فرمول یک ایران – با بازگشت دوران موتور های توربو، تیم ها از جمله فراری برای رسیدن به صدر جدول باز به تکاپو افتادند. هزینه های سنگین برای طراحی موتور، شاسی و دیگر قسمت ها همه و همه برای تولید یک خودروی قوی و رقابتی بود، اما مسئله مهم دیگر در این بین انتخاب راننده مناسب برای هدایت خودرو نیز بود.

تیم فراری که قدیمی ترین تیم حال حاضر فرمول یک است و به نوعی تاریخ فرمول یک به حساب می آید، از سال های ابتدایی فرمول یک از مدعیان قهرمانی بود.

از سال ۲۰۱۲ با ورود محصولات جدید و متنوع به بازار های جهانی، فروش بالای فراری را به دنبال داشت و این موضوع باعث شد که این کمپانی بودجه قابل توجهی به تیم فرمول یک خود تزریق کند و مدیران فراری به فکر جذب نفرات جدید و تقویت تیم باشند.

تغییرات در همه قسمت ها در حال انجام بود و انتخاب راننده نیز یک اصل مهم برای فراری بود. کیمی رایکونن اولین انتخاب فراری بود که جایگزین فیلیپه ماسا برزیلی شد.

ماسا که سال های درازی را در فراری حضور داشت و تا یک قدمی قهرمانی پیش رفت اما موفق به کسب قهرمانی نشد ولی جایگزین او یعنی رایکونن توانسته بود یک قهرمانی را در سال ۲۰۰۷ با فراری بدست آورد.

آلونسو، رایکونن، تاد و ماسا روی سکو پس از گرندپری برزیل 2007

آلونسو، رایکونن، تاد و ماسا روی سکو پس از گرندپری برزیل ۲۰۰۷

اما خصوصیات فردی این دو راننده کاملا با هم متفاوت بود. فیلیپه ماسا راننده ای با تجربه بالا و جثه ای کوچک یک انتخاب فوق العاده برای راننده دومی فراری بود و شاید اگر تصمیمات تیمی نبود او نیز به یکی از رقبای اصلی قهرمانی تبدیل می شد.

اما در طرف دیگر رایکونن نیز با تمرکز بالا و حفظ لاستیک نیز در تیم لوتوس به عنوان راننده اول فوق العاده عمل کرده بود و از طرفی با جو فراری نیز آشنایی کامل داشت.

کیمی رایکونن و سباستین فتل

کیمی رایکونن و سباستین فتل

ماسا در پایان فصل ۲۰۱۳ با پیوستن به ویلیامز جای خود را به کیمی رایکونن داد. درست یک سال بعد، فرناندو آلونسو با ترک تیم به مک لارن هوندا پیوست و فراری سباستین فتل، قهرمان چهار دوره جهان را جایگزین آلونسو کرد.

آلونسو که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان برترین راننده جهان است در سال های حضور خود دو بار به یک قدمی قهرمانی رسید که هر دو مرتبه با اشتباهات تیمی، قهرمانی را از دست داده بود و برای یافتن فرصت دوباره به مک لارنی پیوست که هوندا را به عنوان شریک خود انتخاب کرده بود.

آلونسو که در استارت و سبقت گیری بی همتا عمل می کرد جای خود را به سباستین فتلی داد که متخصص تعیین خط بود و در تک دور ها عالی عمل می کرد و لیدر مسابقه بودن را بسیار خوب می دانست.

فرناندو آلونسو و سباستین فتل

فرناندو آلونسو و سباستین فتل

حال با آشنایی با این چهار راننده کدام گزینه ها برای صندلی فراری مناسب تر بودند؟

همانطور که علاقه مندان فرمول یک و بخصوص طرفداران فراری می دانند، این تیم همیشه در تعیین خط ضعیف بود ولی در مسیر های بلند ( Long Run) عملکرد در خوری داشته است.

حال آیا انتخاب رایکونن و فتل برای فراری انتخاب خوبی بود؟ آیا خصوصیات راننده ها با خودروی فراری خوانایی داشته است؟

با توجه به مهارت هر دو راننده جواب منفی است.

عملکرد چشمگیر رایکونن در لوتوس بدلیل حفظ لاستیک خودرو لوتوس بوده و رایکونن با استفاده از این خصوصیت توانسته بود به موفقیت برسد.

