فرمول یک ایران: آخرین مسابقه ی نیم فصل اول هم تمام شد. حالا رانندگان میتوانند به تعطیلات تابستانی بروند اما قبل از آن عملکرد آن ها را  در مسابقه ی گرندپری آلمان را بررسی میکنیم. از عملکرد خوب گاو های خشمگین تا نتایج ضعیف ایتالیایی ها.

با ما باشید در ایستگاه تحلیل

 

برندگان

 

لوئیس همیلتون

مرد بریتانیایی هوکنهایم را لبخندی به یاد ماندنی ترک کرد. حالا با اختلاف نوزده امتیازی نسبت به همتیمی و رقیب اصلی اش در جدول قهرمانی به تعطیلات چهار هفته ای تابستانی میرود. حتی خود لوئیس هم فکر نمیکرد تنها در پنج مسابقه اختلاف چهل و سه امتیازی اش با نیکو نه تنها از بین برود بلکه نوزده امتیاز هم به نفع خود پس انداز کند!

آخر هفته ی خوبی در تمرینات و تعیین خط نداشت. اما در مسابقه یعنی درست جایی که باید، عمکرد فوق العاده ای داشت. یک استارت خوب او را جلو انداخت و یک رانندگی بدون اشتباه او پیروز مسابقه ی آلمان کرد. حتی وقتی داشت از موتور خودروی خود محافظت میکرد از طرف ردبول ها تهدید نشد.

لوئیس همیلتون

لوئیس همیلتون

امروز بدون اشتباه بودم. از صمیم قلب از این پیروزی خوشحالم.

اومدم که کار رو یکسره کنم . از موتور خودروی خودم خیلی محافظت کردم. به خاطر همینه که ردبول ها بهم نزدیک شدند. فقط به اختلاف شش ثانیه ای نیاز داشتم. تیم ازم این رو خواسته بود. اختلاف تو چند دور از یازده رسید به هفت. فهمیدم که باید دوباره مدیریت مسابقه رو به دست بگیرم. چند دور بعد باید از موتور ماشین هم نگهداری میکردم ولی تو این شرایط هم از ردبول ها سریعتر بودم و حتی نتونستند تهدیدی برای من باشند.

آمار به نفع همیلتون به روز میشود. او با چهل و نه برد، تنها دو برد دیگر با پراست، دومین راننده ی موفق فرمول یک ( از لحاظ تعداد پیروزی)  فاصله دارد. اکنون به نود و ششمین سکوی خود رسید. یه یک قدمی فرناندو آلونسو رسیده. بعد از آلونسو فقط الین پراست و مایکل شوماخر افسانه ای قرار دارند.

بخشی از مصاحبه لوئیس بعد از مسابقه:

شنبه زیاد روز خوبی نبود. اما از همه ی اون اتفاقات درس گرفتیم، به نیمه ی پر لیوان نگه کردیم و تو روز مسابقه اون رو تا آخر پر کردیم.

 

دنیل ریکاردو

باز هم گورکن بعد از مسابقه با لبخند به روی سکو گام برداشت. برای دومین هفته ی پیاپی به روی سکو رفت و باز هم برای دومین بار هنگام استارت از مکس ورشتپن با اختلافی جزئی سبقت گرفت.

البته پسر استرالیایی با این که همیلتون در حال حفاظت از موتور خود بود باز هم تلاش خود را کرد و به او نزدیک شد.

دنیل ریکاردو

دنیل ریکاردو

وقتی از سوپرسافت استفاده کردیم( دو استینت آخر) فهمیدم دیگه وقت گاز دادنه. ماشین زنده شد و در آخر تونستم دوم بشم. ماشین سرعت بالایی داشت و واقعا مسابقه به من خوش گذشت. حالا میتونم خوشحال تر از قبل به تعطیلات تابستونی برم

مسابقه ی مجارستان برا ریکاردو یک بمب روحیه بود. بدون شک با این عملکرد خوب در آلمان، شکست دادنش در اسپا فرانکوشامپ سخت تر خواهد شد.

و ماجرای کفش

راننگان فرمول یک روی سکو تبدیل به مخترع روش های گوناگومن خوشحالی میشوند. این بار ریکاردو یکی دیگر از این اختراعات را به نام خود ثبت کرد و با نوشیدن شامپاین از کفش خودش سوژه ی عکاسان شد. بالاخره رفتن روی سکو در صدمین گرندپری باید با مسابقات دیگر متفاوت باشد!

