فرمول یک ایران عصر یک‌شنبه آستین آمریکا شاهد پنجاهمین پیروزی لوئیس همیلتون در فرمول یک بود. بردی که او را همچنان برای کسب عنوان قهرمانی امیدوار حفظ می‌کند. در کنار همیلتون رانندگانی دیگر مانند فرناندو آلونسو نیز روز خوبی را سپری کردند. اما گرندپری آمریکا برای همه، از جمله کیمی‌ رایکونن و مکس ورشتاپن مطابق انتظار پیش نرفت. با ما همراه باشید تا مروری بر برندگان و بازندگان این مسابقه داشته باشیم.

برندگان

لوئیس همیلتون

در کمال تعجب این اولین برد لوئیس همیلتون پس از پیروزی‌اش در گرندپری آلمان در مرداد ماه بود و چه زمانی بهتر از حالا؟

راننده بریتانیایی به این برد نیاز داشت تا همچنان امیدهایش برای کسب مقام قهرمانی جهان را زنده نگه دارد. با کم کردن هفت امتیاز، فاصله او با نیکو روزبرگ به 26 امتیاز رسید اما مهم تر از این پیغامی‌ بود که به روزبرگ داد؛ او به راحتی تسلیم نخواهد شد. روزبرگ کماکان تنها نیاز دارد تا دو بار دوم و یک بار سوم شود تا قهرمان جهان شود اما او هیچ وقت در این موقعیت نبوده است، نکته ای که می‌تواند به همیلتون برای تغییر شرایط امید دهد.

به یک دلیل دیگر نیز این موفقیت درخشان است. این پنجمین پیروزی همیلتون در آمریکا و چهارمین پیروزی او در آستین (از پنج مسابقه) می‌باشد. علاوه بر این با این برد او به سومین راننده ای تبدیل شد که توانسته پنجاه پیروزی در فرمول یک کسب کند (بعد از مایکل شوماخر و آلن پروست).

من کاملاً فراموش کرده بودم که این پیروزی، پنجاهمین خواهد بود. بردی که شاید کمی‌ طول کشید تا حاصل شود.

قبلاً هم گفته ام من ده سال است که اینجا هستم و بالا و پایین‌های زیادی دیده ام و همچنین فرصت‌های بزرگی داشته ام که توانستم با آدم‌های فوق العاده ای کار کنم که به من برای رسیدن به این نقطه کمک کرده اند. هم چنین خانواده ام که بدون آن‌ها امروز اینجا نبودم.

من نمی‌توانم باور کنم که تنها سه نفر به این موفقیت رسیده باشند و همچنان به موفقیت‌های بزرگ تر و بهتر فکر می‌کنم.

لوییس همیلتون

لوییس همیلتون

نیکو روزبرگ

علی رغم این که نیکو روزبرگ مغلوب هم تیمی‌اش شد و نتوانست دهمین پیروزی فصل را کسب کند، اما آن چه را برای نزدیک تر شدن او به قهرمانی جهان لازم بود انجام داد. رانندگی سریع برای او مقام دوم را به ارمغان آورد. او تا لحظه آخر برای نزدیک شدن به همیلتون فشار آورد تا نشان دهد برای قهرمانی عزمی جدی دارد.

نیکو روزبرگ

نیکو روزبرگ

هاس

بعد از هشت مسابقه بدون کسب امتیاز،‌ هاس نمی‌توانست مکان بهتری را برای امتیازآوری انتخاب کند. استبان گوتیرز پیش از مشکل ترمزهایش برای امتیاز در حال مبارزه بود و رتبه دهم رومن گروژان و کسب یک امتیاز، استعداد تیم آمریکایی را نشان می‌دهد.

رومن گروژان

رومن گروژان

فرناندو آلونسو و مکلارن

بعد از نمایش ضعیف در ژاپن، عملکردی قابل قبول برای مکلارن حیاتی بود و فرناندو آلونسو به خوبی به این انتظار پاسخ داد. رانندگی درخشان به همراه فرصت طلبی و سبقت‌های عالی، او را به رتبه پنجم رساند. تنها خودروهای مرسدس، ردبول و فراری جلوی او بودند تا اثبات شود او از هر آنچه در اختیار داشته استفاده کرده است تا اثبات دیگری باشد بر توانایی‌های او؛ هرچند اگر نیازی به اثبات باشد.

فرناندو آلونسو

فرناندو آلونسو

کارلوس ساینز

با این که کارلوس ساینز نتوانست از سبقت گیری آلونسو ممانعت کند اما جدال دورهای آخر این دو مسابقه را تماشایی تر کرد و بار دیگر نام او را به عنوان یکی از بهترین رانندگان جوان رقابت‌ها بر سر زبان‌ها انداخت. عنوان ششم همچنان بهترین عنوانی است که او در فرمول یک کسب کرده است و این بار این عنوان باعث شد او فاصله کافی با رومن گروژان در جدول رانندگان باز کند.

او و آلونسو یک شنبه شب در ضیافت شام با یکدیگر موفقیتشان را جشن گرفتند تا تحسین و احترام متقابل دو راننده اسپانیایی را شاهد باشیم.

کارلوس ساینز

کارلوس ساینز

استارت مرسدس‌ها

کلاچ نه چندان مطمئن مرسدس از سال 2015 مشکلی ادامه دار برای آن‌ها بوده است و به دفعات هر دو راننده تیم را اذیت کرده است. اما بعد از جلسه ای که هفته قبل در محل کارخانه به مناسبت سومین قهرمانی پیاپی تیم برگزار شد، همیلتون و روزبرگ با خیالی آسوده تر راهی تگزاس شدند. هر دوی آن‌ها مشکلی در شروع نداشتند و به خوبی استارت زدند.

