فرمول یک ایران – دوازدهمین مرحله از رقابت‌های سال 2016 فرمول یک، از تاریخ هشتم تا دهم مرداد ماه در پیست هوکنهایم‌رینگ (Hockenheimring) آلمان برگزار شد. در این مطلب مروری بر اتفاقات این سه روز خواهیم‌کرد.

مقدمه

در دهه‌های گذشته پیست هوکنهایم در کنار پیست نوربرگرینگ میزبانی گرندپری آلمان را برعهده داشته اند. می‌توان گفت پیست هوکنهایم تا قبل سال 2002 پیستی با مشخصه‌های خاص بود؛ پیستی متشکل از مستقیمی‌های بلند و شیکین‌هایی که این مستقیمی‌ها را به هم متصل می‌کردند به علاوه قسمت استادیومی‌ پیست که مسیر پیست از بین سکوهای تماشاچیان گذر می‌کرد.

پس از تغییرات سال 2002 اگرچه این قسمت استادیومی‌ همچنان در مسیر باقی ماند اما در اقدامی‌بحث برانگیز دو مستقیمی‌ بلند پیست که در جنگل و از میان درختان می‌گذشتند از نقشه پیست حذف شدند. جالب تر این که آسفالت این بخش با درختان و چمن جایگزین شد تا هیچ امیدی برای برگشت به نقشه قبلی در میان علاقه مندان فرمول یک باقی نماند.

مقایسه ی یکی از شکل های ابتدایی و فعلی پیست هوکنهایم

– پس از حاشیه‌های به وجود آمده در مورد محدودیت دریافت اطلاعات از طریق رادیو تیمی، مانند مشکلات لوئیس همیلتون و کیمی ‌رایکونن در آذربایجان و جریمه نیکو روزبرگ و جنسن باتن به ترتیب در انگلستان و مجارستان، سرانجام فیا تبادل اطلاعات از طریق رادیوی تیمی، به جز اعلام نقطه درگیری کلاچ به راننده را آزاد اعلام کرد.

– گرندپری آلمان در سال 2015 در تقویم رقابت‌ها حضور نداشت. در سال 2014 این رقابت در همین پیست برگزار شد و با قهرمانی نیکو روزبرگ همراه بود.

– در میان رانندگان حاضر فرناندو آلونسو با سه قهرمانی بیشترین تعداد قهرمانی در این پیست را در اختیار دارد. هرچند قهرمانی سال 2010 او که نتیجه دستور تیمی‌ به فیلیپه ماسا بود، انتفادات فراوانی به همراه داشت.

– پیرلی لاستیک‌های سوپرسافت، سافت و مدیوم را به آلمان آورده بود.

جلسات تمرینی

جلسات تمرینی بدون حادثه‌ای قابل ذکر در شرایط آفتابی و با پیشتازی مرسدس برگزار شد. در جلسات جمعه روزبرگ جلوتر از همیلتون مقام نخست را کسب کرد. سباستین فتل سریع تر از رایکونن و رانندگان ردبول نشان داد و در هر دو تمرین سوم شد. در تمرینات زمان‌های رانندگان فراری و ردبول نزدیک به هم بود و دو تیم عملکردی نزدیک به هم داشتند.

جلسه تمرینی صبح شنبه باز هم برتری روزبرگ و دومی‌ همیلتون را به همراه داشت. اما رقابت درون تیمی‌ رانندگان ردبول و فراری نتایج متفاوت نسبت به روز قبل را به دنبال داشت. برخلاف دو تمرین قبلی دنیل ریکاردو بالاتر از مکس ورشتپن قرار گرفت و سوم شد. رایکونن نیز با کنار زدن فتل در جایگاه چهارم قرار گرفت.

نیکو روزبرگ

نیکو روزبرگ

زمان‌گیری

در ادامه مباحث مربوط به رعایت کردن محدوده پیست، این بار چارلی وایتینگ استفاده از تمام عرض کرب در خروجی پیچ یک را آزاد اعلام کرد. در قسمت اول زمان گیری دنیل کویات از راه یابی به Q2 باز ماند تا به روند ناامیدکننده اش در تورو روسو ادامه دهد. پاسکال ورلاین راننده آلمانی که در مسابقات DTM در هوکنهایم مسابقه داده بود و امید زیادی برای رسیدن به Q2 در پیست خانگی داشت از رسیدن به این هدف باز ماند.

در مرحله دوم رانندگان مکلارن که در هفته‌های اخیر عملکردی درخشان داشتند نتوانستد به Q1 راه یابند. پیش از این مکلارن مدعی شده بود شاسی خود را به سطح شاسی خودروی فراری – سومین شاسی بعد از ردبول و مرسدس – رسانده است.