 

ردبول

یک سکوی دوگانه برای ردبول و رسیدن به جایگاه دومی در رده بندی سازندگان از مسابقه ی آلمان یک شاهکار ساخت. آن ها پس از مجارستان پارسال دو راننده ی خود را روی سکو دیدند و مهمتر از آن موفق به شکست فراری شدند. اتفاقی که تقریبا دو سالی میشد که نیفتاده بود.

کریستین هورنر

کریستین هورنر

مهمترین نکته ی این مسابقه این بود که حتی خود آن ها هم انتظار چنین نتیجه نداشتند. خودرو آن ها مناسب این پیست نبود اما با نتایج تعیین خط، نظر همه عوض شد.

تیم تصمیم گرفت رویکرد خودش را عوض کند.رانندگان با تمام توان از ماشین هایشان کار کشیدند و یک نتیجه ی فوق العاده گرفتند. در طول مسابقه هم مکس ورشتپن و هم ریکاردو دومی را تجربه کردند و فراری ها را کاملا محو کردند. نکته ی دیگر همکاری به موقع دو راننده برای استفاده ی حداکثری از جریمه ی روزبرگ بود. این همکاری بدون نقص بهترین نتیجه را برای آن ها به همراه داشت.

پسر استرالیایی بعد از مسابقه گفت:

دو هفته ی پیاپی روی سکو میام و بهتر از اون دوم شدن تو رده بندی سازندگانه.

حالا میتونیم به خودمون افتخار کنیم. عملکرد خوبی داشتیم و روز بی نقصی رو پشت سر گذاشتیم. ماشین هم خوب بود. معلومه که نمیتونستیم ببریم اما دومی و سومی هم انقدر بد نیست.

 

جنسن باتن 

جنسن بهترین عملکرد خود را با توجه به شرایط خودرو داشت. از استراتژی نگهداری سوخت به خوبی پیروی کرد. درست جایی که همتیمی اش فرناندو آلونسو مشکل داشت. در اواخر مسابقه هم از والتری بوتاس سبقت گرفت و هشتم شد.

بریتانیایی با تجربه تکلیف مسابقه ی خود را در استارت مشخص کرد. از دوازدهم به نهم رسید پس از آن در طول مسابقه در چرخه ی امتیازگیری بود.

جنسن باتن

جنسن باتن

بعد از استارت فقط مشغول نگهداری از تایر ها بودم. خیلی زودتر از اونی که فکرش رو میکردیم فرسوده شدند. علاوه بر اون باید سوخت رو هم ذخیره میکردم دقیق تر بخوام بگم تو ده دور آخر بود. فقط به خاطر همین مسئله چند بار از مسیر ریسینگ لاین خارج شدم چون نمیتونستم خیلی ترمز بگیرم برای مسئله ی حفظ کردن سوخت. ترمز هام مثل سنگ سرد بودن و حتی در طول مسابقه خیلی به اون ها فشار نیوردم.

اواخر مسابقه هم بوتاس رو پشت سر گذاشتم واقعا با لاستیک های کهنه داشت تقلا میکرد!خیلی خوبه که دو تا  ویلیامز رو پشت سر خودم میبینم. رضایت بخشه. نتیجه ی هشتمی هم نتیجه ی خوبی بود.

 

دنیل کویات و پیروزی روانی

در تعیین خط یک شکست خورده ی کامل بود. با همتیمی خود کارلوس ساینز اختلافی نیم ثانیه ای داشت و در مرحله ی اول تعیین خط حذف شد و مجبور شد با چندین رده اختلاف نسبت به ماتادور جوان استارت بزند

دنیل کویات

دنیل کویات

چیزی نمیدونم. یک تایم ضعیف داشتم و یک رانندگی خیلی ضعیف.

مسابقه ی راحتی برای خودروی تورو روسو نبود اما جوان بیست و دو ساله ی روسی به نسبت رده ی شروعش نتیجه ی خوبی گرفت و با اختلافی سه ثانیه ای با همتیمی خود پرچم شطرنجی را دید.

 

و بازندگان…..

 

فرناندو آلونسو

ترافیک خودرو ها در تایم گیری به ضرر فرناندو بود و او از همتیمی خود شکست خورد اما اوضاع در مسابقه حتی بدتر هم شد. در کل مسابقه ماتادور پشت همتیمی خود بود اما با مشکلاتی که در نگهداری سوخت داشت نتوانست عملکرد خوبی داشته باشد.

فرناندو آلونسو

فرناندو آلونسو

در کنار این مسائل سبقت فوق العاده ی او از استبن گوتیرز به همه نشان داد فرناندو هنوز هم فرناندوی سابق است. البته اشتباه کوچکی هم داشت. زمانی که او و سرجیو پرز در حال لپ شدن بودند، مکزیکی با یک زیرکی از او سبقت گرفت و آخرین امتیاز را از آن خود کرد.