در مورد فتل نیز ابر خودرو ردبول دلیل اصلی موفقیت او بود. آیرودینامیک فوق العاده، خودروی ردبول را در تعیین خط بی رقیب کرده بود و همیشه یا در بسیاری از موارد هر دو خودروی ردبول را در خط یک استارت می دیدیم و فتل در خط جلو کار خیلی سختی برای برد نداشت و به راحتی قهرمانی چهار دوره فرمول یک را بدست آورد. اما اوضاع در فراری چگونه است؟

خودرویی که به سختی بین ۵ خودروی برتر در تعیین خط می رسید و هر چه بود باید در مسابقه به نمایش گذاشته می شد. خودرویی که نه آیرودینامیک ردبول را داشت و نه حفظ لاستیک لوتوس و نه حتی سیستم تعلیق مک لارن را …

کیمی رایکونن

کیمی رایکونن

اما این دو راننده فراری بودند که به معنای واقعی از خودرو تمام استفاده را می بردند. همیشه استارت های فوق العاده آلونسو و سبقت گیری های او به داد تیم می رسید و ماسا نیز در پشت تا حدی که به او اجازه داده می شد برای تیم می جنگید.

رابطه بسیار گرم بین آلونسو و ماسا یک نقطه قوت برای فراری بود و شاید همکاری این دو راننده در تعیین خط ایتالیا ۲۰۱۳ یک نمونه عالی از همکاری تیمی بین دو راننده بود.

آلونسو که به عنوان راننده اول برای فراری در خط جلو می جنگید همیشه در مسابقه بیش از تصور تیم کار می کرد و اگر به آمار های سال های گذشته نگاهی بیاندازیم خواهیم دید که آلونسو همیشه در مسابقه رده های با ارزشی را برای تیم کسب می کرد.

بهترین مسابقه فراری در دو سال اخیر

شاید سه برد فتل در سال ۲۰۱۵ و پول پوزیشن سنگاپور انتخاب مسابقه برتر را آسان تر کند اما در واقع نه برد سنگاپور، نه مالزی و حتی مجارستان عملکرد واقعی فراری را به نمایش نگذاشته بود.

اگر به جایزه بزرگ بحرین ۲۰۱۵ برگردیم، رده دومی رایکونن بهترین مسابقه فراری بود. شاید این انتخاب کمی عجیب باشد اما اگر مسابقه را دوباره ببینیم، خواهیم دید که رایکونن بهترین روش رانندگی با فراری را انتخاب کرده بود.

کیمی رایکونن - گرندپری بحرین 2016

کیمی رایکونن – گرندپری بحرین ۲۰۱۶

حفظ سوخت و لاستیک در نیمه اول و حمله سنگین در نیمه دوم چیزی که بارها فرناندو آلونسو آن را با فراری انجام داده بود.

در بحرین، در یک مسابقه برابر در روزی که نه حرارت مسیر، نه مسیر تنگ پیست و نه مشکل حرارت لاستیک مرسدس وجود داشت، رایکونن توانست از مرسدس سریع تر باشد و شاید یک یا دو دور تعویض لاستیک زودتر، او را برنده جایزه بزرگ بحرین می کرد.

این نوشته را به اشتراک بگذارید:

20 دیدگاه

 1. MOSTAFA

  17

  1

  تقریبا ابوظبی امسال هم برا وتل اینجوری بود البته با توجه به کارای لوئیس.
  ولی به نظرم مشکل فراری وتل و کیمی نیستن اونا موتورشون قویه ولی نه به قدرت مرسدس آیرودینامکشونم خوبه ولی نه به خوبی ردبول. اگه سال بعد آیرودینامیکشو به ردبول برسونه شانسی برای رقابت داره . اگه به امسالم نگاهی بندازیم کار راننده ها عالی نبوده ولی خوب بوده هر وقتم که نیاز شده با هم همکاری کردن بیش تر کیمی که به وتل اجازه عبور داده وقتی که نیاز بوده

