مجله خودرو ایران – صادق باشیم، می توان به جای فورد فوکوس RS از موستانگ شلبی GT350R لذت برد. در واقع حتی اگر در مقابل یک هات هچ داغ مثل فوکوس RS ایستاده باشید، هر چقدر هم دلیل برای برتری فوکوس باشد باز هم شلبی را انتخاب خواهید کرد.

تست انتخاب بهترین خودروی سال ۲۰۱۶ ما (موتور ترند) را به خاطر بیاورید. با خودروهایی مثل آستون مارتین V12 ونتیج S یا ۹۱۱ کاررا S طرف بودیم. همچنین مکلارن ۵۷۰S که بهترین خودروی سال لقب گرفت. خودروهایی که فارغ از بودجه خرید بی اندازه لذت بخش بودند. اما اگر بودجه مان محدود باشد باید چه کنیم؟

باید به سراغ بازماندگان بیاییم. بی ام و M2، شورولت کامارو ۱LE، فیات ۱۲۴ اسپایدر آبارث، فورد فوکوس RS، پورشه ۷۱۸ باکستر S و تویوتا GT86. آنها به نسبت قیمتشان قدرت خردکننده ای دارند و تقریباً همگی در کابین استقبال خوبی از شما می کنند.

خودروهای اسپرت

همه شرکت کنندگان عالی به نظر می رسند و همین کار رده بندی خودروها را سختتر می کرد. طوری که برای جدایی چهارمی و پنجمی به photo finish نیاز بود. بله، فاصله آنها گاهی به اندازه تار مو بود. ما آنها را در سه روز بی وقفه آزمایش کردیم و از بهترین رانندگان استفاده کردیم تا به نتایج دقیقی برسیم. پس این شما و این بازماندگان.

فورد فوکوس RS

فورد فوکوس RS

رتبه ششم: فورد فوکوس RS

فورد فوکوس RS خودرویی است که به نیاز راننده برای قدرت و چسبندگی کافی پاسخ می دهد؛ همچنین خودرویی که به برف و باران هجوم می برد. فوکوس RS سریع و با هندلینگ عالی است و یک خودروی همه فن حریف است.

فوکوس کمی با بقیه تفاوت دارد. برخلاف بقیه چهار در و پنج صندلی دارد که روی وزنش تأثیر منفی می گذارد. ولی تکنولوژی به روزش تا حدودی روی این موضوع سرپوش می گذارد همچنین یک منحنی گشتاور گیج کننده و سیستم چهارچرخ جذاب دارد که خودرو را برای هجوم برق آسا به پیچها آماده می کند.

فورد برای فوکوس RS یک موتور عالی ساخته است. با اینکه تنها یک ۲٫۳ لیتری چهار سیلندر خطی است، اما ۳۵۰ اسب بخار قدرت تولید می کند و از آن بهتر، گشتاور آن است که با ۳۵۰ پاوند فوت بیشترین گروه است. البته توربوهای قدرتمند روی آن موتور کوچک، لگ توربو را بخصوص در دنده های بالاتر اجتناب ناپذیر می کند.

فورد فوکوس RS

موتور فورد فوکوس RS

گیربکس شش سرعته دستی هم فرز و سرحال به نظر می رسد و شیفترهای دوست داشتنی دارد که شما را معتاد می کند. در این کلاس، صدای موتور یکی از مهمترین نکات است که فوکوس از این لحاظ شما را سربلند می کند. صدایی مانند خودروهای رالی کن بلاک دارد و بی شباهت به مسلسل هم نیست.

اما با اینهمه، چرا فورد فوکوس RS در رده آخر قرار دارد؟ یکی از عواملش اینست که رانندگی با آن از یک کامیون زباله دانی هم بدتر است و اصالت را گوشزد نمی کند. البته برای آنهایی که قدرت مثال زدنی آن را دوست دارند شاید این یک ایراد محسوب نشود. البته که سیستم تعلیقش من را به یاد پورشه ۹۱۱ GT3 RS می اندازد، ولی حس می کنم بیشتر به درد یک خودروی مسابقه ای می خورد تا یک هات هچ سریع!

