فرمول یک ایران : تاریخ مسابقات فرمول یک مسابقات عجیب و غریب و رانندگان استثنایی زیادی را به خود دیده است , در این بین چند رکورد خارق العاده نیز به ثبت رسیده است که دانستنش خالی از لطف نیست . هر چند که ممکن است طرفداران پر و پا قرص این رشته رکورد های بیشتری هم به یاد داشته باشند , اگر شما جزئی از این دسته هستید در قسمت نظرات رکورد هایی را که به یاد دارید را با ما در میان بگذارید.

در قسمت اول گرند پری های کانادا 2011 و موناکو 1996 را مورد بررسی قرار دادیم حال به ادامه این لیست می پردازیم .

3_ پیست ایندیاناپولیس 500 ; رکورد دار بلندترین پیست :

پیست ایندیاناپولیس آمریکا که از سال 1951 تا 1960 میزبان مسابقات فرمول یک بود رکورد دار بلند ترین پیست است و به همین دلیل ایندیاناپولیس 500 نام گرفته است.

این پیست در شهر ایندیاناپولیس در ایالت ایندیانا قرار گرفت طول آن 4 کیلومتر و 23 متر است ( 2 و نیم مایل ) و اما چرا بلند ترین ؟ یکی از ویژگی های بارز این پیست آن این است که مسابقاتی که در آن برگزار می شد بیش از سه ساعت طول می کشید آن هم به دلیل اینکه رانندگان می بایست 200 دور را در این پیست طی کنند . طی یک محاسبات ساده ریاضی می توان فهمید که پس از طی 200 دور در پیستی 2 و نیم مایلی هر راننده 500 مایل یا 804 کیلومتر را طی می کند چیزی به اندازه فاصله بین شیراز تا قم .

در آخرین سال ایندیاناپولیس 500 مسابقه 3 ساعت و نیم به طول انجامید که در پایان جین رتمن پیروز آن شد و نکته جالب اینجاست که از بین 33 راننده تنها 16 نفر مسابقه را به پایان رساندند و نفر 16 ام توسط جیم رتمن 6 بار لپ شده بود .البته بعد ها طراحی پیست تغییر کرد و دیگر به اسم ایندیاناپولیس 500 شناخته نمی شود چون رانندگان نهایتا 75 دور در آن مسابقه می دهند.

2_مایکل شوماخر ; رکورد دار بیشترین پیروزی در گرندپری ها :

نیمی از طرفداران جدید فرمول یک , این رشته را با مایکل شوماخر افسانه ای شناختند مثل خود من , حتی کسانی هم که فرمول یک را نمی شناسند این راننده آلمانی را به عنوان بهترین راننده می شناسند به طوری که به یک ضرب المثل تبدیل شده است .” طرف فک کرده شوماخره که اینجوری رانندگی می کنه ” در بزرگراه ها این جمله را از رانندگان زیادی شنیده ایم . هنوز خوب به یاد دارم زمانی را که اخبار ورزشی پس از هر گرندپری تنها خبری که داشت پیروزی مایکل شوماخر بود و بس در واقع آن زمان مایکل شوماخر برنده یک مسابقه بود مگر اینکه خلاف آن ثابت شود .

7 قهرمانی ( 1994 ,1995 , 2000 , 2001, 2002 ,2003 , 2004 ) , 91 پیروزی در 308 مسابقه , 155 سکو و 1566 امتیاز , 68 پول پوزیشن در مدت 19 سال رقابت در مسابقات فرمول یک . شوماخر بدون شک راننده ای افسانه ای است , افسانه ای که در حال حاضر در خواب به سر می برد , مطمئنا همه ی طرفداران فرمول یک انتظار بازگشت مایکل را به زندگی می کشند. بعد از آیرتون سنا به عقیده من مایکل شوماخر اعجوبه ی رانندگی است .