 2. F1

  3

  17

  بنظرم فرناندو بهترین عملکرد رو داشته بعد مایکل شوماخر در تیم فراری ماتادور با اون استارت های زیبایی که میکرد همیشه ۴ جایگاه یا بیشتر کسب میکرد و میتونست تا پای پیروزی بجنگه ولی امروز فتل این کار رو نمیتونه بکنه آلونسو همین امسال هم توی مکلارن استارت های خیلی خوبی داشت توی مالزی بود فک کنم از آخر استارت زد ۱۰ نفر رو توی پیچ اول رد کرد یا توی اسپل بود فک کنم که با همیلتون از آخر استارت زدن بعد تصادف که رد فلاگ شد جلوی همیلتون بود بعد رستارت همیلتون هم بعد ۲ دور تونست از ناندو سبقت بگیره فتل فقط وقتی میتونه با فراری قهرمان بشه که فراری با ۱ ثانیه جلوتر از بقیه تیم ها باشه و فتل به آسانی قهرمانی رو بدست بیاره مثل ۴ قهرمانی دیگش.
  ولی آلونسو بهترین کار رو کرد از فراری رفت فراری به این زودی ها درست بشو نیست فقط بزاری فراری توی پسرفت پیشرفت کنه.
  FA

 3. علیرضا

  13

  0

  سلام دوستان
  با اکثر قسمتهای مطلبی که کار شد موافقم اما به نظر من در مورد خصوصیات رانندگی فتل کمی کم لطفی شده. به عقیده من یکی از بارزترین ویژگیهای فتل استارتهای قوی ای که داره و در مدیریت مسابقه هم صاحب سبکه. معادل دونستن خودروی فراری که در اختیار آلونسو بود با مثلا خودروی ۲۰۱۶ بنظرم نمی تونه خیلی درست باشه و با این معیار نمیشه آلونسو و فتل رو مقایسه کرد.
  در نهایت تاکید کنم که اصلا منکر رانندگی جذاب آلونسو نیستم و شاهکارهایی که با فراری انجام داد رو انکار نمی کنم.

 4. هومن

  8

  8

  بهترین تحلیلی که تو این سایت دیدم همین بود.دلیل:انتخاب بحرین ۲۰۱۵ بعنوان بهترین مسابقه فراری.بسیار بسیار ریزبینانه به این موضوع نگاه شده.۱:تو سنگاپور از تمرین اول تا خود مسابقه مرسدسا بیش از یک ثانیه از فراری ها کند تر بودن.۲:مجارستان که اصن یه وعضی لوییس میزد به در و دیوار ریکاردو میزد به روزبرگ.اما اما مالزی ۲۰۱۵ من اسم این مسابقه رو شاهکار استراتژی فراری میخونم مرسدس حین ریس مالزی گیج بود و موقعی که فهمید چه خبره دیگه فایده نداشت به معنای واقعی کلمه فراری برد رو از چنگ مرسدس در اورد(شاید باورتون نشه من از اون مسابقه هنوز اعصابم خورده باید قیافه نیکو و لوییس رو میدیدن) در ضمن تایر عقب رایکونن حین ریس ترکید رفت اخر ولی به لطف استراژی تا چهارم اومد بالا.من بحرین ۲۰۱۵ و مالزی ۲۰۱۵ رو توی یه حد میبینم چون جفتشون از استراتژی اب میخورد با این تفاوت که تو بحرین ۲۰۱۵ خیلی به برد نزدیک بودن.حتی اگه سباستین تو پیچ اخر اگه اون اشتباه رو نمیکرد شاید فراری ها تو اون بحرین۲-۳ رو میگرفتن. چون اشتباه باعث شد بره دماغه رو عوض کنه بعد گیر کرد پشت والتری.تحلیل بینظیر بود بینظیر. اما برسیم به خود کیمی… سال ۲۰۱۴ میاد سال به سال پیشرفت میکنه(دیگه ریزشو خودتون دربیارید. افزایش امتیاز-سکو و…)ودر کل به نظرم کیمی اصلا انتخاب اشتباهی نبود هیچ. بلکه بهترین گزینه بود وهیچکس اندازه رایکونن شایسته صندلی ۲۰۱۸ فراری نیست.علتشم این سیر صعودیه عملکرد رایکونن از ۲۰۱۴ به اینوره.صمیما و قلبا دوسدارم کیمی تو سال بعد یه مسابقه حداقل ببره تا این سیر صعودی حفظ شه.برای اولین باره برای کسی غیر همیلتون ارزوی برد میکنم.

