مجله خودرو ایران – چرا پرفورمنته؟ در واقع مدیر لامبو، مائوریزیو رگیانی از نام سوپرلگرا بیشتر خوشش می آمد. ولی هیئت مدیره بر نام پرفورمنته بیشتر توافق دارد. چون به گفته آنها در این خودرو افزایش قدرت مهمتر از کاهش وزن بوده است.

لامبورگینی هوراکان پرفورمنته

اما لامبو هوراکان پرفورمنته سلاح جدیدی در دست دارد. مهمترین سلاح پرفورمنته قدرت بیشتر، تایرهای جدید،گیربکس جدید، ترمزهای جدید، سیستم کنترل کشش جدید، سیستم تعلیق جدید و وزن کمتر نیست. سلاح هیجان انگیز قویترین هوراکان حال حاضر ALA نام دارد که نام سیستم آیرودینامیک (فوق) فعال لامبورگینی است. تکنولوژی جدیدی که نتایج خارق العاده ای دارد.

از قدرت شروع کنیم. قدرت بیشتری که منتظرش بودیم. هوراکان LP610 (تنها!) ۶۰۲ اسب بخار قدرت و ۴۱۳ پاوند فوت گشتاور تولید می کرد. البته برای یک موتور V10 با حجم ۵٫۲ لیتر و ۴۰ سوپاپ که به صورت تنفس طبیعی کار می کند خوب است، ولی ما قدرت بیشتری می خواستیم. درخواستی که لامبو با بهبود اگزوزها اجابت کرده. و اما نتیجه، ۲۵ تا ۴۰ اسب بخار قدرت بیشتر و ۳۰ پاوند فوت گشتاور بیشتر. یعنی قدرت آن بیش از ۶۲۵ اسب و گشتاور آن ۴۴۳ پاوند فوت خواهد بود.

موتور لامبورگینی هوراکان پرفورمنته

گیربکس، همان ۷ سرعته دوبل کلاچ را داریم که سریعتر شده، و صد البته دلچسب تر. هوراکان LP610 در تست ما صفرتاصد را در ۲٫۸ ثانیه طی کرده بود؛ پس از پرفورمنته انتظار بیشتری داشتیم و نتیجه قابل پیش بینی بود. یعنی ۲٫۷ ثانیه.

گاوهای سنت آگاتا هیچ وقت از اضافه وزن رنج نمی برند! چون لامبو همیشه در استفاده از کامپوزیتهای مختلف پیشتاز بوده. و با اینکه کاهش وزن مرکز توجه نبوده ولی این موضوع در فرزند جدید صدق می کند، مدرکش هم کاهش وزن ۴۱ کیلوگرمی. اگزوز جدید هم قدرت بیشتری تولید می کند و هم ۱۱ کیلوگرم وزن کمتری دارد. استفاده بیشتر از فیبر کربن هم باقی کاهش وزن را نتیجه می دهد. البته اسپویلر عقب هم از فیبر کربن ساخته شده که مرکز ALA جادویی است.

لامبورگینی هوراکان پرفورمنته

کابین لامبورگینی هوراکان پرفورمنته

سیستم تعلیق از بخشهایی است که کاملا از نو ساخته شده. هوراکان LP610 با رنگ سبز لیمویی الکتریکی هندلینگ بی نظیری داشت. ولی LP580 با مشکل اضافه وزن مواجه بود که باعث سر خوردن بیش از حد و understeer می شد. آونتادور سوپر ولوچه هم عالی بود. و اما پس از اینها چه انتظاری از پرفورمنته داریم؟

لامبورگینی هوراکان پرفورمنته

همان چیزی که رخ می دهد، نتیجه ای چشمگیر، یعنی بهتر از سوپرولوچه! و این از محاسن سیستم ALA است. anti-roll ها ۱۰ تا ۱۵ درصد سفتتر شده اند تا به کمک لاستیکهای چسبنده تر به هندلینگ بهتر منجر شوند. مخصوصاً سیستم کورسا(مسابقه) که به کمک تایرهای پیرلی P Zero غوغا می کند.

