فرمول یک ایران – گرندپری سنگاپور امسال نهمین سال تولد خود را در پیست مارینا بِی جشن خواهد گرفت. پیستی که برای اولین بار میزبان یک مسابقه فرمول یک در زیر نور پروژکتور ها بود. این پیست از هر لحاظ مدرن محسوب شده و احتمال می‌رود سال‌های سال میزبان رقابت های فرمول یک باشد.

صبح روز مسابقه

صبح روز مسابقه

یکی از نکات جالب درباره پیست مارینا بی این است که در اطراف طول پیست حدود 1500 عدد پروژکتور برای روشن کردن سطح پیست به کار رفته است که البته این پروژکتور ها هر کدام با زاویه خاصی قرارداده شده اند که تابش مستقیمی به چشمان راننده نداشته باشند.

هر کدام از این پروژکتور ها در دل خود یک لامپ 2000 واتی هالیدی دارند که این موضوع باعث می‌شود پیست مسابقه 4 برابر روشن تر از یه استادیوم ورزشی باشد و در عکس های هوایی سطح پیست کاملا درخشنده ظاهر شود.

با این تفاصیل ممکن است تماشاگران در هنگام تماشای مسابقه علاوه بر گوشی های محافظت کننده از گوش به یک عینک آفتابی نیز نیاز پیدا کنند.

مارینا بی در شب

مارینا بی در شب

سطح پیست مارینا بی با آسفالتی از جنس پلیمر اصلاح شده (PMB) پوشیده شده است، این نوع آسفالت توانایی تحمل فشار وارده از سوی ماشین های فرمول یک را دارد.

مقدار فشاری که از سوی ماشین های فرمول یک به سطح پیست وارد می‌شود در حدی است که می تواند دریچه های فاضلاب را از جای خود جدا کند به همین دلیل این دریچه ها ها قبل از هر مسابقه جوش داده و محکم می‌شوند در غیر این صورت دریچه ها از جای خود کنده شده و همانند یک فریزبی مرگبار به پرواز در می‌آیند

قبل از مسابقه نیز ماشین شست و شو به پیست می‌آید تا سطح پیست را تمیز کند، این کار با استفاده از آب پرفشار انجام داده می‌شود.

شست و شوی سطح پیست قبل از مسابقه

شست و شوی سطح پیست قبل از مسابقه

مسابقه گرندپری سنگاپور حدودا 2 ساعت به طول می‌انجامد که در طول این مدت دمای کاکپیت رانندگان به 60 درجه هم می‌رسد. رانندگان برای کنترل این وضعیت در حین مسابقه مقدار زیادی آب می‌نوشند ولی با این وجود بازهم بعد از مسابقه بین 3 تا 4 کیلو وزن بدنشان به علت تعریق بیش از اندازه کاسته می‌شود.

تیم ها نیز در کنترل کردن دمای موتور با مشکل روبرو هستند همانطور که در سالهای گذشته دیده ایم بسیاری از تیم ها به همین دلیل نتوانسته اند عملکرد خوبی داشته باشند.

 

این نوشته را به اشتراک بگذارید:

2 دیدگاه

  • ali911

   0

   0

   راستش برای شما طرفدارای همیلتون که معلومه جذابه منم می دونم هیجان انگیزه ولی به احتمال زیاد آخر امروز من اشکم در می آد. بازم وتل باید کل زور فراری رو برای رسیدن به اتیاز خالی کنه. اونم تو پیستی که سبقت گیری خیلی سخته. تازه مث همیلتونم که خوش شانس نیست. الان می بینی امروز حتی سیفتی کارم در نمی آد میشه واویلا.

دیدگاه خود را بیان کنید