فرمول یک ایران – پس از تعطیلات تابستانی، فرمول یکی ها برای برگزاری سیزدهمین مسابقه ی فصل به بلژیک می روند، پیست اسپا افسانه ای میزبان گرندپری بلژیک است و ما در این پست ها به صحبت های راننده ها قبل از این گرندپری می پردازیم.

این بار نوبت تیم هاس و راننده هایش است.

رومن گروژان:

پیست خیلی خوبی است. پیچ های سریعی وجود دارند و تعداد پیچ ها هم زیاد است، نوعشان مختلف است، یک سری سریع و بقیه کند، تنوع خوبی دارند. هنگام رانندگی حس خوبی به شما می دهند. نمی توانم یک قسمت را به عنوان بخش مورد علاقه ام انتخاب کنم. کل پیست روی هم رفته عالی است.

اولین دوری که به پیچ های اروژ و ریدیلون (eau rouge & raidillon) می رسی، دیوانه می شوی، انگار بر روی یک ترن هوایی هستی چون بالا و پایین می رود. پیش خودتان فکر می کنید که آیا در مسابقه از پسش بر می آیم؟ ولی وقتی برای اولین بار از آن گذشتید همه چیز دیگر خوب می شود و از نیروی جی ای که وارد شده بود لذت می برید.

اروژ پیچی است که شما نمی خواهید در آن اشتباه کنید. تعیین خط در هوای تمیز خیلی خوب خواهد بود. البته از جنبه ی دیگرش اگر شما بتوانید از اسلیپ استریم در پیچ پنجم استفاده کنید خیلی سود خواهید کرد. کلا بین این دو مسئله همیشه اختلافی بوده است.

عملکرد های متفاوتی در اسپا می بینید، شما یا در سکتورهای اول و سوم که مستقیمی بیشتری دارند سریع تر هستید یا در سکتور دوم که پیچ بیشتری دارد. هر دو روش های خوبی هستند و این به شما بستگی دارد که کدام را انتخاب کنید.

ما در گرندپری بلژیک سال قبل ماشین خوبی داشتیم. در تعیین خط چهارم شدم ولی به خاطر 5 رده پنالتی گیربکس از جایگاه نهم مسابقه را آغاز کردم. استراتژی خوبی برای مسابقه و استفاده از ماشین ایمنی داشتیم. من از چند ماشین سبقت گرفتم و به روی سکو رفتم. از آن دسته مسابقه هایی بود که همه چیز طبق برنامه ریزی پیش می روند.

برای همه ی تیم از جمله من عالی بود. آخر هفته ی خوبی در پیست داشتیم. برای هر کسی که همکاری کرد حس خوبی داشت. حسش مثل زمانی بود که اولین امتیاز فصل برای هاس را گرفتیم. من گرندپری بلژیک جی پی 2 را هم در سال 2011 برده ام، سال خوبی بود.

استبان گوتیرز:

فکر می کنم در گرندپری [به دلیل غیر قابل پیش بینی بودن هوا] باید تصمیم های سریعی بگیری، به خصوص در هنگام مسابقه می تواند خیلی کمکت کند. اگر تصمیمت اشتباه باشد خیلی ضرر می کنی، همین است که اسپا را خاص می کند. پیست خیلی درازی است و فقط ممکن است در قسمت خاصی از پیست باران ببارد، در دو یا سه پیچ، اگر لاستیک خشک داشته باشید باید یک جوری از پسش بر بیایید. شما باید برای گرندپری بلژیک آماده باشید و حواستان کاملا متمرکز باشد.

پیستی است که پیچ های زیادی دارد، خیلی هم طولانی است و اگر شما همه ی کارها را درست انجام دهید و در تمام دور عملکردتان پایدار باشد خیلی زمان می خرید. این به میزان داونفورسی که دارید نیز بستگی دارد چون پیست پیچ هایی خیلی سریع و روانی دارد، که فاکتورهای مهمی هستند.

این پیستی است که شما باید تناسب خوبی نیز ایجاد کنید، چون نه می خواهید در مستقیمی ها سرعت خود را از دست بدهید، نه اینکه در پیچ ها داونفورسی نداشته باشید. خیلی مهم است که ماشینی داشته باشید که تناسب خوبی میان آئرودینامیک و تنظیمات مکانیکی داشته باشد.

اروژ و ریدیلون خیلی سریع هستند. حس نزدیک شدن به اروژ عالی است. رو به بالا می رود و شما فشار را حس می کنید. وقتی به بالا رسیدید بعضی مواقع با سرعت زیاد از روی کرب ها عبور می کنید. بی نظیر است، نمی شود درست شرحش داد چون شما خود باید تجربه اش کنید.

شما در مسابقه وقتی پشت ماشینی هستید، سرعت بالایی برای سبقت گیری می خواهید. این پیچ هم پیچی است که شما به داونفورس زیادی نیاز ندارید تا با سرعت بالا ردش کنید. ما معمولا داونفورس را در اسپا کم می کنیم چون مستقیمی های بلندی وجود دارند و شما کم ترین درگ لازم در این قسمت ها را می خواهید. حتی با تنظیمات داونفورس کم نیز اسپا چالشی است، اما اگر با سرعت خوبی از آن عبور کنید عالی می شود. من می گویم اروژ پیچ مورد علاقه ام است، پیچ فوق العاده ای است.

من مسابقه های خوبی در شرایط بارانی اسپا داشته ام. یک مسابقه ای بود که باید از آخر شروع می کردم، توانستم از خیلی ها سبقت بگیرم اما متاسفانه دوباره پنالتی گرفتم، چون در دور آخر وقتی ماشین ایمنی بیرون آمد از یک ماشین سبقت گرفته بودم. خاطره ی خوبی از اسپا است، پیستی است که همیشه ازش لذت می برم. امیدوارم که امسال نیز لذت بخش باشد و تمام تلاشمان را می کنیم تا آخر هفته ی موفقی داشته باشیم.

 

لازم به ذکر است که پیچ های سه و چهار پیست اسپا اروژ (Eau rouge) و پیچ پنجم ریدیلون (raidillon) نام دارند.

این نوشته را به اشتراک بگذارید:

دیدگاه خود را بیان کنید