فرمول یک ایران – دستور تیمی یک بخش جدا نشدنی از فرمول یک هست چه قانونی برای منع آن باشد و چه نباشد، تیم ها راهی برای اعمال آن پیدا می کنند اگر ضرورت آن را ببینند. اما اصولا طرفداران فرمول یک از این بابت آزرده خاطر می شوند، چه به نفع راننده یا تیم مورد علاقه آنها باشد و چه نباشد، این یک موضوع آزار دهنده برای اکثریت طرفداران فرمول یک است.

دستورات تیمی حال، به دلایل مالی یا اینکه به نفع کلی تیم و یا اینکه اگر در جنگ قهرمانی رانندگان باشند، تیم باید به نفع راننده‌ای که دارد به سمت قهرمانی قدم بر می دارد رفتار کنند و هر دو طرف گاراژ تیم برای یک گاراژ کار کنند.

در مطلب زیر دستورات تیمی پر حرف و حدیث تاریخ فرمول یک را باهم بررسی می کنیم:

1 – لوئیجی فاگیولی و خوان مانوئل فنجیو: گرندپری فرانسه 1951

تیم آلفارومئو به فاگیولی دستور داد که جایگاهش را با فنجیو عوض کند چونکه فنجیو در ابتدای مسابقه دچار مشکل شده بود. راننده ایتالیایی با اینکه به همراه همتیمی خودش روی سکو رفت ولی از این اتفاق خوشش نیامد و بلافاصله این تیم را ترک کرد.

خوآن مانوئل فانجو

خوآن مانوئل فانجو

2 – لوئیجی موسو، پیتر کالینز و خوان مانوئل فنجیو: ایتالیا 1956

فنجیو شخصی غریبه به دستور تیمی نبود و دستور مرسدس را برای اجازه دادن به استرلینگ ماس برای رسیدن به پیروزی در گرندپری بریتانیا 1955 اجابت کرد. سال بعد در گرندپری ایتالیا 1956، فنجیو با یک اختلاف 8 امتیازی نسبت به همتیمی خود پیتر کالینز در جایگاه بالاتری بود که در مسابقه آخر، فرمان خودرویش از کار میفتد و از مسابقه کنار می رود و فراری از موسو می خواهد که ماشینش را به فنجیو بدهد که او نیز از این دستور سر باز می زند. اما کالینز با یک اقدامی که هنوز هم به مانند آن تکرار نشده است به شکل داوطلبانه ای تسلیم شد و خودش را از رسیدن به اولین مقام قهرمانی جهان باز داشت و اجازه داد که فنجیو برای چهارمین بار قهرمان جهان شود.

3 – کارلوس روتمن و اَلن جونز: برزیل 1981

با اینکه همه چیز در مورد رابطه این دو نفر خوب به نظر می رسید، تمامی تصورات در گرندپری برزیل بهم خورد وقتیکه روتمن از تصمیم تیم برای دادن پیشتازی مسابقه به جونز سر باز زد و در نهایت در آخرین مسابقه فصل در لاس وگاس، مسابقه را در رده هشتم تمام کرد و با اختلاف یک امتیاز قهرمانی جهان را به نلسون پیکه باخت.

فراری_فرمول یک

ژیل ویلنوو در فراری ۱۹۸۲

4 – ژیل ویلنوو و دیدیر پِرونی: سن مارینو 1982

خیلی از طرفداران اسطوره دیوانه ترین راننده تاریخ از دید نیکی لائودا، ژیل ویلنوو دلیل مرگ او را این موضوع می دانند.(خودم شخصا طرفدار وحشتناکشم)

ژیل پس از آنکه همتیمی فرانسوی او در تیم فراری، دستور تیمی را نادیده گرفت و از او سبقت گرفت تا برنده گرندپری سن مارینو شود قسم خورد که دیگر با همتیمی خودش هیچوقت حرف نزند. دو هفته بعد، هنوز عصبانی از این اتفاق ژیل ویلنوو در تلاش برای شکست زمان همتیمی خودش در مرحله تعیین خط گرندپری بلژیک جان خودش را از دست داد.

