مجله خودرو ایران – فورد شلبی دیتونا کوپه در سال های ۱۹۶۴ تا ۱۹۶۵ به تعداد ۶ عدد بر پایه شلبی AC کبرا تولید شد تا به جنگ افسانه ی فراری ۲۵۰GTO در مسابقات GT دیتونا آن زمان برود .این خودرو پلی بود برای فورد تا نام خودش را با فورد جی تی در لمان جاودانه کند.

امروزه شرکت های زیادی در silicon valley در حال فعالیت هستند. یکی از این شرکت ها شرکت RENOVO MOTORS نام دارد. این شرکت با همکاری دانشگاه استنفورد دست به تولید تعداد محدودی خودرو اسپرت تمام برقی در سال ۲۰۱۵ زد تا این بار شرکتی در آمریکا به قول جرمی کلارکسون “نامه ای عاشقانه” به شلبی دیتونا کوپه بنویسد اما از جنس الکتریسیته. این شرکت نام این خودرو را RENOVO COUPE گذاشت.

فورد شلبی دیتونا کوپه و پت بروک

فورد شلبی دیتونا کوپه و پت بروک

تصورات افراد از خودروهای الکتریکی

شاید تصور خیلی ها از خودرو های برقی گلف کارت هایی است که شاید در نمایشگاه ها یا فرودگاه ها یا زمین های گلف سوار آن شده باشند. با پیشرفت روز افزون تکنولوژی الکترونیک قدرت و همچنین باطری ها و ابر خازن ها و پیل های سوختی، شبکه های هوشمند توزیع برق باید از نگاه منطقی دید دنیا نسبت به این خودرو ها عوض می شد، اما این اتفاق رخ نداد تا اینکه شرکت هایی با هدف تولید خودرو های تمام برقی سریع و با توان بالا و رنج کاری زیاد به مانند تسلا و ریمَکِ و … پدید آمدند تا به جنگ با سیاست شرکت های سازنده خودرو هایی با موتور های درونسوز بروند و آن ها را مجبور کنند تا سریعتر نگاهشان را از هایبرید های خسته کننده و خودرو های برقی ضعیف به خودرو هایی پر قدرت و جذاب منعطف کنند.

امروزه ما می دانیم که موتورهای برقی که یک روز مایکل فارادی با جیوه و سیم مسی و ورق آلومینیومی و آهنربا استارت ساخت آن ها را زد فقط در صنایع و جاروبرقی ها و مخلوط کن های خانگی کاربرد ندارند بلکه محدوده وسیعی از دنیای بزرگ خودرو ها را هم پوشش می دهند.

موتور های برقی نه تنها ضعیف نیستند بلکه نسبت تراکم توان به حجم بالاتری را هم نسبت به موتور های درونسوز ارائه می دهند. موتور های درونسوز در بهترین شرایط در نیروگاه های سیکل ترکیبی به راندمان ۶۰ درصد می رسند و در خودرو ها تا ۴۰ درصد در حالی که موتور های برقی در بدترین شرایط و قدیمی ترین تکنولوژی ( موتور DC) راندمانی ۸۰ درصدی دارند و امروزه موتور های جدید با راندمان ۹۶ درصد هم موجود هستند.

از مزایای دیگر موتور های الکتریکی می توان به گشتاور لحظه ای و عدم نیاز آن ها به گیربکس در حالت دایرکت درایو و خرابی های کمتر اشاره کرد. گشتاور لحظه ای به این معنی است که هر موقع که پدال را فشار دهید گشتاور سریعا به چرخ ها منتقل می شود و لگ یا عقب افتادگی ندارد و این در شتاب گیری موثر است.

همچنین موتور های الکتریکی در واقع ماشین هایی هستند که هم به صورت ژنراتور و هم به صورت موتور عمل می کنند و فرق این دو عملکرد در دریافت یا تحویل جریان الکتریکی است که با درایو می توان آن ها را کنترل کرد. پس می توان در حین ترمزگیری یا شرایط دیگر انرژی اینرسی حرکت یا همان انرژی جنبشی را به باطری ها بازگرداند و راندمان را بالاتر برد. امروزه شما می توانید در این خودرو ها بسته به امکانات اینترفیس کارخانه خودرو میزان این بازگشت انرژی را تنظیم کنید یا عدم دسترسی داشته باشید.

