فرمول یک ایران – در مونزا ESPN با دنیل کویات مصاحبه ای داشته و از درس های خشن فرمول یک سخن گفته است او چگونه با فرم بد خود از زمان انتقال به تورو روسو کنار آمده است و چرا از جایگاه خود در فرمول یک 2017 نگران نیست؟

قبل از تابستان بسیار افسرده بودی حالا چطور؟

اول از همه می خواهم بدانید که ما در اسپا بهترین خودمان بودیم باید درباره ی وقایع واقع بین باشیم، باید به عنوان یک تیم مهندسی و تیم فنی زمانی که از مسابقه بیرون آمدیم بدانیم که بهترین خودمان بوده ایم.

برعهده ی مهندسان است که بدانند در کجا می توانیم بهتر شویم زیرا بعضی ضعف های عمیق ما، تیم را از بهتر شدن دور می کند. محدودیت سرعتمان در مستقیمی ها بسیار ناامیدکننده است اما من نمی توانم کاری با آن بکنم پس اصلا به آن نمی اندیشم.

هنوز فکر می کنی در جای بهتری هستی؟

من اوکی هستم، خوبم… من در لحظه زندگی می کنم پس خوبم.

قبل از تابستان فاجعه پشت فاجعه برای تو رخ می داد راحت بود تا از لحاظ روانی خود را به فرم بازگردانی؟

شاید این مسئله ی مهمی بود. در گذشته… اما حالا من خیلی خوبم من می دانم که کجا هستم و درباره ی وقایع خوشبینم. من مسئله ای درباره ی چیزهایی که تو درباره اش صحبت می کنی ندارم.

دنیل کویات و مکس فرستاپن

دنیل کویات و مکس فرستاپن

باید خیلی ناامیدکننده باشد که به تورو روسو آمدی و با محدودیت های موتور آن مواجه شدی.

بله اما این تنها چیزی است که در لحظه به آن می اندیشی. من باید آن را قبول و به پیش حرکت می کردم. ما قطعا در مواردی هم مثبت هستیم. تفکر به نداشته ها به من کمک نمی کند که بتوانم توانایی هایم را نشان دهم. من صبور خواهم بود و این صبر را در تعطیلات تابستان آموختم.

بعد از انتقال به تورو روسو هلموت مارکو از تو حمایت کرد. چه حسی در کنار تیم داری؟

این سوالی است که آن ها باید پاسخ بدهند. من کار خودم را می کنم و همینطور که در قبل از تابستان هم گفتم پستی بلندی های زیادی پیشروی من بود. مسابقاتی که در آن پتانسیل زیادی داشتم را از دست دادم زیرا با محدودیت های ماشین و تیم آشنایی نداشتم.

من حس می کنم بیشتر در راه درست هستم اما نمی دانم آن ها چه فکری می کنند.

تمرکز زیادی وجود دارد و همه می خواهند بدانند که در 2017 چه کسی و در کجا خواهد راند…

2017، 2017 است و سه ماه و نیم دیگر آغاز می شود و تا آن موقع ما فقط می نشینیم و منتظر می مانیم. به نظرم عجله ای نیست.

ما به زودی در نقطه ای خواهیم بود که نیازمند پاسخ هستیم اما در حال حاضر من فقط در امروز زندگی می کنم.

دنیل کویات

به زندگی دور از فرمول یک فکر کرده ای؟

نه. من با اتفاقات امروز زندگی می کنم.

چه زمانی درباره ی آینده ی تو مطلع می شویم؟

به زودی. امیدوارم اما نمی خواهم هیچ خبر بزرگی را به رسانه ها بدهم و اگر چنین خبر بزرگی داشتم آن را به افراد بهتر و در زمان مناسبی خواهم گفت.

در تیمی نسبتا سطح پائین می رانی در حالی که در گذشته برای سکو و پیروزی مسابقه می دادی با این شرایط سخت نیست که روحیه ی خود را حفظ کنی؟

قطعا مسائلی درباره ی این قضیه هست و راحت نیست. من در شرایطی سخت قرار گرفتم اما اتفاقات را درک کردم و پذیرفتم. امروز اما من به دنبال فراموش کردن اتفاقاتم. دیگر برای من مسائل مهمی نیستند. ارزش خودم را می دانم شاید تا به حال باثبات ترین فرد نبودم اما مسابقه های خوبی داشتم و سال گذشته ی خودم را در جدول می بینم شاید بهترینِ جدول نبودم اما در جای خوبی بودم.

به سال گذشته اشاره کردی. آیا اتفاقی در آن سال افتاد که تو را برای انتقال به تورو روسو آماده کند؟

از زمانی که به ردبول پیوستم شانس زیادی برای رخ دادن این ماجرا بود برای یک سال و نیم بدون اطلاع از آینده ام می راندم. این درس خوبی برای من بود تا از آینده ی سختم بگذرم.

به نظرم همیشه انتظار چنین اتفاقی را داشتی…

می دانی… بله اما نمی خواستم این اتفاق بیافتد! وقتی به بالاترین نقطه ی دوران حرفه ایت می رسی فکر نمی کنی که اتفاقات اینقدر سریع و تلخ رخ دهد. بهترین اتفاق نبود اما حالا با این ماجرا کنار آمده ام و فراموشش کرده ام. فراموشِ فراموش که نه اما من با ذهنیتی متفاوت و افکار متفاوت می رانم و درباره ی اتفاقات ماه مه فکر نمی کنم.