5 – اَلِن پراست و آیرتون سنا : سن مارینو 1989

مسابقه پس از یک تصادفی که با حضور گرهارد برگر صورت گرفته بود از سر گرفته شد و با اینکه پراست توانست شروع بهتری را داشته باشد، سنا از او در قسمت توسا(tosa) پیست عبور کرد و مسابقه نیز با همین شکل به اتمام رسید. پس از مسابقه پراست به حرف آمد و گفت که مکلارن قبل از مسابقه بین ما توافق ایجاد کرده بود که هرکسی در پیچ یک پیشتازی مسابقه را داشته باشد باید مسابقه به همان ترتیب به پایان برسد ولی سنا این قرار را نادیده گرفت با توجه به اینکه اصلا این ایده، ایده خود سنا بود.

6 – میکا هکینن و دیوید کولتارد : گرندپری استرالیا 1998

در مسابقه دیده شد که دیوید کولتارد به میکا هکینن اجازه داد که از او عبور کند و پیروز مسابقه شود. پس از مسابقه مشخص شد که آنها قبل از شروع مسابقه تصمیم گرفته بودند که هرکسی در پیچ یک پیشتازی مسابقه را بر عهده گرفت، باید جلوتر از دیگری مسابقه را تمام کند و برنده مسابقه شود. پس از این اتفاق، شورای بین المللی موتور اسپورت بیان کرد که هر گونه دستکاری در روند مسابقه طبق قانون 151c تیم مورد نظر مورد مجازات قرار خواهد گرفت.

7- دیمون هیل و راف شوماخر: گرندپری بلژیک 1998

احتمالا گرندپری بلژیک سال 1998 را همه به خاطر دارید، پرهزینه ترین گرندپری تاریخ فرمول یک؛ در ادامه مسابقه در پی برخورد مایکل شوماخر و دیوید کولتارد، تیم جوردن خودش را در موقعیتی دید که می تواند در جایگاه اول و دوم مسابقه را تمام کند. مشکل اینجا بود که شوماخر با سرعت خیلی بیشتری پشت هیل در حال دور زدن بود ولی هیل در رادیو تیمی از تیم در خواست می کند که اگر می خواهند حتما یک نتیجه یک دو داشته باشند و هیچ گونه اتفاقی نیافتد بهتر است که به شوماخر بگویند آرام بگیرد و اجازه مسابقه دادن را ندهند که تیم نیز با این موضوع موافقت می کند.

روبنز باریکلو و مایکل شوماخر

8 – مایکل شوماخر و روبنز باریکلو: گرندپری اتریش 2002

مطمئنا این را دیگر همه می شناسید، گرندپری معروف اتریش که باریکلو به شوماخر اجازه عبور داد و دیگر همه مردم عصبانی از دستور تیمی شده بودند. تیم فراری به این دلیل این کار را کرده بود که شوماخر بتواند بیشترین امتیاز ممکن را در جدول قهرمانی رانندگان به دست بیاورد و در نهایت یک میلیون دلار جریمه شد و فیا نیز دستور تیمی را ممنوع کرد.

9 – فرناندو آلونسو و لوییس همیلتون : گرندپری موناکو 2007

لوییس همیلتون پدیده سال 2007 که خودش را پشت آلونسو دیده بود و به مراتب از او سریعتر بود و پیوسته به او فشار میاورد تا بتواند از او سبقت بگیرد، فرناندو آلونسو نیز مرتبا از تیم درخواست می کرد که کاری کنند تا همیلتون آرام بگیرد ولی در نهایت ران دنیس وارد شد و شخصا به همیلتون دستور داد که لوییس نیز در پایان مسابقه نارضایتی خود را رسما اعلام کرد.

فیلیپه ماسا و فرناندو آلونسو

فیلیپه ماسا و فرناندو آلونسو

10 – فرناندو آلونسو و فلیپه ماسا: گرندپری آلمان 2010

فرناندو آلونسو که در نبرد قهرمانی جهان با سباستین فتل، مارک وبر، لوییس همیلتون و جنسن باتن بود، در گرندپری آلمان پشت همتیمی خودش بود که با توجه به منع دستور تیمی، تیم فراری یک پیامی به اصطلاح رمزی را می دهند که اگر آلمان ها در جنگ جهانی دوم به جای انیگما از این رمز استفاده می کردند جنگ یک هفته ای به اتمام می رسید، آنها به رادیو ماسا آمدند و گفتند که

 فلیپه، فرناندو ازت سریعتره. پیام رو فهمیدی یا نه؟

پس از این دستور، ماسا کنار رفت و آلونسو از او سبقت گرفت که دوباره راب اسمدلی مهندس مسابقه ای و رفیق صمیمی ماسا در پیام رادیویی به او گفت:

آفرین پسر خوب، همین طوری مسابقه رو تموم کن، شرمنده ایم.