در بعضی موارد همچون خودرو هایبرید سری-موازی هوندا NSX و خودروی تمام برقی رنو ZOE شما وقتی ترمز می گیرید، میکروپروسسور تصمیم می گیرد که ترمز مکانیکی عمل کند یا فقط بازگشت انرژی باشد یا ترکیبی از این دو. اما در مقابل یکی از مشکلات اساسی سر راه این خودرو ها ایستگاه های شارژ آن ها و زمان شارژ شدن باطری ها و توان تولید کننده باطری در ارائه سل های باطری مورد نیاز خودرو در تیراژ بالا و بحث طرز تامین شدن انرژی الکتریکی آن هاست، چون همانطور که می دانید سوزاندن سوخت های فسیلی برای تولید برق درست است در نیروگاه ها راندمان بالاتری دارد و تولید کربن دی اکسید را از فضای شهر ها دور می کند اما همچنان CO2 و دیگر گازهای گلخانه ای را تولید می کند، پس تولید الکتریسیته از طریق انرژی های تجدید پذیر بسیار پر اهمیت است.

سال های اخیر این فرآیند و چرخه به سرعت در حال تکمیل شدن است. همچنین شرکت های بزرگ مثل تسلا و مرسدس و رنو و…کارخانه هایی در این زمینه ساخته اند و قیمت سل های باطری به شدت در حال کاهش است.

نمودار گذار نسل خودرو ها از موتور های درونسوز به تمام برقی

استراتژی ساخت خودروی برقی

یکی از راهکارهای راه اندازی استارت آپ و شروع فرآیند تولید خودرو های برقی، اجرای فرآیندی است که تسلا در آخر آن فرآیند و ریمک در ابتدای این مسیر قرار دارند. این فرآیند به این صورت است که ابتدا تولید خودرویی با عملکرد خوب و قدرتمند و با قیمتی بالا را بر اساس پلت فرم یک خودروی درونسوز با هندلینگ مناسب که اغلباً خودرویی اسپرت است، آغاز می کنند و سپس به بهبود عملکرد و کاهش قیمت و تولید پلتفرم خودشان در نسل های بعدی می پردازند تا نهایتا در نسل سوم یا چهارم به خودرویی با عملکرد بسیار مناسب و اقتصادی به مانند تسلا مدل ۳ دست پیدا می کنند.

ریمَکِ هم با خودروی ب ام اتاق E30 آغاز کرد و امروز به کانسپت وان و کانسپت اس دست پیدا کرد اما در ادامه به نظر می رسد ریمَکِ روند تولید خودرو های سوپراسپرت و هایپرکارها را به مانند فراری و کونیخ زگ در پیش گرفته است اما شاید قضاوت همچنان زود باشد چون این خودروساز بر خلاف تسلا هنوز در آغاز مسیر است و سرمایه کمتری در دست دارد.

با توجه به این سوابق به نظر می آید که شرکت RENOVO MOTORS هم با ارائه محدود خودروی Coupe با قیمت ۵۲۹ هزار دلار مسیری یکسان را در پیش گرفته است.

RENOVOMOTORS GAUGE

صفحه نمایشی که جایگزین سرعت سنج و دورموتور شده است.

تیزر Renovo Coupe

بررسی Renovo Coupe

همانطور که گفته شد خودروی Coupe خودرویی تماما برقی است و نیاز به باطری پک دارد. سیستم باطری پک این خودروی الکتریکی از سه سیستم باطری پک مجزا تشکیل شده است و این باطری پک ها به صورتی قرار داده شده اند تا این خودرو تقسیم وزن مناسب و بهینه ای داشته باشد.

یکی از پک های باطری در پشت راننده و دو قسمت دیگر در جلو و در فضای موتور درونسوز خودرو زیر دو سیستم درایو موتور ها قرار داده شده اند. دو سیستم درایو موتور هم به صورت سر سیلندر های موتور V شکل و با زاویه ی ۱۰ درجه نصب شده اند تا از لحاظ تقسیم وزن و مرکز جرم به همان وزن و شکل و مرکز جرم موتور بنزینی دست پیدا کنند تا هندلینگ این خودرو که قبلا با موتور درونسوز در مسابقات GT ثابت شده است تضعیف نشود و بلکه بهبود هم پیدا کند و از طرفی یادآور موتور V شکل قبلی آن باشد.

همچنین دو موتور الکتریکی شار محوری که موتورهایی با حجم کم اما با توان بالا هستند را در زیر این مجموعه دارد، به صورتی که شفت دو موتور به هم متصل است. هر موتور دارای توان ۲۵۰ اسب است و در مجموع ۵۰۰ اسب را تولید می کنند. در این خودرو خبری از گیربکس نیست و این سیستم دایرکت درایو است و دسته دنده که ظاهری شبیه دسته دنده آئودی R8 دارد فقط سه حالت پارک و درایو و عقب و همچنین میزان بازگشت انرژی را به صورت الکترونیکی به دو درایو مجموعه اعلام می کند.

