فرمول یک ایران: هلموت مارکو مشاور ارشد تیم ردبول معتقد است که افزایش فشار از سوی تیمش باعث ایجاد مشکل فنی برای خودروی لوئیس همیلتون شد. مشکلی که یک پیروزی شیرین برای دنیل ریکاردو و پایانی یک-دو را برای گاو های خشمگین به ارمغان آورد.

پسر استرالیایی بعد از دو سال ناکامی و البته بعد از سوختن موتور خودروی همیلتون، سرانجام به پیروزی رسید. او دو هفته پیش در گرندپری سنگاپور، تنها چند دهم ثانیه بعد از نیکو روزبرگ از خط پایان گذشت و دوم شد.

مارکو این نتیجه را استثنایی خواند. همان طور که میدانید این دومین برد آن ها در این فصل است. پیروزی اول را مکس ورشتپن با تاریخ‌سازی خود در گرندپری اسپانیا رقم زد. جالب است بدانید، آخرین پایان یک-دوی تیم ردبول در گرندپری برزیل سال 2013 رقم خورده بود.

 ” فوق العاده”. این توصیف آقای مشاور از مسابقه ی  گرندپری مالزی بود. در ادامه صحبت های او با گروه جی‌پی آپدیت را با هم مرور میکنیم.

میدانستیم که در این پیست، سرعتی رقابتی خواهیم داشت. صادقانه بگویم انتظار این نتیجه را نداشتیم. اما استراتژی ما و فشار ما بر تیم حریف، این نتیجه را رقم زد.

لوئیس همیلتون

لوئیس همیلتون

ما، همیلتون و تیمش را مجبور کردیم که از حداکثر توانشان استفاده کنند و این مسئله باعث ایجاد مشکل در خودروی او شد.

رانندگان ردبول برای لحظاتی از مسابقه چرخ به چرخ هم رانندگی میکردند. نبردی که تا حدی تکلیف راننده ی پیروز را مشخص کرد.

نمیتوانم انکار کنم، واقعا هیجان زده شده بودم. جوانمردانه رقابت کردند. جدال زیبایی بود. هر دو راننده با تمام توان جنگیدند و مهارتشان را در کنترل خودرو در پیچ های سرعتی پیست( 5 و 6) نشان دادند.

دنیل ریکاردو و مکس ورشتپن

دنیل ریکاردو و مکس ورشتپن

باید منتظر ماند و دید آیا ردبول در گرندپری ژاپن هم قادر به تکرار این نتیجه هست یا مرسدس دوباره قدرتنمایی خواهد کرد.

این نوشته را به اشتراک بگذارید:

15 دیدگاه

 1. ali911

  0

  0

  حسین خان برای شما می نویسم که اونور رده بندی راننده ها رو گذاشتی چون اونور که وسط 100 تا کامنت من کامنت خودمو گم کردم
  آره رده بندی که توش آلونسو دهم باشه(وقتی داشت از لگن مکلارن حداکثر کارایی رو می کشید) معلوم میشه تاثیر ماشینها توش خیلی لحاظ نشده. بعد خیلی جالبه خبری از مسا و بوتاس و رایکونن نیست بعد کویات هست و رزبرگ پنجمه! رزبرگ پارسال داشت از وتل عقب می افتاد بعد پنجمه؟!

  • مهرداد

   0

   0

   به حرفهای توتوولف دقت کن
   مدیر مرسدس داره میگه فشار ردبول باعث شد همیلتون فشار زیادی به موتور بیاره و موتور بسوزونه بعد شما میگی چه چرتی گفت؟؟؟

   • 2L : Love & Lewis

    0

    0

    دیس لایک هایی که خوردی هم جوابت…این سایت پایگاه همیلتونه(و مرسدس)

 2. saeed

  0

  0

  بابا تو رو خدا دیگ برا همیلتون نمک رو زخم نشین فردا دهنش باز تر میش میگ کمیته حقیقت یاب تشکیل بدید.والا ی بار پارسال موتور رزبرگ تو مونزا سوخت هیشکی چیزی نگفت.تو روسیه هم پدال گازش خراب شد بازم آب از آب تکون نخورد.دیگ داره حالم از فرمول یک بهم میخوره.یکی از مهندسی موتور بنز 3 قهرمانی میگیره بعد ی شبه موتورش میسوزه نیشش تا بناگوش باز میش.جدیدا زور طرفدارای همیلتون هم زیاد شده دیس میکنن ولی برامم مهم نیس

 3. علی

  0

  0

  با سلام خدمت دوستان
  من خودم طرفدار تیم مرسدس و فراری هستم و تو بحث کدوم راننده بهتره وارد نمی شم چون اهمیتی نداره تیم هست که بازی می کنه هم لوییس و هم نیکو راننده های عالی هستند وگرنه قراردادشون رو تمدید نمی کردند. ولی در کل همیلتون شجاع تر و نیکو باهوشتره ..بگزریم
  این اقا اراجیفی فرمودن که جالبه و اسمشو فشار می زاشتند حالا جالبیش اینجاس که اول مسابقه اگه برخورد صورت نمی گرفت نیکو اول بود چون با استارت خوبی که زد اومد پشت سر همیلتون ولی خب اتفاقی افتاد که نباید میفتاد معنی فشار رو هم فهمیدیم به قول دوستان عزیز طرف 22 ثانیه عقبه و بعد می گه فشار فقط سوالی که دارم اینه برا مسابقه بعدی لوییس موتورش عوض باید بشه جه قدر پنالتی می خوره و آیا این کار مجازه یا نه ؟؟؟ممنون از دوستانی که اطلاعاتشون زیاده جواب بدن سپاس

  • f2004

   0

   0

   درپاسخ باید بگم اگه همیلتون موتور ذخیره واسه پاوریونیت داشته باشه پنالتی نمیگیره اما با موتورجدیدی که قطعات جدیدی هم داره حداقل 10رده پنالتی دریافت میکنه

   • علی

    0

    0

    یک دنیا سپاس خودم به همسن شک دارم که ذخیره داره یا نه ؟؟؟ممنون از پاسختون

  • ali911

   0

   0

   علی جان. من به یه چیزایی رسیدم. لائودا گفت موتور مالزی جدید بوده. ینی موتور اول برا اسپا و مونزا و سنگاپور مصرف شده و این موتور دوم بود که سوخت. می مونه موتور سوم که تو 5 مسابقه عادیه که دووم بیاره ولی از موتور مرسدس بعید نیست یه کاری دست همیلتون بده.