رانندگان پنج تیم پیشتاز در رده بندی کلی – مرسدس، فراری، ردبول، ویلیامز و فورس ایندیا – موفق شدند به Q1 راه یابند. ضمن اینکه همگی این ده نفر سریع ترین دور خود را با لاستیک‌های سوپرسافت زدند تا مسابقه را با این لاستیک آغاز کنند.

در Q3 نیکو روزبرگ در اولین دورش در حالی که در دو سکتور اول زمان‌های سریع را ثبت کرده بود به علت مشکل سنسور دور خود را کامل نکرد و به پیت بازگشت. در این شرایط همیلتون سریع ترین دور را به نام خود ثبت کرد اما با بازگشت روزبرگ به پیست وی توانست در تک دور خود سریع ترین زمان را ثبت کند. تلاش دوباره همیلتون وسایر رانندگان مثمر ثمر نبود تا همانند هفته قبل در مجارستان، روزبرگ پل پوزیشن را به دست بیاورد.

پس از همیلتون، ریکاردو با کنار زدن ورشتپن سوم شد تا ردیف دوم به ردبول برسد. فراری با اینکه در تمرینات رقابتی نزدیک به ردبول داشت تنها توانست ردیف سوم را کسب کند؛ رایکونن که در Q1 و Q2 نیز سریع تر از فتل بود پنجم شد تا جلوتر از هم تیمی‌اش مسابقه را آغاز کند.

تعیین خط گرندپری آلمان

بیشترین دور‌های زده شده با لاستیک‌های سافت و سوپرسافت در جلسات تمرینی به ترتیب 33 و 24 دور بود. با این حال پیرلی دوام این دو نوع لاستیک برای مسابقه را 29 و 22 دور و اختلاف هر دور آن‌ها را حدود یک ثانیه پیش بینی کرده بود. همچنین پیرلی سه استراتژی متفاوت برای مسابقه پیشنهاد داده بود:

سه توقف: سه استینت با لاستیک سوپرسافت، یک استینت با لاستیک سافت

دو توقف: دو استینت با لاستیک سوپرسافت، یک استینت با لاستیک سافت (استینت با بیشینه دور با لاستیک سوپرسافت)

دو توقف: دو استینت با لاستیک سوپرسافت، یک استینت با لاستیک سافت (استینت با بیشینه دور با لاستیک سافت)

مسابقه

با خاموش شدن پنج چراغ قرمز روزبرگ موفق نشد به خوبی استارت بزند و این فرصت را به همیلتون و رانندگان ردبول داد تا قبل از پیچ اول از وی عبور کنند. ورشتپن به خوبی از بیرون پیچ یک و با نهایت استفاده از کرب توانست از ریکاردو سبقت بگیرد و فتل نیز رایکونن را پشت سر گداشت.

مسابقه آلمان

مسابقه آلمان

در همان انتهای دور اول همیلتون بیش از یک ثانیه فاصله با ورشتپن باز کرد تا نشان دهد برای قهرمانی مصمم است. این فاصله تا قبل اولین پیت استاپ ورشتپن به پنج ثانیه افرایش پیدا کرد.

دور دوازدهم ورشتپن و روزبرگ برای انجام اولین پیت استاپ وارد پیت لین شدند و بار دیگر لاستیک سوپرسافت را برای استینت دوم انتخاب کردند. مرسدس تعویض خوبی نداشت و روزبرگ یک ثانیه زمان از دست داد. در دورهای بعد ریکاردو، فتل، رایکونن و همیلتون نیز وارد پیت شدند با این تفاوت که لاستیک سافت بر خودروهایشان سوار شد.

استفاده از لاستیک‌های سوپرسافت باعث نشد ورشتپن به همیلتون نزدیک شود اما روزبرگ فاصله را با رانندگان ردبول کم کرد و در دور بیست و هشتم با هدف اندرکات کردن دو راننده ردبول وارد پیت شد و از لاستیک‌های سافت استفاده کرد. ورشتپن در دور بعد واکنش نشان داد و او نیز با ورود به پیت لاستیک‌های سافت را انتخاب کرد. ورشتپن در خروج از پیت با فاصله‌ای کم جلوی روزبرگ وارد پیست شد. روزبرگ در همان دور اول و پیچ ششم با دیر ترمز گرفتن اقدام به سبقت گیری کرد اما با این اقدام ورشتپن را به خارج از پیست هدایت کرد و پنج ثانیه پنالتی دریافت کرد.

