فرمول یک ایرانلوئیس همیلتون اخیرا در صحبتی اعلام کرده است که به نظر وی نیازی نیست اطلاعات راننده های هم تیمی در اختیار هم قرار داده شود و بهتر است این اطلاعات توسط خود راننده و در رقابت جدی دریافت شود.

در مصاحبه ای با یو.اس.بی اسپانسر تیم مرسدس، همیلتون توضیح داد که تبادل اطلاعات سخت افزاری همچون نحوه عملکرد بخش های مختلف مکانیکی خودرو ایرادی ندارد اما هم تیمی ها نباید از نحوه رانندگی و نکات مختص هر پیست و نقاط ترمزگیری هر پیست اطلاعی داشته باشند.

قهرمان ۳ دوره فرمول یک گفته حتی از تیمش خواسته است اطلاعات رانندگی مختص هر پیستش را در اختیار والتری بوتاس، هم تیمی جدیدش قرار ندهند:

من پشت ماشینم می نشینم، دورها را تکمیل می کنم و دیگران می توانند ببینند من چه کاری انجام داده ام.

من این را به مسئولین تیمم نیز گفته ام که من علاقه ای به دیدن هم تیمی ام ندارم و به نظرم عادلانه نیست که مسابقات یکدیگر را تحلیل کنیم تا نقاط قدرت و ضعف یکدیگر را بیابیم.

این اتفاقات باید در پیست رخ دهد. برای مثال وقتی که در حال رانندگی هستیم باید به نقاط ترمزگیری، خط ترمزها روی پیست و نقاط شتاب گیری توجه کنیم و این نکات ریز است که به شما کمک می کند زودتر به نقاط حیاتی و مهم پیچ ها برسید و نیازی نیست این نکات را به هم تیمی هایمان بگوییم، آنها باید خودشان این موارد را متوجه شوند.

به اشتراک گذاشتن این اطلاعات با هم تیمی باعث می شود آنها فقط از شما کپی کنند. “اون به ۵ متری پیچ که میرسه ترمز میگیره، خب منم به ۵ متری پیچ که رسیدم ترمز می کنم” این چیزی است که من از آن متنفرم چون به دیگران اجازه نزدیک تر شدن می دهد.

چیزی که در مورد کارتینگ دوست داشتم دقیقا همین بود، جایی که اجازه صحبت کردن نداشتی و استعدادت باعث درخشیدن تو بود.

لوئیس همیلتون و والتری بوتاس

لوئیس همیلتون و والتری بوتاس

همیلتون همچنین افزود که دسترسی داشتن به اطلاعات رانندگی دیگر راننده ها، به تازه واردها کمک می کند خیلی زودتر به سطح دیگر راننده های با تجربه برسند:

 تازه وارد ها ممکن است در چنین کلاس هایی شرکت کنند و رانندگی را مطالعه کنند، در کلاس درس و حفظ نکات رانندگی، در پیست فوق العاده باشند و حتی یک دقیقه از این کلاس ها را نیز از دست نداده باشند و اکنون ادعا دارند تیم ها باید با آنها قرارداد امضا کنند، اگر شما به عنوان مدیر یک تیم باشید قطعا کسی که استعداد خود در رانندگی را نشان داده است را انتخاب می کنید و با او قرارداد می بندید نه کسی که نمراتش در کلاس خوب بوده است.

هر راننده ای باید بتواند خودش پیست ها را بشناسد؛ بدون کمک کسی. شما می توانید یک راننده جوان را از فرمول ۳ زیر نظر بگیرید و او را به شبیه ساز برده و هر روز شرایط تمرین را برایش فراهم کنید و از او بخواهید مانند لوئیس همیلتون رانندگی کند، بعد از چند وقت متوجه خواهید شد که او می تواند مانند من رانندگی کند.

اما او باید خودش به این توانایی در رانندگی دست یابد نه با کلاس و جزوه و درس. راننده باید خودش محدودیت هایش را کشف کند و این بزرگترین چالش برای یک راننده مسابقه است.

وقتی با ماشین های جدید رو برو می شوم اعتقادم این است که باید خودم محدودیت ها و نقاط قوت آنها را درک کنم و اگر نتوانم این کار را انجام دهم لیاقت نشستن پشت آنها را ندارم و لازم است بگویم در حال حاضر راننده هایی هستند که لیاقت حضور در فرمول یک را ندارند.

