فرمول یک ایران – با قهرمانی لوئیس همیلتون در گرندپری مکزیک، امیدهای او برای کسب قهرمانی جهان همچنان زنده ماند. در طرف مقابل نیکو روزبرگ نیز با کسب مقام دومی گامی دیگر به فتح این عنوان نزدیک شد. این دو عصر نسبتاً آرامی را سپری کردند اما سکوی سوم این مسابقه مدعیان زیادی داشت؛ مدعیانی که پس از اتمام مسابقه نیز دست از انتقاد از یکدیگر نکشیدند. کدام یک از آن ها را می توان برنده نهایی نامید؟ با ما در ادامه مطلب همراه باشید.

برندگان

لوئیس همیلتون

پیروزی در مکزیک هفت امتیاز حیاتی دیگر را برای لوئیس همیلتون در رقابتش با نیکو روزبرگ به همراه داشت و ضمناً او را با 51 پیروزی در کنار آلن پروست قرار داد.

برخی معتقدند او خوش شانس بود که به علت خروجش از پیچ یک در دور اول جریمه ای دریافت نکرد. به خصوص هنگامی‌ که موقعیتی تقریباً مشابه برای مکس ورشتپن پیش آمد و او نیز تحت فشار شدید از جانب سباستین فتل دقیقاً مانند همیلتون عمل کرد و پنج ثانیه جریمه دریافت کرد.

مکس ورشتپن و دنیل ریکاردو هر دو اعتقاد داشتند همیلتون باید جریمه دریافت کند اما حتی اگر پنچ ثانیه به زمان لویئس اضافه شود، او همچنان با اختلاف سه و نیم ثانیه اول است.

لوئیس همیلتون

لوئیس همیلتون

نیکو روزبرگ

نیکو روزبرگ که در تمرینات چندان با خودرویش راحت نبود نهایتاً در دور آخر زمان‌گیری موفق شد تا به شرایط دلخواهش در پیستی که سال گذشته بی چون و چرا در آن قهرمان شده بود، برسد. او در پایان رقابت اذعان کرد که همیلتون در تمام آخر هفته از او سریع تر بوده است.

با این حال او به خوبی در مقابل رانندگان ردبول که قبل از شروع مسابقه انتظار می‌رفت با لاستیک‌های سوپر سافت مرسدس را به چالش بکشند مقاومت کرد و به خوبی حملات مکس ورشتپن در دور اول و همچنین دور چهل و نهم را دفع کرد و در مجموع بدون مشکل خاصی دوم شد تا بار دیگر آنچه را برای کسب قهرمانی جهان لازم دارد انجام داده باشد.

نیکو روزبرگ

نیکو روزبرگ

 

مرسدس

آنها همین حالا هم برای سومین سال متوالی قهرمان سازندگان شده اند و پیروزی آخرشان در مکزیک، ششمین اول-دومی‌ فصل را برای آن‌ها به همراه داشت اما مهم تر این که این هفدهمین پیروزی آن‌ها در فصل 2016 بود تا بار دیگر رکورد و افتخاری دیگر نصیب مرسدس شود.

جشن مرسدس

جشن مرسدس

دنیل ریکاردو

شاید به رتبه سوم نتوان لقب برنده داد اما وقتی به خاطر بیاوریم دنیل ریکاردو پس از تعویض لاستیک‌هایش از سوپرسافت به مدیوم در دور اول، به نوعی مسابقه را از جایگاه هفدهم شروع کرد و پس از آن در حالی که اکثر رقبا استراتژی یک توقف را دنبال می‌کردند او یک توقف دیگر نیز انجام داد، لقب برنده برازنده او خواهد بود.

در حالی که تلاش او در دقایق پایانی برای عبور از سباستین فتل در ظاهر بی نتیجه بود اما با پنالتی‌هایی که فتل و ورشتپن پس از مسابقه دریافت کردند او رتبه سوم را کسب کرد هرچند این بار از سکو و کفش و نوشیدنی خبری نبود!

دنیل ریکاردو

دنیل ریکاردو

مکزیک

سال گدشته 335850 نفر به تماشای گرندپری مکزیک آمدند تا بازگشت فرمول یک به کشورشان پس از 23 سال را جشن بگیرند.

امسال 91243 نفر در جمعه، 113968 نفر در شنبه و 135026 نفر در روز مسابقه به تماشای فرمول یک آمدند تا با حضور مجموعاً 339967 تماشاگر، مکزیک بار دیگر برنده میزبانی لقب گیرد.

