فرمول یک ایران – مسابقه ی فرمول یک بلژیک در پیست اسپا در حالی به پایان رسید که این مسابقه درگیر حوادث بسیاری شد در نهایت اما نیکو روزبرگ پیروز گرندپری بلژیک شد، ریکاردو و همیلتون هم دوم و سوم شدند.

برندگان

نیکو روزبرگ

استارت از جایگاه اول و مسلط در ادامه مسیر؛ نیکو مانند باکو آرام، خونسرد، مصمم و خیره کننده بود. درست است که با استارت همیلتون از ردیف آخر کار روزبرگ راحت تر بود – و خود او نیز بعد از مسابقه به این نکته اشاره کرد – اما با این حال وظیفه ای بر عهده او بود و نیکو آن را به خوبی به انجام رساند. او بار دیگر پول پوزیشن را به دست آورد، استارت خوبی داشت، شروع مجدد مسابقه بعد از پرچم قرمز را به خوبی مدیریت کرد و همواره سرعت کافی برای پاسخ به هرگونه تهدیدی از سوی رقبای پشت سر خود را داشت.

نیکو روزبرگ

نیکو روزبرگ

علاوه بر این او ده امتیاز فاصله با همیلتون را کاهش داد و تعداد بردهایش در فصل 2016 را همانند راننده بریتانیایی به عدد شش رساند. ضمناً فراموش نکنید او اولین بردش در اسپا را جشن گرفت. بله؛ او قطعاً یک برنده بود.

دنیل ریکاردو

با استارت همیلتون از ردیف آخر، ردبول و فراری می‌دانستند که فرصتی نادر در اختیار دارند و تنها کسی که از این فرصت استفاده کرد، دنیل ریکاردو بود.

راننده استرالیایی در تمام طول مسابقه روزبرگ را تعقیب کرد و سرعت کافی برای مقاومت در مقابل همیلتون در مواقع لازم را داشت و نتیجه آن سومین سکوی پیاپی برای او بود. به همه این موارد نوشیدن جرعه ای از کفش پر شده از نوشیدنیِ او توسط مارک وبر را هم اضافه کنید!

دنیل ریکاردو

دنیل ریکاردو

ردبول

کم تر کسی انتظار داشت ردبول در پیستی قدرتی مانند اسپا مرسدس را به چالش بکشد. درست است که مرسدس به علت تقلا با لاستیک‌ها از فرم همیشگی فاصله داشت اما ردبول نیز با قدرت تمام آماده رقابت بود. به خصوص اختلاف کم ورشتپن با روزبرگ در زمان گیری جالب توجه بود و شاید حالا مرسدس نگرانی‌های بیشتری در مورد پیست‌هایی مانند سنگاپور یا ژاپن داشته باشد.

لوئیس همیلتون

راننده بریتانیایی اذعان کرد که قبل از شروع مسابقه هیچ ایده ای درباره انتظارش از مسابقه نداشته است اما عملکرد او می‌تواند کلاسی آموزشی برای استفاده از فرصت‌ها باشد. رمز پیروزی حفظ انعطاف پذیری، رانندگی تهاجمی‌ اما نه بیش از حد تهاجمی، اجتناب از دردسر و در همه مواقع حرکت با تمام قدرت به جلو بود.

رتبه سوم در مجموع رتبه ای عالی برای او بود – در واقع هیچ راننده دیگری در تاریخ به اندازه ی همیلتون نتوانسته از جایگاه بیستم یا پایین تر یک مسابقه را آغاز کند و در بین سه نفر اول آن را به اتمام برساند. بالاتر از همه این‌ها او مشکل جریمه‌های موتورش را یک‌جا حل کرد و همچنان جایگاه اول رده بندی کلی را در اختیار دارد.

رقابت همچنان ادامه دارد…

لوئیس همیلتون

لوئیس همیلتون

فرناندو آلونسو و مکلارن

اگر دور اول همیلتون را خوب توصیف کنیم باید تاکید کنیم که دور آلونسو عالی بود. عوامل مختلف و نبوغ آلونسو دست به دست هم دادند تا او قبل از به اهتزاز در آمدن پرچم قرمز و توقف مسابقه از رتبه بیست و دوم به رتبه چهارم صعود کند. حتی برای آلونسو که نمایش خیره کننده کم نداشته است، این شروعی متفاوت بود.

فرناندو آلونسو

فرناندو آلونسو

هرچند او موفق نشد این جایگاه را تا انتها حفظ کند اما رانندگان ویلیامز را به زحمت انداخت تا نشان دهد ادعای مکلارن مبنی بر پیشی گرفتن از ویلیامز در عملکرد شاید دور از واقعیت نباشد.

این مسابقه تاییدی است بر پیشرفتی که مک لارن هوندا در فصل 2016 داشته است. آن‌ها همچنین موفق شدند با کنار زدن تورو روسو به رتبه ششم جدول سازندگان صعود کنند. به نظر می‌رسد کارها در گاراژ مکلارن هوندا خوب پیش می‌رود.