فورد فوکوس RS

فورد فوکوس RS

گفتم شیفترهای دوست داشتنی دارد، اما نگفتم آنها کار خود را به خوبی انجام می دهند. حس می کنم خودرو هنگام تعویض دنده بیش از حد تکان می خورد. کلاچ هم فرق خاصی ندارد و گنگ به نظر می رسد.

فورد فوکوس RS

کابین فورد فوکوس RS

باورم نمی شد، اما فورد فوکوس RS در پیست تنها ۰٫۱۱ ثانیه از نسل چهارم سوبارو WRX STI سریعتر است. یعنی حس می کنم باید سریعتر باشد. در نهایت فوکوس RS مانند میوه ای بود که برای گاز زدنش لحظه شماری می کردم، اما پس از اولین گاز متقاعد شدم به سراغ میوه دیگری بروم.

بی ام و M2

بی ام و M2

رتبه پنجم: بی ام و M2

این یکی از بهترین خودروهایی است که بی ام و در پنج سال اخیر ساخته است. در گروه خیلیها این احساس را داشتند و برایم جالب بود که این خودرو را در رده پنجم جای دادند. اما از نظر من بی ام و M2 تمام چیزهایی که یک راننده نیاز دارد را داراست. قدرت، هندلینگ، رانندگی نرم، قابلیت اطمینان، صندلیهای خوب و کابین زیبا.

بی ام و M2

بی ام و M2

کریس والتون معتقد است که بی ام و یک موتور شیرین با گشتاوری آماده در هر جا دارد. قدرت را در هر دنده منتقل می کند و برای افزایش شتاب نیازی به سوییچ به دنده های پایینتر نیست. اسکات ایوانز هم پاسخگویی موتور و هندلینگ خوب M2 را تحسین می کند.

بی ام و M2

موتور بی ام و M2

بی ام و M2 یکی از راحتترین هاست. همان طور که گفتیم، صندلیهای خوبی دارد که کاملاً بدن را می پوشانند و در پیچها شانه ها را به اطراف منحرف نمی کنند. اما رسیدن به این راحتی بهای دارد و کمی از آن با گیربکس نه چندان سریعش جبران می شود.  بیمر در پیست ما دومین خودروی سریع بود اما ما از شش سیلندر توربوشارژر بی ام و توقع بیشتری داشتیم که شاید یکی از دلایل همانا گیربکس کند بیمر باشد. کاش بی ام و M2 در پیست به همان خوبی بود که در شهر است.

بی ام و M2

کابین بی ام و M2

یکی از مشکلات دیگر فرمان است. خلاصه بگویم، هیچ حسی از جاده منتقل نمی کند؛ مانند اکثر باواریایی ها. بعد به شیفترها می رسیم. شیفترهایی که از M3 E46 به ارث رسیده اند، اما کمی درازند و به نظر می رسد محکم سر جای خود چفت نشده اند. حالا کمی بهتر با پنجمی بی ام و M2 کنار می آیم. شاید اگر در پیست بهتر بود، جایگاهش درمیان برترینها بود.

شورولت کامارو 1LE

شورولت کامارو ۱LE

رتبه چهارم: شورولت کامارو V6 1LE

در تست قبلی شورولت کاماروی V8 را در کنار بزرگانی مانند دوج وایپر ACR و آئودی R8 V10 plus قرار دادیم. اما می خواستیم ببینیم کاماروی V6 چه خواهد کرد. پس این بار این نسخه را به رقابت فرا خواندیم.