 5. Scu

  4

  0

  تحلیل فوق العاده ای بود.الونسو واقعا با فراری معجزه میکرد و از دست دادن قهرمانی تو مسابقه اخر خیلی ازار دهنده بود.
  رایکونن عالی بوده تا اینجا،به عنوان راننده دوم،امتیازات زیادی گرفته و عالی رونده.
  فتل بعد اینکه تو ردبول پشت سر ریکیاردو موند،با امید قهرمانیای مجدد ب فراری اومد و ۲۰۱۵ هم خوب بود و ۳ تا مسابقه رو برد
  ولی ماشین ۲۰۱۶ فراری نسبت ب رقیبای اصلیش هر هفته پسرفت داشت تا جایی ک رتبه دوم تیمی رو هم از دست دادن.مشکل اصلیه فراری شاسی و ایرودینامیکه،همون جایی ک ردبول فوق العاده س
  از نظر موتور هم از ردبول بهتره ولی مونده تا ب مرسدس برسه
  در کل فراری اگه بعد ۱۰ سال قهرمانی رو بخواد باید هر مسابقه پیشرفت داشته باشه نه مثه ۲۰۱۶ ک هر مسابقه پایین و پایین تر میومدن

 6. Hamed

  5

  0

  منم معتقدم آلونسو بهترین راننده برای جنس ماشین فراری تو چند سال اخیر بود هرکسم که یکم شک داشت بهش تو ۲۰۱۲ به ناندو ایمان آورد
  ولی در مورد فتل کم لطفی نکنید همیشه وقتی لیدر مسابقه بود تو فاصله باز کردن نظیر نداشت به خاطر این تواناییش خیلی وقتا ریس رو برای خودش راحت میکرد و راحت میبرد شاید اکثرمون فکر کنیم فقط به خاطر ماشینش بوده
  ولی خیلی ازراننده ها نمیتونن وقتی لیدر یه مسابقه هستن و مزیت هوای تمیز رو دارن در حد و اندازه فتل ریس رو مدیریت کنن شاید تو دوئل ها ، تو چرخ به چرخ ها وسبقت گیری یه مقداری پایین تر از آلونسو و تا حدی همیلتون باشه ولی وقتی لیدر هست بهترینه

  در مورد رایکونن هم فقط اینو باید گفت اگر کیمی الانم میتونست در حد سالای اوجش (۲۰۰۳-۲۰۰۷) رانندگی بکنه فقط آلونسو و شوماخر تو اوجشون میتونستن باهاش رقابت کنن ولی حیف این کیمی کجا اون دوران کجا

 7. Mojtaba

  6

  0

  در مورد تفاوت فتل و آلونسو چون خیلی فاقله کمه و تشخیصش برتر بودن یکیشون خیلی تخصصیه نظری نمیدم اما بهتر دونستن ماسا از رایکونن برای فراری خیلی بی انصافیه از همکاری ماسا با آلونسو تمجید شده در حالیکه رایکونن هم با فتل خیلی خوب مچ شده

 8. ali911

  6

  0

  تحلیل قشنگی بود ولی تند بود. اینکه میگه آلونسو تو استارتها بی نظیره قبول ولی مگه وتل نیست؟ جفت راننده های فراری خیلی تو استارت قوی هستن و معمولا بهتر از هم ردبولها هم مرسدسها عمل می کنن. در ضمن آلونسو خدای سبقتگیری، وتل خیلی کمتر نیست و از همیلتون هم قبول ندارم که پایینتره. رابطه کیمی و سب هم که عالیه نمونش تو باکو و یاس مارینای امسال. در ضمن مقایسه شرایط الان فراری با زمان آلونسو بی انصافیه. وضعیت ماشین فرقی نکرده ولی مرسدس خیلی مقتدرتر از ردبول اون زمانه و مشکل بعدی، ردبول جدیده که تو تعیین خط هیچ جوره فراریها بهتر نیستن و مهمترین دلیل سومی امسالشون همین تعیین خطه. یادتون نره پارسال که ردبول اون پایینها بود وتل در مواقعی از رزبرگ پیشی هم گرفت. خیلی بی انصافیه بگیم وتل صرفاً بخاطر ماشینش قهرمان میشد.

  • سجاد

   4

   0

   دقیقا تو اینکه آلونسو خوبه شکی نیست ولی وتل در بی منصفانه ترین حالت در حد اونه.در ضمن مشکل این نیست که فراری انتخاب اشتباه کرده یا نه مشکل و جای بحث در اینجاست که وتل و رایکونن بد انتخاب کردن.یه چیزم بدهکاره فراری.دو تا راننده عالی دارن واقعا.

