فرمول یک ایران – پس از جدالی حساس و نفس‌گیر در ابوظبی، فرمول یک شاهد تاج‌گذاری قهرمانی جدید بود؛ نیکو روزبرگ. قطعاً نیکو بزرگ‌ترین برنده گرندپری ابوظبی بود. علاوه بر او رانندگان دیگری نیز بودند که عصری به یاد ماندنی را سپری کردند. در طرف مقابل برخی آخرین مسابقه فصل ۲۰۱۶ را به خوبی پشت سر نگداشتند…

برندگان

نیکو روزبرگ

در دو سال گدشته ابوظبی مکانی خوشایند برای نیکو روزبرگ نبود؛ ۲۰۱۴ سالی بود که او در آنجا قهرمانی را از دست رفته می‌دید  و سال بعد نیز با توجه به قهرمانی مجدد هم‌‌‌تیمی‌اش، پیروزی در امارات چندان برایش دلچسب نبود.

اما این بار نه. او هر آنچه لازم بود انجام داد تا با مبارزه‌ای جانانه رتبه دوم را حفظ کند و بدین ترتیب با کسب اولین عنوان قهرمانی جهان، قهرمانی درخشان پدرش در سال ۱۹۸۲ را تکرار کند.

مسلماً این لذت‌‌بخش‌‌ترین مسابقه‌ای نبود که داشته‌ام؛ اول رقابت با مکس و در آخر نیز فشاری که از جانب تعقیب‌‌کنندگان تحمل کردم. قطعاً خوشایند نبود و واقعاً خوشحالم که سرانجام به پایان رسید.

بدون محکوم کردن استراتژی هم‌تیمی‌اش در نگه داشتن او برای رسیدن خودروهای عقب تر، او ادامه داد:

لوئیس تمام مهارتش را به کار می‌برد تا به نحو احسن این کار را انجام دهد لذا مشخصاً من نمی‌توانستم از لوئیس سبقت بگیرم. من درباره‌اش فکر کردم اما عملی نبود. او به خوبی کارش را انجام داد.

خیلی ساده است. شما می‌توانید تفکر لوئیس و در طرف مقابل تفکر تیم را درک کنید.

با تمام این مسائل نیکو وظیفه‌اش را به خوبی کامل کرد. با صبر و شکیبایی، او هر سال قوی‌تر از سال قبل نشان داده و با کسب نه پیروزی در این فصل، بدون شک روزبرگ شایسته عنوان قهرمانی بود. او بزرگ‌ترین برنده امروز است.

نیکو روزبرگ

نیکو روزبرگ

لوئیس همیلتون

در چهار مسابقه پایانی سال ۲۰۱۶ لوئیس همیلتون هر آنچه در توانش بود به کار گرفت تا تاج قهرمانی را حفظ کند و در ابوظبی او کاری را کرد که هر راننده‌ی برجسته دیگری در موقعیتی مشابه خواهد کرد؛ نگه داشتن روزبرگ تا شاید رقیبان به او برسند و با چهارم شدن نیکو، خود قهرمان جهان شود.

در پایان همه چیز منطبق با نقشه او پیش نرفت اما او دهمین پیروزی بی چون و چرای خود در این فصل را از شصت و یکمین پول پوزیشن‌اش به دست آورد و هیچ‌وقت تسلیم نشد. در تاریخ هیچ راننده دیگری نبوده است که ده پیروزی در فصل بدست آورد اما نتواند قهرمان جهان شود.

ممکن است همیلتون تاج قهرمانی جهان را از دست داده باشد اما همچنان مانند یک قهرمان می‌راند.

لوییس همیلتون

لوییس همیلتون

سباستین فتل و استراتژی فراری

هنگامی‌که سباستین فتل شاهد دومین توقف رقبایش در پیت استاپ بود، ابتداً توسط تیم برای توقف تحریک شد اما پس از آن فراری با نگه داشتن او در پیست تا دور سی و هفتم و سپس استفاده از لاستیک‌های سریع تر سوپرسافت، این شانس را به فتل داد تا حتی برای کسب رتبه نخست رقابت کند.

اگرچه او در انتها اول نشد اما موفق شد رتبه سوم را کسب کند تا ضمن کسب اولین سکو پس از مونزا، در رده‌بندی کلی نیز جلوتر از مکس ورشتپن هلندی چهارم شود.

فکر کنم امروز برای ما مسابقه مهمی‌ بود. در دورهای پایانی دوست داشتم تا دو رتبه دیگر نیز کسب کنم چون سرعت کافی را داشتم اما نیکو نیز از DRS بهره می‌برد لذا سبقت‌گیری راحت نبود. با این همه ما به عنوان تیم لیاقت این سکو را داشتیم.

