فرمول یک ایران – بدهی های هنگفت و عدم توانایی در پاسخ گویی به نیاز قراردادها، سیلور استون را مجبور کرده به رها کردن یکی از مشهورترین مسابقاتش فکر کند. آیا پایان دوره مسابقات گرند پری در بریتانیا نزدیک است؟

جان گرنت رئیس باشگاه رانندگان بریتانیا و مدیر پیست مسابقه ای سیلور استون اعلام کرده که هیات مدیره به دنبال مجموعه ای از اقدامات جهت کنسل کردن گرندپری انگلستان از سال ۲۰۲۰ میباشد ، این مسابقات از سال ۱۹۴۷ در این کشور انجام شده است.او همچنین افزود هدف هیات مدیره زمینه سازی برای ادامه دار بودن برگزاری گرند پری در سیلوراستون است اما فقط در شرایطی که مثمرثمر باشد.

جان گرنت:

ما مجبوریم باشگاه رانندگان را از احتمالات رخ دادهای بد و ریسکی در طی چند سال حفاظت کنیم.بدون چند تغییر در معادلات اقتصادی این ریسک ها و تبعات آنها اجتناب ناپذیر خواهند بود و ما به دنبال راه هایی متنوع برای جلوگیری از آنها هستیم.یکی از راه ها این بود که قبل از آغاز گرندپری ۲۰۱۷ اعلام کنیم که به قراردادمان تا سال ۲۰۱۹ پایبندیم اما با پایان گرند پری ۲۰۱۹ و اتمام قرارداد ، دیگر در مسابقات شرکت نخواهیم کرد.

اندی میدل هرست ، یکی از رانندگان موفق انگلیسی ، با شنیدن این خبر به شدت شوکه شده بود به این علت که ۶ سال قبل ، به وی و همکارانش این اطمینان را داده بودند که گرندپری بریتانیا حداقل تا ۱۷ سال آینده قرار داد امضا خواهد کرد ، خبری که اکنون به شدت متزلزل شده است.در همین راستا ، میدل هرست گفته است این خبر شرم آور است.ما باید در این کشور گرند پری داشته باشیم ، ما صاحبان موتور اسپرت هستیم.

برخی بر این عقیده هستند که صحبت های گرنت به نحوی بوده است تا بتواند قرارداد جدیدی با Liberty Media امضا کند، اما در دفاتر مرکزی سیلور استون صحبت از این است که عدم تمدید قرارداد اجتناب ناپذیر است.برخی چهره های مهم این رشته عقیده دارند متوقف کردن گرندپری در بریتانیا هرچند کوتاه مدت میتواند به رشد محبوبیت فرمول۱ در انگلستان کمک کند.

گرندپری بریتانیا یکی از قدیمی ترین و بزرگترین مسابقات در سطح جهانی است.علاوه بر آن ، این مسابقه تاثیر احساسی روی بسیاری از طرفداران این رشته در انگلستان دارد، و هیچ جا تاثیر این رشته را نمیتوان بیشتر از باشگاه رانندگان بریتانیا دید، جایی که ۸۰۰ نفر از نخبه ها و بزرگان این رشته ورزشی حصور دارند.احساس عاطفی بین علاقه مندان این رشته با گرند پری سیلوراستون در بریتانیا وجود دارد که برای مدت های طولانی حضورش بیمه شده بود، اما امروزه در حال تغییر است.

شاید گرنت هدف دیگری از اعلام متوقف کردن گرند پری بریتانیا داشته اما استورات پرینگل، مدیر اجرایی پیست که از اعضای هیات مدیره نیز هست بدون پرده گفته است که متوقف کردن گرند پری بریتانیا یکی از گزینه های محتمل است به این علت که ریسک ضرر و زیان به سیلور استون وجود دارد.

ما باید به این ریسک توجه کنیم، هرچند ممکن است از سال ۲۰۲۰ دیگر در بریتانیا گرند پری برگزار نشود اما این انتخاب ممکن است اجتناب ناپذیر باشد.از عواقب آن کاملا مطلع هستیم و تاثیر منفی این تصمیم روی رسانه ها را پیش بینی کرده ایم، باید بگویم که خود ما نیز این گرندپری را دوست داریم و در صورت متوقف شدنش، احساس دلتنگی خواهیم کرد اما بعضی وقتها باید تصمیم هایی گرفته شوند که در ابتدا ناراحت کننده هستند اما در انتها ما را به نقطه بهتری می رسانند.

شایعه کناره گیری بریتانیا از برگزاری مسابقات گرندپری در پایان فصل ۲۰۱۹، نظرات مختلفی را بین اعضای عادی و عالی رتبه باشگاه رانندگان بریتانیا ایجاد کرده است.در این بین دو عقیده وجود دارد؛ برخی اعتقاد دارند اجرای این مسابقات در بریتانیا موهبتی خدادادی است که نباید از آن چشم پوشید و تا حد مرگ تلاش خواهند کرد تا متوقف کردن گرند پری بریتانیا رخ ندهد. عقیده گروه دوم اما کاملا متفاوت است.آنها اعتقاد دارند فرمول۱ نیز مانند لیگ برتر انگلستان تا حدی بزرگ شده است که پولهای هنگفتی در آن جا به جا میشود و به جای این هزینه های بالا و تبلیغات گسترده میتوان به ورزش های مردمی تر کمک کرد.

