فرمول یک ایران – جنسن باتن اعلام کرد که فصل بعد به عنوان راننده در فرمول یک حضور نخواهد داشت، او به عنوان سفیر مک لارن در سال 2017 فعالیت خواهد کرد و امکان بازگشتش در سال 2018 وجود دارد.

جنسن باتن گفت:

همه ی ما می دانیم، وقتی راننده ی فرمول یک هستید فقط یک راننده ی مسابقه ای معمولی نیستید، این زندگی شما است و من مطمئنا به استراحتی در سال 2017 نیاز دارم.

باتن از سال 2000 فعالیتش در فرمول یک را آغاز کرد و 17 فصل پیاپی در فرمول یک حضور داشت. باتن اصرار دارد که بگوید بازنشسته نمی شود و فقط به تعطیلات می رود.

نبودن باتن در فصل 2017 بهانه ای شد برای ما تا به بررسی خلاصه وار دوران حرفه ای این راننده ی خوش اخلاق در فرمول یک بپردازیم.

جنسن باتن ، سال 2000

جنسن باتن ، سال 2000

باتن کارش را در 20 سالگی با ویلیامز آغاز کرد، او فرانک ویلیامز را تحت تاثیر قرار داد و این مسئله فرصت مسابقه دادن برای او را فراهم کرد، باتن در دومین مسابقه اش و در گرندپری برزیل ششم شد و در آن زمان جوان ترین فردی بود که در فرمول یک امتیازی می گرفت.

تا پایان فصل باتن 12 امتیاز به دست آورد و در جدول رده بندی نیز هشتم شد.

جنسن باتن ، سال 2001

جنسن باتن ، سال 2001

باتن در سال 2001 به بنتون قرض داده شد و سال سختی را هم پشت سر گذاشت، دو امتیاز برای یک مقام پنجمی، اولین و آخرین باری که در آن فصل امتیاز گرفت.

جنسن باتن ، سال 2002

جنسن باتن ، سال 2002

در سال 2002 تیم بنتون به رنو تغییر کرد. باتن با تیم ماند و 14 امتیاز به خاطر دو مقام چهارمی در برزیل و مالزی به دست آورد.

جنسن باتن ، سال 2003

جنسن باتن ، سال 2003

فرناندو آلونسو به رنو آمد و باتن نیز به بار (BAR) رفت، او در آن جا هم تیمی ژاک ویلنوو که قهرمان جهان بود شد. آن ها رابطه ی خوبی با هم نداشتند، عملکرد بهتر باتن و اتفاقات دیگر باعث شد تا ویلنوو در پایان فصل از BAR جدا شود.

جنسن باتن ، سال 2004

جنسن باتن ، سال 2004

باتن که جایش را در تیم محکم کرده بود، توانست اولین پول پوزیشن دوران حرفه ایش را در ایمولا به دست بیاورد، در مسابقه اصلی نیز پس از مایکل شوماخر دوم شد و در پایان فصل هم نفر سوم در رده بندی راننده ها بود.

جنسن باتن ، سال 2005

جنسن باتن ، سال 2005

فصل 2005 برای باتن به خوبی فصل قبلش پیش نمی رفت. البته او در بلژیک و آلمان به روی سکو رفت ولی باز هم فصل افتضاحی داشت. حتی یکی از سکوهای باتن در ایمولا پس گرفته شد و تیمش نیز از دو مسابقه محروم شد. زیرا تیم از قسمتی برای سوخت مخفی استفاده کرده بود.

جنسن باتن ، سال 2006

جنسن باتن ، سال 2006

باتن فصل ترسناک دیگری را پشت سر می گذاشت که بار به هوندا تغییر یافت و بالاخره روزهای خوش تر باتن فرا رسیدند و او پیروزی دراماتیکی در گرندپری مجارستان آن سال داشت.

