فرمول یک ایران: بعد از گرندپری های موناکو، بریتانیا و بلژیک، به گرندپری ایتالیا، آخرین جایزه بزرگ کلاسیک فصل نزدیک میشویم. ایتالیا مثل سه کشور دیگر از ابتدای تشکیل فرمول یک میزبان بهترین رانندگان جهان بوده.  با هم اطلاعاتی از این گرندپری را مرور میکنیم.

تاریخچه ی برگزاری

رقابت های قبل از سال 1950 (شروع رقابت های فرمول یک قهرمانی جهان) در پیست های مختلفی برگزار میشد مثل پیست برشیا، مونزا، میلان و والنتینو پارک. رانندگان تاریخ سازی مثل تازیو نوولاری و آنتونیو آسکاری از تیم آلفا رومئو، آلبرتو آسکاری از تیم فراری و رادولف کاروسیولا از تیم مرسدس بنز، افتخار برد در این رقابت ها را داشته اند.

تازیو نوولاری

تازیو نوولاری

از سال 1950 که فرمول یک شکل گرفت، به غیر از سال 1980 که این مسابقه در پیست ایمولای سن مارینو برگزار شد، تمام رقابت های جایزه بزرگ فرمول یک ایتالیا در پیست مونزا برگزار شده.

اولین رقابت را، جوزپه فارینا از تیم آلفا رومئو برد. تقریبا تمام رانندگان سطح اول فرمول یک مثل خوآن مانوئل فانجو، فیل هیل، استرلینگ ماس، نیکی لائودا و رانندگان فعلی مثل لوئیس همیلتون ، سباستین فتل و فرناندو آلونسو در این پیست به پیروزی رسیده اند. مایکل شوماخر با پنج برد، موفق ترین راننده ی این پیست است و فراری با هجده برد، موفق ترین تیم گرندپری ایتالیا محسوب میشود.

استرلینگ ماس در پیست مونزا

استرلینگ ماس در پیست مونزا

تیفوسی های فراری

فرمول یک در ایتالیا در دو چیز خلاصه میشود. اسب رام نشدنی فراری و جولانگاه این اسب، مونزا. جایی که هر ساله ده ها هزار نفر برای تماشای یک مسابقه ی دو ساعته به آن می آیند و با فریاد های خود، کار را برای رانندگان دیگر تیم ها سخت می کنند.

نزد طرفداران پرشور فراری کسب مقام دوم در مونزا مساوی است با شکست. در کمتر پیستی در تقویم فرمول یک، یک پارچگی طرفداران تا این حد به چشم می آید. شعار این هواداران، یکی از معروف ترین جملات فرمول یک است.” فورزا فراری”

طرفداران فراری در پیست مونزا

طرفداران فراری در پیست مونزا

رقابت سال 1980

همان طور که پیش تر گفته شد، رقابت سال 1980 در پیست نه چندان خوش یمن ایمولا برگزار شد. در آن مسابقه، نلسون پیکه از تیم برابهام فورد به پیروزی رسید. الن جونز و کارلوس روتمن از تیم ویلیامز فورد هم دوم و سوم شدند. از سال 1981 به بعد، علاوه بر جایزه بزرگ ایتالیا، گرندپری سن مارینو هم وارد تقویم فرمول یک شد و تا سال 2006 از این سری مسابقات، میزبانی کرد اما بعد از آن دیگر اسم  پیست ایمولا و گرندپری سن مارینو از دفترچه ی خاطرات فرمول یک خط خورد.

پیست ایمولا سال 1980

پیست ایمولا سال 1980

پیست مونزا

مثل پیست های دیگر، مونزا هم تغییرات زیادی کرده. در رقابت های قبل از سال 1950 از تمام یا بخشی از قسمت بیضی پیست استفاده میکردند اما بعد ها به دلایل ایمنی، استفاده از آن قسمت ممنوع شد و طراحی پیست عوض شد. بعد از آن چند شیکین اضافه شد و شکل  پیچ آخر به کلی تغییر کرد. از سال 2010 دیگر شاهد تغییر در نقشه ی پیست نبودیم.

طراحی پیست مونزا 1950

طراحی پیست مونزا 1950

رقابت به یاد ماندنی سال 2008

در فصلی که فیلیپه ماسا و لوئیس همیلتون پیروزی ها را ها بین خود تقسیم میکردند، جوان تیم تورو روسو فراری در مسابقه ی مونزا پیروز و در فرمول یک تاریخ ساز شد. سباستین فتل با عملکرد فوق العاده ی خود، بزرگان را کنار زد و به اولین برد خود دست یافت. اکثر رکورد های او را مکس ورشتپن در گرندپری اسپانیای امسال شکست اما تا این فصل او جوان ترین قهرمان فرمول یک است. قهرمانی که اولین برد خود را در پیست خاطره انگیز مونزا به دست آورده.

