فرمول یک ایران: ژاپن، کشور فناوری و صفر و یک است. اما اطلاعات و ارقام در این کشور محدود به تکنولوژی نیست. فرمول یک ژاپن، اعدادی را در دفتر خاطرات خود دارد که در کمتر جایزه بزرگی به آن ها میرسیم. این شما و این گرندپری ژاپن به روایت اعداد…

 

3

سه پیست از فرمول یک در کشور آفتاب میزبانی کرده اند. در پیست فوجی و پیست سوزوکا، گرندپری ژاپن برگزار شده و پیست تی‌آی آیدا (اوکایاما) هم میزبان گرندپری پاسیفیک در سال های 1994 و 1995 بود.

پیست فوجی ژاپن

پیست فوجی ژاپن

 

5

پنج راننده، اولین سکو خود را در مسابقه ی گرندپری ژاپن به دست آوردند. روبرتو مورنو و آگوری سوزوکی، هر دو در مسابقه ی سال 1990، میکا هکینن در مسابقه ی سال 1993 ، هیکی کوالاینن در سال 2007 و بالاخره، راننده ی ژاپنی کاموی کوبایاشی در سال 2012

آگوری سوزوکی، ژاپن سال 1990

آگوری سوزوکی، ژاپن سال 1990

 

75

اولین راننده ای که به 75 استارت از ردیف اول رسید، آیرتون سنای افسانه ای بود. او در مسابقه ی سال 1991، به این رکورد دست یافت.

 

17

پایین ترین رده ی استارتی که یک راننده توانسته از آن مسابقه ژاپن را ببرد. کیمی رایکونن در مسابقه ی جذاب سال 2005، این رکورد را به جای گذاشت.

 

1976

اولین گرندپری فرمول یک ژاپن در سال 1976 برگزار شد. جایی که ماریو آندراتی از تیم لوتوس-فورد همه را یک دور لپ کرد و پیروز مسابقه شد! پاتریک دیاپلر هم از تیم تایرل فورد دوم شد و جیمز هانت هم از تیم مکلارن فورد به مقام سومی رسید.

ماریو آندراتی

ماریو آندراتی

 

100

برادران شوماخر، صدمین استارت خود را در مسابقه ی ژاپن زدند. مایکل شوماخر تکرار نشدنی در سال 1997، با برد مسابقه در خودروی فراری به این رکورد رسید. رالف شوماخر هم در سال 2003 با خودروی ویلیامز صدمین استارت خود را در بالاترین سطح رانندگی دنیا زد.

 

300

روبنز باریکلوی دوست‌داشتنی در مسابقه ی ژاپن سال 2010 به اولین راننده ی تاریخ فرمول یک تبدیل شد که توانسته سیصد استارت در فرمول یک بزند. او نهم شد و دو امتیاز برای تیم بزرگ ویلیامز به ارمغان آورد.

 

2

دو راننده ی ژاپنی موفق به کسب سکو در گرندپری خانگی خود شدند. آگوری سوزوکی در سال 1990 و کاموی کوبایاشی در سال 2012

کاموی کوبایاشی، تیم سائوبر

کاموی کوبایاشی، تیم سائوبر

 

13

سیزده بار، تکلیف قهرمان فرمول یک در مسابقه ی گرندپری ژاپن مشخص شد. بیشتر از هر کشور دیگری!

 

20.639

بیشترین اختلاف خودروی پیروز و خودروی دوم در مسابقه ی سال 2012، ثبت شد. سباستین فتل با ردبول خود و با اختلافی حدودا بیست ثانیه ای مسابقه را از فیلیپه ماسای برزیلی از تیم فراری برد.

 

0.344

اما نزدیکترین مسابقه در سال 1991 برگزار شد. جایی که گرهارد برگر از تیم مکلارن، هم‌تیمی خود (آیرتون سنا) را در پیچ آخر پشت سر گذاشت و اول شد. ریکاردو پاتریسی هم به مقام سوم رسید.

سکوی مسابقه ی ژاپن، سال 1991

سکوی مسابقه ی ژاپن، سال 1991

 

9

مکلارن با نه برد در مسابقه ی گرندپری ژاپن، رکورددار است. جالب است بدانید که هوندا در خانه تنها به دو برد رسیده که هر دو پیروزی، با شاسی مکلارن و موتور این شرکت به دست آمده.

 

100%

سباستین فتل در همه ی مسابقاتی که در ژاپن استارت زده به روی سکو رفته است!

 

 

41

لوئیس همیلون در مسابقه ی سال 2015 به چهل و یک برد در فرمول یک رسید و از این لحاظ در کنار قهرمان خود، آیرتون سنا قرار گرفت.

 

3.9G

رانندگان هنگام عبور از پیچ معروف 130R فشاری معادل 3.9 جی را تحمل میکنند. بیشتر از هر پیچ دیگری در پیست سوزوکا!

پیچ 130R، پیست سوزوکا

پیچ 130R، پیست سوزوکا

 

150

149 مسابقه ی متوالی است که یکی از خودرو هایی که با موتور مرسدس در مسابقه شرکت میکند موفق به کسب امتیاز میشود. در صورتی که یکی از ماشین های مرسدس، فورس ایندیا، ویلیامز و مانور موفق به کسب امتیاز در مسابقه ی ژاپن شود، این عدد به 150 میرسد. کاری که به نظر میرسد برای مهندسان اشتوتگارتی، چندان هم سخت نباشد.

به نظر شما کدام یک از رکورد های سال های گذشته شکسته خواهد شد؟

این نوشته را به اشتراک بگذارید:

5 دیدگاه

 1. saeed

  0

  0

  بهتره بگیم کدوم رکورد پا بر جا میمونه؟
  درصد سکو های پادشاه????

  ولی ی چیزی.لطفا اگ امکانش هست شکلک های سایت رو بروز کنید.(مث واتساپ و تلگرام)

 2. siavash

  0

  0

  ۱۰۰%

  سباستین فتل در همه ی مسابقاتی که در ژاپن استارت زده به روی سکو رفته است!

  همین نشون میده بهترین راننده حال حاضر فرمول یک چه کسی هست !!!

 3. هومن

  0

  0

  البته بهتر بود به جای اینکه بنویسید فتل 100 درصد استارت های ژاپنش رو روسکو بوده مینوشتید 100 درصد مسابقاتی که درسوزوکا استارت زده چون 2008 تو فوجی بوده.ببخشید این قسمت روایت اعداد رو از کجا تهیه کردید و ترجمه کردید.چون با روایت اعداد سایت مرجع یه سری تفاوت هایی داشت مثلا یه مطلبی در مورد السی بود و چیزای دیگه که اینجا نبود.لطف میکنید اگه توضیح بدید.چون با سایت مرجع تفاوت داشت وهمیشه از مرجع میگرفتید عرض کردم وگرنه مطلب مطلبه و برای یادگیری هستش…

 4. حامد

  0

  0

  ۲۰٫۶۳۹
  بیشترین اختلاف خودروی پیروز و خودروی دوم در مسابقه ی سال ۲۰۱۲، ثبت شد.

  اولین گرندپری فرمول یک ژاپن در سال ۱۹۷۶ برگزار شد. جایی که ماریو آندراتی از تیم لوتوس-فورد همه را یک دور لپ کرد و پیروز مسابقه شد!

  ینی چی یکم توضیح بدید!!!!!!

دیدگاه خود را بیان کنید