تورو روسو نسبت به اول سال افت کرده است آیا امتیازهای از دست رفته را جبران می کنید؟

امیدواریم و دوست داریم این اتفاق بیافتد. پیست های کند از راه می رسند و محدودیت موتور مهم نیست و این برای ما بهتر است امیدواریم اتفاقات بر وفق مراد ما پیش بروند اما قطعا کار ساده ای در پیست های سریع نخواهیم داشت. باید بدانیم که چگونه می توان در تمامی مسابقات پیش رو بهترین خودمان باشیم.

دنیل کویات

سال آینده قوانین تغییر خواهند کرد و اتکای بیشتر به آیرودینامیک به نفع ردبول و تورو روسو است…

به نظرم در سال آینده موتور همچنان مهم است موتورها اهمیت گذشته را دارند. داون فورس بیشتر یعنی شما به اسب بخار بیشتری برای استفاده از آن ها نیاز دارید پس موتورها همچنان مهم هستند. قوانین جدید به تیم ها امید تزریق می کند و همیشه جذاب است اما درباره ی تاثیر آن بر عملکرد ردبول و یا تورو روسو نظری ندارم.

این نوشته را به اشتراک بگذارید:

7 دیدگاه

 1. هومن

  0

  0

  حرف اخر رو اقای صباغ در مورد کویات زد.(انصافا منطقی بود) ولی همون طور که برا صندلی 2015 ردبول ورن بهتر بود بنا به سیاست های ردبودل مبنی بر جوان گرایی در مورد کویات زیاد جواب نداد ولی در مورد فرشتاپن جواب داد.ولی از نظر شخصی خودم راننده ای که به دو تا سکو بگه(بالاترین نقطه ی دوران حرفه ای) جایی تو فرمول یک نداره.شایدم بنده خدا وسعش همینه.من احساس میکنم کلا خانواده ردبول میخاد یه جوری محترمانه شوتش کنه بره اینو.

  • saeed

   0

   0

   ردبول اصلا ارزش کویات رو ندونست.ب مراتب از ریکاردو بهتر بود.اگ ب ی تیمی بره ک بتونه خودشو ثابت کنه مثلا ویلیامز یا هاس اون موقع میتونه ب فراری هم بره بعد از رایکونن

   • هومن

    0

    0

    تیمای میان رده ای ریسکی اند.با ثبات ترینشون تو این چند سال فورس ایندیایی بوده که پیشرفت داشته.هاس گزینه خوبیه ولی بنظر ناراضی نیستن از ترکیبشون ویلیامز هم که………… داره کم کم ضعیف میشه تو شاسی با تیمای رقابتی دیگه اصن قابل قیاس نیست هرچی داره به لطف موتور مرسدسه امسال فقط یه سکو اوردن. اولین واخرین راه اثبات خودش تو تورورسوهست باید مث مکس خودشو ثابت کنه ولی متاسفانه از اسپانیا تا الان فک کنم فقط دو امتیاز اورده در حالی که ساینز عملکرد بهتری داشته.البته این نظر شخصی شما هست که میگید کویات از ریکاردو بهتره این رو هم باید اضافه کنم که پارسال کویات تو امتیازات از ریکاردو بهتر بود ولی ریکاردو 2014 و2016 فوق العاده بوده چون یکی پشت سرشه که نجنبه قورتش داده.ریکاردو تو 2014 خوب از اب گل الود ماهی میگرفت بخصوص مجارستان که باید واقعا یه باریکلا خفن گفت به ریکاردو(والبته استراتژیست های ردبول) در کل من امیدوارم دوباره کویات رو سکو باشه وخودشو جمع و جور کنه.ردبول با مکس(از نظر بنده)میتونه خوب به جنگ فراری بره تا اخر فصل چون هم تهاجمیه وهم باعث تحریک همتیمیش شده ودر کل اون ریکاردویی که انتظار میرفت از خواب بیدار شده.

   • F1 fan

    0

    0

    به مراتب از ریکاردو بهتر؟؟؟به مراتب؟
    ریکاردو فقط پارسال بد عمل کرد که خوب هر راننده ای و هر تیمی بالا و پایین خودشو داره
    ولی ریکاردو اگه روزش باشه 100 تا مثل کویات رو قورت میده
    همین 2016 تا الان که عالی بوده مخصوصا بعد از اضافه شده مکس(نیاز به تلنگر داشت)

   • هومن

    0

    0

    بنده کاملا با f1 fan موافقم.

  • saeed

   0

   0

   ردبول اصلا ارزش کویات رو ندونست.ب مراتب از ریکاردو بهتر بود.اگ ب ی تیمی بره ک بتونه خودشو ثابت کنه مثلا ویلیامز یا هاس اون موقع میتونه ب فراری هم بره بعد از رایکونن.چون 4 سال هم از بوتاس و پرز جوون تره

   • saeed

    0

    0

    نمیدونم چیشد دوبار کامنتا اومدن!!!!!!حالا هم 3تا!!!!!

دیدگاه خود را بیان کنید