۲۰۱۶ فصلی سخت و دشوار بود، با بالا‌و‌پایین‌های بسیار، بنابراین از این نتیجه خیلی خوشحالم. در مورد عملکرد کلی تیم در این فصل، فکر نمی‌کنم چیزی برای پنهان کردن باشد. ما توقع بیشتری داشتیم. اما بعد از نیمه اول – که می‌توانستیم امتیازهای بیشتری بگیریم – در چند مسابقه پایانی تا حدی قدرت واقعی خود را نشان دادیم و همیشه سرعت کافی برای رقابت با ردبول را داشتیم و بعضاً سریع‌تر هم نشان دادیم.

سباستین فتل

سباستین فتل

رکوردشکنی فورس ایندیا

نیکو‌ هالکنبرگ خوش‌شانس بود که از ضربه مکس ورشتپن در ابتدای مسابقه صدمه‌ای ندید. او در آخرین مسابقه‌اش برای فورس ایندیا موفق شد رتبه هفتم را کسب کند. با هشتم شدن هم‌تیمی‌اش، سرجیو پرز، فورس ایندیا توانست با خیالی راحت رده چهارم رده‌بندی سازندگان را کسب کند. بهترین نتیجه در تاریخ برای آن‌ها.

مسابقه نسبتاً راحتی بود. من در اکثر زمان‌ها تنها بودم و با هم‌تیمی‌ام مسابقه می‌دادم چرا که شش خودروی اول دور از دسترس بودند.

پیچ یک با توجه به ضربه‌ای که از مکس خوردم کمی‌ هیجان داشت. این ضربه به کف ماشین آسیب زد و کار را تا حدی سخت کرد اما خوشبختانه ما سرعت لازم برای مسابقه را داشتیم.

پرز جلوتر از فیلیپه ماسا و فرناندو آلونسو مسابقه را تمام کرد تا اولین راننده فورس ایندیا باشد که در یک فصل بیشتر از صد امتیاز به دست آورده است.

رابرت فرنلی، قائم مقام تیم در مورد عملکرد ۲۰۱۶ فورس ایندیا می‌گوید:

فصلی فوق‌العاده برای ما بود و باید از همه اعضای تیم بابت زحماتشان تشکر کنم. این زحمات به بار نشست و ما اکنون بهترین نتیجه تاریخمان را جشن خواهیم گرفت.

سرجیو پرز و نیکو هالکنبرگ

سرجیو پرز و نیکو هالکنبرگ

فیلیپه ماسا

فیلیپه ماسا در آخرین نمایش‌اش در فرمول یک راننده‌ای مبارز نشان داد که توانست رکورد امتیاز‌آوری همیشگی در ابوظبی را حفظ کند. او استینت اولیه خوبی داشت. پس از توقف‌اش نیز از رومان گروژان سبقت گرفت و قبل از توقف دوم حتی تا رده هفتم بالا آمد.

افتخار می‌کنم که در آخرین دورهایم در فرمول یک در حال مبارزه بودم همان‌‌گونه که در اولین دورهایم در فرمول یک می‌جنگیدم. می‌خواهم از همه تشکر کنم. تمام کسانی که در این مسیر همراهم بوده‌اند. از هواداران و ویلیامز؛ تیمی‌که در آینده به حمایت‌اش ادامه می‌دهم. به تمامی‌ کسانی که در تمام مسائلی که پشت سر گذاشتم حضور داشتند. من با سری بالا حضورم در فرمول یک را تمام می‌کنم؛ به همان نحوی که شروع کرده بودم.

امروز حواسم یکم بیشتر به ماشین بود چون از این به بعد برای من است! از ویلیامز به خاطر این هدیه تشکر می‌کنم.

فیلیپه ماسا

فیلیپه ماسا

رانندگان آلمانی در فرمول یک

نیکو روزبرگ با اضافه شدن به قهرمانی مانند سباستین فتل و مایکل شوماخر، حضور درخشان رانندگان آلمانی در فرمول یک را ادامه داد. در حالی که آن‌ها ۴۳ سال از کسب عنوان قهرمانی جهان باز مانده بودند، حالا ۱۲ بار از ۲۴ بار اخیر قهرمان جهان شده اند.

علاوه بر این نیکو آلمان را در کنار برزیل و فنلاند قرار داد؛ کشورهایی که سه راننده مختلف از آن‌ها قهرمان جهان شده است. تنها بریتانیا قهرمانان بیشتری داشته است.

نیکو روزبرگ و سباستین فتل

نیکو روزبرگ و سباستین فتل

بازندگان

ردبول

شکی نیست که ردبول بهترین استراتژی را پس از اسپین شدن مکس ورشتپن در پیچ اول انتخاب کرد؛ چرخش به سمت یک توقف و پس از آن نیز با توجه به شرایطی که لوئیس ایجاد کرده بود، مکس به خوبی به رقابت پرداخت.