در این سیستم ۴ خط ارتباطی CAN برای ارتباط بین میکروپروسسورها وجود دارد. دو موتور بسته به نیاز مجموعه به قدرت یا بازده و کاهش مصرف انرژی به وسیله ی کنترلر درایو و میکروپروسسورهای خودرو و با توجه به طرز رانندگی و ثراتل ریسپانس شما (طرز فشار دادن پای شما بر پدال گاز) روشن یا خاموش می شوند و همیشه و در همه حال دو موتور در حال کار نیستند. در این خودرو به پدال گاز (WOA (wide-open Accelerator می گویند. برخلاف خودرو های برقی جدید که دیفرانسیل ندارند این خودرو نیرو و گشتاور حاصل از دو موتور را به دیفرانسیل عقب منتقل می کند و خبری از سیستم کنترل گشتاور برداری (Torque Vectoring) و هر چرخ با یک موتور مستقل نیست.

رنج این خودرو ۱۰۰ مایل است که در مقایسه با تسلا مدل اس که رنج ۲۶۵ مایلی دارد ایرادی بسیار بزرگ محسوب می شود و این خودرو را از این حیث به نیسان لیف و کیا سول برقی نزدیکتر می کند تا تسلا مدل اس. اما اگر از دید نیمه پر لیوان نگاهی بیاندازیم در میابیم که شارژ سریع آن که با استفاده از ایستگاه های شارژ به جای استفاده از شارژرهای خانگی صورت می گیرید فقط ۳۰ دقیقه زمان می برد.

با این شرایط پس یک روز خوب را می توان در پیست تجربه کرد. همچنین میزان توان بازگشتی به باطری ها در این خودرو هنگام ترمز گیری حتی از پورشه  ۹۱۸ اسپایدر در هنگام ترمزگیری بیشتر است و این راندمان رانندگی را بالا می برد. موتور های الکتریکی با بوش های پلی اورتان به بدنه محکم شده اند که باعث می شود صدای خاص موتورهای برقی را به درون اتاق منتقل کند که نتیجتاً شما همچنان آن احساس خاص رانندگی اسپرت را به وجهی دیگر همراه خود دارید گرچه این حس با موتور های بنزینی متفاوت است.

در خودرو های اسپرت برقی معمولا این احساس را با بلندگو های خودرو جبران می کنند که در این خودرو به این صورت نیست.

RENOVOMOTORS Under Bonnet

فضای زیر کاپوت که در آن درایو و باطری و موتور الکتریکی جایگزین موتور بنزینی شده است.

مشخصات خودرو

مشخصات عملکردی این خودرو تمام برقی

شتاب ۰-۶۰ مایل بر ساعت : زیر ۳٫۴ ثانیه
گشتاور : ۱۳۵۵ نیوتن متر یا ۱۰۰۰ فوت پوند (از دور صفر موتور تا دور نامی موتور)
توان خروجی : ۵۰۰ اسب
وزن خودرو : ۱۴۷۵ کیلوگرم
سقف سرعت : بیش از ۱۹۳ کیلومتر بر ساعت

RENOVOMOTORS interface

اینترفیس کنسول وسط RENOVO COUPE که از طریق آن تنظیمات خودرو صورت می پذیرد.

مشخصات فنی این خودرو تمام برقی

موتور : دو موتور شار محوری الکتریکی که به صورت سری از طریق شفت به هم متصل شده اند.
باطری : باطری پک لیتیوم – یون ۷۴۰ ولتی
زمان شارژ شدن سریع باطری ها : ۳۰ دقیقه با شارژ سریع در ایستگاه های شارژ از طریق دریچه شارژ سمت راست
زمان شارژ شدن معمول باطری ها : ۵ ساعت در حالت شارژ با سطح II به وسیله ی شارژرهای خانگی از طریق دریچه شارژ سمت چپ
زمان پاسخ به تخت گاز : ۳۷ میلی ثانیه
فرمان برقی با دنده های با نسبت سریع

موتور RENOVO COUPE

باطری پک و دو درایو دو موتور RENOVO COUPE که به صورت وی شکل قرار گرفته اند

عکس هایی بیشتر از RENOVO COUPE

 

ویدیو حضور Renovo Motors در CES2015

جمع بندی

این خودرو شاید به سریعی تسلا یا ریمَکِ نباشد و از طرفی رنج حرکتی آن در حد نیسان لیف و یا کیا سول تمام برقی باشد و از دید منطقی این قیمت چندان عاقلانه نباشد، اما بیاید از این دید به آن نگاه کنیم شما خودرویی می خرید که سابقه ای خاص را در گذشته با تکنولوژی از آینده با هم تلفیق می کند و به شما ارائه می دهد که شما آن را در تعدادی محدود حس خواهید کرد با احساسی نزدیک به همان خودروی خاص گذشته. خودرویی خاص تر برای افرادی خاص تر.

  دانلود فایل ویدیویی
این نوشته را به اشتراک بگذارید:

دیدگاه خود را بیان کنید