فرمول یک ایران – با تغییرات مکرر قوانین و از بین رفتن هیجان فرمول یک فرناندو آلونسو از ثبات و جذابیت مسابقات میانه ی 2000 سخن می گوید. او هشدار داد که با از بین رفتن هیجان، طرفداران این ورزش روز به روز کمتر خواهند شد و باید از ورزشی مثل فوتبال درس بگیرند.

راننده ی مک لارن گفت:

در گذشته مسابقات بهتر بود و باید به گذشته باز گردیم. ما نیاز داریم یک نگرش ثابت به فرمول یک داشته باشیم مانند دیگر ورزش ها.

این یک مشکل است، ما در مواقعی قصد بهتر کردن اوضاع را داریم ولی باعث بدتر شدن وضع فعلی می شویم.

اگر به فوتبال نگاه کنیم مسابقات زیادی با نتیجه 0-0 به پایان می رسد اما آیا فدراسیون جهانی فوتبال تغییری در قوانین محوطه ی جریمه ایجاد می کند؟ آیا دروازه بان را از دروازه حذف می کنند؟ آیا هر هفته قوانین خود را تغییر می دهند؟ خیر زیرا فوتبال یک ورزش رقابتی و حرفه ای است.

او با احتیاط در ادامه گفت:

ما با دوران طلایی خود بسیار فاصله داریم. در زمان موتور های V8 و V10 تغییرات قوانین کمی داشتیم و شاهد رقابت های جذابی بودیم و باید صادقانه بگویم در گذشته خوشحال تر بودیم.

ما در قسمت های زیادی پیشرفت داشتیم اما دیگر از هیجان سابق خبری نیست. ما باید سعی کنیم به گذشته باز گردیم.

در سال های اخیر شاهد مسابقات خسته کننده ای بودیم بخصوص در دوره ی موتور های توربو. شروع های عجیب، تایم های هر دور، صرفه جویی در سوخت، حفط لاستیک و محدودیت های زیاد از عوامل موثر در کم شدن جذابیت مسابقات هستند. ما هنوز به اندازه ی کافی سریع و قوی نیستیم.

من سال های 2004 و 2005 را به یاد دارم، زمانی که ما برای تست های زمستانی وارد پیست می شدیم و بعد از 60 یا 70 دور تمام توان فیزیکی خود را بدلیل فشار های جانبی از دست می دادیم و درد شدید بخصوص در ناحیه گردن را نه تنها بعد از ظهر حتی در شب و هنگام خواب داشتیم اما در حال حاضر شما وارد پیست می شوید و برای اولین تست به راحتی 160 دور می زنید.

من باید بگویم واقعا این ورزش را دوست دارم و از این که راننده ی فرمول یک هستم خوشحالم. اما تغییرات قوانین و بازی های سیاسی به این موضوع کمک نخواهند کرد.

راننده های فرمول یک به ثبات نیاز دارند تا بتوانند روی کار خود تمرکز کنند اما تغییراتی مثل مکالمه ی رادیویی که در طول فصل مدام با کم و زیاد شدن اختیار تیم ها روبرو بوده به سخت تر شدن کار منجر می شود.

این درست مثل یک دایره است و ما درون آن دور میزنیم و مدام به نقطه ی قبلی باز می گردیم؛ این واقعا گیج کننده است.

این نوشته را به اشتراک بگذارید:

8 دیدگاه

 1. هومن

  0

  0

  کلا ولی خدایی از ۲۰۱۴ این رانندها شدن راننده تست برای پیشرفت . هیبریدی و سوخت کمتر و همش شده تست دیگه یه جوریه ولی از حرفم سو استفاده نکنید چون اینجوریه و همیلتون و ….. اینا ولی در کل ایشالا سال بعد

  • سلمان

   0

   0

   فرمول یک ورزشیه که از بالاترین تکنولوژی روز دنیا بهره میگیره
   موتور های V8 و V10 منقرض میشن به زودی و جای خودشونو به موتورهای هیبریدی میدن که همون مقدار قدرت موتور دارن با مصرف بنزین کمتر
   دیگه قرار نیست برگردیم به 50 سال پیش که، باید روبه جلو حرکت کنیم

   • ali911

    0

    0

    به نظرم بهترین گزینه، موتور تنفس طبیعی کنار موتور الکتریکیه. موتورهای توربو نه تنها توی فرمول یک، حتی توی خیابانم هیجانو از آدم می گیرن. موتور هیبریدی بهتر از موتور توربو جواب میده. چون هم لگ توربو رو نداره و هم اینکه تمام گشتاورو از اول در اختیار داری.

 2. Ali n

  0

  0

  حال کردم با اون قسمت جمله اش که گفته خیلی از بازی های فوتبال 0-0 میشن ولی اندازه محوطه 18 تغییر نمیکنه یا تعداد دروازه ها بیشتر نمیشه 😉 😉 😉

دیدگاه خود را بیان کنید