اولین نکته ای که به ذهنتان خطور می کند، اینست که فقط مستقیم بروید! چون کامارو اجازه understeer را مخصوصا در حالت کامفورت به شما نخواهد داد. به راستی که هندلینگ این نسل از کامارو مثال زدنی است. البته که از جذابیت خودرو کاسته نشده و حالات اسپرت و پیست رانندگی رویایی به شما هدیه خواهند کرد. البته نه به خوبی کامارو SS 1LE. با اینکه تایرهای این نسخه با نسخه V8 تفاوت دارند، اما هنوز چسبندگی خوبی دارند.

شورولت کامارو 1LE

شورولت کامارو ۱LE

موتور کامارو یک ۳٫۶ لیتری تنفس طبیعی است که ۳۳۵ اسب بخار قدرت تولید می کند و گشتاور هم به ۲۸۴ پاوند فوت می رسد که بسیار خوب است. کافیست چند سال پیش را به یاد آورید که موتورهای V8 این قدرت را تولید می کردند. همچنین این موتور از صدا هم چیزی کم نمی گذارد و بسیار سرحال به نظر می رسد.

شورولت کامارو 1LE

موتور شورولت کامارو ۱LE

کاماروی ۱LE خودروی بی نظیری است، اما منظورم نسخه V8 آن است! اما نسخه V6 خیلی از خصوصیات SS را ندارد. کاماروی V6 ما فاقد کمک فنر های مغناطیسی، تایرهای مسابقه ای گودیر و ترمزهای بزرگتر است.

اما مشکل اصلی گیربکس شش دنده دستی آن است که در سوییچ دنده از ۲ به ۳ بسیار ضعیف عمل می کند. به نظر می رسد گیربکس نسخه V8 به این یکی نرسیده است. با وجود ۳۳۵ اسبی که باید لبخند را روی لبتان بنشانند، گیربکس کند کامارو V6 خودرو را کند و تنبل نشان می دهد.

شورولت کامارو 1LE

کابین شورولت کامارو ۱LE

شاید اگر نسخه V8 نبود انتظاراتمان تا این حد از کاماروی V6 افزایش نمی یافت. اما کامارو SS خیلی گرانتر نیست و تبدیل به بلای جان برادر کوچکتر شده. یاد جمله معروفی می افتم که می گوید:”دوستان را می توان انتخاب کرد، اما خانواده را هرگز!”

تویوتا GT86

تویوتا GT86

رتبه سوم: تویوتا GT86

سریع راندن یک خودروی نه چندان سریع گاهی اوقات جذابتر از راندن یک خودروی سریع است. این را در نظراتی که راجع به تویوتا GT86 جدید دادند فهمیدیم.

جانی لیبرمن معتقد است این خودرو کاملا مناسب یک راننده است و هرکس نظری غیر از این دارد، چیزی از خودرو نمی داند! کریستین سیبائو می گوید که این خودرو از آن دسته خودروهایی است که هرکس ترجیح می دهد آن را تیونینگ و قدرتمندتر کند. اما این کار را نکنید چون اینگونه لذت بیشتری دارد. جیسون کامیسا عقیده دارد این خودرو شخصیتی انتحاری ولی احساساتی دارد و یک خودروی اسپرت تمام عیار است. کریس والتون هم می گوید این از آن دسته خودروهایی است که می توان بی هیچ نگرانی آن را تا مرزهای توان راند و نگران هیچ چیز نبود. مارک رشتین هم از خصوصیات دریفتی خودرو می گوید.

تویوتا GT86

تویوتا GT86

اما رندی پابست معتقد است این خودرو یک خوب تمام عیار نیست! او از رانندگی با این خودرو لذت نبرده و می گوید: با اینکه بالانس خوبی دارد، اما قدرتش کافی نیست. همچنین هجوم آن به پیچهای تند با واهمه صورت می گیرد و خیلی راحت understeer  و  oversteerمی کند. تنها رانندگان حرفه ای می توانند آن را به چالش بکشند.

