فرمول یک ایران – کم کم به پایان فصل نزدیک می شویم و حالا که رقابت قهرمانی بین دو راننده ی مرسدس بسیار حساس شده است به فرمول یک برزیل رسیده ایم، این مسابقه در پیست اتودرومو خوزه کارلوس پیس یا همان اینترلاگوس برگزار خواهد شد، برای شناخت بهتر این پیست با ما همراه باشید.


نام: اتودرومو خوزه کارلوس پیس

مکان: سائوپائولو، برزیل

افتتاح: ۱۹۴۰ میلادی

ظرفیت: ۶۰,۰۰۰ نفر

طول: ۴٫۳۰۹ کیلومتر

پیچ ها: ۱۵ تا

مسافت مسابقه: ۳۰۵٫۹۰۹ کیلومتر

دورها: ۷۱ تا

بهترین زمان: خوان پابلو مونتویا با زمان ۱:۱۱٫۴۷۳ در سال ۲۰۰۴


در سال ۱۹۳۸ دو فردی که در کار ساخت و ساز بودند زمینی را برای ساخت خانه هایی در نظر گرفتند، قسمتی از این زمین ها برای ساختن خانه مناسب نبود پس آن ها تصمیم به ساخت پیست مسابقه ای در آن قسمت گرفتند. سائوپائولو هر روز پیشرفت می کرد و خانه ها اطراف پیست را فرا گرفتند.

در سال ۱۹۷۰ وقتی امرسون فیتیپالدی در سطح بین المللی به موفقیت رسید خواستار یک گرندپری در کشورش شد. در سال های ۱۹۷۱ و ۱۹۷۲ اینترلاگوس میزبان رقابت های غیرقهرمانی بود و در سال ۱۹۷۳ میزبانی یک رقابت فرمول یک قهرمانی را به دست آورد.

این پیست برای راننده های محلی خوش شانسی می آورد، هم فیتیپالدی و کارلوس پیس قهرمان رقابت های دهه ی ۷۰ می شدند. پیروزی در اینترلاگوس اولین و آخرین پیروزی پیس بود، او در سقوط هواپیمایی جانش را از دست داد و نام پیست را برای زنده نگه داشتن یادش به خوزه کارلوس پیس تغییر دادند.

در سال ۱۹۷۸ گرندپری برزیل به ریو رفت ولی سائوپائولو در سال ۱۹۷۹ میزبانی اش را پس گرفت. البته در سال ۱۹۸۱ هم دوباره این دست به دست شدن اتفاق افتاد که دلیلش ایمن نبودن کافی پیست بود و با بازسازی پیست، فرمول یک برای همیشه به اینترلاگوس برگشت.

از آن زمان به بعد این اینترلاگوس بوده است که میزبانی رقابت های فرمول یک را برعهده داشته است، درست است که از زمان سنا به بعد قهرمان برزیلی دیگری نداشته ایم اما شور مردم برزیل به فرمول یک کم نشده است.

شاید برای شما سوال بشود که چرا به پیست اینترلاگوس می گوییم، دلیلش این است که اینترلاگوس یک اسم قدیمی است که به دلیل قرار گرفتن پیست در آن محله این نام را بر روی پیست گذاشته اند.

پیست اینترلاگوس جزو آن دسته ی معدود از پیست های فرمول یک است که هم بیضی شکل نیستند و هم اینکه پادساعتگرد می باشند. پیست اصلی به دلیل این که پیچ های خیلی سریعی داشت راننده ها تا ۲۰ ثانیه هم پایشان روی گاز بود و این کار را بسیار خطرناک می کرد، البته کسی در مسابقه ی فرمول یک برزیل جانش را از دست نداده است که جای بسی خوشحالی است.

نقشه ی پیست اینترلاگوس همراه با نمودار تغییرات ارتفاع آن

نقشه ی پیست اینترلاگوس همراه با نمودار تغییرات ارتفاع آن

همان طور که گفتیم در سال ۱۹۹۰ قسمت های زیادی از پیست دست خوش تغییر شد ولی هنوز هم پیست سکشن های سریعی دارد که شامل پیچ هایی ناهموار و سریع است. یکی از دلایل دیگری که راننده ها اینترلاگوس را دوست دارند عبور مسیر از قسمت های تپه ای است که کار را برایشان سخت می کند.

