فرمول یک ایران – پس از بازگشت دوران موتور های شش سیلندر توربو بعد از ردبول این بار نوبت مرسدس بنز بود تا به تیم بی رقیب مسابقات جهانی فرمول یک تبدیل شود و سایر تیم ها به دنبال شکست این تیم باشند.

ار آنجا که لوئیس همیلتون و نیکو روزبرگ دو راننده مرسدس در تیمی رویایی هستند به سختی میتوان تصور کرد که جابجایی در راننده های این تیم صورت بگیرد.

حال سوال اینجاست که راننده های دیگر برای کسب برد و رسیدن به قهرمانی جهان چه راه هایی پیش رو داشته اند؟

فرناندو آلونسو و سباستین فتل دو رقیب قدیمی در پایان سال 2014 قصد ترک تیم های خود را کردند.

پس از پنج فصل نا امید کننده برای آلونسو و ورود دوباره هوندا به فرمول یک آلونسو فراری را به مقصد مک لارن ترک کرد.

در طرف دیگر فتل با مشاهده ضعف شدید رنو و فشار زیادی که از جانب هم تیمی خود دنیل ریکاردو متحمل بود با ترک ردبول و پیوستن به تیم مورد علاقه خود فراری قصد زنده کردن دوباره دوران طلایی هم وطن خود مایکل شوماخر افسانه ای را داشت.

اما بخت و اقبال با این دو راننده کاملا متفاوت بود!

.پس از تصادف آلونسو در تمرینات پیش فصل بارسلونا و از دست دادن مسابقه اول، فراری با فرصت طلبی تمام در مالزی به برد دست پیدا کرد و امید همه به بازگشت به رقابت برای کسب عنوان قهرمانی را افزایش داد.

سباستین فتل - مالزی 2015

سباستین فتل – مالزی 2015

در حالی که فراری با سه برد فصل را به اتمام رساند آلونسو و مک لارن در پایین جدول برای یک امتیاز می جنگیدند.

در آن دوران همگی به اشتباه آلونسو به ترک فراری اذعان داشته اند اما خود آلونسو به این موضوع اعتقاد نداشت.

در فصل 2016 معادلات هنوز به جای خود پایدار بود اما با این فرق که مک لارن هوندا با برداشتن گام های بلند و اساسی به سرعت در حال نزدیک شدن به مرسدس بود و این در حالی بود که فراری روندی ضعیف را سپری می کرد.

روند فراری و مک لارن

روند فراری و مک لارن

با سه بار دریافت پنالتی بدلیل تعویض گیربکس و از دست دادن امتیاز های متوالی، امید به شدت در راننده این تیم کاهش پیدا کرد و به سریع نبودن فراری اعتراف کرد.

شاید فتل به آنچه آلونسو در فصل 2014 اعتقاد داشت رسیده بود و دلیل ترک آلونسو را الان بهتر درک می کند.

در حالی که آلونسو هیچ گاه اظهار ندامتی از ترک فراری نداشت فتل بارها به ضعف و اشتباهات بچه گانه تیم اعتراض داشت و شاید از رقابت برای قهرمانی جهان منصرف شده باشد.

سباستین فتل و فرناندو آلونسو

سباستین فتل و فرناندو آلونسو

اما در سال آینده با تغییر قوانین آئرودینامیکی که مک لارن به شدت بر روی آن تمرکز دارد شاید دلیل ادامه ی حضور آلونسو در این تیم است.

در حالی که روش سنتی فراری در این زمینه جوابگو نبوده و سال ها از ضعف آئرودینامیکی رنج می برد.

حال باید دید انتخاب کدام راننده در فصل 2014 صحیح بوده است و کدام یک آخرین لبخند را بر لب خواهند داشت؟

این نوشته را به اشتراک بگذارید:

10 دیدگاه

 1. Ali n

  0

  0

  عاشق مقاله های تحلیلی سایتم ، نمودار گویای همه چیز بود
  مشخص بود که قدرت فراری تو سال پیش صرفا بخاطر ضعف ویلیامز و رنو بود که باعث شد ردبول و ویلیامز از مرسدس فاصله بگیرن و فراری بشه رقیبشون.

  • saeed

   0

   0

   علت برتری فراری تو 2015 فقط موتور پرقدرت بود.(اندازه مرسدس پس از آپگرید آمریکا)
   ولی مرسدس شاسی خوبی هم داره
   ردبول هم آیرودینامیک خوب که باعث شده فتل نتونه ب حقش برسه تو 2016
   ولی اشکالی نداره.بزار اول مرسدس بعد هم مک لارن برنده باشن.بعد اون 5-6 سال شوماخر تو فراری این دفه با فتل تکرار میش…

 2. پسر خشن96

  0

  0

  به نطر من سال اینده رقابت برای قهرمانی بین سه تا تیم مرسدس و ردبول و مرسدس خواهد بود{در این میان شانس فراری و مرسدس برای قهرمانی بیشتره}…چون سال اینده موتور ها تغییراتی نمیکنن پس صد درصد فراری و مرسدس موتور های خوبی دارن برای سال اینده و رنو هم موتور خوبی میاره ولی شک دارم به اندازه فراری و مرسدس خوب باشه … اما ایرودینامیک که سال اینده دچاره تغییر و تحول زیادی میشه..مطمنا ردبول شاسی بینظیری میاره و از مرسدس هم بعیده که شاسی بدی بسازه اما فراری معلوم نیس…چون احتمال داره الیسون بره و احتمال هم داره راس براون بیاد….پس هنوز هیچی معلوم نیس در مورد شاسی فراری…..و اما مکلارن….به نظرم مکلارن سال بعد تیم چهارم میشه{بعد از مرسدس و ردبول و فراری} چیزی که مشخصه شاسی خوبی دارن ولی تو قسمت موتوری هنوز خیلی کار دارن….صادقانه بگم مکلارن از سال 2018 میتونن سکو بیارن…..2017 نمیتونن ولی از تیم هایی مث فوروس ایندیا و ویلیامز و رنو قوی تر میشن…..در کل فصل بعد خیلی حذاب میشه رقابت ها

  • پسر خشن96

   0

   0

   به نطر من سال اینده رقابت برای قهرمانی بین سه تا تیم مرسدس و ردبول و مرسدس خواهد………………….منظورم سه تیم مرسدس و فراری و ردبول بود..خخ

 3. M.H.M

  0

  0

  به نظر من واقعا این دو تا راننده خیلی بد شانسی اوردن . واقعا یه بار همیلتونو که ان قدر هوای سروری تو فرمول1 برش داشته باید بزاریم تو ماشین مک لارن یا فراری یا حتی ردبول ببینیم چی کار می کنه ، وقتی وسط کفی سرعت کم میاره یا تو پیچا دونفورس کمی داره .

دیدگاه خود را بیان کنید