مایکل شوماخر, فراری

مایکل شوماخر, فراری

شوماخر تا 43 سالگی پشت ماشین فرمول یک رانندگی میکرد . در فصل آخر خود در تیم مرسدس او باز هم بر روی سکو رفت و حتی پول پوزیشن هم بدست آورد از این قبیل کارها در فرمول یک آن هم در سن 43 سالگی فقط و فقط از دست مایکل شوماخر بر می آید و بس . زبان قاصر است از گفتن تمام ویژگی های شوماخر به همین اندک ویژگی هایش بسنده می کنیم و بدون شک او استحقاق بودن در لیست 5 گانه ما را دارد .

1_ تیم فراری ; رکورد دار بیشترین سال های حضور در فرمول یک :

در تاریخ سابقه نداشته , ندارد و نخواهد داشت که بحث فرمول یک باشد و نامی از فراری به زبان ها نیاید . شاید وقتی که انزو فراری این تیم را بناگذاری کرد فکر این که شاید زمانی این تیم 66 سال متوالی جزئی از بهترین های این رشته باشد را هم نمیکرد .

این تیم ایتالیایی از سال 1950 تا کنون در فرمول یک حضور مداوم داشته و در طول این تاریخ شگفت انگیر بهترین راننده های زمان را در اختیار داشته از آلبرتو آسکاری قهرمان سال های 1952 و 1953 گرفته تا نیکی لائودا , مایکل شوماخر و حالا هم که فتل و رایکونن و مطمئنا در ادامه نیز بهترین ها را در اختیار خواهد گرفت. از بحث راننده که بگذریم این تیم بهترین ماشین ها و بهترین مهندسان تاریخ را نیز به خود دیده است .

فراری - مسابقه گرندپری ایتالیا 2017

فراری 

فراری رکورد دار بیشترین سال های حضور در فرمول یک است همچنین بیشترین تعداد حضور در گرند پری ( 910 ), بیشترین قهرمانی چه در زمینه تیمی ( 16 ) و جه زمینه فردی توسط رانندگانش ( 15 ) . این اسب وحشی همچنین بیشترین تعداد پیروزی در گرند پری ( 224 ) بیشترین تعداد سکو ( 698 ) و همچنین بیشترین امتیاز( 13492 ) . همچنین فراری یک رکورد جلب دیگر نیز در اختیار دارد بیشترین تعداد سکو هایی که شوماخر و باریچلو اول و دوم آن بودند ( 24 ) و همچنین بیشترین تعداد سکو ها در بین همه رانندگان فراری که رانندگان این تیم اول و دوم آن بودند نیز 81 عدد است .

اسب های وحشی ایتالیا در حال حاظر تیفوسی ترین هواداران دنیا را دارد هوادارانی که حاظر به انجام هر کاری هستند تا تیمشان بهترین نتایج را کسب کند . در واقع نام فراری تجلی بخش قدرت و سرعت و خشم است .

به پایان آمد این دفتر حکایت همچنان باقیست ; آیرتون سنا :

وقتی نام از رکورد و اعجوبه های فرمول یک باشد سخت است نامی از آیرتون سنا ی افسانه ای به میان نیاورد . کسی دارای 3 مقام قهرمانی فرمول یک در سال های 1988 , 1990 , 1991 است . او در 11 فصل حضور در فرمول یک 610 امتیاز کسب کرد و 80 بار به روی سکو رفت . “مرد باران” لقبی است که طرفداران او به او نسبت داده اند .

سنا در آخرین گرندپری خود در سال 1994 در سن مارینو ی ایتالیا با ماشین ویلیامز از ریسینگ لاین خود در سرعت 307 کلومتر بر ساعت خارج شد و به بیرون پیست رفت و سپس با سرعت 233 کیلومتر بر ساعت به دیوار برخورد کرد .

آیرتون افسانه در قالب رکورد نمی گنجد او کسی است که هیچ وقت از یاد ها نخواهد رفت و در پایان باید بیتی از سعدی به میان آورد و گفت :

سعدیا مرد نکونام نمیرد هرگز / مرده آن است که نامش به نکویی نبرند

این نوشته را به اشتراک بگذارید:

3 دیدگاه

دیدگاه خود را بیان کنید