از وقتی که پیست پادساعتگرد نیز شده است، هم کار برای راننده ها و هم برای ماشین ها سخت تر شده است. پیچ های به سمت چپ هم بیشتر به گردن راننده ها فشار وارد می کنند، به خصوص به عضلات سمت چپ گردن آن ها.

پس از شروع مسابقه یک مستقیمی در مقابل ما قرار دارد، مسیر سرازیری است و پس از آن به پیچ های ۱ و ۲ (که پیچ سنا نام دارند) می رسیم، این دو پیچ به دلیل این که زاویه و طول متفاوتی دارند چالشی برای راننده ها هستند.

پیچ شماره ی ۷ هم کندترین قسمت پیست است و و پس از آن هم سه پیچ پشت سر هم داریم که چسبندگی و بالانس خوب ماشین بسیار تعیین کننده خواهد بود.

راننده ها وقتی به پیچ ۱۲ می رسند گازش را می گیرند و با نهایت سرعت پیش می روند که به این دلیل موقعیت های سبقت گیری خوبی در پیچ ۱ وجود خواهند داشت.

لازم به ذکر است که پیچ شماره ی ۴ هم موقعیت بسیار خوبی برای سبقت گرفتن است.

همچنین جالب است بدانید که پیت لین اینترلاگوس یکی از بزرگ ترین پیت لاین های فرمول یک است.

 

کیمی رایکونن:

من این پیست را با وجود این که بسیار کوتاه است دوست دارم. راندن در آن لذت بخش است.

این که پیست کوتاه است دلیلی بر آسان بودن آن نیست و تنظیمات ستاپ ماشین هم آسان نیست. فاکتورهای زیادی هستند که در نظرشان بگیرید و وضعیت هوا یکی از آن ها است.

دنیل ریکاردو:

فکر نمی کنم که دور خوبی زده باشم پس رازی ندارم. چیزی که یاد گرفتم این است که نباید زیاد فکر کنید. در هر پیچی که هستید تمرکزتان باید فقط به روی آن باشد.

گرندپری برزیل فوق العاده است و در شهری فوق العاده نیز قرار دارد ولی با پیست خیلی جور نیستم. پیچی وجود ندارد که حس رضایت را به شما بدهد. نمی خواهم احمقانه به نظر برسد ولی مثل روسیه پیچی ندارد که شما بگویید اولالا، به چند پیچ بیشتر و سرعت بیشتر نیاز دارد.

نیک چستر، مدیر فنی وقت لوتوس:

پیست سختی است که تنظیمات درست را برایش پیدا کنید. سکتور وسط شامل پیچ هایی تو در تو است و هم چنین سکتور پایانی که یک سربالایی است و به مستقیمی بلندی ختم می شود. در مستقیمی به قدرت موتور اتکا می کنید و برای قسمت های پیچ در پیچ هم به ماشین پایداری نیاز دارید که کم فرمانی به راننده ندهد. پس از قسمت دوم هم چسبندگی حیاتی است.

ایجاد تناسب بین داونفورس نیز کار سختی است. می خواهید که در سکشن آخر هیچ داونفورسی نداشته باشید ولی برای سکشن های دیگر نیازش دارید. ما به شبیه ساز ها اعتماد می کنیم و به بهترین تناسب می رسیم، معمولا نهایت داونفورس را نداریم.

 عکس های بیشتری از پیست:

این نوشته را به اشتراک بگذارید:

5 دیدگاه

 1. حمید

  6

  1

  سلام و خداقوت ممنون از اطلاعات خوبتون.لطفا این رو هم بگید کدوم قسمت ها از پیست اون تبلیغ منشوری نصب شده ما از تماشای مسابقه توی اون مسیر ها محروم هستیم؟با تشکر

 2. Helix.H44

  8

  1

  نمیشه یه جوری صدای مارو به گوش شبکه ورزش برسونید که اینقدر سانسور نکنن ؟به خدا گناهه حیف این مسابقات نیست که اینجوری سانسور میشه لطفا یه کاری بکنید از ما که کاری ساخته نیست

 3. حسین

  7

  1

  مهم ترین آیا می دانید که تا حالا نوشتم:
  رتبه سایت ” فرمول یک ایران ” در جهان: ۲۹۱٫۵۳۳ دویست و نود ویک هزار و نهصد و سی و سه
  رتبه در کشور ایران: ۵٫۸۶۰ پنج هزار و هشتصد و شصت
  تعداد لینک: ۳۲

دیدگاه خود را بیان کنید