نیکو روزبرگ و مکس ورشتپن

بیرون راندن ورشتپن توسط روزبرگ

فتل، رایکونن، ریکاردو و همیلتون که استراتژی یکسانی را دنبال می‌کردند در دورهای بعد وارد پیت شدند و لاستیک‌های سوپرسافت را جایگزین سافت کردند.

ریکاردو با استفاده از لاستیک‌های نرم تر فاصله با ورشتپن را کم کرد و نهایتاً موفق به سبقت گیری شد و پس از آن هر دور فاصله خود با روزبرگ را کم تر می‌کرد.

نهایتاً با فرا رسیدن آخرین پیت استاپ‌ها و با اعمال جریمه پنج ثانیه‌ایِ روزبرگ هنگام تعویض لاستیک، رانندگان ردبول از وی پیشی گرفتند.

در ادامه رقابت پیشتازان با فاصله‌ای تقریباً ثابت نسبت به هم دور زند تا لوئیس همیلتون که بعدازظهری آرام را سپری می‌کرد برای دومین هفته متوالی بدون استارت زدن از جایگاه نخست بتواند مقام نخست را کسب کند و اختلاف خود با روزبرگ در رده‌بندی کلی را به 19 امتیاز افزایش دهد.

ریکاردو و ورشتپن دوم و سوم شدند تا نه تنها به راحتی فراری را کنار بزنند و به جایگاه دوم تیمی‌ صعود کنند، بلکه جلوتر از مرسدسِ روزبرگ مسابقه را تمام کنند. دستاوردی که می‌تواند برای ردبول حائز اهمیت باشد. هرچند جریمه پنج ثانیه ای روزبرگ در کسب این نتیجه بی تاثیر نبود.

ورشتپن - همیلتون - ریکاردو

ورشتپن – همیلتون – ریکاردو

روزبرگ که در ابتدای فصل شروعی فوق ‌‌العاده داشت و فاصله‌ای چهل و سه امتیازی با همیلتون باز کرده بود مقامی‌ بهتر از چهارم کسب نکرد تا در دومین گرندپری خانگی‌اش همانند موناکو عملکرد خوبی نداشته باشد و با جایگاه دوم در رده بندی کلی به استقبال تعطیلات رود.

فراری در ادامه روند نه چندان مثبتش در آلمان نیز زیر سایه ردبول قرار گرفت و فتل و رایکونن در جایگاه پنجم و ششم مسابقه را تمام کردند.

هالکنبرگ، باتن، بوتاس و پرز نیز رده‌های هفتم تا دهم را به خود اختصاص دادند.

با فرا رسیدن تعطیلات تابستانی نیم فصل، رقابت‌های فرمول به مدت چهار هفته برگزار نخواهد شد. در این فاصله برای دو هفته کارخانه‌های تیم‌ها کاملاً تعطیل خواهند بود.

پیست اسپا در بلژیک هفتم شهریور میزبانی رقابت بعدی فرمول یک را بر عهده خواهد داشت.

این نوشته را به اشتراک بگذارید:

8 دیدگاه

 1. سلمان

  0

  1

  اصن کاری به مهارت ندارم
  ولی همیلتون یه ورزشکار واقعیه
  اصلا روحیه اش رو تو شرایط سخت نمیبازه
  و همیشه اعتماد به نفس داره
  واقعا آفرین
  یه استارتش بد بود که اونم به تازگی درست کرده و میره واسه قهرمانی 2016