فراری پس از این اتفاق یک جریمه مالی شد که از حقوق یک روز راننده هایش نیز کمتر بود و پس از آن در پایان فصل، فیا ممنوعیت دستور تیمی را برداشت زیراکه بررسی و تایید آن بیش از اندازه برایشان سخت شده بود.

11 – سباستین فتل و مارک وبر: گرندپری مالزی 2013

تیم ردبول در آن روز که تهدید مرسدس را احساس می کرد تصمیم گرفت که بین رانندگانش قراری را بگذارد و اگر داستان را کوتاه کنیم به سباستین فتل دستور “مالتی 21” داده شد که به آن معنا بوده است که خودروی شماره دو در جلوی خودروی شماره یک مسابقه را تمام می کند ولی فتل این دستور را نادیده گرفت و توانست به پیروزی مسابقه برسد. پس از مسابقه تنش ها شدت یافت و فتل هم نیز از این بابت عذرخواهی کرد ولی در گرندپری چین فتل کاملا مطمئن به خودش آمد و در مصاحبه گفت که:

من هیچوقت حمایت لازم را از وبر نداشتم و حال که در مسابقه بودیم، من سریعتر بودم و از او سبقت گرفتم و مسابقه را بردم، نقطه سر خط.

بعد ها مشخص شد که تیم ردبول در آخرین مسابقه فصل 2012، مسابقه ای که قهرمان جهان این فصل مشخص می شد و فتل و الونسو باهم در یک رویارویی حماسی بودند به وبر دستور داده بودند که در شروع مسابقه کار را برای فتل سخت نکند ولی او این قرار را نادیده گرفت و باعث شد که فتل رده های زیادی را از دست بدهد و سپس یک برخوردی را داشته باشد که کار را برایش ناامیدتر کرد و حتی در طول مسابقه نیز وبر با فتل در حال مسابقه دادن بود که باز هم کار را برای همتیمی خودش سخت تر کرده بود. در سال 2011 نیز اتفاقی مشابه در سیلورستون افتاد که تیم ردبول به خاطر خرابی KERS خودروی فتل به وبر اجازه حمله ندادند و گفتند که رده خودش را حفظ کند و پشت فتل بماند که وبر از این دستور سرباز زد و در مصاحبه ای هم که بعد از مسابقه بود وبر بیان کرد که:

چهار یا پنج دور به پایان مسابقه تیم به من دستور داد که مسابقه ندهم ولی البته که من دستور تیم را نادیده گرفتم و تمام تلاشم را کردم که عبور کنم ولی موفق نبودم.

این درحالی بود که در همان سال 2011، گرندپری برزیل فتل به خاطر خرابی در سیستم گیربکسش به وبر اجازه عبور و کسب اولین بردش را در فصل 2011 داد.

12 – لوییس همیلتون و نیکو روزبرگ: گرندپری مجارستان 2014

در روز مسابقه همیلتون که مجبور شده بود مسابقه را از پیت شروع کند و ابتدای مسابقه نیز از پیست منحرف شده بود و برخورد کوچکی را هم نیز با دیواره پیست داشت در عین ناباوری توانست مقام سوم را کسب کند آن هم در برابر نیکو روزبرگی که در تعیین خط برنده شده بود ولی نتوانست جایگاهی را در روز مسابقه کسب کند! چرایی این اتفاق که خود یکی از حاشیه های بزرگ در روابط این دوفرد می باشد به این گونه است:

بعد از اینکه خودروی ایمنی پس از تصادف مارکوس اریکسن با دیواره پیست وارد شد و با توجه به اینکه روزبرگ، بوتاس، آلونسو و فتل پیشتازان مسابقه بودند و تازه از مستقیمی کنار پیت عبور کرده بودند باید یک دور دیگر می زدند تا وارد پیت شوند ولی همیلتونی که در انتها بود زودتر به پیت آمد و وقتیکه خودروی ایمنی از پیست خارج شد همیلتون در عین ناباوری چند لحظه بعد پشت روزبرگ قرار گرفته بود. حال روزبرگ مجبور می شود برای بار دوم به پیت برود و با تایرهای سافت مسابقه را ادامه دهد خود را پشت سر همیلتون می بیند. در رادیو تیمی به همیلتون گفته می شود که روزبرگ در یک ثانیه ای تو هست و باید یکبار دیگر هم در طول مسابقه به پیت برود الان به او اجازه عبور بده و کندش نکن.

