مجله خودرو ایران – شش سال از ارائه آونتادور به عنوان جانشین مورسیه لاگو می گذرد؛ شش سال با عرضه نسخه هایی مانند سوپر ولوچه و رودستر. آونتادور در این شش سال، بازار سوپراسپرت ها را به شدت تحت الشعاع قرار داده، مکلارن را برای خودنمایی مجبور به ارائه ۶۷۵ LT کرده و فراری را برای حکمرانی بر قلمرو سوپراسپرتها ناچار به ارائه F12 TDF کرد.

لامبورگینی آونتادور S

در این دوره هوراکان با نسخه های قویتر و ضعیفتر آمد، اوروس به عنوان دومین SUV لامبو در راه است و نمونه های تولید محدود اگویستا، سستوالمنتو و وننو هم آمدند. اما هیچ کدام به اندازه آونتادور اهمیت ندارند. آونتادور یک سوپراسپرت خالص است؛ زیباست، خوش صداست، قدرتمند و برای هرکسی رویایی است. به نظر می رسد بین تمام کمپانی ها تنها لامبورگینی قواعد ساخت یک سوپراسپرت را بلد است!

لامبورگینی آونتادور S

اما آیا آونتادور هنوز می تواند ادامه بدهد؟ پاسخ لامبو بله است. پس ما به سراغ پاسخش رفتیم، آونتادور S. با سیستم چهارچرخی که از نو طراحی شده، افزایش ۱۳۰ درصدی کارایی اکسل جلو و نمایش تکنولوژی در آیرودینامیک.

لامبورگینی آونتادور S

لامبورگینی آونتادور S رویه سابق را دنبال می کند. فیبر کربن به کمک آلومینیوم در جلو و عقب. روی همان سیستم  چهارچرخی که قدرت را از همان موتور V12 تنفس طبیعی ۶٫۵ لیتری سابق می گیرد. البته اینبار به کمک ورودی های هوای جدید قدرت موتور به ۷۴۰ اسب بخار افزایش پیدا کرده و تا ۸۵۰۰ دور بر دقیقه می غرد.

بدنه تغییر چندانی ندارد. تقریباً همان آونتادور سابق اما با دماغه سوپرولوچه که بازتر است و هوای بیشتری را موتور و ترمزهای ۴۰۰ میلیمتری کربن سرامیکی آن می فرستد. مجراهای جدیدی روی سقف داریم که شبیه اسپویلر عقب عمل کرده و ما را به یاد کونتاش بازنشسته شده انداخت. با اینکه دیفرانسیل های جدید ۶ کیلوگرم به وزن خودرو اضافه کرده اند، تغییری در وزن کلی نداریم.

لامبورگینی آونتادور S

می دانید، در کابین آونتادور چندان اهمیتی ندارد با چه چیزی طرف هستید! مهمترین نکته اینست که در را بالا بدهید، بنشینید، در را ببندید، دکمه استارت را فشار بدهید، پنجره را پایین بدهید و به صدای به آتش کشیدن بنزین درونش گوش فرا دهید.

اما خب، شاید برای بعضیها مهم باشد. پس این برای آن بعضیها! اولین نکته ای که ذهنتان می رسد، اینست که آونتادور چقدر پهن است؛ یک خودروی بسیار پهن و با ارتفاع کم. شما در مکان بسیار پایینی در کابین قرار می گیرید و صندلیهای خیلی راحتی هم انتظارتان را نمی کشند. چون کمی کوچک به نظر می رسند و تمام بدن را احاطه نمی کنند، البته که بهتر از تخته سنگهای آونتادور SV هستند!

لامبورگینی آونتادور S

حس می کنم فولکس واگن برای سیستم مولتی مدیای آونتادور S برنامه خاصی نداشته. چون سیستم مولتی مدیای آئودی A4 را به یاد می آورم، البته نسخه ۱۰ سال پیش آن را! اگر نمی توانید با گرافیک افتضاح آن کنار بیایید، اتصال به گوشی یکی از راه های پیشنهادی ماست.

لامبورگینی آونتادور S

آونتادور S بسیار پیشرفت کرده. البته هنوز سنگینتر از انتظارات ما از یک لامبورگینی است(که به خاطر موتور غول پیکر آن است) اما چابکتر شده، هدایتش بهتر شده، وزنش بهتر کنترل شده و تمام سیستمهایش یک قدم به جلو برداشته اند.

آونتادور هنوز هم سخت کنترل می شود، یعنی به راحتی underrsteer میکند، ولی کمتر از قبل. نتایج پیست اسلالوم یک تفاوت بزرگ را نمایان می کند و در سرعت بالا، این تفاوت بیشتر خود را نشان می دهد. آونتادور S بیشتر از قبل گوش به زنگ است. چه در پیست خشک و چه در آسفالت مرطوب، نتایج امیدوارکننده است. کنترل ۷۳۰ اسب بخار واقعا کار دشواری است و برای اینکار لامبو از تایرهای ۲۵۵/۳۰ ZR20 در جلو و ۳۵۵/۲۵ ZR21 در عقب استفاده کرده است.