 2. محمد

  0

  0

  بچه ها لطفا گوش کنید طرفدارای فرمول یک هم باسواد هستند هم با شخصیت من خیلی ها رو میشناسم. خواستم چند نکته بگم لطفا سو برداشت نشه منظوری ندارم.
  1- هر کسی میتونه طرفدار هر راننده یا تیمی باشه مثلا اقای صباغ طرفدار همیلتون باشه یا نباشه این عرف تو خارج کشور تمام گزارشگرهای همه ورزشها تیمها و افرادمورد علاقه شونو میگن اینجاست هیچکی نمیگه البته حق دارن چون اگه بگن خوب همه شروع میکنن اذیت کردنش که چرا طرفدار فلانی هستی.
  2-بابا این یه حق شخصی و حقیقی و عرف و سلیقه برای همه گزارشگرها و مجری ها هست.
  3- مثل همه ماها مجری ها و گزارشگرها از کسی خوششون میاد. من خودم طرفدار سر سخت همیلتون هستم حالا به هر دلیلی به خودم ربط داره واقعا.
  4- مجری و گزارشگرها فقط نباید به طرفداران افراد و تیمهای مقابل و بقیه تیم ها توهین کنن و باید فقط در مورد تیم خودشون صحبت کنن چون رسانه در اختیار بقیه نیست که حرفاشونو بزنن. اینکه فلانی طرفدار روزبرگ هست و فلانی همیلتونی هست باشن خوب سلیقه شون اینه.
  5- مثلا دلیل من واسه طرفداری از همیلتون اینه که وقتی پشت سر روزبرگ هست تو مسابقه دقیق بعد روزبرگ یا با فاصله چند ماشین اضطرابی و استرسی و عصبی نمیشه و خودشو گم نمیکنه بلکه به کارش با ارامش ادامه میده هر وقت هم اشتباه میکنه از تیم عذرخواهی میکنه و به نظرم شخصیت مغروری(غرور بی جا) نداره هر چند غرور خوبه ولی غرور بی جا بده هر چیزی بی جاش بده اگه مغرور نبودن به این جایگاه نمیریدن. ولی روزبرگ وقتی پشت همیلتونه عصبی میشه کاملا از مدل رانندگیش مشهود حتی وقتی جلوی همیلتون هست همه ش حواسش به اینه که همیلتون بهش نرسه و وقتی درست همیلتون میچسبه بهش همیشه اشتباه میکنه به دلیل استرسی که داره نمونه هاش زیاده حتی امسال اخرای یک مسابقه این اتفاق افتاد چند بار اینجوری شده. تا جایی که نیکی لاودا و توتو وولف این حرف منو تایید کردن.
  6- در کل من به دلیل سلیقها و تو جیهات خودم طرفدار همیلتون هستم حالا توجیهات و دلایلم یا درسته یا غلط دلیل نمیشه محکوم شم که چرا طرفداری میکنم. طرفدار بودن یعنی اینکه با اینکه میدونی تیمت یا فردی که طرفدارشی ضعیف تر از مقابل هست باز دوست داشته باشی تیمت ببره. بعضی ها میگن روزبرگ قویتره اصلا باشه قویتره این به من ربطی نداره اصلا تعریف طرفداری یا همون fan بود همینه دیگه.
  7- طرفدارهای روزبرگ هم دلیل خودشونو دارن و اونها هم نظرشون محترمه.
  8- در نهایت به گفته کارشناسان هر ورزشی یک ورزشکار میتونه تو بعضی ویژگیهاش یا در کل در تمام خصوصیتهاش تو اون رشته از یکی از حریفاش بهتر باشه اینجاست اگه طرفدار طرف مقابل قبول نداشته باشه این حرف کارشناسها و طرفداران دیگه رو اینجا معنیش اینه اون طرفدار تعصب بی جا روی بازیکن و تیم مورد علاقه اش داره. مثلا بین فن های رونالدو مسی همیشه درگیری بوده کی بهتره حالا فیزیولوژیست ها و فیزیوتراپ ها و کارشناسان خبره فوتبال و خیلی از فن ها دو طرف قبول کردن تو بعضی خصوصیتها مسی بهتره تو بعضیاشون رونالدو بهترهمثلا رونالدو بهتر سر میزنه و امارش هم بهتره بعد فن مسی میگه خوب قدش بلند تره اگه مسی هم قد داشت اینجوری بود خوب بحث سر همین اگه اگه ها و شاید شاید هاست خوب طرف مقابل هم میگه اگه رونالدو هم مثل مسی ریز بود راحتتر نفوذ تو شلوغیه مدافعان میکرد. یه مثال با فیزیولوژیستها ورزشی با ازمایش رووی مسی و رونالدو فهمیدن که نیروی کمتری از طرف مدافع که به مسی وارد میشه نسبت به رونالدو باعث سر نگونی مسی میشه پس خطاست شاید همون نیرو زلاتان رو سرنگون نکنه پس خطا نیست.
  9- ببخشید زیاد حرف زدم. امیدوارم به همدیگه بیشتر احتارم بزاریم

   • محمد

    0

    0

    من م مدرکی ندیدم فقط حدس میزنید پس خوب نفهمیدید من چی گفتم اگه مدرکی داری در مورد شواهدی که میگی به ما هم بگو.
    از نظر شما فقط فحش ناموسی یعنی توهین؟؟

 3. محمد

  0

  0

  این سایت سایت خوبیه لطفا تو این سایت باز دعوا و کل کل نکنید ادمین جان لطفا تمام توهین ها چه به افراد چه به ورزشکار موردعلاقه دیگران رو منتشر نکنید.
  این سایت خوبه که اینم باز داره بد میشه لطفا اجازه بدید ارامش داشته باشیم . ممنون

دیدگاه خود را بیان کنید