوا هست میشه مثل تفاوت ردبول با ویلیامز با فروس ایندیا که کاملا نوع ورودی هوای جلوی دماغه متفاوته و اصلا شباهتی به هم ندارند و یا نوع T بال هست توی ماشین های مختلف که دارن ازش استفاده می کنند. ولی اگر دقیقا مثل هم باشه مورد داره و جلوش گرفته میشه به شرطی که شما با تیم مورد نظر رابطه خاصی داشته باشی و یا بتونی اجازه استفاده رو بگیری مثل تیم هایی که الان با مرسدس رابطه تجاری و موتوری دارند و به مرسدس صندلی راننده می دن و می بینی که دقیقا ورودی هوای بالای سر راننده که برای خنک کردن اعضای مختلفی هست کاملا شبیه به نمونه طراحی شده مرسدس هست !

دیدگاه خود را بیان کنید