سوال مهم این است که چی اتفاقی افتاد تا گرندپری بریتانیا به این نقطه برسد؟و چگونه می توان آن را نجات داد؟

بسیاری از کارشناسان ریشه اصلی این اتفاق را در سال ۲۰۰۸ جست و جو می کنند. زمانی که رقیب سیلور استون یعنی دونینگتون پارک اعلام کرد که با یک قرارداد ۱۷ ساله که از سال ۲۰۱۰ آغاز میشود، حق برگزاری گرندپری را از سیلور استون گرفته است، خبری که باعث تعجب همگان شد.به علت مشکلات مالی، انتقال گرندپری به دونینگتون پارک صورت نگرفت اما آینده گرندپری بریتانیا را دچار ابهاماتی کرد.

در این زمان باشگاه رانندگان بریتانیا به مدیریت دامون هیل راننده اسبق فرمول۱ برای نجات گرندپری بریتانیا و عقد قرارداد ۱۷ ساله وارد عمل شد که با سد بزرگی به نام برنی اکلستون مواجه شدند.مدیر اجرایی و مسئول بخش قراردادهای مالی و ارتباطات اقتصادی فرمول۱٫ پیشنهاد اکلستون قراردادی با مبلغ آغازین ۱۲ میلیون پوند با نرخ افزایش سالیانه ۵درصد بود و طبق قرارداد، تمام درآمدهای تجاری و تبلیغاتی حاصل از سیلور استون به فرمول۱ تعلق داشت، که در این صورت تنها حق بلیط فروشی برای سیلور استون باقی میماند.

منتدقین باشگاه رانندگان بریتانیا اعتقاد دارند تنها خودشان هستند که لایق سرزنش میباشند. جهت انجام درخواست های اکلستون مبنی بر ارتقاء سیلوراستون، مدیران باشگاه تصمیم به  تجهیز و نوسازی پیست گرفتند.هزینه ۲۷ میلیون پوندی این به روز رسانی چالش بزرگی برای مدیران بود که ۱۲٫۷ میلیون پوند آن از بانک لویدز وام گرفته شد و ۱۲٫۴ میلیون پوند آن نیز از مجلس نورث همپتون شایر قرض گرفته شد.

برای باز پس دهی این مبالغ، هیات مدیره ۲۸۰ هکتار از اراضی اطراف سیلور استون را به فروش رساندند که ۳۲ میلیون پوند بدهی خود را پس دهند. نتیجه منفی این تصمیم، از دست رفتن ۱٫۲ میلیون پوند اجاره در ماه بود. شرایط بد سیلور استون زمانی مشخص شد که در سال ۲۰۱۶ گرنت اعلام کرد دیگر پولی ندارند که برای سال آینده برنامه ریزی کنند.

در این شرایط بود که هیات مدیره تصمیم به فروش پیست به کمپانی Jaguar LandRover گرفتند.کمی بعد از این اتفاق، مدیر اجرایی باشگاه، پاتریک آلن به علت غیبت طولانی مدت و بدون حضور خودش، از شغلش بر کنار شد که همین باعث شد ریچارد فیلیپس جانشین وی نیز از شغلش استعفاء دهد.

اما با هم نظر درن ترنر را در مورد شرایط بحرانی سیلور استون بخوانیم:

درن ترنر

“نگه داشتن گرندپری به قیمت ورشکسته شدن عاقلانه نیست.”درن ترنر عضو باشگاه رانندگان بریتانیا و راننده WEC جگوار اعتقاد دارد قراردادی که سیلور استون با فرمول۱ عقد کرده است منطقی نیست و هیچ جای سودی برای سیلور استون باقی نمی ماند.

این خیلی فوق العاده است که در سیلور استون گرندپری داشته باشیم اما نه به قیمت ورشکسته شدن پیست.نه گفتن به گرندپری خیلی سخت است اما در این برهه زمانی هیچ چاره ای جز این تصمیم وجود ندارد و باید صبر کنیم تا با تصمیمی منطقی و عاقلانه از این مرحله سخت عبور کنیم.

گرندپری بریتانیا فقط یک هفته از سال است و سیلور استون میزبان مسابقات بزرگ دیگری مثل موتوجی پی و مسابقات در حال رشد WEC است.

رفت و آمد در پیست به اندازه کافی بالا هست و میتوان با سود حاصله از آن، پیست را زنده نگه داشت.من باور ندارم با از دست دادن فرمول۱ همه رخدادهای ورزشی از سیلور استون روی بر میگردانند.دیگر رشته های ورزشی بخاطر اینکه در سیلور استون فرمول۱ برگزار میشود به آن نمیروند بلکه سیلور استون را بخاطر عظمت و ابهت و تاثیرش انتخاب میکنند، چیزهایی که در آینده بیشتر به چشم خواهند امد.