لامبورگینی آونتادور S

سر خوردن هر اتومبیلی می تواند شما را آزار دهد. اما من در آونتادور همچین حسی نداشتم. سر خوردن تحت کنترل احساس می شود و راننده را نگران و دستپاچه نمی کند. درست است که نوک خودرو با عقب آن وارد یک خط نمی شوند، ولی این موضوع اصلا مشکل ساز نبوده و قابل کنترل است. حسی که آونتادور S در هنگام پیچیدن منتقل می کند سبکتر از یک خودروی ۱۵۷۵ کیلویی احساس می شود.

لامبورگینی آونتادور S

اما چه تفاوتی در حالات رانندگی داریم؟ در حالت Strada یا نرمال، تعویض دنده ها آرامتر صورت می گیرند و صدای موتور کمتر می شود. حالت اسپرت هم ۹۰ درصد چابکی را داراست. اما برای تجربه حس ناب آونتادور، باید به حالت Corsa یا پیست کوچ کنید تا همه چیز از رانندگی تا گیربکس وحشی شوند. حالت دیگری به نام Ego نیز وجود دارد تا خودتان درباره هندلینگ، تعلیق و رانندگی خودرو تصمیم بگیرید.

لامبورگینی آونتادور S

گیربکس هفت سرعته دستی سکوئنشال؛ لامبو ادعا می کند که تیزتر از دوبل کلاچ قبلی است. اما خودمانیم، با اینکه سبکتر است، ولی کندتر و وحشی تر است. شاید بیشتر با کارکتر آونتادور همخوانی داشته باشد، اما در مقایسه با گیربکس آئودی R8 یا فراری ۴۸۸ کمی کهنسال به نظر می رسد.

بله، گیربکس پا به سن گذاشته، پاشنه آشیل لامبو آونتادور S است. با اینکه ۴۰ اسب بیشتر داریم، ولی صفرتاصد در همان ۲٫۹ ثانیه، تا دویست کیلومتر بر ساعت در همان ۸٫۸ ثانیه و درنوردیدن ۳۰۰ کیلومتر بر ساعت در همان ۲۴٫۲ ثانیه! و این باورنکردنی است که آونتادور S در رسیدن به ۲۰۰ کیلومتر بر ساعت سریعتر از فراری ۴۸۸ GTB یا حتی مکلارن ۵۷۰ S نباشد. اما V12 تنفس طبیعی لامبو یک مزیت به هشت سیلندر های توربوی مکلارن و فراری دارد، اینکه روح دارد. اینکه در آونتادور هر چقدر دور موتور را بالاتر می بریم، بیشتر لذت می بریم و در آن دو وقتی به ۲۵۰۰ دور در دقیقه می رسیم، همه چیز تمام می شود.

لامبورگینی آونتادور S

با اینکه لامبورگینی یک سوپراسپرت ساخته، ولی آونتادور برای شتاب گیری در خط مستقیم ساخته نشده. بلکه باید فضای کافی را به آن بدهید تا لذت را در روحتان بدمد. آونتادور برای آرامش در شهر ساخته نشده، آن را باید به جاده ها ببرید تا صدای وحشتناکش روانتان را نوازش دهد.

لامبورگینی آونتادور S

خریدن لامبورگینی همیشه یکی از نکات وحشتناکی است که به آن فکر خواهید کرد. قطعاً اینکه حداقل ۲۹۱٫۶۰۰ پوند از حسابتان خالی شود(رقمی که تا ۳۴۶٫۶۹۸ پوند هم می رسد.)، شما را آزار خواهد داد. اما فکرتان را به فیبرکربن، به موتور V12 و خلاصه به هر چیز که شما را راضی به این خرید می کند مشغول کنید چون ارزشش را دارد.

لامبورگینی آونتادور S

اما در آخر تکلیف این ۴۰ اسب بخار قدرت بیشتر، آیرودینامیک بهتر و گیربکس وحشی تر چه می شود؟ با تمام تغییرات، آونتادور نه سریعتر شده، نه سبکتر. ولی کنترل آن راحتتر شده و حالا حتی جذابتر است. درست است که به اندازه یک تپه پول می ارزد و گرانتر از برخی رقباست، ولی همه چیز به دید شما از زندگی بستگی دارد. اگر به اعداد و ارقام اهمیت می دهید، آونتادور گزینه شما نیست. ولی اگر یک گاو وحشی از سنت آگاتا می خواهید که سوارش شوید و غم هایتان را پشت سر بگذارید، لامبورگینی آونتادور S کاملا مناسب شماست.

این نوشته را به اشتراک بگذارید:

3 دیدگاه

دیدگاه خود را بیان کنید