فرمول یک ایران : تاریخ مسابقات فرمول یک مسابقات عجیب و غریب و رانندگان استثنایی زیادی را به خود دیده است , در این بین چند رکورد خارق العاده نیز به ثبت رسیده است که دانستنش خالی از لطف نیست . هر چند که ممکن است طرفداران پر و پا قرص این رشته رکورد های بیشتری هم به یاد داشته باشند , اگر شما جزئی از این دسته هستید در قسمت نظرات رکورد هایی را که به یاد دارید را با ما در میان بگذارید.

5_گرند پری کانادا 2011 ; رکورد دار طولانی ترین مسابقه:

در ساعت 1 بعد از ظهر روز 13 ژوئن 2011 , روزی که مونترال کانادا در زیر بارش شدید باران بود و دمای هوای 18 درجه سانتیگراد گرند پری کانادا . شدت بارش باران به اندازه ای بود که اسپری آبی که از پشت ماشین راننده ها بر میخواست دید رانندگان عقبی را مختل میکرد به همین دلیل رانندگان مسابقه را پشت سر ماشین ایمنی ( saftey car ) شروع کردند . همه رانندگان موظف بودند لاستیک های بارانی ( wet) را بر روی ماشین خود نصب کنند . جیمی آلگرسواری نیز به دلیل رعایت نکردن این موضوع جریمه شد و مجبور شد مسابقه را از پیت لین آغاز کند .

و اما این همه ی ماجرا نبود , این مسابقه طولانی ترین مسابقه تاریخ رقابت های فرمول یک است با زمانی معدال 4 ساعت و 4 دقیقه است و همچنین بیشترین ماشین ایمنی ( saftey car ) را در این مسابقه شاهد بودیم , 6 بار این ماشین وارد مسابقه شد . به علت بارش شدید باران در دور 20 ام مسابقه برای 2 ساعت متوقف شد تا باران بند بیاید. این مسابقه همچنین دارای رکورد کند ترین مسابقه نیز هست میانگین سرعت ماشین ها در این مسابقه 46 مایل بر ساعت بود که معادل 75 کیلومتر بر ساعت است که در نوع خود جالب است .

در پایان مسابقه جنسن باتن از تیم مکلارن اول و سباستین فتل و مارک وبر از تیم ردبول به ترتیب دوم و سوم شدند و همچنین در پایان فصل 2011 سباستین فتل از تیم ردبول قهرمان شد

4_گرندپری موناکو 1996 ; رکورد دار بیشترین حذف رانندگان :

در ششمین مسابقه فصل 1996 فرمول یک در شهر زیبای مونته کارلو در کشور موناکو اتفاقی افتاد که همه طرفداران فرمول یک را به بهت فرو برد. مسابقه در ساعت 2 و 30 دقیقه بعد از ظهر به وقت محلی آغاز شد . در گرم کردن پیش از مسابقه آندره مونترمینی از تیم فورد تصادف کرد و اولین نفری بود که از مسابقه کنار گذاشته شد .

شوماخر و دیمون هیل در ورود به پیچ Ste Devote دچار سانحه شدند و مایکل شوماخر از مسابقه حذف شد درست چند دور قبل هم خوزه وشتپن سر همین پیچ با دیوار برخورد کرده بود و از مسابقه حذف شده بود . شرح وقایع این مسابقه عمر نوح میخواهد و صبر ایوب دانستن این نکته مهم است که تا آخر مسابقه ابر و باد مه و خورشید و فلک دست به دست هم دادند تا 14 راننده دیگر هم از دور مسابقه خارج شوند . از مشکلات موتور گرفته تا تصادفات و مشکلات جعبه دنده و غیره .

در پایان فقط 3 راننده موفق شدند مسابقه را به اتمام برسانند . و 18 راننده از دور مسابقه کنار گذاشته شدند. هارالد فرنتزن هم که توسط اولیور پانیس لپ شده بود و از بین 4 راننده باقی مانده 4 ام بود در دور 74 ام به پیت لین رفت و در پایان سه راننده ای که از خط پایان عبور کرده بودند به روی سکو رفتند . اولیور پانیس فرانسوی از تیم هوندا اول شد , دیوید کولتارد انگلیسی از تیم مکلارن – مرسدی دوم و جانی هربرت هم وطن کولتارد از تیم سائوبر- فورد سوم شد .

این مسابقه در یاد ها ماند و از آن به عنوان مسابقه ای یاد می شود که کمترین تعداد رانندگان از خط پایان عبور کردند و همچنین بیشترین تعداد حذف رانندگان را در پی داشت .

در پایان فصل 1996 دیمون هیل از تیم ویلیامز – رنو به مقام قهرمانی رسید .

در قسمت دوم نیز با ما همراه باشید.

این نوشته را به اشتراک بگذارید:

3 دیدگاه

 1. Ali n

  3

  0

  “هر چند که ممکن است طرفداران پر و پا قرص این رشته رکورد های بیشتری هم به یاد داشته باشند , اگر شما جزئی از این دسته هستید در قسمت نظرات رکورد هایی را که به یاد دارید را با ما در میان بگذارید”:
  فک کنم ایندیاناپولیس 2005 گراند پری بود با کمترین تعداد شرکت کننده 6 راننده از تنها 3 تیم فرراری ، جوردن و میناردی.

 2. ffan

  2

  0

  نمی دونم این هم رکورد حساب میشه یا نه ولی تو استارت اسپا 1998 از 20 تا ماشین 13 تا تو همون استارت تصادف کردن و dnf شدن
  همون مسابقه معروف که مایکل رفت شخصا از خجالت دیوید کولتارد در بیاد

دیدگاه خود را بیان کنید