فرمول یک ایران:فرمول یک با گرندپری آمریکا، سفر هیجان انگیز خود را به قاره ی آمریکا آغاز میکند. تنها چهار مسابقه ی دیگر از فصل 2016 فرمول یک باقی مانده و هیجان به اوج خود رسیده است. در ادامه، معرفی مختصری از گرندپری آمریکا را با هم میخوانیم.

 

تاریخچه ی برگزاری

همان طور که میدانید، مسابقات اتومبیلرانی در ایالات متحده، محدود به فرمول یک نمیشود. در این کشور رقابت های جذاب و دیدنی ناسکار و ایندی‌کار هم برگزار میشود که سابقه ای بیشتر از فرمول یک دارند اما ماجرای فرمول یک در سرزمین فرصت ها از سال 1959 آغاز شد. جایی که بروس مکلارن فقید از تیم کوپر کلایمکس در پیست سبرینگ به مقام نخست رسید. هر چند در سال های 1950 و 1960 مسابقه ای در پیست ایندیاناپولیس برگزار شد اما رانندگان اروپایی از آن استقبال نکردند. بالاخره در سال 2000 رقابت فرمول یک در این پیست با حضور تمامی تیم ها و رانندگان برگزار شد و مایکل شوماخر از تیم فراری به پیروزی رسید. همتیمی او روبنز باریکلو به مقام دوم رسید و هانس هرالد فرتزن هم از تیم جردن هوندا سوم شد. به غیر از گرندپری فرمول یک آمریکا، چندین بار جایزه بزرگ غرب آمریکا در این کشور برگزار شد. در مسابقه ی سال 1977 ماریو اندرتی آمریکایی موفق به کسب برد این جایزه بزرگ شد. افتخاری که تا کنون هیچ کدام از هم‌وطنانش به آن نرسیده اند.

بروس مکلارن

بروس مکلارن

 

پیست های میزبان فرمول یک

علاوه بر سبرینگ، رقابت های فرمول یک آمریکا در پیست های ریورساید، واتکنز گلن، پیست خیابانی فینیکس، ایندیاناپولیس و بالاخره آستین برگزار شده است. همان طور که میدانید، آمریکا بیشترین پیست میزبان فرمول یک را در بین کشور ها دارد. ناگفته نماند که امروزه یکی از دو مسابقه ی جاده ای سری اسپرینت کاپ ناسکار در پیست واتکنز گلن برگزار میشود و پیست ایدیاناپولیس هم میزبان مسابقه ی ایندی500 است.

پیست واتکنز گلن

پیست واتکنز گلن

 

حادثه ی تلخ سال 1973

در جلسه ی تمرینی روز شنبه، فرانسوا سورت فرانسوی از تیم تایرل فورد، کنترل خودروی خود را از دست میدهد و با گارد ریل کنار پیست برخورد میکند. در این حادثه، فرانسوا در پیستی که تنها برد دوران حرفه ای خود را در آن به دست آورده بود، جان باخت. با این حال، مسابقه برگزار شد و رونی پیترسن از تیم لوتوس فورد در رقابتی نفس‌گیر، جیمز هانت را شکست داد و پیروز مسابقه ی جایزه بزرگ آمریکا در سال 1973 شد.

فرانسوا سورت

فرانسوا سورت

 

روز سیاه فرمول یک

مسابقه ی سال 2005، یکی از عجیب ترین رقابت های فرمول یک بود. همان طور که میدانید در گذشته، تیم ها از برند های مختلف لاستیک استفاده میکردند. در سال 2005، میشلین و بریجستون دو رقیب همیشگی به آمریکا آمدند. پیش از مسابقه، رالف شوماخر که از لاستیک های میشلین استفاده میکرد، در پیچ سیزده تصادف کرد. علت این تصادف عملکرد ضعیف لاستیک هایش در پیچ نود درجه ای 13 اعلام شد. روز یکشنبه تمام تیم هایی که از این برند لاستیک استفاده میکردند، بعد از دور گرم کردن (وارم آپ) تصمیم گرفتند از مسابقه کناره گیری کنند تا از هر گونه حادثه ی جبران ناپذیری جلوگیری کنند. مسابقه با شش خودرویی که از لاستیک های بریجستون استفاده میکردند، شروع شد. مایکل شوماخر با خودروی فراری خود به تنها برد خود در  فصل 2005 دست یافت. روبنز باریکلو دوم شد و تیاگو مونترو، راننده ی پرتغالی تیم جردن به اولین و آخرین سکوی خود در فرمول یک رسید و سوم شد.

استارت مسابقه ی سال 2005

استارت مسابقه ی سال 2005

 

مسابقه ی دیدنی سال 2015

بدون شک، مهمترین مسابقه ی فصل گذشته در آستین رقم خورد. جایی که نیکو روزبرگ با اشتباه خود، سومین قهرمانی فصل را به لوئیس همیلتون هدیه داد. این رقابت هفتمین مسابقه ای بود که قهرمان فصل فرمول یک در گرندپری آمریکا معرفی شد.

سکوی مسابقه ی سال 2015

سکوی مسابقه ی سال 2015

اما امسال سناریوی قهرمانی را نیکو روزبرگ مینویسد. او که با هوشمندی و شانس، اختلاف سی و سه امتیازی را با همیلتون ایجاد کرده با برد این مسابقه میتواند یک گام دیگر به اولین قهرمانی اش در فرمول یک نزدیکتر شود. به نظر شما کدام راننده، پیروز مسابقه ی گرندپری آمریکا خواهد شد؟ در نظرسنجی ما شرکت کنید.

این نوشته را به اشتراک بگذارید:

2 دیدگاه

  1. محمد911

    2

    0

    با هوشمندی و شانس!
    والا ما که هر چی این فصل دیدیم شانس نیکو بود. همیلتون 8 بار پاور یونیتش رو یا کاملا عوض کرد یا واسش قطعه تعویض کردن. رزبرگ هنوز چهارمین موتورش رو داره استفاده میکنه. به این میگن هوشمندی؟ یا شانسسسس!!!

دیدگاه خود را بیان کنید