فرمول یک ایران – هرچند در اولین گرندپری از رقابت‌های سال ۲۰۱۷ فرمول یک شاهد مسابقه‌ای جذاب نبودیم، اما با توجه به عملکرد فراری و امید به تکرار سنت دیرینه ردبول مبنی بر پیشرفت چشم‌گیر در طول فصل، می‌توان انتظار داشت مرسدس امسال سال پرچالش‌تری را نسبت به سه سال گذشته پشت سر گذارد و به تبع آن، هیجان رقابت‌ها افزایش یابد.

بازگشت فراری به صدر، درخشش رانتده سوم سائوبر در اولین نمایشش و امتیازی آوری اکون. این‌ها تنها بخشی از برندگان دیروز هستند اما در طرف مقابل بازندگانی را نیز می‌توان نام برد…

برندگان

فراری

با توجه به عملکرد دو تیم در تمرینات و زمان‌گیری، پیش‌بینی این‌که کدام تیم دست بالاتر را دارد کار دشواری بود. اما به محض شروع مسابقه، مشخص شد که لوئیس همیلتون نمی‌تواند مانند سابق به سرعت فاصله خود را با تعقیب‌کننده اصلیش، سباستین فتل افزایش دهد. فتل در گام اول فاصله کمتر از دو ثانیه‌ایی خود با همیلتون را حفظ کرد و با تمام شدن لاستیک‌های مرسدس، او سرعت خود را نشان داد.

توقف زود هنگام لوئیس باعث شد تا او پشت سر مکس ورشتپن به پیست برگردد و همین کافی بود تا فراری و فتل پس از بازگشت به پیست در موقعیت برتر قرار گیرند.

پس از پایان مسابقه سرجیو مارکیونه مدیر فراری اظهار داشت:

همه چیز درباره زمان بود. برای تیم و طرفدارانمان که در این مدت در کنار ما بودند، خوشحالم. ما تقریباً نزدیک به یک سال و نیم منتظر این پیروزی بودیم. شنیدن مجدد سرود ملی ایتالیا لذت‌بخش است.

فتل مسابقه فوق العاده‌ای داشت و من مطمئنم کیمی ‌نیز به زودی در بالای جدول در کنار هم‌تیمی‌اش رقابت می‌کند. قطعاً این پیروزی متعلق به همه تیم چه آن‌هایی که در پیست هستند و چه آن‌هایی که کارخانه مشغولند، می‌باشد چرا که اهداف بزرگ تنها با کار تیمی ‌میسر می‌شود.

فاتح اولین گرندپری فصل صحبت‌های رئیس کمپانی را اینگونه تکمیل می‌کند:

امروز کار خود را به خوبی به انجام رساندیم. همانطور که قبلاً گفتم باید از تیم تشکر کنم. اگر بخشی از این تیم نباشید درک نمی‌کنید که در شش ماه اخیر آن‌ها چه کار بزرگی کرده اند.

باید با فتل موافق بود. فراری کار بزرگی انجام داد و نتیجه آن را نیز گرفت. گرفتن جشن پیروزی در اولین مسابقه فصل بعد از سال ۲۰۱۰!

حالا باید منتظر ماند و دید آیا این نتیجه تنها یک جرقه بود یا مقدمه‌ای برای زنجیره‌ای از موفقیت‌ها.

سباستین فتل

سباستین فتل

استبان اکون

پس از دوئلی طولانی با فرناندو آلونسو، استبان اکون موفق به کسب اولین امتیازش شد. راننده با تجربه اسپانیایی مک لارن به خوبی او را مهار کرده بود اما استبان جوان هیچ وقت تسلیم نشد و نهایتاً در دور پنجاه و یکم راه خود را پیدا کرد و با حرکتی شجاعانه از آلونسو پیشی گرفت.

من تقریباً تمام مسابقه را در حال مبارزه با فرناندو طی کردم. ما از دور اول کنار هم بودیم و او توانست جایگاه خود را در جلوی من حفظ کند. او رقیب سرسختی است و نزدیک شدن به او و سبقت‌گیری اصلاً آسان نیست.

نهایتاً در چند دور آخر فاصله خود را کم کردم و شانس خود را در پیچ یک امتحان کردم. لحظه بزرگی برای من بود چرا که منجر به امتیازآوری من شد. احساس می‌کنم در این آخر هفته مطالب زیادی از تیم یاد گرفته‌ام و امیدوارم این امتیاز اولین از امتیازهای زیاد آینده باشد.

استبان اکون

استبان اکون

فرناندو آلونسو

علی‌رغم کناره‌گیری ناامیدکننده و از دست دادن امتیاز، می‌توان فرناندو آلونسو را سربلند نامید چرا که از دور چهاردهم تا پنجاه و یکم توانست جایگاه دهمی‌ را حفظ کند.

