فرمول یک ایران – هلموت مارکو مشاور تیم ردبول بعد از جایزه بزرگ مکزیک گفت که رفتار سباستین فتل در مکزیک زیبنده قهرمان چهار دوره جهان نیست.

فتل در پیام رادیویی در آخرین دورهای مسابقه جایزه بزرگ مکزیک بعد از اینکه مکس ورشتپن پیچ را بریده طی کرد و از روی چمن ها گذشت، عصبانیت خود را به صورت ناسزا اعلام کرد.

هلموت مارکو که سال ها در کنار وتل بود گفت:

این وضعیت اصلا مناسب و شایسته قهرمان چهار دوره جهان نیست. انتخاب او درست نبود.

فتل در مصاحبه بعد از مسابقه حاضر شد اما در مورد جزئیات صحبت نکرد. او در مصاحبه با اسکای اسپورت گفت:

من نمی دانم چرا با مطرح کردن این سوال قصد بوجود آوردن جنجال دارید؟ مطمئن باشید اوضاع اینطوری که می گویند نیست. به همان اندازه که دوست دارم از خودم دفاع کنم آدرنالین خونم بالا می رود.

من درست نمی دانم چرا اینقدر دوست دارید این مسئله را جنجالی کنید. با کمال احترام من به او آنچه را که انجام دادم را توضیح دادم. او کاملا متوجه شد. این تمام موضوع است.

راننده فراری در جواب خبرنگاران در مورد سوال این که به ورشتپن چه گفتی پاسخ داد:

این به شما مربوط نیست. ورشتپن تحت حمایت شدید ردبول است.

مارکو در بعد از مسابقه از حمایت کامل ردبول از ورشتپن سخن گفت و اگر جریمه ای برای او در نظر گرفته شود غیر منطقی است:

او تحت حمایت کامل تیم است. تصمیم ( جریمه ) غیر قابل فهم است. او استاندارد های متفاوتی دارد و اگر جریمه شود اصلا عادلانه نیست.

مارکو همچنین در مورد حرکت فتل در دفاع و انتخاب مسیر مناسب در برابر ریکاردو گفت:

من تا به حال چنین تغییر مسیری در هنگام دفاع ندیده ام، او کاملا مسیر دنیل را بست و برای او هیچ فاصله ای نگذاشت.

این درست همان چیزی است که فدراسیون قانونی را بر علیه حرکت های دفاعی مکس وضع کرده است. با وجود چنین حرکاتی از سایر راننده ها ما منتظر قضاوت عادلانه هستیم.

سباستین فتل با دریافت 10 ثانیه زمان سکو مکزیک را از دست داد.

این نوشته را به اشتراک بگذارید:

10 دیدگاه

 1. Scu

  22

  3

  خداييش ديگه اينا خيلي پررو تشريف دارن
  گند زدن به مسابقه فتل،دو قورت و نيمشونم باقيه
  همين وشتپن بدترين حركتارو جلوي رايكونن و هميلتون زد،بخاطرش قانونو عوض كردن و جريمه قائل شدن واسه اين مدل رفتار
  اگه همون موقع دستور تيمشو انجام ميداد و پوزيشن رو پس ميداد،هيچ موقع فتل لاي ردبولا ساندويچ نميشد و خودش به عنوان راننده سوم رد ميشد
  اون صحنه ريكياردو قفل كرد و تا نصف پيچ،هنوز نتونسته بود ماشينشو بياره تو ريسينگ لاين
  خداييش خيلي مسخرس،پنالتي فتل فقط واسه حرفاش بود،تلافي كردن حرفاشو

 2. Saeed

  20

  2

  فتل راس میگ.ن فقط از طرف ردبول ک از طرف برگزار کننده ها هم حمایت میش.اکلستون ک دیگ فهمید داره با کله میره تو گور ول کرد رفت.امیدوارم این جدیدا ک میان حمایت های بیخود از مد مکس قط بشه.چون همین حمایتاس مسابقاترو کسل کننده میکنه

