فرمول یک ایران: جنسن باتن در انتظار سیصدمین استارت خود در فرمول یک است. مصاحبه ای با او داشتیم و از او خواستیم تا از هم‌تیمی هایش و سال های فعالیتش در این ورزش بگوید. بریتانیایی جواب های جالبی به خبرنگار جی پی آپدیت داد که در ادامه با هم میخوانیم.

باتن از سال 2000 مشغول فعالیت در سطح اول رانندگی است. در اولین سالش با رالف شوماخر در تیم ویلیامز هم‌تیمی بود. جنسن، شوماخر کوچک و ژاک ویلنوو (هم‌تیمی او در سال 2003) را سرسخت ترین هم‌تیمی های خود میداند.جنسن -همان طور که خودش اشاره میکند- این دو راننده را بیشتر از لحاظ روانی سرسخت ترین ها میداند نه مهارتشان در رانندگی.

از لحاظ جو و اتمسفر مسابقات، با رالف (شوماخر) و ژاک ( ویلنوو) به مشکل برخوردم.  من جوان بودم و آن ها زیاد از حضور یک راننده با سن و سال من استقبال نمیکردند. در خصوص ژاک اوضاع سخت تر بود اما تا میانه ی فصل همه چیز خوب شد و ما با هم صمیمی شدیم و کلی خوش گذراندیم.

مرد بریتانیایی در سال 2010 با هم‌وطنش لوئیس همیلتون و در سال 2015 با فرناندو آلونسو هم‌تیمی شد. با این که او از سال 2013 دیگر با همیلتون در یک تیم نبوده اما او را سریعترین هم‌تیمی خود میداند و ماتادور را کاملترین آن ها.

از لحاظ سرعت همیلتون. سرعتش در تعیین خط ها بسیار بالاست. به طوری که با خودم میگفتم” این آدم چه جوری میتونه تا این حد سریع باشه”. او در مرحله ی تعیین خط خیلی بهتر است و با بقیه فاصله دارد.

او استعدادی ذاتی دارد اما آن موقع این استعداد هنوز به طور کامل کنترل نشده بود. با خودم میگفتم “امروز شکستش میدهم” و او یک زمانی با اختلاف 0.4 ثانیه بهتر از من به ثبت میرساند!

جنسن باتن و لوئیس همیلتون

جنسن باتن و لوئیس همیلتون

او در مسابقات غیب میشد! در حال رهبری مسابقه بودم و مدام به دنبال او در پیست میگشتم. حس جالبی نبود. او در مسابقه هم به طور باورنکردنی سریع بود!

اما سریع ترین راننده ی تاریخ شاید (آیرتون) سنا بود. واقعا نمیشود این طور و تنها با دیدن مسابقات، رانندگان را مقایسه کرد.

از لحاظ کامل ترین راننده، انتخاب من فرناندو خواهد بود. کار تیمی او فوق العاده است. خیلی باهوش است و میداند چه طور به نتیجه ی دلخواهش در تیم برسد! ( با خنده). رفتارش با خودرو، هنگام مسابقه هم خیره کننده است. همیشه بیخ گوش شماست. چه جلوتر باشد و چه پشت سر شما. نمیتوانید از شرش خلاص شوید!

فرناندو آلونسو و جنسن باتن

فرناندو آلونسو و جنسن باتن

من هم‌تیمی های خوبی داشتم. سه نفر از آن ها قهرمان جهان شده اند. از نظر من لوئیس سریعترین آن ها بوده و فرناندو کامل ترینشان.

الآن را نمیدانم. لوئیس به عنوان یک راننده ی مسابقه ای به بلوغ رسیده و در شرایط بهتری قرار دارد. وقتی که با هم بودیم زمانی که من عملکرد بهتری داشتم و دور های سریع تری میزدم، سریع دست‌پاچه و مضطرب میشد اما الآن خیلی راحت تر و با اعتماد به نفس بسیار بالایی رانندگی میکند.

بریتانیایی در مسابقه ی بعد، پس از روبنز باریکلو(322 استارت) و مایکل شوماخر( 306 استارت) در مقام سوم بیشترین استارت های فرمول یک قرار خواهد گرفت. دستاوردی که باتن آن را فوق العاده توصیف میکند.

وقتی فرمول یک را شروع کردم با خودم گفتم میتوانم تا سی سالگی رانندگی کنم . اما الآن 36 سال دارم و هنوز در مسابقات شرکت میکنم. واقعا زمان به سرعت میگذرد و سال ها یکی پس از دیگری به اتمام میرسند.

وقتی که با یک خودروی غیر رقابتی فصلی را شروع میکند، مدام به سال بعد فکر میکنید. فرمول یک ورزش بی رحمی است. حوادث تلخی در این سال ها داشته ام اما بیشتر از آن ها اتفاقات به یادماندنی در کلکسیون خود دارم.

جنسن باتن در مک لارن

رسیدن به سیصد استارت عالی است. البته دلیل شما برای ورود به فرمول یک صرفا شروع بیشترین مسابقه نیست اما ماندن در جو مسابقات، برای این مدت طولانی جالب است.

من تغییرات زیادی را تجربه کردم. ده سیلندر ها. هشت سیلندر ها و حالا هم شش سیلندر ها. ورود نیروی الکترونیکی، سازندگان مختلف تایر، تیم های گوناگون و… چیز های زیادی یاد گرفته ام.

به نظرم همین تغییرات زیاد است که یک راننده را در مسابقات نگه میدارد. من هفده سال در این ورزش بوده ام و هنوز چیز های جدیدی یاد میگیرم. همیشه باید به آموختن ادامه داد. این مهم ترین مسئله است. طبیعتا هیچ وقت همه چیز را یاد نمیگیرید اما باید برای یاد گرفتن اشتیاق و ذهن بازی داشته باشید.

این نوشته را به اشتراک بگذارید:

3 دیدگاه

 1. ali911

  0

  0

  اگه 2018 هم کامل شرکت کنه که احتمالش خیلی زیاده، حتی از باریچلو هم جلو می زنه و رکورددار میشه.
  با اینکه از همیلتون خوشم نمیاد ولی واقعا سریعه و تو این مورد با همه دوستدارانش موافقم.

 2. سلمان

  0

  0

  دقیقا حرف منو زده
  سریع ترین و کامل ترین
  این حرف کسیه که تو جو مسابقات هست
  این که یه عده میان حرفای عجیب میزنن دیگه جای سوال واقعا!

 3. مهدی

  0

  0

  اون دوستی بود که میگفت چرا « سنا » رو اینقد بزرگش می کنید ، این یکی از دلیلاش :
  « اما سریع ترین راننده ی تاریخ شاید (آیرتون) سنا بود »

دیدگاه خود را بیان کنید