فرمول یک ایران – بیشتر هواداران فرمول یک، دوست دارند که قوانین فرمول یک تغییراتی داشته باشد. قصد داریم مروری داشته باشیم بر ۱۰ قانونی که می تواند فرمول یک را در سال جدید جذاب تر کند؛ به قلم آندرو دیویس برای سایت PlanetF1.

۱- محدودیت پیست ها

اگر ممکن است که محل برخورد توپ تنیس با زمین را بدون هیچ اشتباهی یافت، پس می توان از همان تکنولوژی برای تشخیص مسیر حرکت خودروی فرمول یک هم استفاده کرد. دوربین ها را در پنج نقطه مهم پیچ ها قرار دهند و هر ماشین که سه بار از محدوده پیست خروج کند، پنج ثانیه پنالتی نصیب او شود.

۲- به جز تمرین اول، استارت تمرینی دیگری نداشته باشیم

استارت زدن برای راننده ها بسیار راحت تر شده است؛ استارت های ضعیف و یا هیجان انگیز خیلی کمتر دیده می شود. دلیل اصلی این اتفاق این است که رانندگان می توانند در هر سه جلسه تمرینی، تمرین استارت کنند.

استارت گرندپری آمریکا

استارت گرندپری آمریکا

۳- جابجایی خودروها در منطقه ترمز ممنوع

با تایرهای بزرگتر و داون فورس بیشتر در ۲۰۱۷، ماشین ها سریعتر از همیشه ترمز می گیرند. برای بیشتر شدن سبقت ها باید مطمئن شویم که رانندگان در مناطق ترمز، جابجا نمی شوند. برای اجرای بهتر این قانون می شود دستگاهی تعبیه کرد که وقتی راننده ترمز می کند صدای زیری انتشار دهد. این موضوع باعث می شود تا کشمکش های بعد مسابقه به پایان برسد و مطمئن شویم که اتفاقات فرمول یک در پیست می افتد نه در بیرون آن.

۴- در پیست های عریض، خبری از پرچم های آبی نباشد

راننده ها از همیشه تنبل تر شده اند! در پیست های تنگ که هر دهم ثانیه اهمیت دارد باید پرچم های آبی شدیدا اعمال شود اما در پیست هایی مثل مالزی، چین، سیلوراستون یا آستین که عریض هستند نباید پرچم آبی دید.

۵- وقتی ماشین ایمنی مجازی اعلام می شود خبری از تعویض لاستیک نباشد

بارها دیده ایم که برنده مسابقه با لاتاری ماشین ایمنی جابجا شده است. به دلیل سرعت پائین هنگام اجرای ماشین ایمنی مجازی، تعویض لاستیک باعث کمترین اتلاف وقت می شود. اینگونه شانس حرف پررنگ تری از توانایی می زند.

سیفتی کار

سیفتی کار

۶- سبقت های بیشتر در موناکو

تغییرات خودروها باعث بیشتر شدن سرعت ماشین ها در پیچ ها می شود اما برای موناکو چه اتفاقی خواهد افتاد؟ آن ها باید منطقه سبقت طراحی کنند تا همه چیز درست شود. اگر مسیر تونل را با مسیر فرار بعدیش ادغام کنند یک مسیر مستقیم بین تاباک و شیکین خواهیم داشت.

۷- یک یا دو امتیاز برای کسی که سریعترین دور را می زند در نظر گرفته شود

چنین قانونی در فرمول یک داشتیم و به نظر بد نیست که دوباره به فرمول یک باز گردد؛ می توانیم با اجرای این قانون، راننده های عقب پیست را هم به رقابت بازگردانیم.

۸- ۱۸ مسابقه برتر هر راننده محسوب شود

لوئیس همیلتون، فصل ۲۰۱۶ را به دلیل مشکلات متعدد موتور از دست داد اما با اجرای این قانون، نقش بدشانسی راننده ها و خرابی ماشین ها کمرنگ تر خواهد شد. سه تا از مسابقه های بد هر راننده کنار برود و تنها ۱۸ مسابقه خوب هر راننده محسوب شود.