روزبرگ:

چرا به من اجازه نمیده که عبور کنم ازش!

تیم به همیلتون:

لطفا اجازه بده روزبرگ عبور کنه توی مستقیمی بعدی.

روزبرگ:

چرا به من اجازه نمیده که عبور کنم ازش!

تیم به روزبرگ:

بهش گفتیم که به تو راه بده.

همیلتون:

من برای اینکه نیکو از من عبور کنه سرعتم رو کم نمی کنم، بیاد بهم نزدیک بشه و ازم رد بشه و منم اجازه میدم که رد بشه!

همیلتون که از تایرهای مدیوم استفاده می کرد در برابر روزبرگی که از تایرهای سافت استفاده می کرد امید به پایان رساندن مسابقه با این تایر ها را داشت ولی غافل از اینکه دنیل ریکاردو بیش از اندازه به او نزدیک بود و با اقدام ریکاردو برای سبقت گرفتن از او و عدم دفاع آنچنانی لوییس همیلتون ریکاردو موفق به عبور از او و سپس آلونسو می شود ولی وقتیکه روزبرگ در دور 57 برای سومین بار در این مسابقه به پیت رفت و با تایر سافت و پشت رایکونن در جایگاه هفتم به پیست بازگشت و پس از سبقت از چندین راننده، در دور آخر نیز قصد سبقت گرفتن از همیلتون را نمود ولی همیلتون فضا را بر همتیمی خود بست و امکان سبقت گرفتن به او را درست در همانجایی که ریکاردو از او سبقت گرفت را نداد!

اما مصاحبه های بعد از مسابقه و اتمام فصل از این دو فرد در برابر حاشیه ای که پیش امد:

همیلتون:

اینکه سرعتت را کم کنی تا همتیمی شما از شما عبور کند چیزی نیست که هیچ راننده ای بخواهد آنرا از تیمش بشنود! مردم نظرات متفاوتی را نسبت به این قضیه دارند ولی این قضیه برای من غیر منتظره بود و شنیدن این دستور برای منی که این همه در ان مسابقه که با مشکلات زیادی مواجه شده بودم و مسابقه را از اخر شروع کرده بودم بسیار سخت بود آنهم در برابر نیکویی که از پول پوزیشن مسابقه را شروع کرده بود.

من تنها چیزی که می توانستم بگویم را گفتم و به تیم اعلام کردم باشه موردی نیست، نیکو نزدیک شود و از من عبور کند و من دفاعی نمی کنم ولی پایم را از روی گاز برنمی دارم. به این راحتی ها امتیاز قهرمانی را از دست نمی دهم. چونکه احساس می کنم من لایق این جایگاه هستم مخصوصا وقتیکه از اخر تا به اینجا را کامل جنگیدم. تا انجایی که من می دانم من داشتم با او مسابقه می دادم.(جمله اخر برای مصاحبه اخر مسابقه می باشد)

توتو ولف:

مجارستان ما کاری را کردیم که در مورد آن قبل ها صحبت کرده بودیم و این واضح و روشن است برایمان که اگر یک راننده ای با یک استراتژی متفاوتی در مسابقه قرار دارد و باید یک پیت استاپ اضافه تر نسبت به همتیمی خود داشته باشد؛ همتیمی او باید به او اجازه عبور دهد و بی جهت شرایط را برایش سخت نکند. اما ما ناگهان خودمان را در شرایطی دیدیم که متغیرهای زیادی در معادلاتمان بیشتر از یک کاغذی که در ان قوانین نوشته بود حضور پیدا کردند.