 

سباستین فتل گرندپری ایتالیا 2008

سباستین فتل گرندپری ایتالیا 2008

در سال 2015 لوئیس همیلتون راننده بریتانیایی تیم مرسدس موفق به کسب خط یک شد. مسابقه را با اقتدار و با رهبری همه ی دور ها به پایان رساند و اول شد. سباستین فتل از فراری دوم شد و در جدالی نفسگیر در تیم ویلیامز، فیلیپه ماسا با استفاده از تجربه ی خود، والتری بوتاس را شکست داد و به مقام سوم رسید. نیکو روزبرگ هم به دلیل از دست دادن موتور خود، از مسابقه کناره گیری کرد و شانس قهرمانی اش کمرنگ شد.

سکوی مسابقه ی گرندپری ایتالیا 2015

سکوی مسابقه ی گرندپری ایتالیا 2015

آیا مرسدس میتواند عملکرد عالی فصل قبل خود را در این پیست تکرار کند؟ برای رسیدن به پاسخ این پرسش باید تا یکشنبه صبر کنیم…

این نوشته را به اشتراک بگذارید:

25 دیدگاه

 1. Saeed

  0

  0

  بازم هی بگید موفقیت سب بخاطر ردبول و نیوی بوده.برنده شدن با توروروسو کاریه ک فقط ی ژرمن از عهدش بر میاد

  ولی در کل پیست جالبی هست.تو 4 قسمت از پیست میش ب 300 تا سرعت رسید و تو قسمت drs بالای 340 تا هم میرسن.با این وجود فک نکنم ردبول بتونه بره رو سکو

  • Ali n

   0

   0

   اون سال دور تعیین خط و مسابقه مونزا در حد فاجعه بارونی بود والا مک لارن اون سال ماشین قوی داشت و همیلتون میتونست راحت قهرمانه بشه.

 2. Saeed

  0

  0

  ولی ی سوال.میشه یک مطلب مفصل راجع ب راه های ورود ب موتوراسپرت(کارتینگ) در ایران بنویسید؟(در سنین پایین مثلا از 7 تا 12-13 سال)ب علاوه هزینه ها و مقدمات و شرایط لازم.هرکی موافقه لایک کنه

   • Saeed

    0

    0

    15.من خودم در حد شبیه ساز کار میکنم و بیشتر دوس ندارم.ولی میخاستم بدونم ک راه های ورود از سنین پایه تو ایران چطوره؟چون ب هر حال مث بقیه ورزش ها نیس ک تو هر شهری مدرسش وجود داشته باشه

   • مهدی F1

    0

    0

    با تراکشن کنترول خاموش می تونی سریعتر تایم بزنی
    من tsc=off
    abs=off
    assist= corners only

   • مهدی F1

    0

    0

    نه همه off به جز assist

   • f2004

    0

    0

    نه همabs غیرفعال هم لاین راهنما غیرفعال

   • مهرداد

    0

    0

    f1 2016 کرک نمیشه اعصابمون خورده -_-
    ولی کلا این گیم باید اون کنترلرهای که فرمون و گاز داره رو داشته باشی بتونی میزان فشار ترمز و گاز رو کنترل کنی همه چی رو هم خاموش کنی بعد ببینی رکوردت چیه
    با کنترلر های معمول خیلی سخته کنترل این ماشین ها (کنترلر xboxوps4 کمی بهتر) وقتی هم همه چیزهای کمکی رو خاموش کنی
    دوستان بازی project cars رو هم بازی کنین کنترل ماشین ها تو اون بازی دیگه نفس ادمو بند میاره

   • Saeed

    0

    0

    ببخشید.این دکمه های ریز کیبورد موبایل بعضی وقتا باعث میش ک اشتباهی رخ بده.

   • هومن

    0

    0

    اگه منظورت 2008 که علی اقا جوابت رو داد.اون برد یه چی تو مایه های برد مالدونادو تو کاتولونیا 2012 بوده.در ضمن یه فکری هم برای دکمه های کیبوردتون بکنید.اگه اینجوریه باید بگیم وااااااای مالدونادو تو 2012 با ویلیامزش ردبول قدرتمند رو برد. از این دست مقایسه هایی که هر دو میلیون سال یه بار رخ میده نکنید.

دیدگاه خود را بیان کنید