واقعا تعجبی ندارد که او این چنین مسابقه ی خود را توصیف کرد:

یکی از سخت ترین مسابقات این فصل بود.

 

سرجیو پرز 

همین کافیه که بگم بدترین استارت دوران فعالیتم رو داشتم.

سرجیو پرز

سرجیو که با استارت فاجعه بار خود از نهم به شانزدهم سقوط کرد، مسابقه ی راحتی نداشت اما در کل بازگشت نسبتا رضایت بخشی داشت. جنگید و چند رده کسب کرد در انتها از ماتادور عبور کرد و دهم شد.

 

تورو روسو

شاید دنیل کویات از لحاظ روانی به جو تیم جدیدش عادت کرده باشد اما این تیم از لحاظ خودرو واقعا ضعیف شده است. در کل حتی کویات هم از خودروی خود رضایت کافی را نداشت.

به طور کلی خودروی این فصل تورو روسو سرعت کافی را ندارد، مشکلی تیم در هفته های اخیر با آن مواجه بوده. قضیه وقتی بدتر میشود که بدانید آن ها از موتور های فصل گذشته ی فراری استفاده میکنند.

این ماجرای کمبود سرعت روی امتیازگیری انفرادی و تیمی تاثیر گذار خواهد بود. آن ها پنج مسابقه ی گذشته را با سیزده امتیاز به پایان رسانده اند در حالی که مکلارن ها در همین مدت هفده امتیاز کب کرده اند و به سه امتیازی آن ها در رده ی ششم سازندگان رسیده اند.

گذشته از بحث جدول ها آلمان، یک پیت استاپ ضعیف هم برای کارلوس ساینز به یادگار گذاشت که باعث شد از رده ی دوازدهم به پانزدهم سقوط کند. دو جوان تورو روسو پانزدهم و شانزدهم مسابقه ی نه چندان جالب خود را در آلمان به پایان رساندند

 

ویلیامز و قمار دو پیت استاپ

بهترین راهبرد برای مسابقه ی یک شنبه ی هوکنهایم، استراتزی دو پیت استاپ

بود. ویلیامز تصمیم گرفت بر خلاف جریان رودخانه شنا کند که البته این قمار را به طرز بدی باخت.

 والتری بوتاس عملکرد قابل توجهی داشت اما در اوخر مسابقه وقتی از لاستیک هایش حداکثر استفاده را کرده بود، بدون هیچ جدالی مقام خود را تقدیم جنسن باتن و بعد از آن نیکو هالکنبرگ کرد. اختلافش با پرز در دور آخر 5 ثاتیه بود اما این اختلاف در لحظه ی پایان به یک و نیم ثانیه رسید.

فیلیپه ماسا

فیلیپه ماسا

راب اسمدلی مدیر مهندسی تیم ویلیامز در مورد مسابقه گفت:

در مورد والتری خب یک استراتژی بود که کار نکرد. از تاکتیک اشتباه پیروی کردیم. باید از این نتیجه درس بگیریم.

به عنوان یک گروه تصمیم گیری های ما غالبا درست بودند اما این بار نه. گمان میکردیم که لاستیک ها دوام بیاورند اما نشد.

از این بدتر به گاراژ رفتن فلیپه ماسا بود. در دور اول با رنوی جولین پالمر برخوردی داشت از آن به بعد فرمانپذیری ماشین دچار مشکل شد و کار را برای برزیلی با تجربه سخت کرد. او هم با نظر تیم مجبور به کناره گیری از مسابقه شد.

در پنج مسابقه ی گذشته ، ویلیامز 13 امتیاز گرفته و تیم رقیب فورس ایندیا 39 امتیاز.

 

فراری

سباستین فتل و کیمی رایکونن هر دو در مسابقه ی آلمان محو بودند. در آخر هم با نتیجه ی ناامید کننده ی پنجم و ششم مسابقه را به پایان رساندند.

در بعضی دور ها با سرعت ردبول و مرسدس دور میزدند اما در کل یک هفنته ی ضعیف دیگر در کارنامه ی این فصل آن ها ثبت شد. هر دو راننده با اختلافی حدودا نود ثانیه ای پشت مرسدس برنده مسابقه را به پایان رساندند.

فراری

فراری

مدیر تیم آقای آریوابنه از کمبود چسبندگی و داون فورس در خودروی تیمش گفت. چیزی که رانندگان تیم هم از آن شاکی بودند.