 

این نوشته را به اشتراک بگذارید:

54 دیدگاه

 1. علی

  22

  15

  همچین حرف زدنی اصلا بعید نبود از لوئیس، جمله آخر خیلی بد بود مخصوصا که گفت لازم است بگویم، چه لزومی داره آخه این حرف، بقیه و زیر سوال بردن چه نفعی داره

 2. سلمان

  15

  10

  معلومه کسی که پیرش درومده تا به یه جایی تو فرمول یک برسه، نمیخواد همه تجربش رو یه روزه به یکی یاد بدن و لوییس همیلتونی که ۲۵ سال متولد شدنش طول کشیده ظرف مدت یک سال متولد کنن!
  من هم مخالفم و اصلا عادلانه نیست.

 3. احسان

  23

  13

  سوْال اینه خود همیلتون پشت شبیه ساز نشسته وقتی جوان بوده…از الونسو چیز یادنگرفته وقتی تو مکلارن بودن…همیلتون میترسه و ترسشو پشت پرخاشگری و تهورش پنهان میکنه…سال دیگه فتل الونسو و شاید حتی اشتاپن در دسترس باشن از دستش راحت میشیم اگه راست میگه بره تو یه ماشین غیر مرسدس برا قهرمانی بجنگه تا معلوم بشه چقدر از این قهرمانی ها حاصل عملکرد خودشه و چقدر حاصل مهندسها مکانیک های مرسدس

  • محمد۹۱۱

   8

   8

   احسان جان
   دوست عزیز لوئیس هم پیرش درومده به اینجا رسیده. شما فقط از صفحه تلویزیون نظاره گر حرکت ماشینها هستی و فکر میکنی چون ماشین مرسدس قوی هست پس لوئیس فقط پاشو گذاشته رو گاز و لابد یه سیگارم گوشه لبشه و راحت تخته گاز میره تا برسه به خط پایان. خیر اینطور نیست که فکر کردی. لوئیس هم قبل از مرسدس با مک لارن خودش رو ثابت کرده و بزرگانی رو مثل آلونسو به چالش کشیده. آمار تعیین خط و مسابقه های لوئیس در ۲۰۰۷ زمانی که برای اولین سال حضور در فرمول یک هم تیمی یک قهرمانه بزرگ مثل آلونسو شد رو بیین بعد این نظر رو بده.
   هرچند خود صاحب نظران و کارشناسان دنیای موتور اسپرت که از من و شما داناتر هستند همگی معتقدند لوئیس یکی از بزرگان اف وان هست و نیازی نیست خودش رو به کسی ثابت کنه.
   البته ازین هم نگذریم که ترجمه این متون اخباری با زبان و فرهنگ ما خیلی همخوانی نداره. دلیلی نداره صحبتهای حرفه ای یک راننده حرفه ای برای ما مغرورانه و … تعبیر بشه. اونجا همه راحت و صریح و بی تعارف حرفشون رو میزنند. کسی هم بهش بر نمیخوره. حتما طی چند روز آتی نظر بوتاس رو هم خواهیم شنید. و خواهید دید اونم راحت و صریح پاسخش رو میده و به هیچ کس هم بر نمیخوره.
   و طبق معمول باز هم شاهد انتشار اخبار ضد همیلتونی از سوی مسئولین سایت با تیترهای سلیقه ای و مغرضانه برای چالش برانگیزی هستیم.

   • هومن

    6

    5

    ممنون از ممد اقا از پاسخ واضح و شفافشون

   • سلمان

    4

    2

    دقیقا همینه
    این متون وقتی با فرهنگ و زبان ایرانی ترجمه میشن اصل خودشونو از دست میدن و تبدیل میشن به متن فارسی که شاید معنی خوبی هم نده!

   • احسان

    3

    2

    من نگفتم سیگار زیرلبش بوده ….حالا که بحث از مشکلات فرهنگی شد یکی از إشکالات دیگه فرهنگی ما نیت خوانی و نسبت دادن چیزهاییست که وجود نداشته،تقریبا هرکسی که لایسنس فرمول١داره راننده فوق العادیه از جمله همیلتون اما فرق بهترین و بدترین راننده فرمول ١تا٢ثانیه اس نه بیشتر ،این مسابقه ی ماشیناس نه ادمها نه دوی١٠٠متر،قضاوت ما درباره همیلتون هم ربطی به مدیریت سایت و حتی این اظهارنظرش که به زعم شما با فرهنگ ما مغایره نداره حاصل رفتار و گفتارش در تمامی این سالهاست مثلا ٣سال قبل ماشین رزبرگ تو مسابقه اخر خراب شد تا همیلتون قهرمان بشه اون مهندسهارو متهم نکرد با یه ماشین خراب دورش رو زد و تبریک گفت سال قبل اما وقتی همون اتفاق برا لویس افتاد شد توطئه المانی…وقتی سال دیگه تو یه ماشین معمولی وسط جدول دست و پا زد یادمیگیره غرور جریحه دار شدش رو با فروتنی جایگزین کنه