جنسن باتن ، سال 2007

جنسن باتن ، سال 2007

با وجود پشتیبانی های هوندا، روند خوبی در 2007 طی نمی شد و باتن فقط 6 امتیاز گرفت و در جدول رده بندی پانزدهم شد.

جنسن باتن ، سال 2008

جنسن باتن ، سال 2008

در سال 2008 هم وضعیت به شدت خراب بود و هوندا با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می کرد، باتن فقط توانست در یک مسابقه امتیازی بگیرد، او در گرندپری اسپانیا ششم شد. در پایان سال هوندا فرمول یک را ترک کرد و آینده ی باتن نامعلوم بود ولی…

جنسن باتن ، سال 2009

جنسن باتن ، سال 2009

سپس داستان افسانه ای براون در سال 2009 آغاز شد، باتن 5 مسابقه از شش مسابقه ی نخست را برد و توانست با رانندگی خوبش در برزیل مقام قهرمانی فرمول یک را برای خودش کند.

جنسن باتن ، سال 2010

جنسن باتن ، سال 2010

مرسدس براون را خرید، باتن به مک لارن رفت تا یک تیم بریتانیایی رویایی در کنار لوئیس همیلتون بسازند، باتن گفت که می خواهد خودش را در مقابل قهرمان سال 2008 محک بزند. دو برد از چهار مسابقه ی اول باعث شد تا باتن به قهرمانی در پایان فصل امیدوار شود، اما پایانی خوش اتفاق نیفتاد و باتن پنجم شد.

جنسن باتن ، سال 2011

جنسن باتن ، سال 2011

2011 یکی از بهترین فصل های باتن بود، او در جدول رده بندی بعد از سباستین فتل دوم شد، در طول فصل دو پیروزی و شش سکوی دیگر از 9 مسابقه ی پایانی به دست آورد.

جنسن باتن ، سال 2012

جنسن باتن ، سال 2012

باتن هر دو گرندپری ابتدایی و پایانی فصل 2012 فرمول یک را برد و بردی هم در بلژیک به دست آورد، با برد در گرندپری برزیل باتن موفق شد که فصل را با 188 امتیاز و در رده ی پنجم به پایان برساند.

جنسن باتن ، سال 2013

جنسن باتن ، سال 2013

2013 سال شروع افت مک لارن بود، باتن برای اولین بار از سال 2008 در تمام فصل به روی سکو نرفت و مک لارن هم در جدول رده بندی تیم ها پنجم شد.

جنسن باتن ، سال 2014

جنسن باتن ، سال 2014

سال 2014 هم به همان اندازه بد بود و قوانین پاور یونیت جدید باعث افت بیشتر مک لارن شدند. یک سکو در ملبورن به دست آمد که آن هم به لطف خارج شدن دنیل ریکاردو از مسابقه بود، باتن پشت سر هم تیمی اش یعنی کوین مگنوسن قرار داشت که خروج ریکاردو باعث شد تا او به روی سکو برود.

جنسن باتن ، سال 2015

جنسن باتن ، سال 2015

2015 فصل کابوس واری برای مک لارن بود. باتن و فرناندو آلونسو در عقب می جنگیدند زیرا موتور هوندا با مشکلاتی در پایداری و عملکرد مواجه بود. تیم قراردادش را با باتن تا سال 2016 تمدید کرد.

جنسن باتن ، سال 2016

جنسن باتن ، سال 2016

مک لارن هوندا در سال 2016 پیشرفت کرد، ولی هنوز به اندازه ای قدرتمند نشده اند که قادر به رفتن به روی سکو باشند. باتن تصمیم به کنار گذاشتن رانندگی در سال 2017 گرفت ولی می گوید که ممکن است در 2018 دوباره به عنوان یک راننده به فرمول یک برگردد.