تویوتا GT86

موتور تویوتا GT86

اما من معتقدم این خودرو بهتر از آن چیزیست که به نظر می رسد. در شیفترهایش و در پدالهای ترمز تیزش؛ همچنین بهترین حس فرمان را در گروه منتقل می کند. اگر خودرویی با حتی دو برابر قیمت پیدا کردید که همچین حسی از رانندگی به شما برساند، در خرید آن شک نکنید.

تویوتا GT86

موتور تویوتا GT86

پس چرا تویوتا GT86 بالاتر از این نمی رود. دلیلش همان هاییست که رندی گفت. این خودرو بسیار کندتر از رقباست. موتور چهار سیلندر خطی تنفس طبیعی آن یک ضد حال به تمام معناست و با اینکه سریع پاسخ می دهد، اما کم پاسخ می دهد. اما کندی خودرو تنها در موتورش خلاصه نمی شود؛ بلکه تعویض دنده هم کند است به خصوص در بین دنده های ۲ و۳٫ این موضوع در پیچها بسیار آزار دهنده است که شما نه قدرت کافی دارید و نه می توانید به سرعت به آن برسید.

پورشه 718 باکستر S

پورشه ۷۱۸ باکستر S

رتبه دوم: پورشه ۷۱۸ باکستر S

از کندترین خودرو به سریعترین خودرو کوچ می کنیم. با بهترین اگزوز، بهترین فرمان، بهترین ترمزها و سریعترین با وجود اینکه قویترین نیست. بعضیها معتقد بودند این بهترین خودروی گروه است و شاید بیش از ۹۰٫۰۰۰ دلار می ارزد! اما فیات ۱۲۴ اسپایدر آبارث رقیب سرسختی است. آن هم با قیمتی فوق العاده کمتر. در حالیکه پورشه ۷۱۸ باکستر S در ارزانترین حالت ۵۷٫۰۰۰ دلار آب می خورد و تازه داشتن یک گیربکس دستی با این قیمت مایه خجالت است.

پورشه 718 باکستر S

کابین پورشه ۷۱۸ باکستر S

پورشه یک چهار سیلندر توربوشارژر با بازده عالی ساخته است که قویتر از شش سیلندر قبلی است. البته مثل ۹۱۱ خوش صدا نیست که با سفارش اگزوزهای سفارشی صدایی در حد یک V8 خواهید داشت. لیبرمن می گوید که این خودرو در مرزهای نیروی جی oversteer می کند. اما من نمی دانم انتظار او از یک خودروی اسپرت چیست که به نیروی ۱٫۰۳ جی در پیچها راضی نیست!

به نظر می رسد این خودرو از لحاظ سرعت در کلاسی فراتر قرار دارد. زمان او در پیست ما از تمام ۹۱۱ های Carrera بالاتر بود و حتی خودروهایی مانند آئودی R8 V10 2014، فراری ۴۵۸ ایتالیا و بی ام و M4 را پشت سر گذاشت.

پورشه 718 باکستر S

پورشه ۷۱۸ باکستر S

اما من هیچ جوره نمی توانم با صدای اگزوزش کنار بیایم. به من حس یک میتسوبیشی میراژ سه سیلندر را می دهد، شاید حتی بدتر! آرزو می کنم کاش هیچ وقت پورشه موتور شش سیلندر تخت باکستر را با این عوض نمی کرد. اما این اتفاقیست که افتاده و متاسفانه باید با آن کنار آمد.

فیات 124 اسپایدر آبارث

فیات ۱۲۴ اسپایدر آبارث

رتبه اول: فیات ۱۲۴ اسپایدر آبارث

قاعدتاً باید یک خودروی تنفس طبیعی را به خودرویی با موتور کوچولوی توربوشارژر ترجیح می دهد. اما در اینجا یک نکته وجود دارد، قدرت بیشتر لبخند را به لب می نشاند. البته که فیات ۱۲۴ اسپایدر آبارث در این گروه کمترین قدرت را دارد، اما موتورش دوست داشتنی است. همچنین فیات صندلیهایی دارد که بی ام و را به چالش می کشد و این را اسکات ایوانز، کسی که از فیات متنفر است نیز تأیید می کند.