احتمالاً این بهترین مسابقه زندگیم باشه! تا حالا فقط چندبار پیش آمده که همچین ماشین ناآماده و غیررقابتی داشته باشم. بدون هیچ آمادگی زمستانی مجبور به ذخیره بنزین بودم. فکر کنم باید یک ثانیه در هر دور سریع‌تر می‌بودیم تا بتوانیم امتیاز کسب کنیم.

با این اوصاف کاری که ما در حال انجامش بودیم، شگفت‌انگیز بود که متاسفانه نتوانستیم تکمیلش کنیم اما یکی از بهترین مسابقه‌هایی بود که داشته‌ام.

فرناندو آلونسو

فرناندو آلونسو

آنتونیو جیوویناتزی

درحالی که تا روز شنبه آنتونیو جیوویناتزی حتی نمی‌دانست که باید در مسابقه شرکت کند، با این حال راننده ذخیره فراری در اولین نمایشش با تیم سائوبر جلوتر از استفال وندورن در رده دوازدهم رقابت را به پایان رساند.

راننده ایتالیایی که تقریباً همه وظایفش از جمله راه دادن به رانندگان سریع‌تر را به خوبی انجام داد، اولین ایتالیایی بود که پس از تونیو لیوتزی و یارنو ترولی در برزیل ۲۰۱۱، در یک گرندپری شرکت می‌کرد.

مسابقه خوبی بود و از عملکردم خوشحالم. هدف من کسب تجربه و زدن تعداد دورهای زیاد با ماشین بود. با مهندسام در مورد جاهایی که می‌توانم پیشرفت کنم به صحبت نشستم. باید از سائوبر و فراری تشکر کنم که این فرصت را در اختیارم قرار دادند. آخر هفته فوق‌العاده ای برای من بود.

باید دید با توجه به برگشت ورلاین در چین، آیا آنتونیو فرصتی مجدد برای نشان دادن خود در این فصل خواهد داشت؟

آنتونیو جیوویناتزی

آنتونیو جیوویناتزی

بازندگان

پیکان های نقره ای

به سختی می‌توان تیمی ‌را که دو سکو در اولین مسابقه فصل کسب کرده‌ است مورد انتقاد قرار داد اما با توجه به استارت همیلتون از رده نخست و حفظ این رده در استینت اول، می‌توان گفت مرسدس برد در این مسابقه را که در دستانش بود از دست داد.

مرسدس لاستیک‌های التراسافتش را زودتر از فراری تمام کرد و همین منجر به توقف زودهنگام لوئیس و به دنبال آن قرار گرفتنش عقب تر از مکس ورشتپن هنگام خروجش از پیت بود.

همچنین والتری بوتاس در مرحله اول مسابقه سرعت کافی برای به چالش کشیدن فراری را در اختیار نداشت. راننده فنلاندی و توتو ولف هر دو معتقد بودند فراری در استرالیا خودروی سریع تر بود، به همین سادگی.

شاید برای اینکه فراری را مرسدس جدید رقابت‌های فرمول یک بدانیم خیلی زود باشد. با این حال این نتیجه بعد از مدت‌ها نگرانی را در تیم آلمانی برمی‌انگیزد.

لوئیس همیلتون

لوئیس همیلتون

ردبول

از آنجا که آپدیت آیرودینامیکی دقیقه نَودی در اختیار ردبول نبود آن‌ها می‌دانستند کار آسانی در استرالیا نخواهند داشت و این خودرو آن چیزی نخواهد بود که همگان از آدرین نیوی انتظار دارند.

نه تمرین و نه زمانگیری برای آن‌ها با نتایج درخشان همراه نبود و مشخص بود که خودروی ردبول از فقدان یک چیز که همیشه در اختیار دارد رنج می‌برد: داونفورس.

دنیل ریکاردو با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم کرد و مکس ورشتپن حتی سرعت لازم برای به چالش کشیدن کیمی ‌رایکونن کندتر از حد انتظار را نیز نداشت. کسب تنها رتبه پنجمی ‌برای تیمی‌ که از او انتظار قهرمانی می‌رود نتیجه مطلوبی نیست.

مکس ورشتپن

مکس ورشتپن

دنیل ریکاردو

برای طرفداران استرالیایی ناامیدی از قبل از شروع مسابقه آغاز شد. جایی که دنیل ریکاردو در دور گرم کردن متوقف شد. تیم او را برای استارت به تاخیر افتاده مسابقه آماده کرد اما به هر حال مشکل نرم‌افزاری، موتور رنوی خودروی ردبول را در میانه راه متوقف کرد.