کوین مگنوسن

بعد از چنین تصادف ترسناکی در سرعت بالا، بیندگان در سراسر دنیا وقتی دیدند مگنوسن خود از خودرو پیاده شد و از صحنه تصادف دور شد، نفس راحتی کشیدند. با جراحتی جزیی بر مچ پا او قادر خواهد بود در گرندپری ایتالیا که پنج روز بعد شروع می‌شود شرکت کند و از این بابت باید جشن بگیرد.

کوین مگنوسن

کوین مگنوسن

فرمول یک و طرفداران

تماشاگران با حضوری گسترده منظره ای باشکوه را نه تنها برای رانندگان بلکه برای تمام بینندگان تلویزیونی رقم زدند. کم تر چمنی برای نشستن خالی مانده بود؛ استقبالی که بعد از روزهای اوج شوماخر در اوایل دهه گذشته میلادی کم تر دیده شده بود.

ممکن است اکثر آن‌ها با کسب رتبه یازدهم توسط ورشتپن ناامید به خانه بازگشته باشند اما این طرفداران نارنجی پوش هیجان زیادی به کل مسابقه دادند.

بلژیک

طرفداران در بلژیک

بازندگان

فراری

بار دیگر فراری وعده‌ های بیشتری داد اما با دستان خالی رقابت را پشت سر گذاشت.

سباستین فتل

سباستین فتل

سباستین فتل سرزنش‌ها بابت برخورد در دور اول را که به کلی مسابقه خودش و کیمی‌ رایکونن را خراب کرد به سوی ورشتپن حواله می‌کند در حالی که سایرین از جمله راننده هلندی نظر دیگری دارند و معتقدند فتل بیش از حد به داخل پیچ آمده بود.

علت تصادف هرچه باشد، عواقبش بار دیگر گریبان فراری را گرفت. بعد از پیچ یک در دور اول، رویای فراری از بین رفت. هر دو راننده با مبارزه موفق شدند امتیاز کسب کنند اما همان طور که فتل گفت این مسابقه ای بود که می‌توانست دو سکو برای فراری داشته باشد.

جنسن باتن

اگر آلونسو از جایگاه بیست و دوم به رتبه هفتم در پایان مسابقه رسید پس می‌توان انتظار داشت باتن که از جایگاه نهم مسابقه را شروع کرد می‌توانست نتیجه ای درخشان در پایان کسب کند.

با توجه به عملکرد درخشانش در زمان گیری، باتن لیاقت نتیجه ای بهتر از حذف در دور اول را داشت.

جنسن باتن

جنسن باتن

مکس ورشتپن

مطلبی که در مورد ورشتپن باید بدانید این است که او همیشه برای هر موقعیتی – حتی غیرمحتمل ترین آن – تلاش خواهد کرد. ضد حمله او به رایکونن در پیچ اول – بعد از استارت بدش – از ورشتپن قابل پیش بینی بود. شاید اگر فتل در بیرون رایکونن حضور نداشت این حرکت مکس جواب میداد.

اما در عوض، ورشتپن تصادف کرد، آسیب دید و پس از آن برای بازگشت با مشکل مواجه شد.

اما این پایان روز مکس نبود. او رقابتی با فتل داشت، به سرجیو پرز برخورد کرد و برای چندمین بار در این فصل جدالی بحث برانگیز با رایکونن داشت.

راننده هلندی بعد از مسابقه به شدت از روش رانندگی اش دفاع کرد، اما جدا از آن که درست می‌گوید یا نه، شروع از جایگاه دوم و پایان در رتبه یازدهم برای مکس و هوادارانش که برای دیدن عملکرد او به بلژیک آمده بودند، ناامیدی بزرگی محسوب می‌شود.

مکس ورشتپن

مکس ورشتپن

ویلیامز

ویلیامز اخیراً ادعا کرده بود قدرت ذاتی تیم به آن‌ها کمک می‌کند تا خطر فورس ایندیا را دفع کنند. اوضاع برای آن‌ها تا دور ششم بد پیش نمی‌رفت اما هنگامی‌ که همه در دور ششم به پیت رفتند آن‌ها تصمیم گرفتند والتری بوتاس را یک دور دیگر در پیست نگه دارند و این تصمیم به قیمت از دست دادن هشت رتبه برای آن‌ها تمام شد.

عدم توانایی برای عبور از مک لارن هوندا نیز قابل توجه بود اما نکته اصلی واگذاری جایگاه چهارم به فورس ایندیا می‌باشد. تنها یک امتیاز دو تیم را جدا می‌کند و در ادامه رقابت‌ها جدالی نزدیک بین دو تیم را شاهد خواهیم بود.

والتری بوتاس

والتری بوتاس

انتظار‌ هالکنبرگ برای سکو

نداشتن سکو در کارنامه رانندگی‌ هالکنبرگ تعجب برانگیز است. او در پیست اسپا عملکردی عالی داشت اما بار دیگر (برای سومین بار) مسابقه را در رتبه چهارم تمام کرد تا همچنان با حسرت به سکو نگاه کند.

