فرمول یک ایران: برزیل از میزبانان کلاسیک قاره ی آمریکا محسوب میشود. در به روایت اعداد این هفته برخی از رکورد های این گرندپری را با هم مرور میکنیم.

 

۶

تا کنون شش راننده از برزیل در مسابقات فرمول یک، حداقل یک برد را در کارنامه ی حرفه ای خود، به ثبت رسانده اند. کارلوس پیس، امرسون فیتیپالدی، نلسون پیکه، ایرتون سنا، روبنز باریکلو و فیلیپه ماسا. از این شش راننده فقط روبنز در خانه به پیروزی نرسیده است!

روبنز باریکلو

روبنز باریکلو

 

۱۰۱

شش راننده ای که نام آن ها ذکر شد، مجموعا ۱۰۱ برد در فرمول یک دارند. در جدول برد ها بر اساس ملیت، بریتانیا با ۲۵۶ برد در صدر است و آلمان با ۱۶۸ پیروزی در رده ی دوم قرار دارد و برزیل با ۱۰۱ برد در رتبه ی سوم این جدول است.

 

۲۰۷٫۹۷۲

رکورد بالاترین میانگین سرعت در یک دور پیست اینترلاگوس، متعلق به کیمی رایکونن فنلاندی است. مرد یخی در سال ۲۰۰۷ و با خودروی فراری به این رکورد دست یافت.

 

۵

هر پنج قهرمان فعال در فرمول یک، قهرمانی خود را در برزیل، قطعی کرده اند. آیا نیکو روزبرگ هم میتواند به جمع آن ها بپیوندد؟

نیکو روزبرگ

نیکو روزبرگ

 

۱۲

از ۳۳ مسابقه ای که در پیست اینترلاگوس برگزار شده، راننده ی خط یک ۱۲ بار مسابقه را برده است. یعنی ۳۶ درصد که در پیست های تقویم امسال، از پایین تر درصد هاست!

 

۸

فراری و مکلارن با هشت برد، موفقترین تیم های پیست اینترلاگوس برزیل هستند.

 

۷

هفت راننده توانسته اند در برزیل به دو برد پیاپی برسند. اولین آن ها امرسون فیتیپالدی در سال ۱۹۷۴ و آخرین آن ها نیکو روزبرگ در سال ۲۰۱۵ بود.

امرسون فیتیپالدی

امرسون فیتیپالدی

 

۱۸۳

بیشترین دور رهبری مسابقه ی برزیل که متعلق به ستاره ی باتجربه ی ویلیامز، فیلیپه ماسا است.

فیلیپه ماسا

فیلیپه ماسا

 

۴

لوئیس همیلتون بیشترین سریعترین دور را در مسابقات برزیل دارد. در مجموع او پشت سر مایکل شوماخر افسانه ای است که ۵ سریعترین دور در کارنامه ی حرفه ای خود دارد.

 

۶۸

رانندگان شصت و هشت درصد مسیر پیست اینترلاگوس را با شتاب حداکثری طی میکنند.

 

۷٫۹۶۰

مسیر اصلی پیست اینترلاگوس (خوزه کارلوس) حدودا هشت کیلومتر طول داشت. این پیست با نقشه ی قدیمی خود در سال های ۱۹۷۳ تا ۱۹۷۷، میزبان بهترین رانندگان جهان بود.

 

۲۵

اگر پسر آلمانی تیم مرسدس این مسابقه را ببرد و ۲۵ امتیاز کسب کند، بدون در نظر گرفتن عملکرد لوئیس همیلتون، قهرمان این فصل خواهد شد!

 

۱٫۴۱

بر اساس اطلاعات تیم رنو، خودرو ها در هر دور، ۱٫۴۱ کیلوگرم سوخت مصرف میکنند.

 

۰٫۰۷۸

اختلاف راننده ی خط یک مسابقه ی پارسال (لوئیس همیلتون) با هم‌تیمی اش، کمتر از یک دهم ثانیه بود!

 

۳۳۲٫۱

رکورد بالاترین سرعت ثبت شده در مسابقه پارسال، به مکس ورشتپن هلندی تعلق دارد. او در تله ی سرعت پیست به سرعت ۳۳۲ کیلومتر بر ساعت رسید!

مکس ورشتپن

مکس ورشتپن

 

به نظر شما کدام رکورد در مسابقه ی یکشنبه شکسته خواهد شد؟

این نوشته را به اشتراک بگذارید:

2 دیدگاه

دیدگاه خود را بیان کنید