مسابقه ای نشد که من می‌خواستم. رخ دادن این اتفاقات در مسابقه خانگی ناراحت‌کننده است. تصادف در زمان‌گیری به اندازه کافی ما را به عقب انداخته بود و بعد از آن مشکل در دور گرم‌کردن و سپس مشکل آخر در مسابقه. در هر دو مورد ماشین شروع به توقف کرد و کاری از دست من بر نمی‌آمد.

دنیل ریکاردو

دنیل ریکاردو

هاس

کناره‌گیری رومن گروژان به خاطر نشتی آب تنها سیزده دور پس از آغاز مسابقه برای تیم آمریکایی‌ هاس چندان خوشایند نیست. در دومین فصل حضورشان در فرمول یک، آن‌ها به دنبال رد این نظر بودند که همواره فصل دوم سخت تر از فصل اول است. کسب رده ششم در زمانگیری و بعد جایگاه هفتمی‌ در مسابقه برای آن‌ها درخشان بود تا اینکه با مشکل مواجه شدند.

کوین مگنوسن نیز در دور اول با مارکوس اریکسون برخورد کرد و در ادامه با مشکل سیستم تعلیق مواجه شد تا  با کناره گیری از مسابقه روزی ناامیدکننده را برای تیمی‌ که دوازده ماه قبل در همین پیست در اولین حضورش در فرمول یک با نمایشی خوب تحسین همگان را برانگیخته بود، رقم بزند.

رومن گروژان

رومن گروژان

 منبع: سایت فرمول یک

این نوشته را به اشتراک بگذارید:

10 دیدگاه

 1. آرشام

  23

  2

  هنوز سرعت فراری در حاله ای از ابهام قرار داره
  چون رایکونن خیلی خیلی فاصله داشت با فتل
  علتش فقط راننده نمیتونه باشه.
  با لاستیک یکسان
  ماشین یکسان و…
  پس هنوز نمیشه فراری رو برنده فصل دونست.
  ردبول یکم عقبه ولی مرسدس هنوزم هردو تا ماشینش بی دردسر روی سکو بود
  و رقابت خیلی شدیدتر بنظر میرسه
  به امید دیدن فصلی جذاب
  و قهرمانی فراری

  • شایان

   1

   0

   راننده واقعی!!!!!!!!!
   هیچوقت هیچوقت هیچوقت همیلتون به گرد پای وتل نمیرسه در رانندگی وتل با اختلاف چه در گذشته و چه در حال بهترین و با استعدادترین راننده دنیاست حتی بهتر از روزبرگ ولی چون در تیمی هست که ماشین هاش واقعا پائینتر از مرسدس هستن نتونست در سالهای قبل قهمران بشه چون اختلاف ماشین ها همه چیزو و تغییر داد مطمئن باش اگر وتل در مرسدس بود مثل دورانش در ردبول بهترین راننده تیمش اونم با اختلاف و قطعا هرسال قهرمان میشد

 2. سلمان

  21

  0

  فراری ماشین عالی ای داره این فصل
  باید نهایت استفاده رو ببرن از این موقعیت
  فتل میتونه با این ماشین قهرمانی فصل رو بگیره
  با اینکه هنوز تو شوکم ولی دست مریزاد چه ماشینی ساختن قرمزها

   • سلمان

    2

    0

    اوووووووووووووم آره عکس خودمه !
    ولی اونطوری که شما فکر میکنی نیست
    بالاخره عکس همیشه سعی میشه تو بهترین وضعیت چهره انتخاب بشه دیگه!
    مرسی از لطفت، چشمات قشنگ میبینه 🙂

   • f 2004

    1

    0

    مرسی ازت خیلی گلی واقعا ایول داری

  • Ashkan_Ariafar@

   4

   1

   #هندونه_زیربغل_فرراری_فن_ها_نذارید
   ?????????????
   فرراری امسال میترکونه و قهرمانیاش میرسه به ۱۷تا.
   .
   امیدوارم کیمی یا یه تکونی به خودش بده،یا بره آلونسو بیاد.

 3. Saeed

  5

  0

  برنده واقعی بنظر من آلونسو بود ک نشون داد با اینک ۴ ساله تو کورس قهرمانی نبوده ولی هنوز تو اوجش هست….
  بازنده هم باز خودشه بخاطر اشتباه خیلی بزرگ ۲ سال پیش ک فراری رو ترک کرد
  ویلیامز هم بازندس بخاطر انتخاب لنس استرول.واقعا فرلاین،مالدونادو یا حتی هاریانتو خیلی بهتر بودن از کسی که یهویی از فرمول ۳ میاد فرمول یک با ماشینای خیلی سریعتر(نسبت ب سال های پیش)

دیدگاه خود را بیان کنید