 3. ali911

  20

  3

  هلموت جان واقعا این جا جاش نیست بگم چی برازندته ولی یکی از مهندسای خودتون به وشتپن گفت راه بده. چی میگی؟ اون سبقتگیری که وتل نتونست از مکس بگیره که کامل تقصیر مدمکس بود ماشاالله ترمزگیری از یه طرف اینکه یه 40 50 متری تو علفها سیر کرد یه طرف. بعد تو دور یکی به آخر تقصیر وتل اگه هم بوده کمتر از ریکیاردو نبوده. چه انتظاری داشت حداقل 50 متر دیر ترمز کرد. وتل کارش استادانه بود که با هم تصادف نکردن. بعد شما که میگی شخصیت و … جناب همیلتون به خاطر گوتیرز یه ثانیه تایم از دست داد حرکت زیبایی رو کرد بعد وتل دو دور به پایان تو ساندویچ ردبول که جفتشون سریع بودن و عقبی سریعتر گیر کرده بود و جناب مثلا با شخصیتتون اینجوری دفاع میکنه و داشت غیرمستقیم باعث تصادف میشد دو قورت و نیمش هم باقیه. من جا وتل بودم انصافا میگم بعد مسابقه میرفتم دعوا…
  امیدوارم کامنتم ثبت شه.

 4. صادق

  12

  0

  اون موقع که ورشتپن تو مسیر تخت گاز جلوی رایکونن ترمز میگیره طوری نیست ولی الان که فتل توی مسیر خودش، کار صحیح و کاملا حرفه ای رو انجام داد طوریه…!!
  جل الخالق…!!

 5. مجتبی

  6

  1

  استانداردهای او ( ورشتاپن ) متفاوت است !! عجب یاوه ای یعنی هر کاری دلش خواست انجام بده هیچ کس هم نگه بالای چشمت ابرو

 6. هانی

  3

  0

  سلام.
  میخواستم در مورد موضوع جایگاه سوم پیست مکزیک اینو بگم که مشکل اصلی از هیات داور ها هست.بنظرمن بایدسرعت تصمیم گیری در موارد خطا و اعلام پنالتی ها باتوجه به شرایط مسابقه بیشتر بشه.من یادمه سال 2010در پیست والنسیا بعدبرخورد شدید”مارک وبر” و”کووالاینن” ماشین ایمنی بعد از نفراول از پیت لین دراومدکه این موضوع باعث میشد اختلافه زیادی بین نفر اول که فتل بود با سایرین ایجاد بشه.نفر دوم که همیلتون بود اگاهانه از ماشین ایمنی سبقت گرفت،نفرات سوم و چهارم الونسو و ماسا بودند که پشت ماشین ایمنی بودند.من یادمه الونسو همونجا توی تیم رادیو این موضوع رو گفت ولی حدود 12 لپ طول کشید تا داورها برای همیلتون پنالتی اعلام کردند!همیلتون توی این 12دور اونقدر از بقیه ماشین ها جلو افتاد که وقتی برای پنالتی وارد پیت لین و بیرون اومد باز هم همون نفر دوم بود!!
  تو این مسابقه هم اگر نهایتا لپ بعدبه مکس میگفتن باید جاش رو به فتل بده بدون شک ریکاردو با توجه به اشنایی که ازش داریم و لاستیک ها و ازهمه مهمتر زمانهایی که ثبت میکرد از هردتاشون رد میشد و سوم میشد وتفاوت اینجاس که فتل میتونست چهارم بشه…
  من عاشقه فرمول 1 هستم ولی باور کنید فرمول 1 هیچگاه عادلانه نبوده. باید خیلی مسائلش رو نادیده گرفت و جذابیت هاش فقط لذت برد.
  منم مثل خیلی از دوستان طرفداریکی از راننده ها هستم ولی میدونم که نباید روش تعصب صد درصد داشته باشم.
  فکرکنم فرمول 1 مصداق خوبی برای اینکه “تعصب” چشمای ادم رو کورمیکنه!

دیدگاه خود را بیان کنید