روزبرگ:

من دوست ندارم زخمی را باز کنم تا اسباب نگرانی هایی را در آینده ایجاد کنم. ما باید راجبه این مسئله در داخل تیم صحبت کنیم و هیچ دلیل منطقی ندارد که الان و در اینجا راجبه این مسئله نظری دهم.( جمله اخر برای مصاحبه اخر مسابقه می باشد)

13: لوییس همیلتون و نیکو روزبرگ: گرندپری ابوظبی 2016

در آخرین گرندپری فصل 2016 که نبرد قهرمانی فصل بین دو همتیمی مرسدس یعنی نیکو روزبرگ و لوییس همیلتون تعیین می شد، لوییس همیلتون باید برنده مسابقه می شد و اگر هم که می خواست قهرمان جهان شود باید کاری می کرد که روزبرگ در رده پایین تر از دوم مسابقه را تمام کند، او که سرعتش را کم می کند از طرف تیم به طور پیاپی دستوراتی را می شنود با این مضمون که چرا اینقدر سرعتش را کم کرده و باید سرعتش را بالا ببرد ولی او می گوید که در جایگاه اول قرار دارد و برنده مسابقه می شود و از تیم می خواهد که به او اجازه دهد که با همتیمی خودش مسابقه دهد. روزبرگ نیز پیاپی از تیم می خواهد که همیلتون از سر راهش کنار برود یا سرعتش را بالاتر ببرد چونکه خطر فتل در پشت سر برایش جدی شده است.

نکته مهمی که بود این بود که در همین فصل، در گرندپری موناکو 2016، نیکو روزبرگ با دستور تیمی به لوییس همیلتون اجازه عبور داد و همیلتون توانست پیروزی آن مسابقه را بدست بیاورد.

روزبرگ بعدها در این مورد بیان کرد که تیم در ابتدای فصل از هر دو راننده خواسته بود که هر وقتیکه شرایط بردن به خطر افتاد برای راننده ای و نمی تواند سرعت کافی را برای بردن داشته باشد باید آن راننده از سر راه دیگری کنار برود و راننده ای که می تواند پیروزی مسابقه را بدست بیاورد آزای لازم را برای انجام این کار را داشته باشد.

لوئیس همیلتون و والتری بوتاس

لوئیس همیلتون و والتری بوتاس – روسیه 2018

14: لوییس همیلتون و والتری بوتاس: گرندپری روسیه 2018

والتری بوتاس که یک فصل کابوس بار را در حال تجربه بود، در آخر هفته روسیه قدرتمند ظاهر شد و توانست به خوبی مسابقه را کنترل کند و حتی پیش از مسابقه هم تیم به او قول داده بود که اجازه بردن دارد ولی با این حال در حین مسابقه استراتژیست تیم مرسدس از او خواست تا سرعتش را کم کند و به همیلتون اجازه عبور دهد تا لوییس بتواند پیشتازی خودش را نسبت به سباستین فتل حفظ کند.
فصل 2019 تقریبا تمامی تیم ها از دستور تیمی استفاده کردند و شاید برجسته ترین و پرحاشیه ترین دستور تیمی، دستور تیمی تیم فراری بود در گرندپری روسیه 2019 که اخبار و حواشی زیادی را به وجود آورد. که برای بیش از اندازه طولانی نشدن این پست، بهتر است به آرشیو سایت و اخبار مرتبط با گرندپری روسیه رجوع کنید.

22 دیدگاه

 1. pejman

  2

  6

  توی مورد ۹ نتیجه این شد یه قهرمانی از قهرمانی های لوییس کم بشه وگرنه الان لوییس با شوماخر فقید برابر بود خدا از ران دنیس نگذره کلا از دستور تیمی متنفرم یجور تقلبه فرقی نداره برای کی باشه حتی اگه بنفع یا بضرر راننده مورد علاقم باشه
  اگه اون دستور تیمی نبود لوییس میشد اولین روکی که تو فصل اول حضورش قهرمان میشه (البته فصل اول برگزاری فرمول یک مه همه تازه مارن و بالاخره یکی قهرمان میشه رو در نظر نگیرید)

  • H.farahani

   2

   1

   Pejman
   یه نقل قول از الونسو در مورد اون مسابقه(نقل به مضمون)
   مطمئن باشید لوییس یا هر کس دیگه ای نمیتونست تو موناکو از من عبور کنه.مسأله این بود که من نگران این بودم که لوییس یه کار خطرناک انجام بده و برخورد پیش بیاد.
   خدایی هم تو اسپا و پیست های دیگه نمیشد از ناندو رد شد موناکو که دیگه هیچی.