فرمول یک مکزیک

فرمول یک مکزیک

بازندگان

سباستین فتل

چه بر سر سباستین فتل آمده است؟ این سوالی است که ذهن بسیاری را درگیر کرده است.

او ابتدا استارت بدی داشت و پشت خودروی ویلیامز زمان زیادی از دست داد. پس از آن با توقف‌های خودروهای پیش رو برای تعویض لاستیک، به طور چشم گیری برای 15 دور به پیشتاز مسابقه تبدیل گشت.

تا اینجا کار همه چی به خوبی پیش رفت. او سپس با توقف در پیت استاپ به رده ششم نزول کرد اما به خوبی و با سرعت مناسب به مکس ورشتپن که در رده سوم قرار داشت رسید. مشکل از همین جا شروع شد.

او در تمام طول سال، همانند سالیان قبل، در حال شکایت از راننده‌های لپی به علت عدم توجه به پرچم آبی بوده است. دیروز نیز او رویه ای یکسان را در پیش گرفته بود اما خارج شدن ورشتپن از پیست و بازگشت مجددش جلوتر از او به پیست و بازنگرداندن جایگاه، فتل را واقعاً برافروخته کرد.

در رادیو تیمی، او ابتداً به ورشتپن تاخت و سپس مسئول مسابقه چارلی وایتینگ را که گفته بود حادثه بعد از مسابقه بررسی می‌شود، مورد عنایت قرار داد.

سپس با دنیل ریکاردویی که قصد سبقت گیری از او را داشت درگیر شد و تحت ترمزگیری، تغییر جهت داد؛ عملی که به تازگی ممنوع شده است. و به دنبال آن دو خودرو برخوردی ملایم داشتند.

بعد از آن که به او اعلام شد تا به روی سکو برود تمام عصبانیت او به خنده تبدیل شد اما این خوشحالی چندان با دوام نبود چرا که نهایتاً اعلام شد خود او نیز جریمه دریافت کرده است و جایگاه سوم به ریکاردو رسید.

ورشتپن که خود با تغییر جهت هنگام ترمزگیری انتقادات زیادی را شنیده است درباره فتل می‌گوید:

من که حساب دفعاتی که فتل در رادیو از کلمات ناشایست استفاده کرده است از دستم خارج شده. به نظرم لازم است دوباره به مدرسه بازگردد و نحوه صحیح حرف زدن را بیاموزد. من قصد دارم تا با او صحبت کنم چرا که روشی که او با مشکلات مواجه می‌شود مسخره است. او تمام مدت در رادیو در حال غر زدن و داد و فریاد است.

به سختی می توان با این صحبت‌های مکس مخالفت کرد.

سباستین فتل

سباستین فتل

مکس ورشتپن

این صحبت‌های مکس ورشتپن باعث نمی‌شود تا او از بازندگان این مسابقه لقب نگیرد.

مکس با توجه به این نکته که از لاستیک‌های سوپرسافت استفاده می‌کرد استارت چندان خوبی نداشت و حتی از جانب نیکو‌ هالکنبرگ تهدید شد. پس از آن طبق معمول با دیدن فضایی خالی در داخل پیچ، قصد عبور از روزبرگ را داشت که این نیت او موجب شد به خوبی به پیچ نرسد و روزبرگ را به بیرون هدایت کند. او خوش شانس بود که اتفاق بدتری رخ نداد. تلاش بعدی او در دور چهل و نهم نیز تعریف چندانی نداشت.

در اواخر مسابقه و در حالی که احتمال می‌رفت هم فتل و هم ریکاردو از او سبقت گیرند، تحت فشار پیچ اول را از دست داد، پیچ دوم را کاملاً نادیده گرفت و در پیچ سوم وارد پیست شد و جایگاهش را به فتل نداد تا نهایتاً سومین خودروی عبورکننده از خط پایان باشد. هرچند دقایقی بعد در حالی که در اتاق منتظر رفتن به روی سکو بود به او اعلام کردند با دریافت جریمه به جایگاه پنجم تنزل یافته و باید اتاق را ترک کند. مکس نهایتاً پس از جریمه شدن فتل چهارم شد اما این دلیل نمی‌شود تا او را بازنده خطاب نکنیم.

