فرمول یک ایران : پیست مونزا دارای 11 پیچ بوده که 7 پیچ راستگرد و 4 پیچ چپ گرد و 3 شیکین است. به علت وجود مسیر های مستقیم طولانی، تنظیمات ایرودینامیکی اتومبیل ها به گونه ای است که حداقل دانفورس ممکن، برای دست یابی به سرعت های بالاتر در مسیر های مستقیم به همراه چسبندگی لازم در پیچ های پر سرعت این پیست را داشته باشند. این موضوع تاثیر زیادی بر تعیین ریسینگ لاین این پیست دارد.

نقشه ی پیست مونزا

نقشه ی پیست مونزا

 

پیچ های اول و دوم:

نکته ی قابل توجه در این پیست، وجود پیچ  کم سرعت در انتهای مسیر مستقیم اصلی است که راننده را ملزم به یک ترمزگیری بسیار سنگین می کند که ممکن است به دلیل کمبود نیروی دانفورس باعث از دست رفتن کنترل اتومبیل شود.

شیکین پیچ اول، قبل از یک مسیر مستقیم و پر سرعت دیگر قرار دارد که راننده را در انتخاب ریسینگ لاین مناسب ملزم به ورود دیر هنگام به پیچ اول و استفاده از ایپکس دیر هنگام در پیچ دوم می نماید.

پیچ سوم:

یک پیچ سریع با شعاع مناسب که راننده آن را با بهره گیری حداکثری از پهنای پیست در ورودی و خروجی و حداقل زاویه ی فرمان ممکن طی می کند.

 

پیچ های چهارم و پنجم:

باز هم یک شیکین که قبل و بعد از آن مسیر مستقیم وجود دارد. این شیکین دارای یک رمپ برجسته در قسمت میانی دو پیچ است که در تعیین خط بعضا مورد استفاده ی رانندگان برای برش سریع تر مسیر قرار می گیرد. خروجی پیچ پنجم نیز رمپ هم سطح با زمین دارد که نقش زیادی در باز کردن سریع تر فرمان توسط راننده خواهد داشت.

 

پیچ ششم:

پیچ ششم تقریبا 90 درجه و با شعاع نسبتا زیاد که در انتهای پیچ اندکی کاهش پیدا می کند، باعث شده تا راننده از ورودی تا نزدیکی ایپکس ریسینگ لاین را در قسمت میانی مسیر طی کند و سپس با زدن ایپکس و استفاده از رمپ خروجی به استقبال پیچ هفتم برود.

 

پیچ هفتم:

این پیچ که زاویه ای کمتر از 90 درجه دارد، با ریسینگ لاین یک پیچ سریع و با استفاده از شیب عرضی مناسب در نقطه ی ایپکس طی می شود.

پیچ هفتم به وسیله ی یک قوس کوچک به پیچ هشتم متصل می شود.

 

پیچ های هشتم، نهم و دهم:

هیجان در این بخش پیست است. چپ، راست، چپ مسیری است که رانندگان با سرعتی در حدود 170 کیلومتر بر ساعت وارد بخش اول (پیچ هشتم) آن شده، قوس میانی (پیچ نهم) را با حدود 200 کیلومتر بر ساعت طی کرده و سپس با حدود 230 الی 240 کیلومتر بر ساعت از بخش انتهایی (پیچ 10) آن خارج می شوند.

پیچ های هشت و 10 ایپکس دیر هنگام دارد و پیچ نهم با دو ایپکس طی می شود که ایپکس اول در واقع خروجی پیچ هشتم است و ایپکس دوم با هدف رسیدن به مقعیت مناسب برای ورود به پیچ 10 است.

 

پیچ یازدهم:

آخرین پیچ پیست مونزا ، یک پیچ با شعاع افزایشی است. نحوه ی عبور از این گونه از پیچ ها مانند تصویر زیر است. اگر چه راننده می تواند از نقطه ی قرمز مشخص شده در تصویر، اتومبیل را به سمت داخل پیچ هدایت کند، ولی در این پیست بنا به دلایلی که گفته شد (کمبود نیروی دانفورس) ریسینگ لاین مسیر پیچ به صورت کاملا باز طی می شود.

باز تر طی شدن مسیر پیست چند مزیت دارد:

اول آن که هر چه قدر شعاع گردش کم تر باشد، احتمالا وقوع « بیش فرمانی » کمتر خواهد بود.

دومین دلیل هم این که هر چقدر زاویه ی چرخش فرمان کمتر باشد، زاویه لغزش نیز کمتر خواهد بود که این موضوع منجر به سرعت گیری بهتر و راحت تر اتومبیل خواهد شد.

 

موفق و سربلند باشید…

این نوشته را به اشتراک بگذارید:

4 دیدگاه

 1. مهدی

  0

  0

  عاالی …
  این ریسینگ لاین فکر کنم مربوط به مسابقه اصلیه . توی زمان گیری ها کمی فرق می کنه که همیشه توی تحلیلاتون با یه رنگ دیگه میزاشتین ولی ایندفه فقط برای پیچ آخر گذاشتین . البته ایرادی نداره فقط گفتم که گفته باشم …

  • محمد مهدی خالقی

   0

   0

   سلام

   نه در پیچ آخر هم در تعیین خط و هم در ریس از همون ریسینگ لاین زرد رنگ استفاده میشه…

   این پیست به خاطر ساختار پیچ هاش، خیلی بین ریسینگ لاین تعیین خط و ریس اختلاف وجود نداره و در اگه هر دو رنگ میکشیدم، دو رنگ تقریبا روی هم قرار می گرفتن…

   درباره ی تفاوت رانندگی توی تعیین خط و ریس، موضوع به اختلاف استایل رانندگی تعیین خط با استایل رانندگی ریس برمی گرده (point-and-shoot و momentum) که انتهای مقاله ی ریسینگ لاین مجارستان توضیح دادم

   http://f1iran.com/9903

   موفق باشید

دیدگاه خود را بیان کنید