 4. f2004

  0

  0

  خودتو ناراحت نکن سعید جان همه کاربرا به یه اندازه حق دارن اونایی هم که به حرفای درست دیس میدن به قول سیاوش دیس هاشون داخل قدرمطلق {حرفای منطقی} قرارمیگیره فقط میخوام بگم هیچ جای کره ی ارث خبری ازعدالت نیست چه برسه به f1

 5. f2004

  0

  0

  بابا بنده خدا منظورش این بود که استراتژی ردبول مرسدسی ها رو به استرس انداخت یعنی مثل سنگاپور ایرودینامیک و استراتژی خفن ردبول ریکیاردو رو تا لبه قهرمانی پیش برد مرسدسی ها هم برای این که این بار این بلاسر همیل نیاد همیلتون رو از قبل مجبوربه فشارآوردن کردن تا این طوری فاصله به22ثانیه رسید و درآخرهم موتور سوزوند

 6. محمد911

  0

  0

  تعجب میکنم ازین همه اف وان فن که هر کدوم کلی ادعا دارید ولی نمیدونید استراتژی پیت استاپ توی اف وان چقدر مهمه. فکر کردید 22 ثانیه جلو بودن پیروزی رو تضمین میکنه؟!
  در مالزی مرسدس اول با استراتژی یک پیت استاپ لوئیس رو آورد پیت و براش لاستیک هارد انداخت به امید اینکه تا آخر مسابقه با همون لاستیک ادامه بده ولی میدونستن که هفت هشت دور پایانی برای لوئیس بسیار سخت خواهد شد چون حدود سی و شش هفت دور با لاستیک هارد باید میزد و در دورهای پایانی لاستیکاش تموم میشدن. ردبول هم همین برنامه رو واسه مکس پیاده کرد. ولی بعد از ویرچوال سیفتی کار برنامه بهم خورد و ردبول قمار کرد و مکس رو آورد پیت و دوباره براش لاستیک هارد انداخت تا واسه چند دور آخر با لاستیک تازه تر با لوئیس رقابت کنه. در نتیجه ردبول برای دورهای پایانی هر دو ماشینش رو با لاستیکای تازه تر مینداخت بجون تنها راننده پیشتاز مرسدس و اینطوری شانس پیروزیشون بیشتر میشد. مرسدس هم وقتی پی به استراتژی ردبول برد، دست بکار شد و تصمیم گرفت استراتژی لوئیس رو تغییر بده و یک پیت استاپ دیگه اضافه کنه. برای اینکار اونا حداقل 24-25 ثانیه برای انجام یک پیت استاپ ایمن احتیاج داشتند و این درحالی بود که فاصله لوئیس با مکس حدود 17 ثانیه بود و این زمان برای پیت استاپ کم بود. لذا به لوئیس گفتند باید چندتا هات لپ (دور سریع) بزنی. وقتی راننده این دستور رو دریافت میکنه بایستی ماشین رو در حالت RS MODE قرار بده که با این دستور ماشین بطور کامل از پاور یونیت گرفته تا سیستم تعلیق و شاسی در حالت ریس و بالاترین قدرت قرار میگیره. لوئیس هم همین کار رو کرد و چند دور سریع به همین ترتیب زد تا اینکه به فاصله تقریبی 22 ثانیه رسید و این فاصله در حال افزایش هم بود. اما… اون اتفاق پیش اومد و همه چیز تموم شد.
  خب کاملا مشخصه که در نتیجه فشار زیادی که در این شرایط به موتور لوئیس وارد شد، اون اتفاق افتاد. و این خواسته یا ناخواسته در نتیجه استراتژی بود که ردبول برای مکس در نظر گرفت و باعث شد موقعیت لوئیس و مرسدس در معرض خطر قرار بگیره. پس صحبت همینجاست، 22 ثانیه لوئیس زمان زیادی نبود.
  در نظر داشته باشید در مالزی بخاطر کاراکتر پیست و شدت گرما و رطوبت همه تیمها سعی دارند در دورهای پایانی که دمای پاوریونیت به خداکثر خودش رسیده، مراقبت بیشتری از موتور و لاستیکها بکنند و تا جای ممکن قصد دارند با ایجاد فاصله در اواسط ریس موقعیت خودشون رو برای ده دور پایانی تثبیت کنند. اما با اون وضعیتی که مرسدس درگیرش شده بود و سکوی رزبرگ رو از دست داده بود و از طرفی هم موقعیت لوییس تهدید شده بود. تصمیم گرفتند پیت استاپ دوم و بقیه قضایا رو انجام بدند. که متأسفانه شرایط براشون خوب پیش نرفت.
  پس بی دلیل و ناآگاهانه به دیگران توهین نکنیم. قبول کنید من و شمایی که اینجا نشستیم توی خونمون از هلموت مارکو و بقیه دست اندر کاران فرمول یک و موتور اسپرت، سوادمون خیلی کمتره و نباید الکی نظر بدیم و بعضا توهین کنیم. موفق باشید

دیدگاه خود را بیان کنید