منبع: f1i

این نوشته را به اشتراک بگذارید:

17 دیدگاه

 1. ali911

  0

  0

  باتن جزو اون دسته از راننده هایی بود که حقش همیشه ضایع شد. اکثرا در مورد تلف شدن آلونسو در مکلارن حرف زدیم. ولی واقعیتش اینه که آلونسو بیشتر دوران حرفه ایش توی تیمهای رده بالا مثل رنو و فراری گذشت. ولی باتن نصف دوران حرفه ایش توی تیمهای هوندا و مکلارنی که کاملا تضعیف شده بودن گذشت(به جز مکلارن قبل 2012). باتن واقعا حقش بیشتر از یه قهرمانی بود مثل آلونسو. حیف قهرمانیهای همیلتون و حتی وتل که با برتری بلامنازع ماشین بدست می آد.

 2. مهرداد

  0

  0

  یه لحظه تصور کنین مسابقه میخواد شروع شه
  اون گرافیک رده بندی راننده ها در تعین خط میاد
  باتن نیست الونسو نیست ماسا نیست رایکونن نیست
  یه مشت بچه مچه هستن که با رانندگی دیوانه وارشون راه رو میبنندن رو ماشین پشت سرشون
  اون جلو هم دونفر با برتری مهندسی شاخ شدن
  این فرمول یک نیست
  فرمول یک بدون این بزرگان
  فرمول یک بدون جوان مردای مثل سنا که مسابقه رو ول میکرد کمک میکرد به حریفش
  فرمول یک بدون برابری مهندسی دیگه فرمول یک نیست

  • هومن

   0

   0

   لا اله الا الله.هنوز این اومد.در مورد ضامن ونارنجک چی گفتم بهت. بچه مچه!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! اینطوریه.باشه.هر طور راحتید قربان…

  • هومن

   0

   0

   شما خیلی ناراحتی مهرداد خان فرمول یک رو بیخیال شو جان خودت کم ناله کن از وضعییت موجود.برو همون موتو جی پی ببین تا ادرنالینت بره بالا(البته اگه از ریس و اینجور چیزا هدفت ادرنالینه)

   • مهرداد

    0

    0

    مشکلت چیه هومن؟

   • ali911

    0

    0

    هومن جان آروم تر. قبول، ما چشم دیدن پیشتازی مرسدس رو نداریم. ولی الان ما باید حرص بخوریم یا شما؟ الان به نظرت با این همه توپ و تشر به جونش افتادی به حال همیلتون فرقی کرد یا ماسا یا وتل یا هر کس دیگه؟ اونا تو دنیای خودشون لذتشو می برن ما چرا حرصشو بخوریم؟

  • هومن

   0

   0

   مشکلم اینه هر پستی میشه میای موتو جی پی لعنتی رو با فرمول یک مقایسه میکنی. مشکلم اینه هرپستی گیرت میاد میپیچی به پرو پای همیلتون.مشکلم اینه که چشم های محترمتونو باز نمیکنید ونمیتونید قبول کنید که همیلتون شده از بزرگان مشکلم اینه که یادت رفته تو این ده سالیکه فرمول یک دیدی ولی یک کلمه نگفتی همیلتون چطور از راننده های مورد علاقت سبقت میگرفت در حالی که من از بقیه هم صحبت میکردم مشکلم اینه که نمیتونید چرا همیلتونو کنار بزرگان قرار بدید و به اون عقب افتاده کوتوله میگی بزرگ ولی نمیتونی به همیلتون بگی بزرگ. مشکلم اینه شما ها چرا از همیلتون بدتون میاد.مشکلم اینه که کی میخاید قبول کنید همیلتون یه اسطورست.اخه خدایی ما کی به راننده هاتون گفتیم با برتری جلویی. هی ما احترام میذاریم ولی باز شما هی میای رو مخ ما. بس کن جان هر کی میپرستی. اولش میگی رقابت نی.باشه نی. بعد میای به همیلتون میپیچی.پس فردا هم خدا میدونه.شمایی که ده سال فرمول یکو دنبال میکنی یادتون نی با چه لگنی همیلتون میرفت رو سکو.به قران دیگه از حرفای بی منطق خسته شدم.همیلتون الان شاخه.نه خدایی الان شاخه .تردید کردم که شما تو این ده سال داشتید فرمول یک نگا میکردید یا راگبی با مانع.وسلام.

