فرمول یک ایران: گرندپری مالزی هم مثل برادران آسیایی خود، یکی از مهمانان تازه‌وارد به تقویم فرمول یک است و با توجه به شرایط خاص آب و هوایی اش همواره یکی از جذابترین مسابقات فصل بوده و میتوان گفت برد این مسابقه اهمیتی بالا بین رانندگان مختلف دارد. در ادامه به معرفی بیشتر این جایزه بزرگ آسیایی میپردازیم.

 

تاریخچه ی برگزاری

مالزی از اوایل دهه ی شصت میلادی میزبان موتوراسپورت در سطوح مختلف از جمله، سری تاسمان، فورمولا پاسیفیک، فرمولا هولدن و فرمول دو بوده. تا قبل از جدایی سنگاپور از مالزی برخی از این مسابقات در پیست تامسون رود برگزار میشد اما بعد از استقلال سنگاپور، مسابقات متعدد موتوراسپورت در پیست شاه عالم پیگیری شد.

سرانجام در پیستی که به دستور ماهاتیر محمد ( نخست وزیر معروف مالزی) احداث شده بود (در سال 1999) اولین مسابقه ی گرندپری فرمول یک مالزی در این کشور برگزار شد. هرمان تیلکه ی آلمانی، پیست سپانگ را طراحی کرد و به این ترتیب مالزی هم به جمع کشور های برگزار کننده ی فرمول یک پیوست. این پیست قابلیت میزبانی از مسابقات موتوجی پی را هم دارد و از پیست های مدرن دنیای موتوراسپورت محسوب میشود. پتروناس( شرکت ملی نفت و گاز مالزی) همواره به عنوان حامی مالی این جایزه بزرگ حضور داشته. همان طور که میدانید این کمپانی یکی از اسپانسر های اصلی تیم قدرتمند مرسدس هم به شمار می آید.

پیست سپانگ مالزی

پیست سپانگ مالزی

 

مسابقه ی به یاد ماندنی سال 2003

این مسابقه یکی از به یاد ماندنی ترین مسابقات برای نسل جدید رانندگان فرمول یک بود. فرناندو آلونسو به جوانترین رهبر تاریخ فرمول یک تبدیل شد (اکنون این رکورد در دست مکس ورشتپن است) و با کسب مقام سومی با خودروی رنو به اولین سکوی خود هم رسید. کیمی رایکونن هم که همه ی حوادث مسابقه به نفع او تمام شده بود، با اختلافی 39 ثانیه ای با روبنز باریکلو، مسابقه را برد و با این نتیجه، اولین پیروزی خود در فرمول یک را کسب کرد. از آن پس، مرد یخی و ماتادور، آینده ی فرمول یک خوانده شدند و توجه کارشناسان را به خود معطوف کردند.

سکوی مسابقه ی مالزی، سال 2003

سکوی مسابقه ی مالزی، سال 2003

 

حادثه ی تلخ سال 2011

در مسابقه ی موتوجی پی سال 2011 در دور دوم مسابقه، مارکو سیمونچلی موتور سوار ایتالیایی تیم هوندا تعادل خود را از دست داد. کالین ادواردز و والنتینو روسی که دقیقا پشت سر او بودند با او برخورد کردند. سیمونچلی جوان در 24 سالگی از دنیا رفت و این خاطره ی تلخ برای همیشه در پیچ یازده پیست سپانگ به یادگار ماند. مسابقه هم که در دور دوم قطع شده بود، با دستور مسوولان برگزاری کنسل شد. مقامات ورزش ایتالیا، نام مارکو سیمونچلی را به عنوان نام دوم پیست میسانو انتخاب کردند تا یاد این ورزشکار جوان همیشه در ذهن علاقه مندان به موتوراسپورت زنده بماند.

مارکو سیمونچلی

مارکو سیمونچلی

 

مسابقه ی پارسال

مسابقه ی سال 2015 مالزی، یکی از سه مسابقه ای بود که تیر های نقره ای در کسب برد، ناکام ماندند. سباستین فتل که کابوس فصل 2014 را فراموش کرده بود، به چهارمین برد خود در این پیست رسید. آخرین برد او در برزیل سال 2013 رقم خورده بود. فراری هم در دومین مسابقه ی فصل به اولین برد خود رسید. بردی که از مسابقه ی اسپانیای سال 2013 در انتظار آن بود. لوئیس همیلتون و نیکو روزبرگ هم دوم و سوم شدند.

سکوی مسابقه ی مالزی 2015

سکوی مسابقه ی مالزی، سال 2015

فتل که نتوانست جلوی اشک هایش را بگیرد، در مصاحبه ای گفت:

وقتی بچه بودم برای اولین بار وارد مجتمع فراری در مارانلو شدم. واقعا مثل یک رویا بود. شوماخر را می دیدم که آن طرف فنس ها با خودروی قرمز رنگ خود دور میزند و حالا من همان خودرو را میرانم. فوق العاده است. در مسابقه ی امروز، همه چیز سر جای خودش بود. استراتژی تیم، سرعت خودرو. همه چیز عالی بود. جوانمردانه حریفان را شکست دادیم…

به نظر شما کدام راننده بهترین عملکرد را در مسابقه ی یکشنبه خواهد داشت؟ در نظرسنجی ما شرکت کنید.

این نوشته را به اشتراک بگذارید:

2 دیدگاه

 1. مهرداد

  0

  0

  میشه گرندپری مالزی باشه و اون گیج بازی تاریخی همیلتون که رفت تو پیت استاپ مکلارن رو ادم یادش نیاد؟!
  یا اون بارون شدید که درسالهای که پرچم قرمز مثل الان رواج نداشت در پیست نمایان شد!
  من که مسابقه رو نمبینم چون دیگه جذابینی نداره
  امیدوارم عاشقان موتور اسپورت لذت ببرن

دیدگاه خود را بیان کنید