فرمول یک ایران  – منابع خبری فاش کردند تیم مک لارن هوندا به عنوان بخشی از برنامه جدید خود برای طراحی موتور فرمول یک ۲۰۱۷  از فلسفه تیم مرسدس که از یک توربین و یک کمپرسور جدا از هم تشکیل شده استفاده خواهد کرد.

تیم هوندا و شریک او مک لارن تا به این زمان از صحبت درباره پیشرفت ها و تغییرات به وجود آمده در موتور این تیم خودداری کرده بودند اما هفته گذشته مدیر فنی تیم مک لارن هوندا تیم گاس تایید کرد که این تیم در سال ۲۰۱۷ از موتوری با طرح بندی و معماری کاملاً جدید استفاده خواهد نمود.

او‌ در این باره گفته است:

در طراحی موتور جدید اکثرا از مواردی که در این دو فصل آموخته شده استفاده شده است با این تفاوت که این موتور به طور اختصاصی و از ابتدا جهت فصل جدید طراحی شده است.

اگرچه هوندا جزئیاتی از طراحی مجدد موتور خود فاش نکرده اما منابع تایید کرده اند که یوسوکه هاسه گاوا چراغ سبز را جهت دور شدن از سیستم size-zero که دو سال پیش هم از همین سیستم استفاده می کرده  نشان داده است.

این نوع طراحی جهت استفاده بهینه از فضا و داشتن موتوری کوچکتر مورد استفاده قرار می گرفت و در این طراحی توربین و کمپرسور جدا از هم اما در یک سمت موتور درست در قسمت V شکل بین بانک سیلندرهای موتور احتراق داخلی قرار می گرفتند.

تفاوت محل قرارگیری MGU - H و MGU - K در پاور یونیت های مرسدس ، هوندا ، فراری و رنو

تفاوت محل قرارگیری MGU – H و MGU – K در پاور یونیت های مرسدس ، هوندا ، فراری – رنو

با این باور که محاسن این روش به معایب آن چربش ندارد تیم هوندا روش تیم مرسدس را برای سال ۲۰۱۷ پیش خواهد گرفت. این بدین معنی است که توربین در یک سمت موتور و کمپرسور در سمت دیگر موتور قرار خواهند گرفت.

دقیقاً مانند تیم مرسدس این دو عنصر سیستم توربو شارژر خودرو توسط یک شفت که از وسط بانک سیلندر V شکل عبور می کند به یکدیگر متصل خواهند شد.

همچنین اینتر کولر آب در فرو رفتگی بین شاسی و موتور قرار خواهد گرفت که این طراحی تاثیر بسزایی در پایین آوردن مرکز ثقل موتور خواهد داشت. در حال حاضر این تغییرات در ساکورای ژاپن در حال تست و انجام می باشد.

علی رغم بزرگتر شدن موتور جدید مک لارن هوندا با این روش طراحی، این تیم معتقد است هنوز هم می تواند پکیج کوچکی جهت عقب خودرو MP4-32 خود ارائه کند.

علاوه بر تغییرات روی پکیج‌ کلی، تیم هوندا همچنین بر روی تغییر عناصر موتور احتراق داخلی خود تمرکز کرده تا بتواند همانند سال گذشته ریکاوری انرژی مناسب تری داشته باشد.

انتظار می رود که این تیم از یک سیستم تزریق مولتی جت جهت پاشش سوخت به محفظه احتراق استفاده خواهد کرد که تیم فراری نیز از همین سیستم به خوبی استفاده می کند.

به نظر می رسد تغییرات انجام شده روی موتور هوندا قابل توجه خواهد بود زیرا با توجه به سیستم جدید توکن در سال ۲۰۱۷ تیم ها می توانند بی نهایت تغییرات بر روی نیروی محرکه خودرو خود انجام دهند.

این نوشته را به اشتراک بگذارید:

4 دیدگاه

 1. مهرداد

  9

  0

  یه چیزی داره میسازه که از تموم سازنده ها داخلش هست
  روش تزریق فراری
  توربین کمپرسور مرسدس
  و…
  امیدوارم کارش جواب بده یه رقابت جذاب رو بسازه با باقی تیم ها

 2. هومن

  4

  1

  تو این یکی دو روزه اخیر اگه کاربری یا ادمینی از دست بنده ناراحت شده یا خدایی نکرده کسی رو رنجوندم از همگی عذر خواهی میکنم.امیدوارم عذر خواهی کوچکترین عضو سایتو بپذیرید.

دیدگاه خود را بیان کنید