تعیین خط- لوئیس همیلتون و نیکو روزبرگ

گرندپری آمریکا

سال قبل گرندپری آمریکا تحت تاثیر هوای نامساعد آستین قرار داشت اما امسال شرایط به کلی متفاوت بود.

فعالیت های جانبی از جمله کنسرت برگزار شده، کمک زیادی به حضور تماشاگران کرد و با حضور 266889 نفر در سه روز، رکوردی در فرمول یک ثبت شد.

نیکو هالکنبرگ

نیکو هالکنبرگ

بازندگان

فراری

مسابقه ای که فراری باید به سرعت فراموش کند!

پس از نمایشی قوی در ژاپن، برای فراری ناامیدکننده است که نتوانستند به روند مثبتشان در آمریکا ادامه دهند. مشخصاً آن‌ها سرعت کافی برای رقابت با مرسدس و ردبول را نداشتند.

سباستین فتل که نهایتاً چهارم مسابقه را تمام کرد 43 ثانیه با مرسدس‌ها فاصله داشت. دارنده چهار عنوان قهرمانی جهان، در ده مسابقه اخیر تنها یک سکو کسب کرده است. بدترین عملکردش از سال 2008 که در تورو روسو حضور داشت.

اما کیمی‌ رایکونن حتی نتوانست از خط پایان عبور کند. نمایش قوی او نهایتاً با اشتباه عجیب فراری در پیت استاپ، در دور سی و هشتم به نحو خجالت آوری به پایان رسید. داوران فراری را به علت رها کردن ناایمن خودرو از پیت، 5000 یورو جریمه کردند.

کیمی رایکونن

کیمی رایکونن

مکس ورشتپن

مکس ورشتپن استارت خوبی نداشت و جایگاهش را به کیمی‌ رایکونن واگذار کرد. اما با لاستیک‌های سافت، او برابر با همیلتون دور می‌زد و هنگام رقابت با روزبرگ نیز سریع نشان می‌داد. اما دور بیست و ششم اتفاقی نادر رخ داد؛ او بدون هماهنگی با تیم وارد پیت استاپ شد. اشتباهی که خود مکس پس از مسابقه پذیرفت از جانب او بوده است.

بعد از این توقف طولانی او پشت رایکونن و ماسا به پیست بازگشت اما حادثه اصلی پس از آن روی داد؛ قبل از آنکه مکس بخواهد برای جبران اشتباهش تلاش کند صدای ناخوشایندی از موتور خودروی ردبول او را وادار به پیدا کردن محلی امن برای توقف خودرو و کناره گیری از مسابقه کرد.

توقف ورشتاپن منجر به فعال شدن خودروی ایمنی مجازی شد که از قضا مسابقه هم تیمی‌اش دنیل ریکاردو و شانس او برای تعقیب کردن مرسدس‌ها را تحت تاثیر قرار داد.

مکس ورشتپن

مکس ورشتپن

ویلیامز

ویلیامز در آمریکا بازنده ای متاثر از حوادث بود. با هشتم و نهم شدن والتری بوتاس و فیلیپه ماسا، انتظار می‌رفت ویلیامز با امتیازی مناسب آستین را ترک کند اما برای آن‌ها نیز مسابقه طبق برنامه پیش نرفت.

مسابقه بوتاس در پیچ یک دور اول خراب شد؛ جایی که با برخورد با‌ هالکنبرگ – که با بیش از حد متمایل شدن دوباره سباستین فتل به داخل پیچ، فضای زیادی در اختیار نداشت – دچار پنچری شد.

در مقابل ماسا استارت خوبی داشت که باعث شد بالاتر از ساینز به رده هفتم صعود کند اما پس از فعال شدن خودروی ایمنی مجازی، در پشت ساینز قرار گرفت و بعد از آن، هنگامی‌ که منتظر از بین رفتن لاستیک‌های تورو روسو بود، جایگاه خود را به آلونسو واگذار کرد تا در انتها هفتم مسابقه را تمام کند در حالی که به نظر می‌رسد رتبه پنجم برای او دست یافتنی باشد.

والتری بوتاس

والتری بوتاس

فورس ایندیا

به نظر می‌رسید نیکو‌ هالکنبرگ و سرجیو پرز – که در زمان گیری در رتبه‌های هفتم و یازدهم قرار گرفته بودند – مسابقه خوبی را پیش رو داشته باشند اما در انتها رتبه بیست و یکم و هفدهم دستاورد فورس ایندیا در آمریکا بود.

مسابقه‌ هالکنبرگ بار دیگر خیلی زود تمام شد؛ هنگامی‌که در پیچ یک بین فتل و بوتاس قرار گرفت. پرز نیز با اسپین شدن توسط دنیل کویات دچار مشکل شد اما در پایان موفق شد رده هشتم را کسب کند. البته همانند ویلیامز، یک شنبه روزی بود که فورس ایندیا می‌توانست با دست پرتری آن را به پایان برد.

نیکو هالکنبرگ

نیکو هالکنبرگ

منبع: سایت فرمول یک

این نوشته را به اشتراک بگذارید:

3 دیدگاه

دیدگاه خود را بیان کنید