   • مهرداد

    0

    0

    چقد توپتون پره
    اروم تر لطفا
    من نظرمو گفتم طبق قوانین این سایت نظر که توهین به شخص و راننده نباشه مجازه
    من هم خلاف اینو نگفتم
    شما دوس داری نظرتو بگو منم نظرمو میگم
    شما خوشحالی باش لذت ببر
    من انتقاد دارم مطرح میکنم
    کی یاد میگیرین به نظرات هم احترام بزاریم
    اصلا من با شما بحثی دارم؟
    من از شما اسم میبرم؟
    زیر کامنت شما پاسخ میدم؟
    که زیر هر کامنت من میاین پاسخ میزنین؟
    لطفا مسابقاتو دنبال کنید
    کامنت های من روهم دیگه پاسخ نزنید علاقه و وقتی به بحث کردن با شما ندارم

   • هومن

    0

    0

    چه جالب چون منم اگه به شما علاقه داشتم اینطور باهاتون حرف نمیزدم.راستی یادم رفت برد وینیالس رو بهتون تبریک بگم.

   • ali911

    0

    0

    من معنی دیسو نمی فهمم. بیچاره داره درست میگه. گرچه همیلتون از اخلاق کم داره، ولی توی رانندگی درست مثل آلونسو، وتل، باتن، رایکونن و خیلیهای دیگه یه اسطوره ست توی رانندگی. با اخلاقش مشکل دارین به پرو بال رانندگیش نپیچین. قبول ماشین مرسدس همیلتونو جلو کشیده. ولی فرق بین ماشین همیلتون و رزبرگ چیه که این همه سال رزبرگو پشت سر خودش نگه داشته؟ به خدا هی چی. همیلتون یه اسطورست. واقعا اگه فیلیپه ماسا رو بالاتر از همیلتون می دونین براتون متاسفم. ماسا حریف بوتاس نمیشه. بعد از همیلتون بالاتر باشه!

   • Ali n

    0

    0

    منظور از عقب افتاده کوتوله کیه دقیقا ؟؟؟؟؟؟؟؟؟
    امیدوارم منظورت آلونزو نباشه از اونجا که یکی از کوتاه قد ترین های فرمول یک
    والا میام براتا.

   • هومن

    0

    0

    ali nمن غلط بکنم به الونسو حرفی بزنم. یکم دقت کو… اره همون درسته ف.م

   • هومن

    0

    0

    علی 911 خدا خیرت بده تو اولین ضد همیلتونی هستی که منطقی حرف میزنی.ونظراتت همیشه برای ما محترم بوده.

 3. همایون

  0

  0

  خسته نباشی دلاور خدا قوت پهلوان(هومن).هومنم عین خودمه همیلتون بره مانور هم طرفدارشه.فصل 2013 با تک تک اوت شدنش تو مسابقه حرص خوردم اما طرفدار موندیم.طرفدار باشید نه عاشق ماشین شماره 1

 4. علی

  0

  0

  گرچه من خودم تازه سه ساله که فرمول یک رو دنبال میکنم،ولی بنظرم واقعا داره بد میشه.همیلتون و روزبرگ اگه اتفاق خاصی نیفته رو سکو اند و بقیه هم درگیر با خودشون.درسته که نمیشه برابری مهندسی بطور کامل انجام داد.ولی حداقل یه محدودیت فنی خاصی قایل بشن که فاصله تیم ها انقدر نباشه.همیلتون و روزبرگ از دور 20 لپ میکنن.خب اینجوری جذابیتش از بین میره

دیدگاه خود را بیان کنید