پدالهای ترمز تغییر کرده اند، همچنین سیستم ABS و ESC از نو طراحی شده اند. در واقع چون هوراکان وحشی تری می خواهیم، ESC کمتر دخالت می کند و در حالت Sport راحتتر دریفت را تجربه می کنید. سیستم ABS جدید، در هوراکان قبلی خوب بود، اما بی نقص نبود چون کمی شوک وارد می کرد. و اما پرفورمنته، حسی شبیه به خودروهای فرمولا دارد!

و اما این ALA که اینقدر در باره آن حرف می زنیم چیست؟ لامبو این سیستم را مدیون آنتونیو تورلوسیو، رئیس بخش آیرودینامیک خود است. آیرودینامیک فعال و باهوش، با اسپویلر متحرک و سیستم تعلیق انعطاف پذیر. او می گوید این تکنولوژی در خودروهای محدودی مانند ویرون و سنتناریو یافت می شود. و حالا پرفورمنته هم از این سیستم بهره مند است.

لامبورگینی هوراکان پرفورمنته

سیستم ALA به صورت الکترونیکی کنترل می شود. به عنوان مثال فلاپ ریزی که در روی دماغه وجود دارد را طوری کنترل می کند که مقاومت هوا را کاهش دهد. قسمت هوشمند دیگر، فلاپ روی قسمت گود اسپویلر عقب است. زیر خودرو دو فلاپ متحرک دیگر وجود دارد. یکی برای هدایت هوا به موتور برای خنک کاری و دیگری برای هدایت آن به سمت اسپویلر بزرگ عقب برای ایجاد دانفورس.

سیستم ALA حتی در پیچهای چپ یا راست هم برای خودرو تفاوت قائل می شود. فلاپهایی در چپ و راست خودرو وجود دارند که به پیچیدن خودرو در جهت صحیح کمک می کنند. واکنش آنها بسیار سریع است و تنها در ۰٫۲ ثانیه رخ می دهد. به گقته لامبورگینی، آیرودینامیک هوشمند پرفورمنته در بین سرعتهای ۸۰ تا ۳۱۲ کیلومتر بر ساعت فعالیت می کند. آنها تمام راه ها را آزمایش کرده اند و به بهترین کاربرد ممکن رسیده اند.

ما برای آزمایش این سیستم، در پیست ایمولای ایتالیا طی ۱۴ دور فشار سنگینی به آن وارد کردیم و همه چیز آن را تست کردیم. اما در یک کلام، این سیستم بی نقص است. به عنوان مثال در پیچ فوق العاده Acqua Minera ، پرفورمنته کاملا با هوراکان عادی تفاوت دارد. ALA یک گام بزرگ در ساخت سوپراسپرت هاست.

لامبورگینی هوراکان پرفورمنتهکابین لامبورگینی هوراکان پرفورمنته

همان طور که قبلاً گفتم، پرفورمنته حسی شبیه به خودروهای فرمولا دارد. می دانستم که راننده ای مثل من نمی تواند از تمام آن استفاده کند. به رگیانی گفتم که چرا خودرویی به این خوبی را دست راننده ای مبتدی مثل من می دهید. او در جواب تنها لبخند زد.

پرفورمنته چقدر سریع است؟ این خودرو در نوربرگرینگ دور زده. می دانیم که گاوهای خشمگین در جهنم سبز بسیار سریع هستند. سوپر ولوچه نوربرگرینگ را در زمان ۶:۵۹:۷۳ دور زده و تنها ۹۱۸ با زمان ۶:۵۷:۰۰ از آن سریعتر است. اما شایعاتی درباره زمان پرفورمنته شنیده ایم. حدود ۶ دقیقه و ۵۲ ثانیه! یعنی رکورد پورشه را خواهد شکست. البته باید تا ماه مارس و نمایشگاه بین المللی جنوا صبر کنیم تا حقیقت را بدانیم.

لامبورگینی هوراکان پرفورمنته ۲۰۱۸ از فصل پائیز به مشتریان عرضه خواهد شد و قیمت پایه آن ۳۵۰,۰۰۰ دلار خواهد بود.

لامبورگینی هوراکان پرفورمنته

کابین لامبورگینی هوراکان پرفورمنته

صندلی لامبورگینی هوراکان پرفورمنته

این نوشته را به اشتراک بگذارید:

دیدگاه خود را بیان کنید