بیشتر بخوانید: معرفی رشته های موتوراسپورت؛ WEC

جکی استوارت

جکی استوارت

و نظر جکی استوارت در رابطه با سیلورر استون:

مدیر اسبق باشگاه رانندگان بریتانیا اعتقاد دارد گرندپری بریتانیا باید به کار خود ادامه دهد.

باشگاه رانندگان بریتانیا تنها باشگاه در دنیا است که پیستی در اختیار دارد که میتواند در آن مسابقات فرمول۱ برگزار کند و نمیتوانم ببینم که قرارداد با فرمول۱ در حال از دست رفتن است.

به نظر من خطر ورشکستگی سیلور استون را تهدید نمیکند، در سال ۲۰۲۶ قرارداد با فرمول۱ تمام میشود و آن سال زمانی است که باید در مورد رسیک های احتمال ورشکستگی بحث و جدل کرد نه امروز که هنوز از قرارداد زمان زیادی باقی مانده است.

فرمول۱ نقطه اوج رشته های ورزشی موتوری است و ما باید به هر نحوی که شده آن را در سیلور لستون زنده نگه داریم.حتی کمک های دولت نیز میتواند در این شرایط بحرانی به داد سیلور استون برسد.از دست دادن گرندپری شوک بزرگی به انگلستان به عنوان پایتخت بین المللی رشته های ورزشی موتوری خواهد زد، هم به تیم ها و هم به تکنولوژی.

 

در گذر زمان با سیلور استون

۱۹۴۸ : اولین گرندپری بریتانیا در سیلور استون برگزار میشود و لویجی ویلورسی پیروز میشود

۱۹۵۰ : قهرمانی جهان در مسابقات رانندگی اعلام میشود.اولین دور در گرندپری بریتانیا

۱۹۵۵ : گرندپری بریتانیا بین سیلور استون و آین-تری دست به دست میشود

۱۹۶۴ : آین-تری کنار میرود و گرندپری برین سیلور استون و برندز هتچ جابه جا میشود

۱۹۸۶ : بخش مدیریت بر فرمول۱ قانون قراردادهای بلند مدت با پیست ها را تصویب میکند.سیلور استون قرارداد ۷ ساله امضاء میکند

۲۰۰۴ : نزاع بین باشگاه رانندگان بریتانیا و برنی اکلستون منجر به برگزاری مسابقه خارج از چارت زمانی میشود.در نهایت قراردادی بسته میشود تا سیلور استون تا سال ۲۰۰۹ میزبان فرمول۱ باشد

۲۰۰۸ : در طی آخر هفته برگزاری گرندپری خبری شوکه کننده اعلام میشود ، دونینگتون با عقد قراردادی ۱۰ ساله محل اصلی برگزاری مسابقات فرمول۱ شد!

۲۰۰۹ : سیلوستون قراردادی ۱۷ ساله جهت برگزاری گرندپری بریتانیا عقد میکند از سال ۲۰۱۰ اغاز میشود ، قرارداد دونینگتون ملغی میشود.

۲۰۱۱ : سیلور استون جهت ارتقاء سطح پیست به ۲۷ میلیون پوند اندوخته مالی نیاز دارد

۲۰۱۴ : مدیران اجرایی ، حقوقی و مالی به علت عدم توانایی در جذب نظر هیات مدیره در پاسخ گویی به سوالات ایجاد شده ، از شغلشان برکنار میشوند

۲۰۱۵ : برنی اکلستون اعلام میکند سیلور استون باید ۱۶میلیون پوند به وی پرداخت کند

۲۰۱۶ : باشگاه رانندگان بریتانیا تصمیم به فروش پیست به کمپانی Jaguar LandRover میگیرد

۲۰۱۷ : باشگاه رانندگان بریتانیا اعلام میکند در پایان فصل ۲۰۱۹ دیگر قادر به برگزاری گرندپری بریتانیا نخواهد بود

بیشتر بخوانید: معرفی پیست سیلور استون

این نوشته را به اشتراک بگذارید:

3 دیدگاه

  • هومن

   1

   3

   تنها پیست فعالی که تو این چند سال اخیر گرند پریه المان رو به عهده داشته هوکنهایم بوده اونم یه سال در میون پس جای نگرانی نیست احتمال خیلی زیاد ۲۰۱۸ برمیگردن. مث ۰۸-۱۰- ۱۲-۱۴-۱۶(والبته خیلی قبلتر) شاید ۱۸ هم بیان.تو نت یه سرچی کنی داستان المان گیرت میاد.

 1. هومن

  3

  8

  این اکلستون اشغال جوری درا روشون بسته که فقط پول بلیط فروشی دستشون میاد مزخرف نفهم. با پول مو تو جی پی و اینا میشه دراورد پولشو اینطور نمیشه که… من از ۲۰۱۵ که زمزمه خاتمه سیلوراستون بودش سفت و سخت پای حرف استوارت موندم.گور پدر بقیه کشورا نقطه عطف فرمول یک بریتانیاعه جم کنید این گه کاریا رو

دیدگاه خود را بیان کنید