فرمول یک ایران – پایتخت صنعتی و مالی و ویترین اقتصادی کشورچین، شانگهای است. پیست بین المللی شانگهای بار دیگر در سال 2016 میزبان فرمول یک است.

گرندپری چین

دروازه چین اولین بار در سال 2004 به روی فرمول یک باز شد و به قول خود چینی ها 中国大奖赛 در این کشور برگزار شد! جالب است بدانید که پیست شانگهای در سال 2004 با هزینه ساخت بالغ بر 240 میلیون دلار به عنوان گران ترین پیست فرمول یک شناخته شد که در نهایت در سال 2009 این لقب به یاس مارینا داده شد.

پیست شانگهای چین

دولت چین قصد داشت اولین گرندپری خود را در شهر جوهای در جنوب این کشور برگزار کند و در سال 1999 این گرندپری به تقویم اضافه شود اما پیست جوهای استاندارد های تعیین شده فیا را برای مسابقات نداشت. در نهایت دولت چین با کمک برگزارکنندگان گرندپری ماکائو توانست اولین مسابقه فرمول یک را در سال 2004 در این کشور برگزار کند.

در نهایت سال 2002 اعلام شد که مدیریت پیست شانگهای با مدیریت فرمول یک قرارداد هفت ساله امضا کرده است.

فرمول یک در چین

گرندپری چین در 26 سپتامبر سال 2004 برگزار شد و اولین پیروز این مسابقه روبنز باریچلو برزیلی از تیم فراری بوده است. در سال بعد نیز فرناندو آلونسو از تیم رنو موفق به پیروزی در این مسابقه شد.

گرندپری 2006 چین اما آخرین یکه تازی و پیروزی شوماخر در فرمول یک بوده است.

مایکل شوماخر

در سال 2008 کیو وی چانگ یکی از مدیران ارشد اعلام کرد که امکان لغو مسابقه وجود دارد. پس از اعلام خبری مشابه با موضوع گرندپری فرانسه، وی چانگ اظهار کرد که این مسابقات زیر نظر خواهد بود و تصمیمات بعدی در سال 2009 گرفته خواهد شد.

کیو وی چانگ - گرندپری چین

سال 2010 قرارداد هفت ساله برنی اکلستون و مسئولان گرندپری چین به پایان رسید. در فوریه سال 2011 قرداد جدیدی بین فرمول یک و برگزار کنندگان البته با تاخیر بسته شد.

به نظر می رسد هزینه پرداختی برگزارکنندگان چینی بالاترین پرداخت برای میزبانی مسابقات فرمول یک بوده است.

گرندپری چین

برنامه گرندپری چین 

این نوشته را به اشتراک بگذارید:

دیدگاه خود را بیان کنید