فرمول یک ایران:فرمول یک، با گرندپری ژاپن، به قطب خودروسازی آسیا سفر میکند. کشوری که یکی از میزبانان قدیمی این ورزش دوست‌داشتنی در آسیا به شمار میرود. در ادامه بیشتر با این جایزه بزرگ آشنا میشویم.

تاریخچه ی برگزاری

هرچند از دهه ی شصت میلادی در این کشور مسابقات مختلف اتومبیلرانی پیگیری میشد اما اولین گرندپری فرمول یک ژاپن در سال 1976 در پیست فوجی برگزار شد. در آن مسابقه که خودرو های فورد حرف اول را میزدند ماریو آندراتی از تیم لوتوس-فورد اول شد. پاتریک دیپایلر از تیم تایرل-فورد جایگاه دوم را کسب کرد و جیمز هانت هم از تیم مکلارن-فورد به مقام سومی رسید. همین نتیجه، باعث شد تا بریتانیایی پرحاشیه به تنها قهرمانی خود در فرمول یک برسد. او با یک امتیاز اختلاف نسبت به نیکی لائودا (که در مسابقه ی آلمان مصدوم شده بود) در صدر جدول قرار گرفت و نام خود را به عنوان یکی از قهرمانان فرمول یک، جاودانه کرد.

ماریو آندراتی، ژاپن 1976

ماریو آندراتی، ژاپن 1976

 

از سال 1978 تا 1986، ژاپن در تقویم مسابقات فرمول یک قرار نداشت اما سرانجام در سال 1987، سامورایی ها دوباره میزبان بهترین رانندگان دنیا شدند. مسابقه ای که برای اولین بار در پست سوزوکا ( تحت مالکیت شرکت هوندا) برگزار میشد. گرهارد برگر با خودروی فراری خود پیروز شد. آیرتون سنای اسطوره ای با خودروی لوتوس-هوندا به مقام دومی رسید و استفان یوهانسن هم از تیم مکلارن-تگ سوم شد.

آیرتون سنا، ژاپن 1987

آیرتون سنا، ژاپن 1987

 

لازم به ذکر است که کشور آفتاب، علاوه بر جایزه بزرگ ژاپن، در سال های 1994 و 1995 میزبان گرندپری پاسیفیک( شبیه گرندپری اروپایی امسال) هم بود. همین مسئله، ژاپن را در زمره ی کشور هایی قرار میدهد که در یک فصل، دو مسابقه ی فرمول یک را میزبانی کرده اند. ناگفته نماند که این دو مسابقه در پیست بین المللی اوکایاما برگزار شد و هر دو مسابقه را شوماخر آلمانی برد!

حامی مالی مسابقاتی که در پیست فوجی برگزار میشد، شبکه ی تلویزیونی فوجی( فوجی مدیا) بود. امسال شرکت هواپیمایی امارات این مسوولیت را بر عهده گرفته است. شرکتی که طی چند سال اخیر بیش از رقبای اروپایی و آسیایی خود، در رشته های مختلف ورزشی سرمایه‌گذاری کرده است.

موفق ترین ها

مایکل شوماخر افسانه ای با شش برد، موفق ترین راننده ی این جایزه بزرگ است. هم‌وطن او سباستین فتل با چهار برد در تعقیب اوست و لوئیس همیلتون بریتانیایی هم با سه پیروزی، عملکرد خیره کننده ای در این پیست داشته. از لحاظ تیمی  هم مکلارن با نه پیروزی، کارنامه ای درخشان در کشور آفتاب داشته است. فراری با هفت و ردبول با چهار برد در مقام های دوم و سوم قرار دارند.

حادثه ی تلخ سال 2014

در مسابقه ی سال2014 ( پنجم اکتبر) ، ژول بیانکی، راننده ی تیم مانور، کنترل خودروی خود را در پیچ دانلوپ از دست میدهد و با یک جرثقیل که مشغول جابه جایی خودروی آدرین سوتیل بود، برخورد میکند.‌ علی‌رغم تلاش چندین ماهه ی پزشکان، در تاریخ هفده جولای 2015،خبر فوت او رسما اعلام میشود. این اتفاق بعد از تصادف  آیرتون سنای تکرارنشدنی، اولین سانحه ی منجر به فوت در فرمول یک طی بیست سال گذشته بود. بعد از آن تصادف، مسوولان برگزاری مسابقات، حساسیت بیشتری نسبت به جابه جایی خودروی های تصادفی نشان دادند تا اتفاقی که بعد ها “قابل پیش‌گیری” خوانده شد، دیگر تکرار نشود. فرمول یک هم به نشانه ی احترام به این راننده ی با استعداد، شماره هفده را از لیست شماره های مجاز خارج و به اصطلاح، این شماره ی نه چندان خوش‌یمن را بازنشسته اعلام کرد.

Race In Peace, Jules

Race In Peace, Jules

 

 مسابقه ی به یاد ماندنی 2005

داستان این مسابقه از تعیین خط عجیبش آغاز شد. چند خودروی رقابتی از جمله (کیمی رایکونن، فرناندو آلونسو، مایکل شوماخر و خوآن پابلو مونتویا) به علت باران ناگهانی، زمان های خوبی به ثبت نرسانند و از انتهای پیست، مسابقه را استارت زدند. مسابقه هم از جذابیت بالایی برخوردار بود. نبرد معروف آلونسو و شوماخر که منجر به سبقت‌گیری استثنایی ماتادور از شوماخر (در پیچ 130R) شد، هنوز در ذهن فرمول دوستان است. بعد از چندین بار دست‌به‌دست شدن رهبری سرانجام مرد یخی که  از رده ی هفدهم استارت زده بود، مسابقه را برد! جیان کارلو فیزیکلا و فرناندو آلونسو (هر دو از رنو) دوم و سوم شدند. نبرد بین خودرو های تویوتا و هوندا هم جذاب و نفسگیر بود.

gif-psd

کیمی رایکونن، ژاپن 2005

کیمی رایکونن، ژاپن 2005

 

مسابقه ی سال 2015

سکوی این مسابقه، یکی از تکراری ترین سکانس های فصل بود. همیلتون با غول رام نشدنی خود، تمام دور های مسابقه را رهبری کرد و در نهایت هم به عنوان نفر اول از خط پایان گذشت. هم‌تیمی او نیکو روزبرگ هم دوم شد و سباستین فتل هم از تیم فراری به مقام سومی رسید.

سکوی مسابقه ی گرندپری ژاپن، 2015

سکوی مسابقه ی گرندپری ژاپن، 2015

به نظر شما کدام راننده میتواند پیروز مسابقه ی امسال شود؟ با ما همراه باشید

این نوشته را به اشتراک بگذارید:

19 دیدگاه

 1. م

  0

  0

  نبرد معروف آلونسو و شوماخر که منجر به سبقت‌گیری استثنایی ماتادور از شوماخر (در پیچ ۱۳۰R) شد

  كليپش رو ندارين؟
  لطفا بزارين تا كسايي كه تازه اين ورزش رو دنبال ميكنن هم ببينن

 2. هومن

  0

  0

  ادمین جان عذر میخام چرا ماشین ژول تو عکس شمارش 22 هست چرا افتاب هست و مهمتر چرا لاستیکش هارد مگه بارون نبود؟؟ من یه ذره فوضولم.ببخشید مکس چیلتون نیست؟؟؟؟؟ چقد زمین خشکه؟؟ ولی عجب افتاب تمیزی نگا مارشاله کن دستشو زده به کمرش خودش حکایت از سایه وافتاب تیز سرزمین افتاب میده.سر بلند باشید.

دیدگاه خود را بیان کنید