فرمول یک ایران: پیست زیبای سنگاپور (البته زیبا در شب) دارای 23 پیچ است که 14 پیچ چپگرد و 9 پیچ راست گرد دارد و فاصله ی مناسب بین پیچ ها امکان انتخاب ریسینگ لاین با ایپکس های مناسب را به رانندگان می دهد.

 

نمایی از پیست سنگاپور و شماره ی پیچ های آن

 

پیچ های اول تا چهارم:

سه پیچ اول به صورت پیاپی و در خلاف جهت یکدیگر بوده که رانندگان با استفاده از رمپ های مناسب در پیچ های اول و دوم و استفاده از ترمزگیری دنباله ای در انتهای پیچ دوم و ورودی پیچ سوم، ایپکس دیر هنگام را برای پیچ سوم انتخاب می کنند تا با سرعت هر چه بیشتر به سمت پیچ چهارم رفته و پس از عبور از قوس پیچ چهارم، خود را برای ورود به پیچ پنجم آماده کنند.

 

پیچ های پنجم و ششم:

پیچ پنج با شعاع گردش زیاد، در ورودی خود به علت وجود برخی برجستگی های مسیر و همچنین شرایط خاص رانندگی در شب ، می تواند راننده را در انتخاب نقطه ی شروع ترمزگیری دچار مشکل کند و باعث قفل شدن چرخ های اتومبیل شود.

پس از پیچ پنجم مسیر مستقیم طولانی ای قرار دارد که برای دست یابی به ماکزیمم سرعت در این مسیر و ایجاد شرایط سبقت گیری در انتهای این مسیر (پیچ هفتم)، لازم است تا راننده تا حد امکان دیرترین نقطه ی ایپکس را انتخاب کند . . . در فاصله ی بین پیچ های پنجم و هفتم نیز یک قوس کوچک وجود دارد که به عنوان پیچ ششم شناخته می شود.

 

پیچ های هفتم و هشتم و نهم:

این سه پیچ به ترتیب چپ، راست و چپ هستند که با مسیر مستقیم نسبتا کوتاهی به یکدیگر متصل شده اند و ریسینگ لاین هر پیچ بر روی ریسینگ لاین دو پیچ دیگر نیز تاثیر می گذارد.

همان طور که گفته شد پیچ هفتم به علت قرار گیری در انتهای یک مسیر مستقیم پر سرعت، برای سبقت گیری مناسب است، به خصوص این که در خروجی پیچ هفتم عرض مسیر بیشتر بوده و به راننده فضای مانور بیشتری می دهد.

پیچ های هشتم و نهم تقریبا 90 درجه بوده و پیچ هشتم به صورت ریسینگ لاین با ایپکس هندسی طی می شود تا شرایط خروج از این پیچ برای تنظیم زاویه ی اتومبیل به منظور دست یابی به بهترین ورودی پیچ نهم تنظیم گردد و پیچ نهم با ایپکس دیر هنگام طی می شود.

 

  پیچ های 10 تا 13 :

باز هم پیچ هایی در نزدیکی یکدیگر که ریسینگ لاین هر کدام می تواند بر روی ریسینگ لاین پیچ های بعدی تاثیر گذاشته و بنابراین راننده با اشتباه کردن در ریسینگ لاین یک پیچ، در پیچ های بعدی نیز دچار مشکل خواهد شد.

پیچ 10 که قبلا یک شیکین سه قسمتی بود و اکنون به پیچ چپگرد تبدیل شده، با ایپکس هندسی طی می شود تا اتومبیل سریع تر به خروجی رسیده و با زاویه ی مناسب به ورودی پیچ 11 حمله ور شود.

پیچ های 11 و 12 شیکین بوده و نکته ی مهم در این شیکین، ایپکس دیرهنگام خروجی پیچ 12 است تا راننده بتواند در شرایط مناسب برای پیچ 13 قرار بگیرد چراکه قبل از پیچ 13 یک انجنا به سمت چپ وچود دارد که می تواند راننده را در ترمزگیری برای پیچ 13 دچار مشکل کند.

پیچ 13 نیز یک پیچ هرپین (سنجاقی) است و بعد از آن مسیر مستقیم طولانی قرار دارد و باز هم مثل بیشتر پیچ های این پیست، ایپکس دیرهنگام می تواند تاثیر بسیار زیادی در ایجاد اختلاف سرعت و شرایط سبقت گیری دارد.

 

پیچ 14 :

پیچ 14 با زاویه بیشتر از 90 درجه و تقریبا یک هرپین است که هم قبل و هم بعد آن مسیر های مستقیم طولانی وجود دارد و رانندگان در این پیچ یکی از مقعیت های مناسب برای سبقت گیری را در اختیار دارند.

 

پیچ های 15 تا 19 :

پیچ 15 به صورت یک انحنای به سمت چپ و درست در نقطه ی ترمزگیری برای پیچ 16 قرار دارد و پیچ های 16 و 17 شیکین بوده و ریسینگ لاین پیچ 16 کاملا تحت تاثیر نیاز راننده به خروجی سریع تر برای ریسیتگ لاین پیچ 17 است.

پیچ های 18 و 19 که از زیر سکوی تماشاگرها عبور می کنند نیز شیکین زیبایی را ایجاد کرده اند و مانند ریسینگ لاین پیچ های قبلی، پیچ اول قربانی ریسینگ لاین پیچ دوم می شود.

 

پیچ های 20 تا 23 :

ریسینگ لاین پیچ های 20 و 21 مانند ریسینگ لاین شیکین های 18 و 19 است با این تفاوت که شعاع پیچ 21 بیشتر بوده و از آن جا که بعد از این شیکین، پیچ های 22 و 23 با رمپ های مناسب و ترمزگیری نه چندان سنگین هستند، راننده می تواند با سرعت مناسب وارد مسیر مستقیمی اصلی که خط شروع و پایان در آن قرار دارد شده و برای داشتن سرعت مناسب در این مسیر، راننده تلاش می کند تا در مسیر ریسینگ لاین پیچ 23 را با حداقل زاویه ی فرمان ممکن طی کند.

 

در پایان باید گفت پیست سنگاپور یک پیست زیبای شهری است که جلوه ی آن در شب چندین برابر می شود.

متاسفانه نقشه های ماهواره ای گوگل از این پیست تحت تاثیر نماهای شهری مانند درختان، ساختمان ها و پل هاست. به همین علت رسم ریسینگ لاین در این پیست با کمی دشواری در نمایش پیچ ها مواجه است که به همین علت از شما عزیزان عذرخواهی می کنیم.

موفق و سربلند باشید…

 

این نوشته را به اشتراک بگذارید:

یک دیدگاه

 1. Ali n

  1

  0

  این قسمت تحلیل ریسینگ لاین هر پیست از قسمت های جالب توجه و مفیده سایت هست
  من بعد از خودندن هر تحلیل حتما یک بار آنبورد اون پیست رو دوباره نگاه میکنم و از تحلیل استفاده میکنم
  اما به عنوان یه پیشنهاد که احتمالا کار نویسنده رو سخت میکنه اینه که اگه میشه از گرندپری بعد این تحلیل رو با ویدئو آنبورد به صورت نوشتار یا صدا ( نویسنده ) روی ویدئو همراه بشه جذاب تر خواهد بود
  البته این کار وقت و هزینه بره ولی اگه بشه خیلی مفیدتر خواهد بود

دیدگاه خود را بیان کنید