اما نمی‌توان به این موضوع نیز فکر نکرد که مکس با توجه به جایگاهی که مسابقه را شروع کرده بود، اگر دو بار توقف می‌کرد و در نتیجه در دورهای پایانی لاستیک‌های سریع‌تری در اختیار می‌داشت، چه تاثیری در نتیجه پایانی می‌گذاشت…

مکس ورشتپن

مکس ورشتپن

جنسن باتن

راننده بریتانیایی خیلی مشتاق بود تا دوران درخشانش در فرمول یک را با امتیاز به اتمام برساند اما سرنوشت پایانی دیگر برای او رقم زد. جنسن باتن در دور دهم تا رده هفتم بالا آمده بود اما هنگامی‌ که سیستم تعلیق خودرویش به علت عبور او از کرب پیست دچار مشکل شد، روز او، مسابقه‌اش و دورانش به پایان رسید.

قطعه سیستم تعلیق شکست؛ اتفاقی که به ندرت رخ می‌دهد. از میان تمام روزهای ممکن، امروز این اتفاق نادر افتاد که تنها می‌توان آن را بدشانسی نامید.

با این حال امروز خیلی لذت بخش بود. مسابقه‌ام کوتاه بود اما جدا از آن همه‌چیز دوست‌داشتنی بود. قبل از این که سوار ماشین شوم خیلی احساساتی شده بودم. هنگام رفتنم به گاراژ نیز اتمسفر فوق‌العاده‌ای بود؛ همه تیم به همراه خانواده و دوستانم من را تشویق می‌کردند. خوشحالم که در آن لحظات عینک آفتابی به چشم داشتم.

من از هر آنچه در فرمول یک بدست آورده‌ام راضیم. حالا دیگر تمام شده است. من در حال زندگی می‌کنم و امشب حسابی خوش خواهد گدشت!

جنسن باتن

جنسن باتن

تورو روسو

پس از تمرین افتضاحی که تورو روسو پشت سر گذاشته بود، به نظر می‌رسید آن‌ها مسابقه بهتری را پیش‌رو داشته باشند به خصوص آن که هر دو راننده وضعیت خوبی داشتند.

اما مسابقه دنیل کویات خیلی زود به علت مشکل جعبه دنده به پایان رسید و هم‌تیمی‌ او کارلوس ساینز نیز هنگام رقابتی که در دور چهل و دوم با جولیان پالمر داشت توسط او اسپین شد و پس از آن مسابقه او نیز نیمه‌تمام ماند.

کارلوس ساینز و دنیل کویات

کارلوس ساینز و دنیل کویات

رنو

رنو نیز مسابقه‌‌ای افتضاح داشت. کوین مگنوسن در دور یک به خودرویی دیگر ضربه زد و برای تعویض دماغه روانه پیت شد اما سیستم تعلیق نیز صدمه دیده بود و آسیب به حدی بود که راننده دانمارکی را در آخرین مسابقه‌اش برای رنو پیش از رفتن به‌ هاس مجبور به کناره‌گیری از مسابقه کرد.

جولین پالمر نیز نهایتاً با جریمه‌ای که بابت برخورد به ساینز دریافت کرد هفدهم شد تا فصل را به خوبی به پایان نرساند.

کوین مگنسون

کوین مگنسون

منبع: سایت فرمول یک

این نوشته را به اشتراک بگذارید:

4 دیدگاه

 1. saeed

  12

  0

  با وجود اینک بنز خیلی سریعتر از تیمای دیگ بود ولی از نظر هیجان فصل عالی بود.
  اگ مکلارن پیشرفت بکنه و ردبول و فراریم ب بنز برسن خیلی فصل عالی میش….اونقد ک نمیش تصور کرد……. و اونقد ک نمیش صبر کرد برا فصل بعدی……
  ولی ی راهی هس.علی راس میگفت.خودمون رو هر هفته با برنامه اون ۳ تا کله پوک سرگرم میکنیم????

 2. A K

  6

  2

  دوست عزیز هیچ کس نمیدونه با تغییر قوانین فصل بعد هم مرسدس بی رقیب بمونه و عالی باشه
  حتما سال دیگه با قوانین جدید کلا رویکرد تیم ها عوض میشه
  ای کاش ای کاش همه تیم ها در یک سطع یکسان قرار بگیرن تا فقط و فقط توانایی و قابلیت های یک راننده بتونه اونو قهرمان بکنه نه قدرت یک ماشین
  ………………..

دیدگاه خود را بیان کنید