فرمول یک ایران: پس از مسابقه ی آمریکا به گرندپری مکزیک میرسیم. جایی که نیکو روزبرگ و لوئیس همیلتون برای قهرمانی میجنگند و فراری و ردبول هم برای کسب مقام دوم سازندگان رقابت میکنند. اما قبل از هر چیز معرفی مختصری از این جایزه بزرگ را با هم بخوانیم.

تاریخچه ی برگزاری

رانندگان فرمول یک برای اولین بار در سال 1962 به کشور تاکو سفر کردند. البته این مسابقه در رقابت های قهرمانی، امتیازی نداشت ولی برای مردم و دولت مکزیک، میزبانی از اولین مسابقه ی فرمول یک اهمیت بالایی داشت. متاسفانه در یکی از جلسات تمرینی قبل از مسابقه، ریکاردو رودریگز که در خانه رقابت میکرد از مسیر پیست منحرف شد و جان باخت. ناگفته نماند او برادر کوچکتر پدرو رودریگز بود که دو برد و هفت سکو در کارنامه ی فرمول یک خود داشت. به هر حال مسابقه ی آن سال برگزار شد و ترور تیلور و جیم کلارک از تیم لوتوس کلایمکس به مقام اول رسیدند. این برای آخرین بار بود که مسابقات به سبک دهه ی پنجاه برگزار میشد و تیم ها میتوانستند هنگام پیت استاپ راننده ی خودرو را تعویض کنند. جک برابام از تیم برابام کلایمکس و اینس ایرلند، دیگر راننده ی لوتوس کلایمکس، به ترتیب دوم و سوم شد.

سال بعد مکزیک برای اولین بار در تقویم قهرمانی حضور داشت و با عنوان گرندپری فرمول یک مکزیک، از این مسابقه میزبانی کرد. در آن رقابت، سکوی سال 1962 تکرار شد فقط جایگاه سوم به ریچی گینتر از تیم بی‌آر ام رسید.

جیم کلارک

جیم کلارک

 

پیست هرمانوس رودریگز

کشور مکزیک، تنها یک پیست فرمول یک دارد. این پیست در ابتدا با نام ماگدالنا شناخنه میشد و بخشی از مجموعه ی ورزشی با همین نام بود اما بعد ها به احترام برادران رودریگز (پدرو و ریکاردو) نام این پیست به هرمانوس (برادران) رودریگز تغییر کرد. این رقابت در سال های 1970-1963 ، 1992-1986 برگزار شد. پارسال بعد از وقفه ای طولانی دوباره مکزیک میزبانی فرمول یک را پذیرفت و  مسابقه در این پیست تاریخی برگزار شد. ناگفته نماند امسال رانندگان در رقابت شش ساعته ی استقامت (WEC) در این پیست شرکت کردند. همچنین این مسیر مسابقه ای، قابلیت میزبانی از مسابقات ناسکار را هم دارد. در سال های 2005 تا 2008 مسابقات سری نیشن واید (ایکسفینیتی) ناسکار در این پیست برگزار شد. در گذشته بخشی از این پیست برای برگزاری مسابقات بیس بال مورد استفاده قرار میگرفت. امروزه این قسمت به علت شکل منحصر به فردش، محبوب ترین جایگاه نزد هواداران است!

پیست هرمانوس رودریگز

پیست هرمانوس رودریگز

 

مسابقه ی به یاد ماندنی سال 1992

بدون شک دهه ی نود، دهه ی طلایی فرمول یک بود. جایی که رقابت ستارگان تکرار نشدنی این ورزش، در جریان بود. همین رقابت ها بود که نام فرمول یک را به عنوان یکی از محبوب ترین ورزش های دنیا بر سر زبان ها انداخت. آخرین مسابقه ی فرمول یک در مکزیک (تا قبل از مسابقه ی پارسال) میزبان رانندگانی بود که حالا یا کارشناس فرمول یک هستند مثل مارتین براندل و جانی هربرت و یا تبدیل به اسطوره های این ورزش شده اند، مثل آیرتون سنای فقید و الن پراست…

دیدن رقابت سال 1992 شما را بیشتر با فضای مسابقات کلاسیک فرمول یک آشنا میکند. نکته ی جالب این مسابقه سومی مایکل شوماخر بود. این برای اولین بار بود که راننده ی افسانه ای فرمول یک به این موفقیت میرسد. او این افتخار را زمانی کسب کرد که هم‌تیمی مارتین براندل در تیم بنتون فورد بود.

gif-mex

سکوی مسابقه ی مکزیک سال 1992

سکوی مسابقه ی مکزیک سال 1992

 

مسابقه ی سال 2015

همان طور که گفتیم، پارسال فرمول یک با مکزیک آشتی کرد. مسابقه ی پارسال مثل اکثر رقابت های فصل، جدال تیر های نقره ای بود. لوئیس همیلتون که قهرمانی اش را در مسابقه ی آمریکا حتمی کرده بود، در آن رقابت دوم شد. هم‌تیمی او نیکو روزبرگ به مقام نخست رسید و در روزی که  فراری، دو خودروی خود را از دست داده بود والتری بوتاس، به مقام سوم دست یافت.

سکوی مسابقه ی مکزیک سال 2015

سکوی مسابقه ی مکزیک سال 2015

به نظر شما در مسابقه ی امسال چه نتیجه ای رقم خواهد خورد؟

این نوشته را به اشتراک بگذارید:

13 دیدگاه

دیدگاه خود را بیان کنید