فرمول یک ایران: فرمول یک بعد از تور اروپایی خود، با گرندپری سنگاپور به آسیا برمیگردد. سنگاپور یکی از جوان ترین میزبانان فرمول یک است.

البته این کشور در اواسط دهه ی شصت میلادی  میزبان مسابقات فرمولا لایبر در پیست تامسون رود بوده اما فرمول یک از سال 2008 به این کشور آمده و تمامی این مسابقات در پیست خیابانی مارینا بی برگزار شده. پیستی که به گفته ی کارشناسان میتواند مدل آسیایی پیست موناکو باشد. البته نکته ای که این مسابقه را خاص میکند، زمان برگزاری آن است. این مسابقه در شب و زیر نور مصنوعی برگزار میشود.

این نوآوری تیم فرمول یک، با استقبال مردم مواجه شد. در سال 2014 گرندپری بحرین هم زیر نور مصنوعی برگزار شد و گفته میشود جایزه بزرگ روسیه هم (در صورت تایید فرمول یک) سال بعد به صورت شبانه برگزار میشود.

ناگفته نماند در زمان برگزاری این مسابقه دمای کاکپیت خودروی های فرمول یک به حدود 55 درجه ی سانتی گراد میرسد و از این لحاظ یکی از سخت ترین مسابقات تقویم به حساب می آید. رانندگان علاوه بر تمرکز باید از لحاظ فیزیکی هم برای رویارویی با این شرایط دشوار آمادگی بالایی داشته باشند

استارت مسابقه ی سنگاپور سال 2014

استارت مسابقه ی سنگاپور سال 2014

نظر نوربرت هاگ( رئیس سابق بخش موتوراسپورت کمپانی مرسدس)

این گام بزرگی برای اعتلای فرمول یک است. جو این جا منحصر به فرد است.

این یک تجربه ی جدید هم برای تماشاچیان است هم بینندگان تلویزیونی. آن قدر جالب است که فکر میکنم یک رویاست. برنی (اکلستون) برای این مسابقه خیلی تلاش کرد. باید از او هم تشکر کنیم.

سباستین فتل با چهار پیروزی موفق ترین راننده ی جایزه بزرگ سنگاپور است. او سه بار با خودروی ردبول و یک بار هم به عنوان راننده ی فراری موفق به برد این مسابقه شده. آماری که تیم سابق او را به موفق ترین تیم بندر مارینا تبدیل میکند.

مسابقات به یاد ماندنی

بدون شک مسابقه ی سال 2008 به یکی از بحث برانگیز ترین مسابقات تاریخ فرمول یک تبدیل شد. جایی که فرناندو آلونسو با خودروی نه چندان رقابتی رنو موفق به کسب پیروزی شد و نیکو روزبرگ هم به مقام دومی رسید. لوئیس همیلتون بریتانیایی هم سوم شد. این پیروزی نه چندان شیرین برای تیم رنو گران تمام شد. برای مطالعه ی حوادث این مسابقه اینجا کلیک کنید.

رسوایی رنو در فرمول یک سنگاپور 2008

رسوایی رنو در فرمول یک سنگاپور 2008

 

مسابقه ی سال 2010

ماتادور در سالی که رانندگان زیادی برای قهرمانی میجنگیدند،  پیروز مسابقه ی سنگاپور شد. در تعیین خط، موفق به کسب پول پوزیشن شد و تمام 61 دور مسابقه را رهبری کرد. برخورد همیلتون و مارک وبر( که باعث کناره گیری بریتانیایی شد)، بحث های زیادی را به دنبال داشت.

برخورد لوئیس همیلتون و مارک وبر

برخورد لوئیس همیلتون و مارک وبر

هر چند این اتفاق، یک حادثه ی مسابقه ای شناخته شد اما امید کم همیلتون ، برای کسب دومین قهرمانی اش را نابود کرد. در کنار این مسئله تصویر آتش سوزی خودروی هیکی کوالاینن در دور پایانی هنوز از ذهن طرفداران فرمول یک پاک نشده.

هیکی کوالاینن

هیکی کوالاینن

مسابقه ی سال 2015

اگر طرفدار فراری باشید، بهترین مسابقه ی فصل 2015 از نظر شما این مسابقه خواهد بود. جایی که تیر های نقره ای، تعیین خط فاجعه باری داشتند، اسب های تازه نفس فراری سکو های اول و سوم را به نام خود زدند و دنیل ریکاردو هم دوم شد. روزبرگ چهارم شد و هم تیمی او به دلیل نقص فنی در پیشرانه خودروی خود مجبور به کناره گیری از مسابقه شد.

سکوی مسابقه ی گرندپری سنگاپور سال 2015

سکوی مسابقه ی گرندپری سنگاپور سال 2015

پیش بینی میشود اگر اشتوتگارتی ها مثل فصل گذشته عمل کنند، گاو های خشمگین ردبول شانس اول پیروزی در بندر مارینا باشند، نظر شما چیست؟

این نوشته را به اشتراک بگذارید:

6 دیدگاه

 1. مهدی

  0

  0

  درسته ردبول شانس زیادی داره . ماشین ردبول دانفورس زیادی داره که تو پیستی مثل این اونا رو رقابتی می کنه . مرسدس باز هم شانس اوله چون گفتن مشکلات پارسالشون رو حل کردن .
  به هر حال امیدوارم فراری ها قهرمان بشن .
  البته پیچ های مورد علاقم تو این پیست دو تا شیکین پشت سر هم 11 و 12 و 13 بودن که تغییرشون دادن ( چرا ؟ ) ولی با اینکه پیستای خیابونی رو واقعا دوست دارم به نظرم باید کمی هم جا برای سبقت وجود داشته باشه ( هرچند اینجا از موناکو جای سبقت بیشتر داره ) …

 2. حسین

  0

  0

  ببخشید جسارتا می شه همتون سنتون و محل زندگی تون رو بنویسید ؟
  تا ما بفهمیم طرف صحبتمون کیه☺☺
  خب من چراغ اول رو رو شن می کنم…..
  حسین ۱۲ ساله از کرمانشاه

 3. مهرداد

  0

  0

  دیگه این فصل ارزش دیدن نداره و علاقه به دنبال کردن ندارم
  ولی دوتا مسابقه بخاطر زیبای شهر و پیست و زمان برگزاری میشه تحمل کرد یکی این و دیگری ابوظبی
  امیدوارم مرسدسا باز گند نزنن به مسابقه

دیدگاه خود را بیان کنید