فتل بعد از مسابقه گفت:

معمولا تو مسابقات از تعیین خط بهتریم ولی این دفعه این طور نشد. ماشین خیلی سر میخورد خب این مسئله روی تایر ها هم تاثیر میگذاره و فرسایش اون ها رو سریعتر میکنه. پنجمی و ششمی بهترین عملکرد ماست اما غیر قابل قبوله.

 

نیکو روزبرگ و کابوس استارت

هرزگردی بیش از حد چرخ های نیکو یک استارت کابوس وار را به همراه آورد. یکشنبه ی سیاه نیکو در پیچ اول رقم خورد وقتی که دو ردبول از او سبقت گرفتند. چند دور بعد توانست از مکس سبقت بگیرد اما به دلیل هل دادن خودروی مکس به بیرون پیست جریمه شد.

نیکو روزبرگ

نیکو روزبرگ

واقعا شوکه شدم. اصلا انتظار جریمه رو نداشتم. با خودم گفتم واااو عجب سبقتی گرفتم.

از چند دور قبل فشار اورده بودم آخرش تو پیچ سنجاق سری سبقت گرفتم و خوشحال بودم چون میتونستم حداقل دوم بشم. یه سطل آب سرد بود. همونطور که گفتم اصلا انتظارش رو نداشتم.

اوضاع از این هم بدتر شد.زمانی که برای آخرین پیت استاپ به خط تعویض آمد. با استراتژی مناسب دوم بود  اما تیم به جای پنج ثانیه جریمه، برای او هشت ثانیه در نظر گرفتند.

ولف این اشتباه را این طور توضیح داد

حتی تو فرمول یک هم که از لحاظ تکنولوژی سطح بالایی داره، وقتی مجبور میشی از لوازم معمولی مثل کورنومتر استفاده کنی دچار مشکل میشی.

وقتی نیکو متوقف شد ساعت شروع به کار نکرد، وقتی فهمیدیم فقط خواستیم این کار رو با احتیاط کامل انجام بدیم که دوباره جریمه نشیم. به خاطر همین بود که هشت ثانیه طول کشید.

روزبرگ حالا با اختلافی نوزده امتیازی به تعطیلات میرود. جالب این جاست از هفت مسابقه ی گذشته لوئیس شش مسابقه را آن خود کرده در حالی که نیکو در همین مدت فقط سه بار به روی سکو رفته.

شاید این تعطیلات از همه بیشتر به کمک نیکو بیاید تا دوباره به شرایط اول فصل خود باز گردد. شاید اگر از هفته ی بعد دوباره فصل شروع میشد این نیکو بود که بیشترین ضریه را میخورد اما فعلا میتواند در تعطیلات به عملکرد خود فکر کند و بهترین تصمیم ها را بگیرد.

این نوشته را به اشتراک بگذارید:

6 دیدگاه

 1. Ahmad

  0

  0

  چه قدر جالب واقعا! هي ما ميگيم اين مرسدس به نفع لوييس كار ميكنه اينا ميگن نه ! يكي بره به اون ولف بگه الان هر گوشي در پيتي كورنومتر داره ! شده داستان ٢٠٠٧ ، اه از اين كثيف بازي ها تو فرمول يك بدم مياد ، اون سال هم الكي اين هميلتون رو گنده كردن ???

  • raha

   0

   0

   یه تیم داره شبانه روز کار میکنه و میلیون ها دلار هزینه میکنه اونوقت بیاد همچین ریسکی بکنه و راننده ی خودش رو پایین بکشه و این همه هزینه و سرمایه رو به باد بده؟ واقعا منطقیه؟

   • Ahmad

    0

    0

    قهرماني تيميشون كه ١٠٠٪‏ بالاخره بايد يه جوري قهرماني هميلتون رو هم ١٠٠٪‏ كنن ديگه! غير از اينه؟شما مثل اينكه خيلي با فرمول آشنايي نداري! اين كثيف بازيا بار اول نيست تو فرمول اتفاق افتاده

   • سجاد

    0

    0

    متاسفانه همینه.اینو حساب نکردی که شاید پول زیادی هم از اول شدن همیلتون گیرشون بیاد

 2. حسین

  0

  0

  جالبه تو ایران این همه کارشناس فورمول وان داریم!!!
  شما همه استعداد های درخشان هستید
  فقط ایرانه که این همه کارشناس متخصص داره!!
  و البته فقط توی ایرانه که این همه بد و بیراه به تیم ها میگن!!
  بنظر من تمام تیم ها و تمام افراد فورمول وان همه شون قابل احترام هستند و کسی حق نداره بهشون توهین کنه
  بالاخره انسان جایز الخطاست..
  یاد بگیرید به همه احترام بذارید لطفا!

دیدگاه خود را بیان کنید