لوئیس همیلتون

لوئیس همیلتون

۹- راننده ها خودشان اختیار استفاده از دی آر اس را داشته باشند

بگذارید هر موقع که راننده ها می خواهند از دی آر اس استفاده کنند؛ اما فقط در ده دور از مسابقه. خود آن ها هم این ده دور را انتخاب کنند. این می تواند هیجان و ریسک های خطرناک را به فرمول یک بازگرداند.

۱۰- حداقل دو تعویض لاستیک در هر مسابقه

این قانون، بحث برانگیزترین قانون این لیست است. راننده هایی که با یک بار تعویض لاستیک کل مسابقه را دور می زنند بسیار آزاردهنده هستند. هر راننده باید حداقل دوبار لاستیک های خود را تعویض کند البته اگر برنده مسابقه هم حداقل دو بار لاستیک هایش را تعویض کرده است.

با دوام بیشتر لاستیک ها و سخت تر شدن سبقت ها، تیم های میانه پیست تلاش می کنند تا لاستیک هایشان را تعویض نکنند و راهشان را ببندند. آن ها باید به طور احباری بار دیگر لاستیکشان را تعویض کنند. حتی می شود قانون جذاب تری قرار داد و گفت که همه خودروها باید به تعداد برنده مسابقه لاستیکشان را تعویض کنند؛ فکرش را بکنید شما صدرنشین مسابقه هستید و در دور آخر به پیت می روید. همه ماشین ها به پیت شیرجه می زنند! این موضوع باعث می شود مردم رقابت را تا انتها ببینند.

این نوشته را به اشتراک بگذارید:

12 دیدگاه

 1. دانیال

  7

  2

  من فکر میکنم به جای این کارا بهترین روش برای جذابتر کردن مسابقات اینه که به همه رانندگان ماشین برابر بدن تا توانایی ها معلوم شن.

 2. Saeed

  3

  2

  ی سری قانون دیگ ک مسابقات رو جذاب میکنه
  ۱-رفتن اکلستون ک رف
  ۲-همه قطعات ماشینا رو ی شرکت بسازه
  ک برابر باشن مث لاستیک و ب همه ثابت ش ک فتل و فشتپن و الونسو از همه سر ترن

 3. یوسف

  3

  1

  پرچم آبی نباشه؟ هم خوبه هم بد

  ((۱۸ مسابقه برتر))
  دیگه جذاب نیست
  باید برای هر اشتباهی تاوان داد
  حتی یکی هم نباید بی ارزش باشه
  هر اشتباهی
  شانس جزیی از جذابیته
  گاهی اوقات اواخر مسابقه آرزو میکنیم موتور راننده برتر بترکه و راننده محبوبمان برنده بشه
  گاهی هم راننده محبوبمان موتورش میترکه
  شوماخر در حالیکه تو ژاپن پیشتاز بود دچار مشکل شد و از آلونسو عقب افتاد و زحمات آخرین فصلش با فراری نابود شد
  هنوزم وقتی یادم میافته ناراحت میشم
  یا امسال که برای همیلتون پیش آمد

 4. محمد

  3

  0

  فقط فاستست لپ الباقی گیج کننده و بدون جذابیت
  و اینکه راننده تنها کسی نیست که وقتی موتور میسوزونه یا هر اتفاق دیگه متضرر میشه تیم مهندسین باید توی چنین شرایطی زیر سوال برن پس تمام مسابقات باید لحاظ بشه
  در ضمن قانون دی آر اس زمانی لغو شد که راننده هر جا دلش میخواست استفاده میکرد و سر پیچ ها دور خودشون میچرخیدن اولین چیز حفظ امنیت وسلامت راننده و ماشین هست و جلوگیری از اتفاقات

 5. حسام

  0

  0

  بعضیاش خوب بود.
  به نظر من باید انتخاب بیشتری به راننده داد نه اینکه محدودش کرد.
  نیازی به فاصله ۱ ثانیه ای برای دی آر اس نباشه. جاهای بیشتری برای دی آر اس بذارن.
  تعویض اجباری لاستیک خیلی دست و پا گیره. استراتژی رو به هم میزنه.

  هر چقدر قوانین بیشتر بشن بدتره. باید اجازه بدن راننده ها راه حل برای برد و سبقت پیدا کنن.

دیدگاه خود را بیان کنید