  • Love & Lewis

   10

   6

   درضمن این بحث مسخره ماشین رو هم تمومش کن.شوماخر اعظمتون رو هم بنشونید پشت ماشین درجه دو،نمیتونه کاری بکنه.اصلا هیچکسی تو ورزشی که اساسش رقابت تکنولوژی هاست نمیتونه بدون ماشین خوب معجزه کنه.لوئیس و غیرلوئیس هم نداره.چون لوئیس بعد عمری زحمت حالا تونسته سوار بر ماشین برتر بشه دلیل نمیشه سالهای قبلش رو فراموش کنیم و پیروزی های الانش رو فقط و فقط به حساب ماشین بذاریم و واسه قهرمانی هاش ارزش گذاری کنیم(کما اینکه من و شما کسی نیستیم که بخوایم ارزش قهرمان جهان رو پایین بیاریم).اگه اینطوره پس شما فتل و سایر قهرمانان فرمول یک رو به باد تمسخر بگیر که چرا با ماشین برتر قهرمان شدن…….مرسی انصاف

   • هومن

    6

    5

    و ممنون از لاو اند لوییس عزیز هم بابت صحبتاشون

   • احسان

    3

    3

    کسی ارزش کسی رو پایین نیاورد و کسی رو هم مسخره نکرد طرف گفته من به کسی چیزی یاد نمیدم منم کامنت گذاشتم که طرف خودش تا حالا معلم نداشته چیزی از کسی یادنگرفته…به هر حال بحث کردن با کسی که عاشقه بی نتیجه است چون عشق منطق نمیشناسه من به عشق شما احترام میذارم به قول شاعر: گفت لیلی را خلیفه کان تویی/از تو شد مجنون پریشان و غوی/ازدگرخوبان تو افزون نیستی/گفت خاموش چون تو مجنون نیستی…(غوی معنی متفاوتی از قوی داره)

   • سلمان

    4

    4

    عالی بود
    خخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخ…. تا ابد
    اشتاپن!

   • احسان

    3

    2

    ١-من نظرم رو گفتم همین که اونو بجای تحلیل گرفتی نشون میده که خیلی خوب بوده متشکرم ٢-و همین که بجای تحلیل برابر تحلیل مجبور شدی به ظاهر کلمات گیر بدی نشون میده چیزی برای گفتن نداری

   • احسان

    4

    3

    نکته بعدی حالا که اقا معلم شدی سعی کن معلم باسوادی باشی ورشتپن رو نوشتم اشتاپن یعنی غلط دیکته ایی نه أشکال تلفظی، ??

 4. یزدان

  14

  1

  با قسمت دوم حرفاش موافقم
  الان کسایی رسیدن به فرمول یک که استحقاق نداشتن البته به ضرر خودشونه چون اگه خوب نباشن زود محو میشن

  • Love & Lewis

   7

   5

   عمو جان تو کدوم قسمت از حرفاش از خودش تعریف کرد که میگی غرور؟؟؟!!! این کلمه از کی به دایره لغاتت اضافه شده؟جون ما یه کم انصاف…….

 5. 1

  5

  5

  به نظر من اشکالی نداره، الان توی تمام ورزش ها این کار رو انجام میدن. یک تیم آنالیز چندین نفره فقط رفتار و حرکات تیم یا رقیب مقابل رو بررسی میکنن تا بتونن نقاط قوت و ضعفش رو پیدا کنن .

