فرمول یک ایران – گرندپری بلژیک ، خاطرات تلخ و شیرینی برای هواداران فرمول یک دارد. با هم بخشی از این خاطرات را در “به روایت اعداد” این هفته مرور میکنیم.

 

20

بیست درصد برد های فعالیت حرفه ای کیمی رایکونن در پیست اسپا به دست آمده. مرد یخی تا کنون بیست برد در کارنامه ی خود دارد که چهار تای آن ها را در بلژیک به دست آورده.

کیمی رایکونن و سباستین فتل

کیمی رایکونن و سباستین فتل

2

تنها دو راننده ی بلژیکی در فرمول یک به پیروزی رسیده اند. جکی ایکس هشت پیروزی و تیری بوتسن سه پیروزی در کمد افتخارات خود دارند.

 

0.7

هفت صدم ثانیه اختلاف فیل هیل با ولفگانگ فن تریپس در مسابقه ی سال 1961 ، نزدیک ترین پایان این گرندپری را رقم زد.

 

1

یک راننده ی متولد بلژیک در مسابقه ی این هفته شرکت میکند. مکس ورشتپن هلندی که در شهر هاسلت به دنیا آمده به دنبال کسب افتخار در محل تولد خود است.

مکس ورشتپن

مکس ورشتپن

 

3

سه پیست از جایزه بزرگ بلژیک میزبانی کرده اند. اسپا فرانکوشامپ 48 بار. نیول دو بار و پیست زولدر 10 بار میزبان بهترین رانندگان جهان بوده اند.

14.120

اولین گرندپری فرمول یک در بلژیک در سال 1950 برگزار شد. در آن هنگام پیست حدود چهارده کیلومتر طول داشت.

 

4m 34.1s

سریعترین دور مسابقه ی سال 1950 را خوآن مانوئل فانجوی آرژانتینی به ثبت رساند. به نظر نمیرسد با این تایم در مسابقه ی این هفته به سکو برسد!

 

12

موفق ترین تیم ها در اسپا فراری و مکلارن هستند. آن ها 12 بار موفق به کسب پیروزی در این پیست شده اند.

 

45

چهل و پنج درصد رانندگان فعلی قبلا موفق به کسب سکو در بلژیک شده اند.

 

4

آیرتون سنای فقید و خوآن مانوئل فانجو هر کدام توانستند چهار بار خط یک مسابقه را آن خود کنند. لوئیس همیلتون با سه پول پوزیشن در مقام بعدی قرار دارد. جالب است بدانید به غیر از پسر بریتانیایی هیچ کدام از رانندگان فعال بیشتر از یک بار موفق به این کار نشده اند.

 

244.700

بالاترین میانگین سرعت در پیست اسپا -با طراحی متفاوت- متعلق است به کریس آمون نیوزلندی که در سوم آگوست امسال از دنیا رفت.

کریس آمون

کریس آمون

3h 3m 46.3s

طولانی ترین مسابقه ی گرندپری بلژیک در  سال 1952 برگزار شد و حدود سه ساعت طول کشید و سرانجام آلبرتو آسکاری از تیم فراری به عنوان نفر از خط پایان گذشت.

 

16

پایین ترین رده ای که یک راننده از آن توانسته مسابقه ی بلژیک را ببرد. مایکل شوماخر کبیر در سال 1995 از شانزدهم استارت زد و زودتر از بقیه پرچم شطرنجی را دید.

37

تعداد پیت استاپ هایی که در مسابقه ی سال 2015 به ثبت رسید.

پیت استاپ تیم ویلیامز

پیت استاپ تیم ویلیامز

8

در انتهای مسابقه ی سال 1998 تنها هشت راننده موفق به تمام کردن مسابقه شدند. چند خودرو در استارت اول و چند خودرو در شروع مجدد مسابقه از دور رقابت کنار رفتند.

 

21

تا کنون بیست و یک راننده بلژیکی در فرمول یک رقابت کرده اند. آخرین آن ها استافل وندورن بود که در گرندپری بحرین جایگزین فرناندو آلونسو شده بود.

 

28

رانندگان، اولین پیچ پیست، معروف به پیچ سنجاق سری لاسورس تنها با  28 درصد شتاب طی میکنند.

به نظر شما کدام رکورد در اسپا شکسته خواهد شد؟

 

این نوشته را به اشتراک بگذارید:

3 دیدگاه

دیدگاه خود را بیان کنید