فرمول یک ایران – بعد از یک ماه استراحت، تب فرمول یک با گرندپری بلژیک بالا میگیرد. این بار در شرایطی که مرسدس ها در بالای جدول به سلطه ی خود ادامه میدهند و رقابت فراری و ردبول برای کسب مقام دوم در جدول سازندگان همچنان داغ است. در ادامه به معرفی بیشتر گرندپری بلژیک میپردازیم.

تاریخچه ی برگزاری

موتوراسپورت در بلژیک سابقه ای بیشتر از عمر فرمول یک دارد. اولین جایزه بزرگ در پیست اسپا ( که جزو رقابت های قهرمانی جهان محسوب نمیشود) در سال 1925 برگزار شد. جایی که آنتونیو آسکاری از تیم آلفا رومئو توانست پیروز رقابت شود، درست  25 سال بعد، خوآن مانوئل فانجوی افسانه ای ملقب به  ارباب توانست در سال 1950 این مسابقه را که حالا تحت عنوان گرندپری فرمول یک بلژیک برگزار میشد، باز هم با خودروی آلفا رومئو با پیروزی به اتمام برساند.

خوآن مانوئل فانجو

خوآن مانوئل فانجو

علاوه بر اسپا، پیست های دیگری هم از این مسابقه میزبانی کرده اند.

این رقابت در سال 1972 و 1974 در پیست نیول برگزار شد که هر دو مسابقه را امرسون فیتیپالدی بار نخست با تیم لوتوس فورد و بار دوم با مکلارن فورد پیروز شد. از آن پس فرمول یک هیچ گاه به پیست نیول باز نگشت.

امرسون فیتیپالدی

امرسون فیتیپالدی

پیروزی اولین رقابت پیست زولدر را جکی استوارت در سال 1973 با خودروی تایرل فورد از آن خود کرد و آخرین مسابقه ی این پیست را میشله آلبورتو  از تیم فراری در سال 1984 برد.

پیست اسپا فرانکوشامپ

اسپا در کنار پیست هایی مثل سیلوراستون، مونزا و موناکو از مسیر های نوستالژیک و محبوب فرمول یک به شمار میرود. این پیست در ابتدا 22 کیلومتر بود اما با تغییرات پیاپی طول پیست کاهش یافت. اسپا هم اکنون تنها 7 کیلومتر طول دارد اما طولانی ترین پیست تقویم مسابقات محسوب میشود. پیچ هایی سریع و تکنیکی مثل اروژ یا بلانشیمون این مسیر را به زیباترین پیست فرمول یک بدل کرده اند. ناگفته نماند که اسپا به تغییرات ناگهانی آب و هوا هم مشهور است. بارها  شاهد بودیم که مسابقه در شرایط آفتابی استارت خورده اما رانندگان با لاستیک های فول وت یا تمام بارانی رقابت را به پایان رسانده اند. البته این تنها چالش نیست. ممکن است برای چند دور بخشی از پیست کاملا خشک و بخشی از پیست کاملا خیس باشد. به خاطر همین شرایط دشوار است که اکثر رانندگان این پیست را به عنوان یکی از مسیر های مسابقه ای مورد علاقه ی خود معرفی میکنند.

پیست اسپا فرانکوشامپ

پیست اسپا فرانکوشامپ

کیمی رایکونن ، پادشاه اسپا

بدون شک اسپا، قلمروی مرد یخی است. جایی که او توانست در سال های 2004 و 2005 و 2007 و 2009 به پیروزی برسد و از این لحاظ خود را به شوماخر بزرگ با شش برد نزدیک کند. مهارت فوق العاده ی او در این پیست مثال زدنی است. سبقت معروف او از مایکل شوماخر هنوز هم یکی از زیباترین سبقت های فرمول یک است.

سبقت کیمی رایکونن از مایکل شوماخر

سبقت کیمی رایکونن از مایکل شوماخر

این آمار او را به موفق ترین راننده ی فعال فرمول یک در این پیست تبدیل میکند. باید دید آیا راننده ی فنلاندی میتواند به سومین برد خود با فراری در این پیست برسد یا نه.

کیمی رایکونن

کیمی رایکونن

رقابت به یاد ماندنی سال 1998

به عنوان یک طرفدار فرمول یک، این مسابقه را باید بارها و بارها تماشا کنید. جایی که میکا هکینن و مایکل شوماخر که رقبای اصلی برای کسب عنوان قهرمانی بودند، هر دو به علت تصادف از دور مسابقه کنار میروند و دیمن هیل از تیم جردن پیروز مسابقه میشود. درگیری مایکل شوماخر با دیوید کولتهارد یکی از معروف ترین لحظات ثبت شده در تاریخ فرمول یک است.

مایکل شوماخر ، گرندپری بلژیک

مایکل شوماخر ، گرندپری بلژیک

 مسابقه ی پارسال

در مسابقه ی گرندپری بلژیک پارسال شاهد سلطه ی تیر های نقره ای بودیم. لوئیس همیلتون پیروز شد. همتیمی او نیکو روزبرگ در جایگاه دوم قرار گرفت و در عین ناباوری رومن گروژان از تیم لوتوس سکوی ارزشمندی را برای تیمش به ارمغان آورد.

سکوی مسابقه ی بلژیک سال 2015

سکوی مسابقه ی بلژیک سال 2015

باید دید آیا مهندسان اشتوتگارت موفق به تکرار این نتیجه خواهند شد. برای رسیدن به پاسخ این پرسش باید تا بعد از ظهر یکشنبه صبر کرد.

با ما همراه باشید با پوشش لحظه به لحظه ی گرندپری بلژیک

این نوشته را به اشتراک بگذارید:

4 دیدگاه

  1. saeed

    0

    0

    پیست خیلی باحالیه.حتی تو فورزا یا نید فور اسپید یا ریل ریسینگ موبایل. کاشکی فراری بتونه یک-دو کنه.ولی حیف ک نمیش…ولی اگ فراری وارد رقابت بشه با بنز……..چ شود…

دیدگاه خود را بیان کنید