 6. F1 fan

  6

  2

  برای اولین بار حرفشو قبول دارم:دی
  کلا ورزشکار باید تو زمین مسابقه بجنگه و اونجا توانایی هاشو نشون بده
  ولی کامنت دوستان زیر مصاحبه روزبرگ که گفته بود رازهای همیلتون رو به بوتاس نمی گم خیلی جالب بود
  امیدوارم الان فهمیده باشن منظور از راز چیه

 7. HAMED

  9

  8

  عه جدا از شیر کردن متنفر شدی ؟؟
  این حرفا رو چرا سال ۲۰۰۷ نمیزدی وقتی اطلاعات ستاپ و تله متری ماشین آلونسو رو باهات شیر میکردن کیفشو میبردی

   • Hamed

    1

    1

    دروغ محض ؟
    چون به ضرر همیلتونه ؟
    اتفاقاً اینا چیزایی که آتیش اختلاف ران دنیس و آلونسو رو روشن کرد
    و دقیقا تو گاراژ مک لارن داشت اتفاق میفتاد
    الان دسترسی به آرشیو خبرای اون زمان سخته ولی یادمه همون زمان تو مصاحبه و افشاگری های بعدش عین این چیزا رو تو سایتای انگلیسی و غیر انگلیسی فرمول ۱ خوندم
    بعدشم خود طرف میگه تا الان داشته این مساله اتفاق میفتاده و دیگه باید جلوشو گرفت چیو انکار میکنید ؟
    معلومه این دیتاها چقدر یه راننده تازه وارد رو جلو میندازه

 8. وحید

  11

  6

  خواستم بنویسم زمانی که با آلنسو هم تیمی بود همیلتون چرا همچین نظری نداشت ؟ و چهار چشمی حرکات آلنسو رو میپایید دیدم که دوستان طرفدار همیلتون ناراحت میشن ! فقط الانه که مشخص میشه رزبرگ در عین کیفیت بالای رانندگی چه شخصیت بزرگی داشته

   • هومن

    7

    5

    ???? اصن من دیدم وقتی نیکو رانندگی میکرد یه حاله نوری دورش بود پ بخاطر این بود عههههه من تازه فهمیدم!!!

  • محمد۹۱۱

   4

   2

   وحید جان
   دوست عزیز دقت کن. همیلتون میگه مهندسا نباید دستاوردهای راننده ها رو با هم شیرینگ کنن. متوجه هستی؟ ببین شما میری توی پیست چندتا هات لپ میزنی و به یک نکاتی پی میبری مثلا اینکه در پیچ سوم اگر با فلان سرعت ترمز کنی و در ۲۰ متری پیچ معکوس بدی و با فلان دنده وارد پیچ بشی میتونی ایپکس را با سرعت بیشتری بزنی و مثلا اگر با فلان دنده پا روی گاز بزاری در نتیجه میتونی خروجی بهتر و سریعتری داشته باشی تا ۱ یا ۲ دهم زمان ذخیره کنی. اینها همه مجموعه اطلاعاتی هستند که تو دقت کردی و بدست آوردی. حالا اگر مهندس تو همه این دستاوردهای تو رو به مهندس راننده هم تیمت که مهمترین رقیبت هست بده، به نظرت در حق تو اجحاف نشده؟؟؟ ناراحت نمیشی؟؟؟ آیا فکر نمیکنی رقیبت خودش باید تبحر داشته باشه و تکنیکهای خودش رو بکار بگیره تا رقابت پاک و جذاب باشه؟ کل حرف همیلتون هم همینه. هیچ دعوایی هم نداره. ربطی هم به ادب و نزاکت و غرور و … این حرفا نداره.
   دنیای حرفه ای رقابت حرفه ای رو میطلبه. نه بازی بازی … خاله بازی

   • حسین

    3

    2

    خخخخخخخخخخخخخخخخخخخخ!!!!!!!!!!!!!!!!!
    ایول آقا هومن!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    فدایی داری!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 9. اردلان

  0

  0

  این نقل قول آخری دقیقا اون چیزیه که یه راننده رو راننده میکنه
  رانندگی نمره ای نیست که یادگرفتنیه
  اگر چه حتی طرفدار همیلتون هم نیستم (فقط سنا) ولی باهاش موافقم
  همینلتون چون طرفداره سناست ای یه کم قابل قبوله :دی

 10. امید نورمحمدی

  0

  0

  یک نکته یادم رفت. منظور از دوستان جدید دوستانیست که من تازه باهاشون و نوشته هاشون آشنا شدم. احتمالا خیلی هم از این حقیر قدیمی تر هستند و اگر ناراحت شدند پوزش میخوام. قصدم ناراحت کردن هیچکس نبود.

دیدگاه خود را بیان کنید