او اکنون 107 بار در مسابقات شرکت کرده است؛ تنها سه راننده بیش از او در رقابت‌ها شرکت کرده اند در حالی که موفق به کسب هیج سکویی نشده اند.

نیکو هالکنبرگ

نیکو هالکنبرگ

تورو روسو

عدم امکان توسعه موتور واقعاً منجر به تضعیف تورو روسو شده است. چه کسی فکر می‌کرد مک لارن بتواند از آن‌ها در جدول تیمی‌ پیشی بگیرد.

دل سردی بزرگ برای آن‌ها خروج کارلوس ساینز بود؛ او درحالی که در رتبه هفتم قرار داشت با عبور از قطعات ناشی از برخورد خودروها دچار پنچری شد تا نهایتاً با وضعیت عجیبی که خودرویش پیدا کرد ناچار به ترک مسابقه شود.

کارلوس ساینز

کارلوس ساینز

منبع: سایت رسمی فرمول یک

این نوشته را به اشتراک بگذارید:

18 دیدگاه

 1. هومن

  1

  0

  در واقع هیچ راننده دیگری در تاریخ نتوانسته از جایگاه بیستم یا پایین تر مسابقه را آغاز کند و در بین سه نفر اول آن را به اتمام برساند.(باز هم ایمان نمیاورید)

   • mogwai

    0

    0

    در واقع این سومین بار بود برای همیلتون که از رده 20 یا عقب تر شروع می کنه و رو سکو میره

   • هومن

    1

    0

    شرمنده دوستان من عذر میخام اشتباه نوشتم یه نگاهی هم به کامنت mogwai بندازید. بنده هم انسانم شرمنده میثم جان به سایت مرجع اعتماد کردم باید به عقل خودم اتکا میکردم متاسفانه هیجان زده بودم ببخشید.

 2. احسان

  0

  0

  بنظرم مهمترين برنده بلژيك فورس اينديا بود كه هر دو تا رانندش امتيازات بالا كسب كردن و تو جدول تيمي ويليامز رو زد ، حالا ميتونه واسه تيمهاي رقابتي شاخه شونه بكشه

 3. ج.ا

  0

  0

  یه سوال : این تغییرات توی مراحل مسابقات چه جوریه؟

  مثلا روسیه امسال مرحله 4 بوده ولی پارسال مرحله 15 بوده؟
  آلمان پارسال نبود کلا.

  لطفا توضیح بدید. ممنون

  • علیرضا شفیعی

   0

   0

   سلام
   بستگی به شرایط پیست داره،
   خب توی بعضی از پیست رقابت های مختلفی برگزار میشه مثل مسابقات موتو جی پی یا WEC و چیزای دیگه
   معمولا مسابقات مختلف توی یه محدوده تاریخی معین برگزار میشن ولی به طور کلی برنامه ریزی دست فرمول یک هس و مکانیزم و چگونگی انجامش زیاد به بیرون درز پیدا نمیکنه

  • Ali n

   0

   0

   علت اینکه آلمان پارسال نبود اینه که یک سال در میان بین نوربورگرینگ و هاکنهایم درحال چرخشه.
   پارسال نوبت نوربرگرینگ بود که بدلیل مشکلات اسپانسرینگ از عهدش برنیومد و لغو شد سال بعد هم دوباره نوبت اونجاست شاید دوباره لغو بشه.

 4. F1 fan

  0

  0

  واقعا ریکاردو دورهای آخر ترکوند.هم مشکل دمای لاستیکشو حل کرد و هم فاصله خودشو با همیلتون حفظ کرد.
  از طرفی همه از جمله خود مرسدس و همیلتون و حتی کوروش محمدخانی فکر می کردند که به پیت بره و منم فکر می کردم که اگر بره همیلتون قطعا میگیرتش ولی عالی کار کرد این پسر
  حتی از رادیو ردبول هم میشد حس زد که یه پیت براش در نظر گرفتن ولی واقعا عالی کار کرد و لاستیک هاش رو تا آخر حفظ کرد

 5. حسین

  0

  0

  من یه فکر دارم اگه می یه کامنت بذارم برای مثال بعدش وسط UNLIKE LIKE یه عدد می نویسه که نشان بده چه قدر تعداد لایکاش بیشتر از آنلایکاش بوده و بلعکس. اگه اون عدد صفر باشه اون وقت ما فکر می کنیم که کامنتمون خونده نشده گفتم اگه امکانش هست نشان بدین چند تا LIKE و چند تا UNLIKE خورده برای مثال (( LIKE ۳۴٫ UNLIKE ۳۰))

  • علیرضا شفیعی

   0

   0

   حق تقدم داخل پیچ ها به عوامل خیلی زیادی بستگی داره داخل مسابقات، در واقع حق تقدم با کسیه که روی ریسینگ لاین اصلی باشه جاش اینجا نیست انشالا داخل یه مقاله بهش می‌پردازیم

   • iAydin

    0

    0

    چون تو این مسابقه سر پیچ ها تصادفات زیادی شد ادم نمیدونه حق با کیه!

دیدگاه خود را بیان کنید