فرمول یک ایران: در ادامه ی سفر آسیایی فرمول یک به گرندپری مالزی میرسیم. پیست سپانگ مالزی با این که پیست کلاسیکی محسوب نمیشود اما آمار و ارقام جالبی را در خود جای داده که در ادامه برخی از آن ها را مرور میکنیم.

 

9

9 راننده ی متفاوت توانسته اند 17 مسابقه ی گرندپری مالزی را به عنوان فرد پیروز به اتمام برسانند. اولین مسابقه را ادی ارواین در سال 1999 و پارسال هم سباستین فتل (هر دو از تیم فراری) موفق به کسب برد در این مسابقه شدند. این پیروزی چهارمین برد فتل در این پیست را رقم زد و او را به موفق ترین راننده ی این گرندپری تبدیل کرد.

سباستین فتل

سباستین فتل

 

8

پایین ترین رده ی استارتی که یک راننده موفق به کسب پیروزی از آن شده. فرناندو آلونسو در مسابقه ی سال 2012 با خودروی فراری از جایگاه هشتم استارت زد و مسابقه را برد!

 

175

تعداد دور های رهبری فتل در این پیست به 175 دور میرسد. نزدیک رقیب او در این رکورد، آلونسو با 169 دور است.

 

300

در مسابقه ی گرندپری مالزی امسال، جنسن باتن به سومین راننده ی تاریخ فرمول یک تبدیل خواهد شد که به سیصد استارت در این ورزش رسیده است!

جنسن باتن مک لارن گرندپری بلژیک

جنسن باتن مک لارن

 

214.397‌

میانگین سرعت دور پول پوزیشن مایکل شوماخر در سال 2004. شوماخر توانست 5 بار خط یک را در این مسابقه از آن خود کند. رکوردی که هنوز پابرجاست. لوئیس همیلتون با سه پول در تعقیب اوست.

 

1

تنها یک راننده ی مالزیایی توانسته در خانه ی خود یک غول فرمول یک را، رام کند. الکس یونگ در سال 2002 با تیم میناردی در تعیین خط بیست و دوم شد. در مسابقه هم چهاردم بود اما به دلیل نقص در گیربکس ماشین خود، مجبور به کناره گیری از مسابقه شد. این اولین و آخرین حضور یک مالزیایی در پیست سپانگ بود. البته فایروز فازی در سال 2010 هم در پنج جلسه ی تمرینی برای تیم لوتوس شرکت کرد که یکی از آن ها در پیست سپانگ مالزی رقم خورد.

 

الکس یونگ ، راننده ی تیم میناردی

الکس یونگ ، راننده ی تیم میناردی

 

دو-یک

یا پیام معروف “شرایط دو-یک را اجرا کن” یکی از معروف ترین پیام های رادیویی فرمول یک است. در مسابقه ی سال 2013 تیم به فتل اجازه ی سبقت از مارک وبر را نمیدهد اما او با نادیده گرفتن این پیام از استرالیایی سبقت میگیرد و پیروز مسابقه میشود. البته وبر هم در مصاحبه های بعد از مسابقه از خجالت مرد آلمانی در می آید!

*منظور از دو، راننده ی دوم تیم، مارک وبر بود که با توجه به شرایط مسابقه، باید جلوی خودروی شماره ی یک (فتل) مسابقه را به پایان میرساند.

 

2/1

مسابقه ی سال 2009 به دلیل باران شدید در دور سی و یکم متوقف شد. چون شرایط برای ادامه ی مسابقه مناسب نبود، مسوولان برگزاری، مسابقه را تمام شده اعلام کردند. در این مسابقه برای پنجمین بار در تاریخ فرمول یک، امتیازات نصف شد. جنسن باتن به عنوان راننده ی پیروز اعلام شد و پنج امتیاز گرفت. نیکو روزبرگ هم که مسابقه را هشتم به پایان رسانده بود، نیم امتیاز به خانه برد!

 

327

حداکثر سرعت(کیلومتر بر ساعت) در مسابقه ی پارسال که با خودروی والتری بوتاس (از تیم ویلیامز) به ثبت رسید.

 

11

یازده راننده توانسته اند سریعترین دور مسابقه ی گرندپری مالزی را به نام خود ثبت کنند. میکا هکینن، مایکل شوماخر، خوآن پابلو مونتویا، مارک وبر، کیمی رایکونن و لوئیس همیلتون همگی با دو سریعترین دور، با هم برابرند. باتن هم در سال 2009 اولین سریعترین دور فعالیت حرفه ای خود را در فرمول یک به ثبت رساند.

 

27-5-17

در مسابقه ی پارسال، مکس ورشتپن با هفده سال و پنج ماه و بیست و هفت روز، به جوان ترین راننده ای تبدیل شد که موفق به کسب امتیاز در فرمول یک شده. او با خودروی تورو روسوی خود هفتم شد و رکورد دنیل کویات را حدودا دو سال جا به جا کرد!

کارلوس ساینز و مکس ورشتپن، مالزی 2015

کارلوس ساینز و مکس ورشتپن، مالزی 2015

 

5

چهار راننده به طور مشترک به عنوان موفق ترین راننده ی گرندپری مالزی از حیث کسب سکو هستند. مایکل شوماخر افسانه ای، فرناندو آلونسو، سباستین فتل و لوئیس همیلتون همگی پنج بار به روی سکو رفته اند.

 

1

اولین برد مرد یخی در فرمول یک در مسابقه ی سال 2003 گرندپری مالزی رقم خورد!

 

7

فراری با هفت برد، موفق ترین سازنده ی این جایزه بزرگ است. ردبول با سه برد در تعقیب قرمز های ایتالیایی است.

 

2.263s

سرجیو پرز تنها دو ثانیه با اولین برد خود در فرمول یک فاصله داشت. در مسابقه ی بارانی سال 2012، او به اولین سکوی خود رسید و پشت سر ماتادور به مقام دومی رسید.

 

39.286s

اختلاف رایکونن و روبنز باریکلو در مسابقه ی سال 2003. کیمی عملکردی فوق العاده در آن مسابقه داشت و روبنز تنها راننده ای بود که زیر یک دقیقه با او فاصله  داشت. مرد یخی تا نفر چهارم را لپ کرده بود!

کیمی رایکونن، مسابقه ی مالزی 2003

کیمی رایکونن، مسابقه ی مالزی 2003

2

تنها دو بار مسابقه ی گرندپری مالزی در ماه اکتبر برگزار شده.

به نظر شما کدام رکورد در مسابقه ی هفته ی آینده شکسته خواهد شد؟

این نوشته را به اشتراک بگذارید:

2 دیدگاه

  1. هومن

    0

    0

    مث اینکه در خاطر مبارکتون نیس که پارسال فراری چه دردی به مرسدس زد و یه چیز دیگه هم باید به روایت اعداد باید اضافه کنیم اونم اینه که اولین یک و دو مرسدسی ها از سپانگ 2014 شروع شد.

دیدگاه خود را بیان کنید