مکس ورشتپن

مکس ورشتپن

سرجیو پرز

سرجیو پرز که اشتیاق زیادی برای مسابقه خانگی داشت، اکثر مسابقه خود را پشت سر فیلیپه ماسا دور زد تا نهایتاً با تنها یک امتیاز مکزیک را ترک کند. پرز بیست دور ابتدایی را با لاستیک‌های سافت طی کرد و در استینت دوم با لاستیک‌های مدیوم نتوانست از ماسا سبقت گیرد.

علی رغم این که امروز امتیاز گرفتم اما مسابقه ناامیدکننده ای بود چرا که نتوانستم از ویلیامزها عبور کنم. من تمام تلاشم را برای سبقت گیری کردم اما با توجه به مزیت سرعتی که آن‌ها در مستقیمی‌ها دارند، سبقت گیری راحت نیست. من دهم شدم اما تماشاچیان همچنان من و تشویق می‌کردند و در تمام آخر هفته من را حمایت کردند. با اینکه تنها یک امتیاز گرفتم اما این گرندپری برایم لذتبخش ترین مسابقه سال بود.

سرجیو پرز

سرجیو پرز

هاس

استبان گوتیرز نیز همانند پرز به دنبال درخشش در مقابل دیدگان هم وطنانش بود اما بهتر است او و هم تیمی‌اش رومن گروژان هرچه زودتر این مسابقه را فراموش کنند.

گروژان تغییراتی را در خودرویش ایجاد کرد تا شاید مشکلات زمانگیری برایش تکرار نشود و به علت همین تغییرات مسابقه را از پیت لین آغاز کرد. اما این تغییرات نیز به او کمکی نکرد تا در طول مسابقه دانفورس کافی در عقب خودرو نداشته باشد.

گوتیرز از حادثه دور اول جان سالم به در برد اما استراتژی دو توقفه برای او کارساز نبود تا نهایتاً‌ هاس با رتبه‌های ناامیدکننده نوزدهم و بیستم به استقبال گرندپری برزیل رود.

استبان گوتیرز

استبان گوتیرز

منبع: سایت فرمول یک

این نوشته را به اشتراک بگذارید:

11 دیدگاه

 1. iAydin

  20

  9

  ببینید فرمول یک چقدر مسخره شده که تو ورزش اتومبیل رانی تبلیغ الکل میکنن!! مشخصه که برنی شایسته مدیریت نیست و فقط به پول فکر میکنه و داره فرمول یکو نابود میکنه. باید در مدیریت یک تغییر اساسی ایجاد بشه!

   • saeed

    14

    1

    راس میگ.این شرکتیه ک میخاد پول دراره.حالا شاید تجارتش تو ایران غیر قانونی باش ولی ی شرکت بزرگه

  • behrang

   14

   0

   دوست عزیز ….. هر کشوری فرهنگ خاص خودشو داره …. برای غربی ها مصرف الکل جزو عادات روزانه است و از دید ما نادرست محسوب میشود ….. ضمنا تبلیغات همیشه لا انتقاداتی همراه است ….. بالاخره مسابقات هزینه دارند و مسئولان مجبورند درآمد کسب کنند ….. این قانون بیزینس است ….. هر چند من خودم شخصا با تبلیغات الکل مخالفم …. موفق باشید

 2. MeM

  2

  7

  فازت کلا مشخصه نویسنده عزیز !!!
  فتل تو این مسابقه بهترین راننده پیست بود و از جایگاه هفتم به سوم رسید (حالا بگذریم از پنالتی های احمقانه ای که فیا فقط به راننده های آلمانی میده!)
  اگر اون بچه اون حرکات احمقانه رو انجام نمیداد اصلا کار به اینجا نمیرسید که فتل بخواد عصبانی بشه و …

   • MeM

    0

    4

    حق با شما – من دقت نکردم که این متن ترجمه س ولی تو اصل صحبتم تفاوتی ایجاد نمیکنه!
    اینکه مطلب رو سایت F1 نوشته دلیل نمیشه که نشه ازش انتقاد کرد
    تو اینکه فتل مسابقه خیلی خوبی داد و بهترین راننده پیست بود شکی نیست مگر اینکه فقط بخاطر اینکه آخر مسابقه از نظر روانی کنترل خودش رو از دست داد بهش انتقاد وارد باشه (که هست) ولی بازم تو اون شرایط باید بهش حق داد

دیدگاه خود را بیان کنید