   • Amin

    3

    0

    بله بایدم آلونسو اینو بگه
    سبقت گرفتن تو موناکو ریسک زیادی داره
    آلونسو هم ک قرار نبوده راه بده پس می‌ترسیده برخورد کنن دیگه

   • mehdi vettel

    1

    1

    درود بر تو فراهانی عزیز
    نکته ای که دوستان در نظر نمیگیرن همینه
    لکلرک هم امسال تو سنگاپور دنبال یه بهونه بود که تیم بهش بگه رده ای که داری رو نگه دار ولی تیم خوشبختانه تو دام لکلرک نیوفتادند
    پیست هایی مثل چین و روسیه با اون مستقیمی ها و drs هم سخته که از هم تیمی سبقت بگیری چه برسه به موناکو بدون drs

   • pejman

    1

    2

    اما اخرم لوییس بخاطر بی تجربگی و اینکه نصف فصل تو سایه ناندو بود قهرمان نشد ولی بالاتر از ناندو تموم کرد فصلشو و شک نکن اگه از اول شرایط برابر بود قهرمان فصل میشد و کیمی تهنا قهرمانیشو نداشت و اخرین قهرمانی فراری برمیگشت به اخرین فصل حضور شوماخر بزرگ

 2. amiiir

  1

  1

  فراری فن ها الان بیان جواب بدن که همش از مرسدس بخاطر دستور تیمی در سوچی ایراد میگرفتن اینجا که فراری روی همه رو سفید کرده تو دستور تیمی

 3. Saeed

  3

  2

  حیف از اون دستوری ک ب مسا دادن

  بعد از اون تصادفی ک مسا توی مجارستان داشت این یکی از معدود فرصت هاش بود ک بدرخشه ولی فراری بهش این اجازه رو نداد

  از اونور هم راننده اولشون رو یطوری‌ بدعادت کردن ک توقع داشت ب وتالی پتروف هم دستور تیمی بدن😂😂😂

 4. Saeed

  2

  2

  همیشه یکی از مهمترین دلیل هایی ک فتل رو دوست داشتم بی توجهی اون ب مولتی 21 بوده

  بهرحال وبر بعد از تصادف استانبول‌ 2010 و برزیل 2012 باید جواب این رفتار هاش رو میگرفت

  اون سبقت توی مالزی و شکست 13-0 ی ک فتل بهش تحمیل کرد(تعداد برد فصل 2013) بهترین پاسخ ممکن ب اون استرالیایی بود

 5. Amin

  3

  1

  اتفاقا استانبول ۲۰۱۰ همه چی رو برا وبر و تماشاگران فرمول یک مشخص و روشن کرد
  ولی مارکو و هورنر هر دو اومدن از استاد فتل حمایت کردن درحالیکه صددرصد مقصر اصلی هم خود فتل بود
  وبر فهمید قرار نیست بذارن مسابقه بده و دیگه واسش اهمیتی نداشت فقط بعضی مواقع ب سرش میزد ک انتقام بگیره
  البته قبول دارم سطح فتل و وبر برابر نبود
  ولی درکل چ بخوای چ نخوای مقصر اون تصادف فتل بود و دقیقا همین اتفاق برزیل هم اون روز رو تداعی کرد(هردو برخورد با هم تیمی؛تو هردو هم مقصر اصلی راننده مورد علاقت)
  دوستان میتونن ب آرشیو همین سایت در مورد برخورد فتل و وبر مراجعه کنن

  • H.farahani

   2

   0

   Amin
   اگه قرار بود نذارن مسابقه بده چرا تا ریس اخر شانس قهرمانی داشت.خود وبر بعد از بازنشستگی میگه غیر از تعیین خط انگلیس 2010 شرایط همیشه برابر بود.که اونجا هم باز به گفته خودش به عمد تو استارت فتل رو زد.
   مسابقه ترکیه هم چیزای دیگه ای داشت.قرار مدار قبل ریس و رادیو های تیمی که همیشه نادیده گرفته شده.اگه خرابی ماشین و اشتباهات تیم که مثلا تو مجارستان پیشتازی رو از سب گرفت و داد به وبر نبود چند ریس مونده به ابوظبی فتل قهرمان بود.
   یه چیز دیگه اقای سعید خسته نشدی از پتروف و اون ماجرا.همین ریس امسال و خرابی drs نشون داد چقدر سبقت تو یاس مارینا سخته.

دیدگاه خود را بیان کنید