فیات 124 اسپایدر آبارث

کابین فیات ۱۲۴ اسپایدر آبارث

زمانی که وارد یک جاده ۳۰ کیلومتری مارپیچ شدیم، اسکات با بی ام و ۳۶۵ اسب بخاری مرا به چالش کشید اما در تمام طول این مدت نتوانست از من جدا شود. این بدلیل کند بودن اسکات یا بی ام و نیست، بلکه فیات است که قادر به انجام هر کاری است. این خودرو حتی بدون کنترل کشش هم کاملاً مطمئن از پیچها عبور می کند.

فیات ۱۲۴ اسپایدر آبارث از عموزاده خود مزدا میاتا بسیار سریعتر است و این در تعغیب و گریز بین او و بی ام و M2 واضح بود. در موتور ۱٫۴ لیتری فیات با وجود بازدهی بالا، مشکل توربولگ چیز عجیبی نیست. فیات چسبندگی خوبی دارد، ترمزهایش بی نقص است، بالانس مثال زدنی دارد، فرمان تیز و شیفترهای بی نقصی دارد. صورت من پس از نشستن در فیات از شدت خنده کش آمده است!

فیات 124 اسپایدر آبارث

موتور فیات ۱۲۴ اسپایدر آبارث

اگر مزدا میاتا همچین سیستم تعلیقی داشت، شاید در تست پارسال ما به عنوان بهترین خودروی سال معرفی میشد. شاید هم اگر موتور فیات ۱۲۴ اسپایدر آبارث تیزی عملکرد خودروی تنفس طبیعی را داشت، امسال این اتفاق برای او می افتاد. در هنگام تست همه فکر می کردند من دیوانه شده ام! اما آبارث آن قدر در کارش جدی است که خنده را بر لبانم ماندگار می کند.

فیات 124 اسپایدر آبارث

فیات ۱۲۴ اسپایدر آبارث

اما باز هم مشکلاتی داریم. به جز لگ توربو، صدای موتور که هیچ چیز خاصی ندارد. همچنین احساس می کنم تایرها خیلی مناسب نیستند. همچنین سیستم تعلیق با وجود محاسنش، یک عیب به وجود می آورد. اینکه چون کمی خشک است، هنگام عبور از موانع، سر افراد بلندقد با سقف برخورد می کند. اما در کل، کار فیات آن هم به این ارزانی قابل ستایش است.

خودروهای اسپرت

 فیات 124 اسپایدر آبارثپورشه 718 باکستر Sتویوتا GT86شورولت کامارو V6 1LEبی ام و M2فورد فوکوس RS
موتور4 سیلندر خطی توربوشارژر4 سیلندر خطی توربوشارژر4 سیلندر خطی تنفس طبیعیV6 تنفس طبیعی6 سیلندر خطی توربوشارژر4 سیلندر خطی توربوشارژر
قدرت (اسب بخار)164350205335365350
گشتاور (پاوند فوت)184309156284343350
وزن (پوند)246431602753351434403456
قیمت پایه (دلار)$29,190$69,450$27,120$37,395$52,695$36,995
قیمت مدل تست شده (دلار)$29,190$92,910$27,120$40,690$54,795$41,370
صفرتاصد6.53.76.45.04.44.8
صفر تا صد و شصت17.616.79.313.211.113.8
صدتاصفر (فوت)10899116105106110
زمان پیست01:29.0501:21.8701:30.3601:25.1901:24.2701:26.01
چهارصد متر14.912.214.913.713.113.6
این نوشته را به اشتراک بگذارید:

یک دیدگاه

دیدگاه خود را بیان کنید