 9. F1 fan

  5

  0

  مقاله عالی بود
  یکم کم لطفی شده در مورد فتل و کیمی
  چون ماشینی که الان دارن قابل مقایسه با ماشین زمان الونسو و ماسا نیست
  مشکل فراری اینه هیچ چیزش جور نیست و تو هیچ چیزی بهترین نیست
  نه موتورش به اون اندازه قویه که بتونه تو پیست هایی مثل مونزا و اسپا مرسدس رو بگیره،نه آیرودینامیکه خوبی مثل ردبول داره برای پیست هایی مثل موناکو یا سنگاپور و …
  مشکل خوردگی لاستیک رو هم که تا اواخر این فصل داشتن که هی مجبور بودن یه پیت استاپ بیشتر برن
  میمونه استراتژی که تو اونم اشتباهات پیاپی که انجام میدن یه جورایی خودشون کلک خودشونو میکنن
  فتل و کیمی با این تیم مریض چی کار دیگه باید کنن،کافیه فراری یه مدیر جسور و کاربلد بیاره تا تیم رو بیاد اون موقع توانایی این ۲ معلوم میشه
  البته یه نکته دیگه اینکه من حس میکنم ماشین ردبول راننده رو بدعادت میکنه،چیزی که فتل اون زمان بهش مشهور بود این بود که با سرعت بیشتری از وبر وارد پیچ ها میشه و یکی از دلایل برتریش همین بود در صورتی که الان اصلا نمی تونه همچین کاری با فراری کنه

 10. یوسف 1814

  2

  0

  برای مقایسه کردن صحیح باید ابزار داشت
  نمیشه گفت کی بهتره
  وقتی که شرایط این راننده ها هیچوقت عینا مثل هم نبوده
  آلونسو و فتل هر دو خوبن
  من شخصا آلونسو را بیشتر دوس دارم

 11. ایمان

  0

  6

  کسایی که میگن ماشین اون زمان فراری بهتر از ۲۰۱۶ بود نگاه کنن به امتیاز آلونسو در مقایسه با ماسا وسال آخر با رایکونن.ماتادور با ماشین فراری معجزه میکرد.نگاه کنن به استارتهای آلونسو تو چهار سالی که تو فراری بود.ناندو با خودرو یی که تو هر دور ا ثانیه کندتر از ردبول بود دو فصل فقط تو ریس آخر با بد شانسی محض قهرمانی رو به فتل داد.مقایسه فتل با نابغه ای مثل آلونسو مسخرست

  • ali911

   7

   0

   جان! “مقایسه فتل با نابغه ای مثل آلونسو مسخرست” هنوز تو کف این جملتم! ینی وتل نابغه نیست؟ آقا رایکونن که دو فصله با اختلاف پایینتر از وتله(هنوز نمی تونم با ۴۰ ۵۰ امتیازی که قبلا گفتم چجوری وتل بخاطر اشتباهات فراری تو ۲۰۱۶ از دست داد کنار بیام.) ماسا هم که فک کنم همه قبول دارن پایینتر از رایکونن هست. تازه وبر تو ردبول رو فراموش نکن. وتل کم نذاشته جلو ابرقدرتی مثل مرسدس پارسال سه تا پیروزی گرفت. شرایط رو هم صد بار گفتم. چجوری میگین وتل با آلونسو قابل مقایسه نیست؟!؟!

 12. ایمان

  0

  1

  قهرمان شدن با ماشینی که تو هر لپ حداقل ۱ ثانیه سریعتر از خودروهای دیگست هنر نیست.من مطمینم آلونسو با همین خودروی ۲۰۱۶ فراری هم تو خیلی از پیستا رو پودیوم بود و این رو بارها ثابت کرده.باماشین فاجعه هوندا تو خیلی از پیستها معجزه کرد.کافیه عملکرد ناندو با باتن که خودش راننده بزرگ و توانمندی هست رو مقایسه کنید.فراموش نکنید که سلطه شوماخر افسانه ای رو چه کسی بر فرمول یک پایان داد

  • ali911

   2

   0

   ببخشید الان همیلتون مگه چیکار میکنه؟ مگه ماشین مرسدس تو هر دور یه ثانیه سریعتر نیست؟ قبول قهرمانی با ماشینی که هر دور یه ثانیه سریعتره راحته، وتل تا حالا همچین فرصتی نداشته که تو یه ماشین در حال رقابت با یکی دیگه بشینه. من آلونسو رو قبول دارم، یعنی میگم سطح رانندگیشون یکیه، ولی اینکه وتل از آلونسو پایینتره رو نه!

دیدگاه خود را بیان کنید